Karen Toresdatter Koll

Is your surname Rustung?

Research the Rustung family

Karen Toresdatter Koll's Geni Profile

Records for Karen Rustung

26,337 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Karen Toresdatter Rustung (Kold (til Nessa Nedstrand)), til Nessa

Nicknames: "Cold", "RUSTUNG", "til SEIM", "Koll", "Kold"
Birthdate:
Birthplace: Indre Nessa, Nedstrand, Ryfylke, Rogaland, Norway
Death: Died in Kvinnherrad, Seim, Hordaland, Norway
Place of Burial: Kvinnherad, Hordaland, Norge
Immediate Family:

Daughter of Tore Torkellsson Koll and NN ektefelle Tore Torkildson
Wife of Fartegn Matsen på Seim, Ænes and Trond Engelbrectsen Sigurdson Rustung til Seim i Kvinnherad
Mother of Anna; Mats Fartegnson* Ænes Skaga; Olav Fartegnson Bagge, Valen; Samson Fartegnson Linga; Kristoffer Trondsson Rustung and 4 others
Sister of Nils Toreson; Eivind Toresson Kold; UKJENT Toresdatter Koll and Knut Toresson Koll

Occupation: Lagmann i Stavanger
Managed by: Private User
Last Updated:

About Karen Toresdatter Rustung (Kold (til Nessa Nedstrand)), til Nessa

Karen Koll, datter av (mulig) Tore Torkjellsen Koll og Ukjent, ble født ca 1470 i Nessa, Nedstrand og døde ca 1540 i Valen, Kvinnherad, Hordaland i en alder av omkring 70 år.

(Arne Kvitrud:) I henhold til Bergs gamle stamtavle (Meidell, 1942, side 14) var Karen Koll gift med Trond Sigurdson. De hadde sønnen Kristoffer Trondson på Seim i Kvinnherad. Siden Fartegn Matsson bodde på Seim i 1519, har Steinnes (1942, side 330) gjettet på at enka (Karen Koll) til Trond Sigurdson giftet seg med Fartegn Matsson.

Meidel (1942, side 14) mente i stedet at Trond Sigurdson var gift med ei søster til Sigurd Matsson på Talgje. Finne-Grønn (1926, side 254) mente at Karen Koll av Nesse var død i 1565. Steinnes (1942, side 330) mente at hun var død før ca 1535, da Fartegn Matssons sønn Samson Fartegnson ble født.

Karen Koll er ikke kjent fra samtidige kilder. Om Karen Koll har levd vet vi ikke, heller ikke hvem hun i så fall var gift med eller når hun levde.

(VFS:) Det er grunn til tvil om Karen Koll virkelig var Kristoffer Trondsens mor.

Karen giftet seg (trolig) med Trond Sigurdsen Seim.

Barn i dette ekteskapet var:

i. Kristoffer Trondsen Seim ble født ca 1495 og døde ca 1565 i en alder av omkring 70 år. Et annet navn for Kristoffer var Kristoffer Rustung. Kristoffer giftet seg med Karen Knutsdatter Schanke.

ii. Magdalena Trondsdatter Rustung ble født i Ænes, Kvinnherad, Hordaland og døde før 1540. Et annet navn for Magdalena var Malena. Magdalena giftet seg med Laurits Johannessen Galte, sønn av Johannes Torgilssen Aga og Gyrid Torgilsdatter Galtung.

Karen giftet seg deretter med Fartegn Matssen Ænes (deres barn nevnes i hans profil).

----------------------

http://home.online.no/~torerlan/rustung/rustung.htm

http://freepages.family.rootsweb.ancestry.com/~all4dad/a1.htm

23272. Tore Torkellson Koll, son of Torkell Jonsson Koll and Unknown, was born about 1425 in Norway 540 and died in 1495 in Stavanger, Rogaland, Norway 540 541 aged about 70. Other names for Tore were Tore Torkelson,541 Tore Tormodson,541 Tor Torkelson Koll,544 Tore Torkelson Koll,541 Tore Torkildson Koll,541 Tore Tormodson Koll,541 Tore Torkelson, and541 Tore Tormodson.541

General Notes: He may have been a lagmann (in Stavanger) up to 1491.

Noted events in his life were:

• Occupation: Lagmann from 1458 to 1490.

• Alt. Death: 1491. 545

Tore married.

His children were:

            i.  Nfn Toresdatter Koll was born on an unknown date in Norway and died on an unknown date in Norway. 
           ii.  Karen Toresdatter Kold was born from about 1460 to 1467 in Norway 546 and died on an unknown date in Norway. Other names for Karen were Karen Koll, and525 Karen Nessa.525 

11636 iii. Jakob Torson Koll (born from 1520 to 1530 in Indre Nessa, Nedstrand, Tysvær

--------------------

--------------------

Karen var fra Nes i Ryfylke.

Karen bodde på Seim. Kvinnherad med adresse bruk1 fra 1490. Karen bodde på Ænes. Kvinnherad med adresse bruk fra nv.1560.

Karen og Fartegn bodde først på gården Seim, men de flyttet senere til gården Enes i Kvinnherad.

Debatt i Debattforumet til Digitalarkivet om denne Karen Koll og hennes slektskap med Nils Koll mm:

http://digitalarkivet.uib.no/cgi-win/WebDebatt.exe?slag=listinnlegg&debatt=brukar&temanr=37480&sok=&startnr=&antall=&spraak=&nr=2&antinnlegg=20#anker

“KAREN KOLD VAR GIFT MED TROND PÅ SEIM (RUSTUNG), dette iflg likprekenene for Staur og Theiste, se Vigerust.net. Imidlertid fremkommer det både hos Vigerust, Handegård og Kvitrud at man ikke uten videre kan stole 100 % likprekenene. En annen ting er at Karen kan ha vært gift med en Kold før hun ble gift med Trond, derav navnet. Det hevdes dessuten at hun er usikker som Sigurds mor siden ingen av hennes barn ble døpt Karen. Vi vet ikke om hun var datter av Tore Koll.” Kilde: Arnfrid Mæland, Stenkjelderen -------------------- BIRTH: ABT 1467, (Cold/Kold) (Kolden ?) Store-Nesse, Nedstrand, Ryfylke

BAPTISM: (usikker eksistens, usikre foreldre)

DEATH: AFT ER 1540, Ænes, Kvinnherad, Hardanger

BURIAL: (?) (1565 (Finne-Grønn)) (før 1535 (Steinnes))

-------------------- Fra Nesse i Ryfylke.

view all 15

Karen Toresdatter Koll's Timeline

1460
1460
Indre Nessa, Nedstrand, Ryfylke, Rogaland, Norway
1490
1490
Age 30
Norway
1515
1515
Age 55
Seim, Årdal, Sogn og Fjordane, Norway
1515
Age 55
Lund in Engeløya, Stangen, Nordland
1515
Age 55
1520
1520
Age 60
Kvinnherad Hordaland Norway
1530
1530
Age 70
Ænes, Kvinnherad, Norway
1535
1535
Age 75
Kvinnherad, Hordaland, Norge
1536
1536
Age 76
Ænes.Kvinnherad.Hordaland.Norway
1540
1540
Age 80
Kvinnherrad, Seim, Hordaland, Norway