Matteus Jacobi Gammal

public profile

Is your surname Jacobi Gammal?

Research the Jacobi Gammal family

Matteus Jacobi Gammal's Geni Profile

Records for Matteus Jacobi Gammal

22 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Matteus Jacobi Gammal (Schepper)

Also Known As: "Mathaeus Jacobi Gammal Skepperus"
Birthdate:
Birthplace: Pernaja; Pernå, Gammelby
Death: Died in Vöyri, Vörå
Immediate Family:

Son of Jakob Olsson Schepper and Elin Skeper
Husband of Brita Gammal and Brita Jakobsdotter Gammal (Viloides)
Father of Magnus Mattsson Gammal; Gabriel Matthæi Gammal; Martinus Matthaei Gammal; Margareta Mathiae Gammal and Jacob Schepperus Gammal

Occupation: prost, Pastorn uti Wörå; Pastori Vöyrissä, Kyrkoherde i Vörå fr. 1601. Prost över svenska Österbotten., Kyrkoherde i Vörå, Vöyrin kirkkoherra
Managed by: Private User
Last Updated:

About Matteus Jacobi Gammal

http://www.kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/?eid=756

Noteringar: (Gammal Mathaeus Jakobi) Kyrkoherde i Vörå 1601-1631. Prost över södra Österbotten. Ägde tre hemman i Rekijoki by i Vörå socken

Undertecknade Uppsala mötes beslut 1593.

--------------------

Mathias Jacobsson/Skepperus/

Died 3 June 1633 - kuollut ennen

Syntymäaika: Geni -------------------- Mathaeus Jacobi Gammal död senast 1633. Kyrkoherde i Vörå 1601-1631. Prost över södra Österbotten. Ägde 3 hemman i Rekijoki by i Vörå socken.

http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/29005.html -------------------- Gabriel Mattei var son till Herr Matteus Jacobi Gammal och Brita Jakobsdotter Viloides. Även Matteus Jacobi var kyrkoherde i Vörå och prost och bosatt mellan 1601 och 1631 i Vörå socken. Om honom står det: Kyrkoherde i Vörå 1601-1631. Prost över södra Österbotten. Ägde tre hemman i Rekijoki, Vörå socken.

http://roadtriprelatives.blogspot.no/2012_08_01_archive.html, pkt. 66.

view all 11

Matteus Jacobi Gammal's Timeline

1580
1580
Pernaja; Pernå, Gammelby
1580
Österbotten
1599
1599
Age 19
Vörå, Finland
1608
1608
Age 28
Vöyri, Suomi
1631
1631
Age 51
Vörå, Finland
1633
June 3, 1633
Age 53
Vöyri, Vörå
????
????
????
????
Södra Österbotten