Maria van Negapatnam, SM/PROG (c.1669 - d.)

‹ Back to van Negapatnam surname

Is your surname van Negapatnam?

Research the van Negapatnam family

Maria van Negapatnam, SM/PROG's Geni Profile

Records for Maria van Negapatnam

39,864 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "van de Cust Coromandel", "van Penangatham", "van bengalia", "Maria van Bengale"
Birthplace: India
Death: Died in Cape Colony
Occupation: Slave
Managed by:
Last Updated:

About Maria van Negapatnam, SM/PROG

http://www.stamouers.com/visser.htm

Coenraad het 'n paar kinders met die slavin Maria van Negapatnam ook bekend as Maria van Bengale gehad. Maria was gebore c1669, en sy word gedoop as 'n volwassene op 8 Julie 1721 te Stellenbosch toe sy 53 jaar oud was.

Jan Coenraad Visser doop die volgende kinders, die moeder was Maria van NEGAPATNAM / Maria van Bengale / van de Cust Coromandel: b7 ANTHONIE gedoop 20 April 1692 b8 SUSANNA (Gedoop as Sara) 30 Okt 1695, sy sterwe Junie 1779, X 6 Nov 1716 Hans Hattingh, XX Wilhelm Rubeck b9 JACOB gedoop 12 Jan 1696 b10 PIETER gedoop 24 April 1697 b11 MARIA gedoop 28 Junie 1699

Böeseken in Slaves and Free Blacks at the Cape 1658-1700, p. 172, Jan Coenraad het 24 Maart 'n kontrak opgeskrywe, hy het verseker dat Maria VAN BENGALE 27/28 jarige en haar drie kinders (Anthony vier jaar oud, Susanna, twee jaar oud, Jacobus een jaar oud) vrygestel moet word nadat hy gesterwe het:

Maria van Negapatnam doop 'n ander dogtertjie in Okt/Nov 1708 met die naam Geertruij, die vader word gegee as Gerrit Elders. Maria van Negapatnam word self gedoop as 'n bejaarde persoon op 8 Junie 1721

Volgens W H J Hattingh het Maria van Bengale en Hendrik Willemse 'n seun met die naam Willem in die Paarl gedoop op 7 November 1711

From The First Fifty Years Project

Family 1

Jan Coenraad Visser b. c 1620

Children

  • Anthony Visser b. c 1692
  • Susanna Visser b. c 1694
  • Jacobus Visser b. b 12 Jan 1696
  • Pieter Visser b. 21 Apr 1697
  • Maria Visser b. 28 Jun 1699

Family 2

Arendt van Mallebaer b. c 1665

Child

  • Arent NN

Family 3

Gerrit Evertsz b. c 1669

Child Geertruij Evertsz*

Family 4

Hendrik Willemsz b. c 1680

Child

  • Willem Willemsz Bapt. 7 Nov 1711

-------------------- Jan Coenraad VISSER en Maria van Bengale (Negapatnam) van de Cust Coromandel het die volgende kinders gehad: b8 Antonie VISSER * 20 Apr 1692 ~ 24 Mar 1696 X 28 Aug 1720, Anna Maria BRONS ~ 26 Apr 1702, d/v Jan Albert BRONS en Maria COOPMANS Anna was die wed. van Jan van der WESTHUIZEN, + C1718, wat die plaas Diemersdal aan sy weduwee nagelaat het. Antonie kry opdrag vanaf die Kasteel in Kaapstad om 'n tydelike tente-hospitaal op te rig vir die siek matrose wat per boot die "Pallas" by Simonsbaai op 2 Aug 1737 arriveer met 37 mans dood aan skeurbuik en 75 siek. Slegs 17 van die matrose was nog gesond. Op 27 Mei 1753 ontvang hy as erkenning landbougrond en bou Admiralty House, wat nog vandag bestaan en as historiese monument besigtig kan word in Simonstad. Antonie VISSER word beskou as die vader van Simonstad. (See on Internet: Admiralty House Simon's Town) (Ref Familia CD p 29 & 30: Farm: Diemersdal.) Van der Westhuizen died, leaving the farm to his widow. Two years later she married Anthoni VISSER, who according to Historical Simon's Town, was the first European to settle permanently in that area, and who played an important part in its early development. Considering his activities in the Southern Peninsula and in Table Valley, it is very unlikely that he lived on his farm, Diemersdal, but he definitely controlled it from afar. On 2 Oct 1732 he was granted an erfpacht of 32 morgan 413 sq rds. "by syn plaats Diemersdal, thus confirming him as owner of that property through his marriage with Anna Maria BRONS. This is the only evidence that has come to light on his ownership. Antoni and Anna Maria produced one child, Elizabeth Theresia ~ 26 10 1717 Cape Town, and she became the sole heir of her parents by a will executed in 1742. It seems likely that this will was made owing to the increasing age or ill health of Antoni and that he had died by 1745. This seems likely as although his wife, Anna Maria, was a witness to the baptisms of two of Elizabeth's children, born in 1745 and 1747 respectively. His name appears in neither case. We assume that both he and Anna Maria were dead by 1750, according to a transfer deed of that year. On 16 Feb 1744 Elizabeth married "Luitenant ter See, Christian Everhard Philip von Jungheim" of the warship, Die Hersteller. Christiaan Eberhart von Jungheim se van word verkort na EBERHARD, later EUVRARD. Elizabeth xx 8 Nov 1750 met Abraham Thomas IMMENS Elizabeth + 1755. (Ref CD Familia p. 30). b9 Susanna VISSER, gedoop as Sara, *30 Okt 1695, ~ 24 Mar 1696, Stellenbosch, sy sterwe Junie 1779, X 6 Nov 1716 Stellenbosch met Hans Hendrik (Johann Heinrich) HATTINGH, (wewenaar van Maria De Lanoi) Hy ar. 1691 v. (Spiers) Speyer, Duitsland, Hans word die eienaar van die plaas "Speyer" naby Stellenbosch en later "La Motte", Franschhoek. Hans sterf voor 1732 en Susanna XX 10 Feb 1732 met Willem RUBEEK van Wezel, Duitsland. (Ref: Du Plessis Boek en Hattingh Navorsing) (11 kinders) b10 Jacob (Jacobus) VISSER *12 Jan 1695, ~ 24 Mar 1696 b11 Pieter VISSER ~ 24 Apr 1697 (G1, 8/1 p. 5) b12 Maria VISSER ~ 28 Jun 1699 Stellenbosch, X Frederik BRAND *C1695 Stellenbosch



      
view all 12

Maria van Negapatnam, SM/PROG's Timeline

1669
1669
India
1692
April 20, 1692
Age 23
1695
1695
Age 26
1695
Age 26
1697
1697
Age 28
1699
June 28, 1699
Age 30
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
1711
November 7, 1711
Age 42
Paarl, Western Cape, South Africa
1721
June 8, 1721
Age 52
????
????
Stellenbosch, Cape Colony