Pierre Labuschagne, SV/PROG

Is your surname Labuschagne?

Research the Labuschagne family

Pierre Labuschagne, SV/PROG's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Pierre Labuschagne, SV/PROG

Also Known As: "Pieter"
Birthdate:
Birthplace: Bergerac, Aquitaine, France
Death: Died in South Africa
Immediate Family:

Son of Estienne Labuschagne and Suzanne Fredet
Husband of Marie Anne Bacot, SM/PROG
Father of Jeanne Bernardine Labuschagne, b1 SM; Jean (Jan) Labuschagne, b2 and Francois Labuschagne, b3
Brother of Isaac Labuscaigne; Jacob Labuscaigne; Jean Labuscaigne; David Labuscaigne; Elizabeth Labuscaigne and 4 others

Occupation: Schoolmaster & farmer, Koster en Bode
Managed by: Herman Labuschagne
Last Updated:

About Pierre Labuschagne, SV/PROG

  • First Name Pieter/Pierre
  • Last Name DE LA BUSCAGNE/ DE LA BOSCANJE/ LABUSSAIGNEDE LABUSCAGNE/ LABUSCAIG/ LABUSCAIGNE/ LABUSCHAGNE
  • Suffix SV/PROG
  • Gender Male
  • Birth Location Bergerac, Aquitaine, France
  • Baptism Date 9/23/1675
  • Death Location Cape of Good Hope, South Africa

http://www.stamouers.com/

Pierre LABUSCAIGNE (geb. ongeveer 1675) is afkomstig uit die stad Bergerac aan die Dordogne Rivier in Frankryk, en nie uit die dorpie Pontacq in die Pireneeë nie, soos tot onlangs tradisioneel aangeneem was. Na sy vlug uit Frankryk na Nederland in 1696, het Pierre en sy gesin ‘n geruime tyd in Enkhuizen gewoon, waar hy as kleremaker werksaam was. Sy vrou, Maria Anna Bacot, is gebore in Leeuwarden, Friesland, dogter van ‘n Hugenootse vader en ‘n Nederlandse moeder.

Op soek na ‘n beter toekoms, het hy in 1710 na die Kaap de Goede Hoop vertrek as trommelaar in diens van die VOC (HOIK) op die skip Verburg. Sy vrou en drie kinders sou eers etlike jare later, in 1717, by hom in die Kaap aansluit.

Pierre het vir 'n aantal jare as plaasonderwyser en landboukneg gewerk (1711-1717). Daarna het hy allerlei tydelike betrekkinge gehad, bv. vier jaar as Koster van Drakenstein en twee jaar as Bode, totdat hy in 1723 ’n stukkie grond toegewys gekry het en gaan boer het: op Pontac, Paarl.

Kinders (doopname vet):

1. Jeanne Bernardine (Johanna Barendina) * 13 Jul 1704, Enkhuizen, Nederland + Jun 1734, Paarl x 1724 Johan Marisse (later Maritz).

2. Jean (Jan) * 16 Okt 1706, Enkhuizen, Nederland + 17 Nov 1753 Kaap de Goede Hoop x Paarl 11 Nov 1731 Elizabeth Besselame van Amsterdam xx 11 Okt 1739 Gesina Steenkamp.

3. Francois (Frans) * 6 Okt 1708, Enkhuizen, Nederland + 1730, Paarl.

Verwysings: De Villiers/Pama Heese/Lombard Verwysingsmateriaal, Boksburg biblioteek Verwysingsmateriaal, Springs LDS FHC biblioteek Labuschagne, C.J., Die Franse Voorouers van die Labuschagnes: Op Soek Na Ons Hugenootse Wortels in Frankryk, Nederland, 2004. http://home.hetnet.nl/~bart_labuschagne/Die%20Franse%20Voorouers%20(versie%2018-11-2004).pdf F.J. Labuschagne, Die Labuschagnes… Waarvandaan en waar het hulle meetsnoere geval?, Potchefstroom, 1981.

Saamgestel deur: Martina Louw (nee van Breda) en geredigeer en uitgebrei deur Prof. Casper J Labuschagne en Herman Labuschagne. -------------------- http://www.stamouers.com/ The SA accepted spelling is LABUSCHAGNE

http://labuschagne.netfirms.com/index.htm

Pierre LABUSCHAGNE-[163] (Estienne 3, Abraham 1) was born about 1675 in Bergerac, Frankryk,2, 4 was christened on 23 Sep 1675 in Bergerac?,1 and died in Kaap de Goede Hoop.  Other names for Pierre were Pieter DE LA BOSCANJE, 1, 5 Pierre DE LA BUSCAGNE, 1 Pieter DE LABUSCAGNE, 5 Pierre LABUSCAIG, Pietre LABUSCAIGNE, 5 Pieter LABUSCHAGNE, and 5 Pierre LABUSSAIGNE

Nog 'n bronne: http://www.labuschagne.nl/familie/Ancestors.pdf http://www.labuschagne.nl/familie/Dertien%20Geslagte%20Labuschagne.pdf http://labuscaigne.com/

view all 13

Pierre Labuschagne, SV/PROG's Timeline

1675
September 23, 1675
Bergerac, Aquitania, France
1675
Bergerac, Aquitaine, France
1696
1696
Age 21
Enkhuizen, Nederland
1696
Age 21
Bergerac, Frankryk
1702
August 24, 1702
Age 27
Leeuwarden, Friesland, The Netherlands
1704
July 13, 1704
Age 29
Enkhuizen, North Holland, The Netherlands
1706
October 16, 1706
Age 31
Enkhuizen, North Holland, The Netherlands
1708
October 6, 1708
Age 33
Enkhuizen, Netherlands
1710
August 1710
Age 35
Cape
1711
1711
- 1717
Age 36
Cape