Kristina Stigsdotter Stigsdotter Hvide, Drottning av Sverige (c.1145 - c.1200) MP

public profile

Is your surname Stigsdotter Hvide?

Research the Stigsdotter Hvide family

Kristina Stigsdotter Stigsdotter Hvide, Drottning av Sverige's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Kristin", "Kristina"
Birthplace: Langebæk
Death: Died in Död efter 1162
Occupation: Drottning, Dotter till en skånsk storman
Managed by: Torsten Cargnelli
Last Updated:

About Kristina Stigsdotter Stigsdotter Hvide, Drottning av Sverige

Noteringar

Kristina Stigsdotter var systerdotter till Valdemar I av Danmark och härstammade därmed från Inge d ä. Sonen Sverker d.y. efterträdde Knut Eriksson på tronen.

När maken Karl mördats på Visingsö 1167 flydde Kristina med sin treårige son, Sverker, till Danmark.


Kristina Stigsdotter Hvide (Danska: Christine Stigsdatter) född cirka 1145, död cirka 1200, var svensk drottning 1164-1167, gift med kung Karl Sverkersson och mor till Sverker den yngre Karlsson.

Christine Stigsdatter, i Sverige kallad Kristina Stigdotter, föddes som dotter till den danske stormannen Stig Tokesen, (död 1151) från familjen Hvide i Skåne, och prinsessan Margareta av Danmark. Hennes födelseår är inte bekräftat. Hon blev gift med Sverker omkring 1164; hon antas ha hämtats till Sverige av jarlen Guttorm 1163, med bröllopsceremonin anses ha utförts 1164, då den nye biskopen installerats. Hon var drottning i omkring tre år och blev änka då maken mördades på Visingsö år 1167. År 1196 blev hennes son kung i Sverige. Kristina antas ha dött omkring år 1200, fyra år efter sonens tronbestigning. Hennes dödsorsak är okänd.

-------------------- Kristina Stigsdotter Hvide (Danska: Christine Stigsdatter) född cirka 1145, död cirka 1200, var svensk drottning 1164-1167, gift med kung Karl Sverkersson och mor till Sverker den yngre Karlsson.

Christine Stigsdatter, i Sverige kallad Kristina Stigdotter, föddes som dotter till den danske stormannen Stig Tokesen, (död 1151) från familjen Hvide i Skåne, och prinsessan Margareta av Danmark. Hennes födelseår är inte bekräftat. Hon blev gift med Karl omkring 1164; hon antas ha hämtats till Sverige av jarlen Guttorm 1163, med bröllopsceremonin anses ha utförts 1164, då den nye biskopen installerats. Hon var drottning i omkring tre år och blev änka då maken mördades på Visingsö år 1167. Två år senare slöt hon sig till Vreta kloster. År 1196 blev hennes son kung i Sverige. Kristina antas ha dött omkring år 1200, fyra år efter sonens tronbestigning. Hennes dödsorsak är okänd.

Barn:

Sverker den yngre Karlsson.


Källor:
Borænius, Magnus i Klostret i Vreta i Östergötland 1724 & 2003 s. 27 

Åke Ohlmarks : Alla Sveriges drottningar

Herman Lindvist: Historien om alla Sveriges drottningar -------------------- Til Vestervig knytter sig sagnet om prins Buris og Liden Kirsten. Liden Kirsten er Valdemar den Store’s søster, der forelsker sig i grandfætteren prins Buris. Da Liden Kirsten bliver gravid, danser kongen livet af sin søster, og hun begraves Vestervig Kloster 1838. Kongen hævner sig også på Buris ved at stikke øjnene ud på ham. Men han får lov til at blive lænket til Vestervig Kirke med en så lang lænke, at han lige akkurat kan nå hen til sin elskede Kirstens grav. Den dag i dag lægger mange brudepar en buket blomster eller endda selve brudebuketten på de to elskendes grav. Sagnet er en legende, men Buris Henriksen er ægte nok. Han grundlægger faktisk cistercienser-klosteret i Tvis.

view all 15

Kristina Stigsdotter Stigsdotter Hvide, Drottning av Sverige's Timeline