Mogens Pedersen (Petri) Teleman

public profile

Is your surname Teleman?

Research the Teleman family

Mogens Pedersen (Petri) Teleman's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Mogens Pedersen (Petri) Teleman

Also Known As: "Tillemann", "Tellemann"
Birthdate:
Birthplace: Hadsel prestegård, Hadsel, Nordland, Norway
Death: Died in Hadsel, Nordland, Norge
Immediate Family:

Son of Petrus Lauritsen Tillemann and Magdalene Lauritsdatter Tillemann
Husband of Karen Tallaksdatter Lind; Inger Hansdatter Blix and Maren Pernille Pettersdatter Dundas
Father of Berethe Mogensdatter Telleman; Sofie Mogensdatter Tellemann; Anders Mogensen Telleman; Steffen Mogensen Telleman; Gjertrud Mogensdatter Tellemann and 5 others

Occupation: Sogneprest og prost, prest, Sogneprest til Hassel, prost i Lofoten, Prest-, Prost i Lofoten
Managed by: Torbjørn Nilsen
Last Updated:

About Mogens Pedersen (Petri) Teleman

OCCUPATION: Sogneprest i Hadsel 1626-/1661. Prost i Lofoten og Vesterålen

BIRTH: 1599, (Tillemann/Telemann)

DEATH: 1664, Hadsel Prestegård, NO

EVENT: 1620, Immatrikulert i København (fra Trondhjems Skole)

Kilde: http://www.nermo.org/slekt/d0022/g0000007.html#I7802

------------------------------------------------------------------------------------------

Mogens P. Teleman var sønn av en tidligere prest i Hadsel, Peder Lauritsen. M. P. Teleman nevnes som prest i Hadsel i 1644. I 1654 ble han dømt til å betale en bot til fattige fordi han hadde latt en ustudert person reise om i prostiet og holde preken i Øksnes og Langenes kirker.

Teleman var gift tre ganger, først med Karen Talaksdatter Lind. I 1647 giftet han seg med Inger Hansdatter Blix (1625 - 1655) Hun var datter av Hans Blix til Bodin. Da Teleman giftet seg for tredje gang, var det med Maren Pedersdatter Falch, mor til Petter Dass.

Navnet ble latinisert til Magnus Petri; etternamnet ofte skrive Tillemann, Thi(e)lemann, men han skal sjølv ha underskrive Teleman)

http://www.vesteraalen.info/hadsel_kirker_presterekka.htm

view all 21

Mogens Pedersen (Petri) Teleman's Timeline

1599
1599
Hadsel, Nordland, Norway
1632
May 27, 1632
Age 33
Hadsel, Vesterålen, Nordland, Norway
1636
February 1, 1636
Age 37
Hadsel, Nordland, Norge
1643
1643
Age 44
Mårsund, Bø i Vesterålen
1645
1645
Age 46
Hadsel, Nordland, Norge
1646
1646
Age 47
Hadsel
1647
1647
Age 48
Hadsel, Nordland, Norway
1650
1650
Age 51
Hadsel, Nordland, Norway
1651
1651
Age 52
Hadsel, Nordland, Norway
1652
1652
Age 53
Hadsel