Peiter Pittersen Don Dass (Pettersen Dass) (1605 - 1654) MP

‹ Back to Don Dass surname

Is your surname Don Dass?

Research the Don Dass family

Petter Pittersen Don Dass (Dundas)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Peiter Dundas", "Peiter Peitersen"
Birthplace: Dundee, Angus, Scotland
Death: Died in Nord Herøy, Helgeland, Nordland, Norway
Occupation: Handelsm. Nord-Hærøy, Retailer, Handelsmann, handelsmann, handelsmann i Åkvik i Herøy, Handelsmann på Helgeland
Managed by: Jan Kristensen
Last Updated:

About Peiter Pittersen Don Dass (Pettersen Dass)

Petter Pittersen Don Dass Also known as "Peiter Dundas".

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/hordaland/programmer_nrk_hordaland/sprakspalten/1.1622598

Navnet kommer fra Skottland og lød "Dundas" i sin tidligere form. "Dundas" er gælisk (keltisk), der "dun" betyr ås, bakke, og "das" betyr sørlig. Navnet betyr altså "den sørlige bakken" og var opprinnelig et stedsnavn.

Petter Pettersøn DUNDASS

ABT 1600 - 1653

   * RESIDENCE: 1635, Fikk borgerskap i Bergen. Ca.1640: Forp. Åkvik, Dønnes?
   * OCCUPATION: Handelsmann på Helgeland
   * BIRTH: ABT 1600, Dundee, Skottland
   * BAPTISM: (Peter Don Dass)
   * DEATH: 1653, Nord Herøy, Helgeland, Nordland 

DNA genealogy

A user at FamilyTreeDNA has entered most distant paternal ancestor: Peter Dondass, b circa 1630, Bergen, Norway, Haplogroup: R1b-L21. All direct male descendants of Peter (Peiter) should have the same type.

http://www.familytreedna.com/public/scandinavianydna/default.aspx?section=yresults

____________________________________________

http://www.snl.no/.nbl_biografi/Petter_Dass/utdypning

____________________________________________ -------------------- Handelsmann på Helgeland

-----

Ole Christian Rynning:

Peiter Pittersen Dundas (ca 1590-1653) gift 6.6.1646 med Maren Pedersdatter Falch (1629-15.6.1709). Flyktet fra Dundee i Skotland pga religionsforfølgelse ca 1630. Ble borger av Bergen 23.4.1635. Handelsmann og nordlandshandler (Kilde: Paul Emil Rynning, Fra Bersvend på Rydningen i Strinda til slekten Rynning fra Vinger - 2009).

-------------------- Petter Dass sin far kom fra Dundee i Skottland. Han tok borgerskap i Bergen i 1635. Ble gift med datter til fogen i Helgeland, Petter Jacobsen Falch. De fikk fem barn sammen.

view all 12

Petter Pittersen Don Dass (Dundas)'s Timeline

1605
1605
Dundee, Angus, Scotland
1636
1636
Age 31
1647
May, 1647
Age 42
Herøy, Nordland, Norway
1649
1649
Age 44
Herøy, Nordland, Norway
1650
1650
Age 45
Nord Herøy Gård, Herøy, Nordland
1652
November 1, 1652
Age 47
Herøy
1652
Age 47
Tjøtta, Alstahaug, Nordland
1654
1654
Age 49
Nord Herøy, Helgeland, Nordland, Norway
????
????