Oluf Lauritsen Munk, på Blaker

Is your surname Munk?

Research the Munk family

Oluf Lauritsen Munk, på Blaker's Geni Profile

Records for Oluf Munk

127,041 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Oluf Lauritsen Munk, på Blaker

Also Known As: "Lauritzen", "Lauritzsøn"
Birthdate:
Birthplace: Blaker, Lom, Norway
Death: Died in Lom, Oppland, Norway
Place of Burial: Lom, Norway
Immediate Family:

Son of Laurits Henningsen Munk, på Blaker and Gunhild Frisvold, på Blakar
Husband of Synnøve Simensdatter
Father of Marit Olufsdatter Munk
Brother of Mikkel Lauritsen Munk Blakar and Eline Lauritsdotter Munk

Managed by: Private User
Last Updated:

About Oluf Lauritsen Munk, på Blaker

kilden: GED2HTML v3.5e-WIN95 (Sep 26 1998) on 02/09/2013 03:29:29 sier at Oluf Lauritsen Munk er født 1536, ikke 1525. Dette stemmer bedre, og dermed kan fødselsår til besteforeldrene Henning og Åse være riktig. Samme kilde mener at Oluf var død 1572 eller 1574.

"Oluf Lauritzsøn Blaker, var død nogen aar før 1574 efterladende en liten datter Marit av et kortvarig ægteskap med Synnøve Simonsdatter, som paa den tid var blit gjengiftet med end Anders Olssøn. Under 27/6 1574 udstedte presten paa Lom hr. Knut Nielsen, lagmanden paa den Oplandene Peder Christensen og to lagrettemænd, Sivert Vange og Johannes Malaug et aapent brev, hvorefter Synnøve med "hendes bonde" Anders Olsen og hendes bror Oluf Simonsen paa hendes barns vegne den dag hadde indgaat paa et jordskifte med Michel Lauritzsøn Blaker (Lauritz Henningssøns Søn). Michel vilde ha den anpart paa 4 huder av gaarden Blaker, som sal. Oluf hadde sittet med, og tilbød Synnøve i vederlag 2 huder i Bjørstad, 1 hud i Skaarset, 1 hud i Hovin i Faaberg og 9 skind i Romsaas i Ringebu. Herom ble de da forlikte, og det synes som Synnøve og hendes datter kort derefter er flyttet ned til Hovin i Faaberg. Ved Thinget paa Jørstad i Faaberg 21/6 1650, hvor det siterte aapne brev av 1574 blev irettelagt, oplyste nemlig Oluf Engebretsen paa Hovin at denne Synnøve Simonsdatter var hans mormor, og straks efter at samme skifte var skeet, gjorde hans mors morbror Oluf Simonsen paa Lom et andet skifte paa det at hans mor Marit Olsdatter kunde bekomme et dyktig aasæde at bebo", hvorfor Oluf Simonsen tilskiftet sin søsterdatter Marit 4 huder i Hovin i 'Faaberg og Nedre Gjeitstad mot at han overtok Marits eiendom i Bjørstad, Skaarset og Romsaas, og siden hadde Hovin fulgt Oluf Engebretsens forældre og efter deres dødelige avgang ham selv i langsommelig tid. Efter dette har Oluf Blaker kun efterladt datten Marit Olufsdatter." Finne-Grønn: Munk'erne av Gudbrandsdalen. Norsk Slektshistorisk Tidsskrift bd. I (1927) s. 9-10. old.genealogi.no/NST/flip/nst_1_1927/index.html

Alternative birth dates 1525 and 1540. Alternative death dates 1570 and 1574.

view all

Oluf Lauritsen Munk, på Blaker's Timeline

1536
1536
Blaker, Lom, Norway
1568
1568
Age 32
Lom, Oppland, Norway
1574
1574
Age 38
Lom, Oppland, Norway
1574
Age 38
Norway
????