Nils II Nielsen Skarsholm, greve af Nørre Halland (1218 - 1251)

‹ Back to Skarsholm surname

Is your surname Skarsholm?

Research the Skarsholm family

Nils II Nielsen Skarsholm, greve af Nørre Halland's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Niels II von Halland"
Birthplace: Halland
Death: Died in Bohus, Sorø
Occupation: ejer af godset Egholm i Sæby sogn
Managed by: Torsten Cargnelli
Last Updated:

About Nils II Nielsen Skarsholm, greve af Nørre Halland

Grev Niels af Nørre Halland ejer godset Egholm i Sæby Sogn vest for Roskilde, han er søn af Niels Valdemarsen, frillesøn af Valdemar Sejr af danmark, Valdemar sejers anden frillesøn Knud blev Hertug i reval og ægtede en fyrstedatter, Knud blev stamfader til Skarholm slægten

--------------------

Sorce: (AFN: FHS3-6D)

http://fmg.ac/Projects/MedLands/DENMARK.htm

King Valdemar I had one illegitimate child by Mistress (1):

6. NIELS Valdemarsen (-[1218/19]). The Annales Ryenses name "Nicolao filio illegitimo [Waldemari Regis]" specifying that his father granted him "comitatum Hallandiæ"[508]. Count of Halland 1218. m (1217) ODA von Schwerin, daughter of GÜNZEL II Graf von Schwerin & his wife Oda --- (-[1218/19]). Heiress of ½ Schwerin.

a) NIELS ([1218]-1251, bur Sorø). Count of Halland. The Annales Ryenses record the death in 1251 of "comes Nicolaus"[509]. m as her first husband, CECILIE Jensdatter [Galen], daughter of JENS Jakobsen [Galen] & his wife Adelheid Gräfin von Dassel. She married secondly (1252) R. Anders Olufsen [Glug] (-1270).

i) NIELS (-1271).

ii) ANDERS.

iii) JAKOB (-1308). The Annales Lubicenses record that "Iacobus" obtained the "cometiam Hallandiæ" in 1283[510]. Count of Halland.

(a) NIELS III (-murdered 1314). Count of Halland.

(b) VALDEMAR (-murdered 1314). Count of Halland.

(c) EUPHEMIA . m HENNING I von Putbus (-1351/2).

iv) CÆCILIA . m TYGE Thorstensen.

--------------------

Name: Niels II av Halland

Sex: M

Birth: CA. 1218

Death: 1251

Burial: Sorø

Reference Number: gorm 278

Note: Greve av Norra-Halland

Father: Niels av Halland

Mother: Oda von Schwerin

Marriage 1 Cecilie Jensdatter Galen b: CA. 1220

Married: CA. 1240

Children

Jacob av Halland b: CA. 1250

Kilde: http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=4l83jmr3&id=I77 -------------------- Greve Niels II af Halland

http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I28254&tree=2

Tittel Greve

Født Om 1218

Død 1251

Gravlagt Sorø, Alsted, Sorø, Danmark

   * Greve af Halland, 1226 tog Kong Valdemar Sejr det schwerinske Pant i Besiddelse, hvoraf Greve Henrik af Schwerin tog Anledning til Overfaldet paa Lyø, og Kongen maatte ved sin Løsladelse af Fangenskabet fraskrive sig alt Krav paa Pantet, til Vederlag fik Nicolaus 1241 Nørre-Halland til Ejendom.
   * skulle ifølge DAA 1916:421 have været gift 1. med en Datter af Greve Otto af Ravensberg, hvilket ikke stemmer med oplysninger fra den Europæiske stamtavle, og heller ikke stemmer med de tidlige Grever Otto af Ravensberg

Navn:

   * Nicolaus
   * (Skarsholm)

--

  1. Leo, Nachkommen Gorms des Alten, 1978 , Brenner, S. Otto, Reference: 278.
  2. Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1916:421.
view all

Nils II Nielsen Skarsholm, greve af Nørre Halland's Timeline

1218
February 1218
Halland
1240
1240
Age 21
1240
Age 21
1244
1244
Age 25
1248
1248
Age 29
Nordre Halland
1251
1251
Age 32
Bohus, Sorø
????
????
????
????
Sorø, Sjælland, Danmark