Nielsine Nielsdatter Gyldenstierne

public profile

Is your surname Nielsdatter Gyldenstierne?

Research the Nielsdatter Gyldenstierne family

Nielsine Nielsdatter Gyldenstierne's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nielsine Nielsdatter Gyldenstierne

Also Known As: "Nn Nielsdatter /Bugge/"
Birthdate:
Birthplace: Frederiksberg, Hovedstaden, Danmark
Death: (Date and location unknown)
Immediate Family:

Wife of Bugge Nielsen Bugge, til Hegnet, R
Mother of Bege Bugge; Niels Bugge, Rigsraad; Jens Buggesen Bugge and Erik Buggesen Bugge

Managed by: Private User
Last Updated:

About Nielsine Nielsdatter Gyldenstierne

ABT 1270 - ____

BIRTH: ABT 1270, (Nielsine ?) Vejby, DK (usikre foreldre) (af Aagaard ?)

Father: Niels GYLDENSTIERNE

Family 1 : Bugge Nielsen BUGGE

Bege Buggesen BUGGE 

+Niels Buggesen BUGGE

Erik Buggesen BUGGE 

Niels Bugge (Født 1295. Myrdet på stranden ved Middelfart 30.12.1358. Man mener, Valdemar Atterdag stod bag)

Ingeborg Pedersdatter Vendelbo (Født ca.1315. Død efter 1362)
Besad Hald, Nørre Vosborg, Estrup, Spøttrup og Åstrup.
Niels Bugges forældre:
Rigsråd Bugge Nielsen Bugge (Født 1270 på herregården "Hegnet", Tøndering sogn, Harre herred, Viborg stift. Myrdet i 1332 i Lyby kirke af Erik Brune til Elkjær)
Nielsine Nielsdatter Gyldenstjerne (Født ca.1275)
De havde også datteren Bege (Født ca.1294), som blev mor til Niels Ebbesen (1318 - 1340)
Bugges far:
Niels Bugge (1240- 1302)

NB! Vis detaljer Kilde: Slægten Bugge i Danmark og Norge Vis detaljer Kilde: Ejendomsforholdene i Salling 1524, Series: Jyske Samlinger, Volume: 1941-42 5 række 6. bind

Vis detaljer Note: Bugge Nielsen, ridder, herre til Hegnet ‎(Harre herred i Salling)‎, blev dræbt ved Lyby kirke af Hr. Erik Brune ‎(Banner)‎ til Elkær. Hans frue siges at have været en datter af Niels Gyldenstjerne til Aagaard ‎(Vester Hanherred)‎ ‎[her er der meget, der tyder på, at kronologien halter, da det ser ud til, at Niels Gyldenstjerne ikke er gammel nok, til at kunne være far til en hustru til Bugge Nielsen]‎.

view all

Nielsine Nielsdatter Gyldenstierne's Timeline

1285
1285
Thisted, Nordjylland, Danmark
1285
Viborg, Viborg Municipality, Central Denmark Region, Denmark
1295
1295
Denmark
1302
1302
????
Frederiksberg, Hovedstaden, Danmark
????
Hans kone siges å ha vært datter av Niels Gyldenstjerne til Aagaard (Vester Hanherred).
????
????