Nils Olsen Sylvius (1630 - 1683)

‹ Back to Sylvius surname

Is your surname Sylvius?

Research the Sylvius family

Nils Sylvius's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Nicknames: "Niels", "Olsøn", "Olufsen"
Place of Burial: Egersund, Eigersund, Rogaland, Norway
Death: Died in Egersund, Eigersund, Rogaland, Norway
Occupation: Sogneprest i Egersund 1663-1683
Managed by: Bjørn P. Brox
Last Updated:
view all 15

Immediate Family

About Nils Olsen Sylvius

Sogneprest i Egersund 1664-1683

"Niels Olsen Sylvius

siger selv i sin Ansøgning om Konfirmation paa sit Kald at 10 Sept. 1670, at han er kaldet hid som Sogneprest 1663. Han er efter Kielland født 21 Juni 1630, deponerede fra Stavanger Skole 26 April 1651. Han findes omtalt som Sogneprest her 1663, har maaske ikke tiltraadt fer Begyndelsen at 1664, da han indrettede den første Ministerialbog for Egersund, der har Paaskrift: "Designationsbog paa døbte, døde og copulerede i Egersunds Præstegjæld Anno 1664. Anno 1664 3 Februari Niels Olufsøn". Nedenunder: "1683 den 14 Januarii. Henrich Olufssøn". "Herre hielp mig 1688. Henrich Olufssen". Den er i 8 (Volumer?) og meget fint skreven. Han var gift med Theophilus Skankes Enke, Karen Søfrensdatter Godtzen, og døde 2 Jan. 1683. Børn: 1. Ole, døbt 11 Juni 1665. 2. Hans, døbt 14 Oct. 1666, f 1670, begr. 15 Febr. 3. Anna Catharina, døbt 1 Marts 1668, f 1675, begr. 16 April. 4. Niels, døbt 12 Dec. 1669, deponerede 20 Sept. 1688. 5. Hans, døbt 6 Aug. 1671, dep. 25 Juli 1690, f 1748, begr. i Egersund 6 Aug. 1748. 6. Maria, døbt 1 Jan. 1674, begr. i Egersund 27 Juni 1737, gift 16 Febr. 1698 med Jacob Andersen Ørn, f. 1673, Skipper. Han døde 14 Jan. 1683, 52 Aar 6 Maaneder og 12 Dage gammel." Kilde: Christiansands Stifts Prester i det syttende Aarhundrede - Thrap, Daniel

http://www.nermo.org/slekt/d0005/g0000035.html#I22083

Nils Olsen SYLVIUS

ABT 1630 - 1683

   * RESIDENCE: 6 barn (f.1665-1674)
   * BIRTH: ABT 1630
   * DEATH: 1683, Egersund, RO 
view all

Nils Sylvius's Timeline

1630
June 21, 1630
1664
1664
Age 33
1665
1665
Age 34
Eigersund, Rogaland, Norge
1666
1666
Age 35
Eigersund, Rogaland, Norge
1668
1668
Age 37
Eigersund, Rogaland, Norge
1669
1669
Age 38
Eigersund, Rogaland, Norge
1671
1671
Age 40
Eigersund, Rogaland, Norge
1674
1674
Age 43
Eigersund, Rogaland, Norge
1683
January 2, 1683
Age 52
Egersund, Eigersund, Rogaland, Norway