Konstantin Märska (1896 - 1951) MP

‹ Back to Märska surname

Is your surname Märska?

Research the Märska family

Konstantin Märska's Geni Profile

Records for Konstantin Märska

2,516,748 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Birthplace: Valmiera (Wolmar), Liivimaa kubermang
Death: Died in Tallinn, Harjumaa
Occupation: filmioperaator
Managed by: Mart Mägi
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Konstantin Märska

http://www.imdb.com/name/nm0617502/ Konstantin Märska oli eesti filmioperaator, Eesti filmikunsti rajajaid. Oli koos Johannes Pääsukese ja oma venna Theodor Märskaga filmikompanii Estonia-Film üks asutajatest. -------------------- VIKIPEEDIAST:

Konstantin Märska (28. mai 1896 Valmiera – 30. august 1951 Tallinn) oli eesti filmioperaator, Eesti filmikunsti rajajaid.

Noorukina töötas Kuressaares kinomehaaniku abilisena. Oli koos venna Theodor Märskaga tummfilmikompanii Estonia-Film üks asutajatest.[1] Aastaid töötas filmistuudios Eesti Kultuurfilm (asutatud 1931), kus temalt valmis hulgaliselt kroonika- ja sündmusfilme.

Aastal 1930 valmis Märska ja Boris Jaanikose koostöös film "Kuldämblik". See oli esimene Eestis valminud nn plaadihelifilm, st heli oli salvestatud eraldi plaadile.[2]

Konstantin Märska on maetud Tallinna Rahumäe kalmistule.

VEEL VIKIPEEDIAST:

Estonia-Film oli tummfilme tootev ettevõte Eestis.

Asutajaks oli Johannes Pääsuke, kelle idee see erinevate allikate andmeil algselt oli. Ise ta suri 1918. Vene sõjaväkke mobiliseerimise järel.

Projekti viisid ellu vennad Peeter Parikas ja Georg Johannes Parikas (kapital) & Theodor Märska, Konstantin Märska (teostus). Mudeliks oli Lumierid'e analoogne filmikompanii.

Produtseeriti üks täispikk mängufilm: "Armastuse pisielukas" (1921). Estonia-Film tõi eesti filmindusse ringvaate kui sellise. Põhiliselt tegeleti dokfilmindusega (eluolu- ja päevakajalised filmid). Filmid olid suuresti Riigikroonika asemikeks.

Tähtsamad olustikulised filmide "Tallinna "Ilu"" ja "Tartu "Ilu"" eesmärgiks oli ärgitada toonaseid kodanikke linna korrashoiule – näidati linnade varjukülgi üldise korrashoiu seisukohtadest.

Tähtsaimaks nn ülevaatefilmiks oli "Filmikaameraga läbi Eestimaa" (1924), millest sai Eesti visiitkaart välisriikides.

1927. aastal tekib seoses helifilmi tekkimisega ka Eestis üha suurem nõudlus helifilmi järele. Estonia-Film üritab koondada olemasolevaid ressursse, et teha ära esimene eesti helifilm, kuid üritus jääbki esialgu ürituseks.

1932. aastal kuulutas Estonia-Film välja pankroti ja lõpetas tegevuse.

view all

Konstantin Märska's Timeline

1896
May 28, 1896
Valmiera (Wolmar), Liivimaa kubermang
1919
December 23, 1919
Age 23
Tallinn, Harjumaa
1951
August 30, 1951
Age 55
Tallinn, Harjumaa
????
Tallinn, Eesti