Mikkel Christensen Mule (1480 - 1537)

‹ Back to Mule surname

Is your surname Mule?

Research the Mule family

Mikkel Christensen Mule's Geni Profile

Records for Mikkel Mule

51,139 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Mikkel /Mule/"
Place of Burial: Odense, Syddanmark, Danmark
Birthplace: Middelfart, Odense, Fyn, Syddanmark, Denmark
Death: Died in Odense, Fyn, Syddanmark, Denmark
Occupation: Borgmester i Odense 1534- 1538, storkøbmand, borgmester i Odense, rådmand og kirkeværge, Borgmester i Odense 1534-1537
Managed by: Jahn Edgar Michelsen
Last Updated:

About Mikkel Christensen Mule

Mikkel Mule http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I2319&tree=2

Michel Christensen MULE http://www.nermo.org/slekt/d0013/g0000005.html#I13011

Mikkel Christensen Mule, af Odense http://skeel.info/getperson.php?personID=I16070&tree=ks

Var 1523 Raadmand i Odense og førte det adelige Vaaben, men 1528 og 1535 Borgmester, udgav 22 Marts 1535 m. Fl. paa Odense Borgeres Vegne et Troskabsbrev til Hertug Christian -- [1] Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1904:324.

[2] Stamtavle over Oluf Bangs efterkommere , F. E. Hundrup, (C.A Reitzers Forlag), s. 54. -------------------- Led noble weapon. In 1523 of 1528 as Deputy Mayor of Odense and in 1535 the Mayor the same place. -------------------- Gift före 1509 -------------------- Mikkel Christensen Mule, af Odense[1]

 - 1537

Profession / Erhverv Borgmester i Odense Died 01 Nov 1537 Buried Vor Frue Kirke i Odense


Father Christen Jensen Mule, af Odense


Family Anne Bang, d. 20 Apr 1569 Children

1. Christen Mikkelsen Mule, af Odense 2. Hans Mikkelsen Mule, af Odense, d. 25 Sep 1602

	3. Maren Mikkelsdatter Mule, af Odense,   d. 24 Sep 1545

Sources [S4] Danmarks Adels Aarbog, Arkivar Thiset / Hiort-Lorenzen.

-------------------- 4. Anne Jensdatter BANG. Død 20. april 1569. ~ med Michel Christen MULE borgmester (-1537). Borger, købm. og borgmester i Odense. . · Hendes mand, storkøbmand og borgmester i Odense, var af den kendte Odense-slægt ("Mulernes Legatskole"). Der er bevaret en afbildning af ægteparrets gravsten. http://tom.brondsted.dk/genealogi/petersen/1_12.php

Fødsel Omk. 1480 Odense, Sankt Knuds Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted [1] Køn Mand Beskæftigelse købmand, rådmand, borgmester, kirkeværge Beskæftigelse 1528-1537 Odense, Sankt Knuds Sogn, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted Borgmester i Odense 1528 og 1537? REFN RN0778 Død 01 Nov. 1537 Odense, Sankt Knuds Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted Begravet Odense, Vor Frue Kirke, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted Person-ID I778 Aner pr. 27-08-2004 netto Sidst ændret 01 Sep. 2010

Far Christen Jensen Mule, f. 1460, Odense, Sankt Knuds Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted, d. Omk. 1509 Mor 1. Hustru Til Christiern Mule, d. Ja, dato ukendt Gift Før 1485 Familie-ID F324 Gruppeskema

Familie Anne Jensdatter Bang, f. Omk. 01-1485, Assens Sogn, Båg H, 1212 I Find alle personer med begivenheder på dette sted, d. 20 Apr. 1569, Odense, Vor Frue Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted Gift Omk. 1509 [1] Børn

	1. Oluf Mule,   f. Før 1510,   d. Ja, dato ukendt
	2. Laurids Mule,   f. Før 1510,   d. 1562-1567
	3. Marcus Mule,   d. Ja, dato ukendt

4. Jørgen Mule, f. Før 1520, d. Eft. 1546

	5. Christen Mule,   f. Før 1523,   d. Eft. 1586

6. Hans Mikkelsen Mule, f. Omk. 09-1525, Odense, Sankt Knuds Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted, d. 25 Sep. 1602, Otterup Sogn, Nislevgård?, Lunde H, 1313 II Find alle personer med begivenheder på dette sted

	7. Maren Michelsdatter Mule,   f. 1525,   d. 24 Sep. 1545
	8. Jens Mule,   f. Før 1530,   d. 02 Sep. 1565, Odense, Sankt Knuds Sogn?, Odense H, 1312 I Find alle personer med begivenheder på dette sted
	9. Anne Mule,   f. Før 1535,   d. 1568

http://www.aastrup.de/tng/getperson.php?personID=I778&tree=TAAbrutto

Hustru: Anna Olufdatter Bang

              Født: år 1485              i Assens  
               Død: 20.04.1569           i Odense  
               Far:
               Mor:
              Mand: Mickel Christensen Mule  
              Gift: år 1509              i   
              Født: år 1480              i   
               Død: 01.11.1537           i Odense  
               Far: Christen Jensen Mule 
               Mor: Marine 
          M Barn 1: Christen Mule  
              Født: år 1523              i   
               Død:                         
          M Barn 2: Hans Mule  
              Født: ca.1525              i Odense  
               Død: 25.09.1602           i Odense  
          K Barn 3: Maren Mule  
              Født: år 1525              i   
               Død:                         

http://www.famkraft.dk/f137.htm

view all 17

Mikkel Christensen Mule's Timeline

1480
1480
Odense, Fyn, Syddanmark, Denmark
1508
1508
Age 28
1509
1509
Age 29
1510
1510
Age 30
1510
Age 30
1520
1520
Age 40
1523
1523
Age 43
1523
- present
Age 43
1525
September 1525
Age 45
Odense, Fyn, Denmark
1525
Age 45
Odense, Fyn, Danmark