Lorentz (Laurentius) Boysen Boye, Boëthius, Agricola (c.1484 - 1547)

‹ Back to Boye surname

Is your surname Boye?

Research the Boye family

Lorentz (Laurentius) Boysen Boye, Boëthius, Agricola's Geni Profile

Records for Lorentz (Laurentius) Boye

1,485,582 Record

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Laurents"
Birthplace: kollund
Death: Died in Sdr.Vilstrup
Occupation: Sogneprest i Sdr. Vilstrup og Løgum kloster.
Managed by: P. Rahbek
Last Updated:

About Lorentz (Laurentius) Boysen Boye, Boëthius, Agricola

Maybe died 28/9 1547 Han var student fra Rostock 1508, i Louvain 1517, og han var katolsk alterpræst i Haderslev 1524. Han var dernæst sognepræst i Sdr. Vilstrup, ca. 1524-47 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Also born; Andreas Lorentzen Boye. På et (nu forsvundet) korgitter i Vilstrup Kirke har der været følgende indskrift: Andreas Boisen Kerksvar 1560. Magister Georgius Boetius pastor huius loci et præpositus. [Magister G B præst ved dette sted og provst] Jes Raven Kerksvar 1560. Dertil 3 våben: 1) En sort ravn i hvidt felt 2) og 3) næsten ens: delt vandret på midten, foroven røde og hvide skrå striber, forneden en fembladet blomst. Kilde: A.Schmidt: Anetavler for 8 ægtepar s 219. -> Nationalmuseet: Danmarks Kirker - Haderslev Amt. Nævnes som kirkeværge 1540. Kilde: Per Andersen: Fra Hvide til Hundevad. 1993. Henv.: Aage Dahl: Haderslev herreds præstehistorie. Erik Christensen, Vojens. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Lorenz Boye (Laurentius Boëthius Agricola) (ca 1484 - 1547), sognepræst i Vilstrup, stammer fra Kollund, herom kan der næppe være tvivl. Der har været en del diskussion om, hvor han er født. Slægtens historieskriver, sognepræst i Sulsted L. Vesten, er gået ind for, at han var født i Hejsager (10 km SØ for Haderslev), idet der ved universitet i Rostock i 1511 indskrives en Laurentius Heysacker de Hadersleben. (Henv.: L Vesten i Sønderjyske Årbøger 1927 og 1929). Een mulig forklaring er, at han har en slægtning (fætter?) med samme navn i Hejsager. En anden at han har fået et degne-embede (el lign) i Hejsager, og så drager tilbage til Rostock for at læse videre. I Louvain 1517 er der indskrevet en 'Magister Boetius de Dacia', og det må vel være ham, selvom jeg ikke har set ham omtalt som magister andre steder.

Præst i Vilstrup 5 km syd for Haderslev. Født ca 1484 antageligt i Kollund, Bov s (63 år ved død). Død 28 sep 1547 i Sdr. Vilstrup (Knud Bramsen). Latiniseret navn: Laurentius Boëthius Agricola (= landmand). Sandsynligt, men ikke sikkert at han er søn af ovenstående. Lorenz Boye blev formentlig student i Rostock i 1508. Han søgte paven om præste-embedet i Fjelstrup (10 km NØ for Haderslev), men Peter Ankersen mente at han allerede havde fået det. En retssag blev indledt, men trak længe ud, og Lorenz opgav at få embedet. Tilsyneladende ender det med et forlig, i hvert fald har hans søn indtægten af kirketiendet i Fjelstrup. (Note 140) Han fuldførte måske sin katolske uddannelse i Louvain i 1517, det år er der indskrevet en 'Magister Boetius de Dacia', han omtales nu ikke som magister andre steder. (Note 141) Han blev katolsk alterpræst i Haderslev i 1524, men tilsluttede sig straks reformationen, hvorefter han (muligvis allerede i 1524) blev luthersk sognepræst i Vilstrup, hvad han var indtil sin død i 1547.Der har været en del diskussion om, hvor han er født, idet slægtens historieskriver, sognepræst i Sulsted L. Vesten, er gået ind for, at han var født i Hejsager (10 km SØ for Haderslev), idet der ved universitet i Rostock i 1511 indskrives en Laurentius Heysacker de Hadersleben. (Note 142) Men det fremgår af et tingsvidne, udstedt 6 feb 1539 på Vis herreds allemandsting af herredsfogeden Boie Jessen til Tammes Boyssen i Kollund, at Hr. Laurens i Vilstrup har skødet Tammes en broderdel i den selvejergård i Kollund, som denne boede i. (Note 143) Man må vel herefter fastslå, at Lorentz Boye er født i Kollund. En mulig forklaring er, at han har en slægtning (fætter?) i Hejsager, og en anden at han har fået et degne-embede (el lign) i Hejsager, og så drager tilbage til Rostock for at læse videre. Som katolsk præst var han antageligt ugift, men her før reformationen var det ikke ualmindeligt at have en papirløs samleverske. (Note 144)

140) Per Andersen: Fra Hvide til Hundevad. 1993. 141) E Jørgensen: Nordiske Studerende i Louvain. Personalhist.Tidsskr.1926. 142) Henv.: L Vesten i Sønderjyske Årbøger 1927 og 1929. 143) Henv.: Johan Hvidtfeldt i Sønderjyske Årbøger 1942 s 279-80. 144) Henv.: Knud Bramsen, magister: en samling sørgedigte, udgivet 1569. Henv.: L Vesten: Præsterne Boetius i Vilstrup, i SøJy Årbøger 1927, 1929. Henv.: H V Gregersen: Reformationen i Sønderjylland. Carl Langholz: Anetavler for berømte danskere. 1989. A.Schmidt: Anetavler for 8 ægtepar s 217. Han tillægges af Schmidt en mulig datter Marina, gift med birkefogeden Matz Asmussen i Varnæs. Det bygger på en lighed i våben, men det stemmer dårligt tidsmæssigt, de to er snarere en generation yngre endnu. OH Toftegaards database. Erik Christensen, Vojens. H P Jensen, Vamdrup.

view all

Lorentz (Laurentius) Boysen Boye, Boëthius, Agricola's Timeline

1484
1484
kollund
1515
1515
Age 31
Sdr.Vilstrup by og sogn, Haderslev amt
1530
1530
Age 46
Sdr. Vilstrup
1545
1545
Age 61
1547
September 28, 1547
Age 63
Sdr.Vilstrup
????
Sdr. Vilstrup by og sogn, Vejle amt
????