Nikolai Karotamm (1901 - 1969) MP

public profile

View Nikolai Karotamm's complete profile:

  • See if you are related to Nikolai Karotamm
  • Request to view Nikolai Karotamm's family tree

Share

Related Projects

Birthdate:
Birthplace: Pärnu
Death: Died in Moskva
Managed by: Andres Laur
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Nikolai Karotamm

Nikolai Karotamm (vene keeles Каротамм Николай Георгиевич , 23. oktoober 1901 Pärnu – 21. september 1969 Moskva) oli Eesti NSV poliitik, EK(b)P KK I sekretär aastail 1944–1950.

Noorus

Õppis aastail 1909–1915 Kastna kihelkonnakoolis, Pärnu kõrgemas algkoolis 1915–1917 ja 1919–1920 Rakvere Õpetajate Seminaris, kust heideti välja. Sõjaväeteenistuse teenis Vahipataljonis aastail 1921–1923.

Märtsis 1925. aastal emigreerus Hollandisse, kus 1926. aastas astus Hollandi KP-sse; 1926. aasta augustis lahkus NSV Liitu, kus aastail 1926 kuni 1928 õppis Julian Marchlewski nimelises Lääne Rahvusvähemuste Kommunistlikus Ülikooli Leningradi osakonnas; astus 1928. aastal ÜK(b)P; 1928 saabus Eestisse ning aastail 1928 kuni 1929 oli illegaalse EKP Tallinna linnakomitee sekretär; 1929. lahkus NSV Liitu, kus aastail 1929 kuni 1931. jätkas õppimist Lääne Vähemusrahvuste Kommunistlikus Ülikoolis; 1931–1935 samas ülikoolis aspirantuuris; aastail 1933–1936 töötas õppejõuna; aastail 1935–1936 Kominterni TK referendina; aastail 1936–1937 ajalehetoimetaja Leningradis; 1938. aastal vahistati Suure terrori ajal, kuid vabastati; aastail 1938–1939 Leningradi masinaehitustehase direktori asetäitja; 1939. aastal tõlkis eesti keelde ÜK(b)P ajaloo lühikursuse, 1940. aastal koostas vene-eesti sõnaraamatu.

Tegevus Eesti NSVs

Eestisse saabus juulis 1940, töötas ajalehe "Kommunisti" vastutava toimetajana juulist augustini 1940. aastal, EK(b)P Tartumaa komitee I sekretär 1941. aastal; augustikuust 1941. aastast EKP Keskkomitee II sekretär; EK(b)P Keskkomitee ja EK(b)P Keskkomitee büroo liige aastail 1940–1951.

Tegevus Teise Maailmasõja ajal

EKP Keskkomitee II sekretärina viibis NSV Liidu tagalas 1941-44, NSV Liidu Siseasjade Rahvakomissariaadi 4. valitsuse ja NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Rahvakomissariaadi 4. valitsuse koosseisu kuuluva Eesti NSV Partisaniliikumise Staabi[viide?] ülemana aastail 1942–1944;

Tegevus pärast Teist Maailmasõda

Nikolai Karotamm oli 28. september 1944 kuni 4. aprill 1950 aastal EK(b)P KK I sekretär ja ka EK(b)P Tallinna linnakomitee I sekretär aastatel 1947–1950; (1950. aastal tagandati ja heideti välja EK(b)P Keskkomitee büroost).

1946. EK(b)P Keskkomitee sekretär ja ühtlasi Hävituspataljonide staabi ülem.

Tegevus enne ja pärast Märtsiküüditamist

EK(b)P VIII pleenum 1950. aastal

1949. aasta märtsiküüditamise ajal väidetavalt üles näidatud "sobimatu leebus ja lohakus" ning sisepinged Eesti NSV juhtkonnas (eriti Ivan Käbini juhitava Venemaa eestlaste grupeeringuga) põhjustasid 1950. aasta märtsipleenumi otsused, millega juunikommunistid kõrvaldati võimult.

Tegevus pärast EK(b)P VIII pleenumi

Maikuust 1950. aastast Moskvas, aastail 1950–1951 NLKP Ühiskonnateaduste Akadeemias; aastail 1951–1959 NSV Liidu Teaduste Akadeemia Majandusinstituudi vanemteadur; aastail 1959–1967 TA põllumajanduse ökonoomia sektori juhataja; aastal 1964. sai doktorikraadi majandusteaduste alal; 1966. aastast professor; aastail 1967–1969 NSV Liidu Teaduste Akadeemia Majandusinstituudi vanemteadur; NSV Liidu Ülemnõukogu II ja III koosseisu liige 1946–54; ENSV II Ülemnõukogu liige.

Nikolai Karotamm suri 26. septembril 1969. aastal Moskvas.

Isiklikku

Kodukoht: Langi talu, Rammuka k., Kastna Pärnumaa

Isa: Jüri (Georgi) Karotamm,

Ema: Liina (Akilina) Karotamm (neiuna Vits) pärit Viidaka talust Kastna Pärnumaa

Abikaasa: Alma Saueselg, abiellus 1924. aastal (kelle vend oli kolonel Artur Saueselg).

Nikolai Karotamme kasutatud sõiduk - Mercedes-Benz 540 K (Cabriolet B) 1935. Germany.

WWW:

view all

Nikolai Karotamm's Timeline

1901
October 23, 1901
Pärnu
1969
September 21, 1969
Age 67
Moskva
1970
October 29, 1970
Age 67
Tallinn, Harjumaa
????