Peder Hansson Tysse

Is your surname Tysse?

Research the Tysse family

Peder Hansson Tysse's Geni Profile

Records for Peder Tysse

9,599 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Peder Hansson Tysse (Fusa)

Also Known As: "Per"
Birthdate:
Birthplace: Tysse, Samnanger, Hordaland, Norway
Death: Died in Samnanger, Os, Hordaland, Norway
Place of Burial: Samnanger, Os , Hordaland, Norway
Immediate Family:

Son of Hans Pederson Tysse and Anna Jensdatter Loss
Husband of Marita Knutsdatter Årland
Father of Malene Pedersdatter Hope; Marta Pedersdatter Hope; Anna Pedersdatter Tveit; Hans Pederson Tysse and Knut Pedersson Tysse
Brother of Lars Hanson Fusa; Maren Hansdotter Kruse and Ellen Hansdatter Tysse

Occupation: bonde/student, Bonde, Gårdbruker
Managed by: Trond Heide Henningsen
Last Updated:

About Peder Hansson Tysse

Kilde: Jakthavnsfolket.

Peder Hansson Tysse var medeigar i mange gardar i Samnanger. Han var son til presten Hans Pederson på Fusa og Anna Jensdotter Loss.

From autumn 1716 to the end of 1718 he had the use of Nils Pedersson Stålby, a Swedish prisoner of war, as a labourer.2 When the war ended late in 1718 Nils was offered to stay on as paid labour. Peder might have thought twice if he knew that Nils's reason for staying was his daughter Anna, and that she would end up pregnant late in 1719.2 On 6 January 1720 Anna Pedersdatter Tveit married Nils Pedersøn Smebye with Peder's grudging blessing.3 He died in 1741.

Kilde: Atle Austestad, Nils Stålby - Karolinen i Smgr. -------------------- Peder var truleg ei tid på Børdal i Samnanger som foreldri åtte, for å læra gardsbruk (faren hadde vel ikkje råd å halda guten på skule). På Børdal møtte han den han skulle gifte seg med. - Kona på Børdal var og frå Årland. Peder budde på Børdal ei tid, åtte og brukte halve garden der, flytte så til Tveit i Samnanger der han var odelserving og kalla seg Tvett. Han skøytte i 1708 halve Børdal, Kvitingen, halve Tysse gard, elles åtta han i 1710 heile Tysse, åtte Høyseter, Langeland, Tveiterås og Hope i 1736.

I 1741 4. august vart Hope utlagt til ekkja hans etter skiftebrev på 17 merker sm., sonen hans Pederson fekk 9 merker og Anna Pedersdatter 10 mrk. smør. 1 h. - Etter skifte 9/6 1751 åtte Peders Langeland dei 17 mrk. smør ekkja åtte.

“Ellers hadde Peder Hansen barn med Bønita f.u.e. 1699; men han vart frikjend etter ho hadde vedgaatt i kordøri, og dtr. Marta, 1692-93, (mor Anna Olsdatter Hope f. Langeland).” (Smngr. I 316-742-734 og s. 742)

S II s. 240: 'Han hadde fleire born, og millom deim tri døtrar som alle heitte Sidsel, og dei døydde alle berre nokre få vikor gamle.'

Offentlege skriftemål i Os 1669-1760: http://digitalarkivet.uib.no/cgi-win/webcens.exe?slag=visbase&sidenr=135&filnamn=pa12431669&gardpostnr=13&personpostnr=17#nedre

view all 12

Peder Hansson Tysse's Timeline

1668
1668
Tysse, Samnanger, Hordaland, Norway
1688
1688
Age 20
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
1692
1692
Age 24
Samnanger, Os, Hordaland, Norway
1700
1700
Age 32
Tysse, Samnanger i Hordaland
1700
Age 32
1701
1701
Age 33
Tysse, Samnanger
1711
1711
Age 43
Samnanger, Os, Hordaland, Norway
1741
1741
Age 73
Samnanger, Os, Hordaland, Norway
1741
Age 73
Samnanger, Os , Hordaland, Norway
????
Tysse ytre