George William Frederick Charles Hanover, 2nd Duke of Cambridge (1819 - 1904) MP

‹ Back to Hanover surname

Is your surname Hanover?

Research the Hanover family

Prince George, Duke of Cambridge's Geni Profile

Records for George Hanover

149,750 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Birthplace: London, United Kingdom
Death: Died in Gloucester House, Grosvenor Street, Piccadilly, London, England
Occupation: Field-Marshall
Managed by: Jesper Blaabjerg Holm
Last Updated:

About George William Frederick Charles Hanover, 2nd Duke of Cambridge

http://thepeerage.com/p10091.htm

Field Marshal George William Frederick Charles Hanover, 2nd Duke of Cambridge was born on 26 March 1819 at Cambridge House, Piccadilly, London, England.1 He was also reported to have been born on 26 March 1819 at Hanover, Germany.3 He was the son of Adolphus Frederick Hanover, 1st Duke of Cambridge and Auguste Wilhelmine Luise Prinzessin von Hessen-Kassel. He married Sarah Louisa Fairbrother, daughter of John Robert Fairbrother and Roberta Freeman, on 8 January 1847 at St. John's Church, Clerkenwell, London, England, in a privatel|in contravention of the Royal Marriages Act 1772 marriage.1 He died on 17 March 1904 at age 84 at Gloucester House, Grosvenor Street, Piccadilly, London, England.1 He was buried on 22 March 1904 at Kensal Green Cemetery, London, England.4 His will (dated 11 December 1902) was probated on 29 April 1904, with gross under £121,000 and net under £55,000.4

    Field Marshal George William Frederick Charles Hanover, 2nd Duke of Cambridge was a member of the House of Guelph.5 He gained the title of Herzog von Braunschweig-Lüneburg. He was invested as a Knight Grand Cross, Hanoverian Order (G.C.H.) in 1825.3 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) on 15 August 1835.1 He gained the rank of Colonel in 1837 in the service of the British Army.3 He was Colonel of the 17th Lancers between 1842 and 1852.3 He gained the rank of Major-General in 1845.3 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) on 26 June 1845.3 He succeeded to the title of 2nd Duke of Cambridge [U.K., 1801] on 8 July 1850.3 He succeeded to the title of 2nd Baron of Culloden, in North Britain [U.K., 1801] on 8 July 1850.3 He succeeded to the title of 2nd Earl of Tipperary, in Ireland [U.K., 1801] on 8 July 1850.3 He held the office of Grand Master of the Order of St. Michael and St. George in 1851.3 He was invested as a Knight, Order of St. Patrick (K.P.) on 17 November 1851.3 He held the office of Inspector General of Cavalry between 1852 and 1854.3 He was Colonel of the Scots Fusiliers between 1852 and 1861.3 He was General Commanding in Chief between 1852 and 1862.3 He held the office of Ranger of St. James's Park and Hyde Park between 1852 and 1904.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 1 June 1853.4 He fought in the Battle of Balaclava in 1854.3 He fought in the Battle of Inkerman in 1854.3 He fought in the Battle of Alma in 1854.3 He gained the rank of Lieutenant-General in 1854.3 He was decorated with the award of Grand Cross, Legion of Honour in April 1855.4 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) on 5 July 1855.3 He gained the rank of General in 1856.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 28 July 1856.3 He held the office of Ranger of Richmond Park between 1857 and 1904.4 He was Colonel of the Royal Artillery in 1861.3 He was Colonel of the Grenadier Guards between 1861 and 1904.3 He gained the rank of Field Marshal in 1862.3 He held the office of Governor of Woolwich Academy between 1862 and 1870.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, on 3 June 1864.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Dublin University, Dublin, County Dublin, Ireland, on 21 April 1868.4 He held the office of President of Woolwich Academy between 1870 and 1875.3 He was invested as a Knight, Order of St. Andrew of Russia on 15 May 1874.4 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 17 September 1881.4 He held the office of Aide-de-Camp to HM Queen Victoria in 1882.4 He was Commander in Chief between 1887 and 1895.3 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Indian Empire (G.C.I.E.) on 21 June 1887.4 He was invested as a Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) on 30 June 1897.4
    He was 'a bluff, fresh, hale, country gentleman, with something of the vigorous healthy frankness of the English skipper, and something, too, of the Prussian martinet; industrious, punctual, rising early, seeking rest late, fond of life and its pleasures, of good dinners, good cigars, pleasant women, of the opera, of the play.4' On his death, his titles became extinct.4

Children of Field Marshal George William Frederick Charles Hanover, 2nd Duke of Cambridge and Sarah Louisa Fairbrother:

   * Colonel George William Adolphus FitzGeorge+4 b. 27 Aug 1843, d. 2 Sep 1907
   * Rear-Admiral Sir Adolphus Augustus Frederick FitzGeorge+5 b. 30 Jan 1846, d. 17 Dec 1922
   * Colonel Sir Augustus Charles Frederick FitzGeorge5 b. 12 Jun 1847, d. 30 Oct 1933

--------------------

FM HRH The Duke of Cambridge, KG, KT, KP, GCB, GCH, GCSI, GCMG, GCIE, GCVO, KJStJ, ADC(P)

formally...

Field Marshal His Royal Highness Prince George William Frederick Charles, 2nd Duke of Cambridge, Earl of Tipperary, Baron Culloden, Royal Knight Companion of the Most Noble Order of the Garter, Royal Knight Companion of the Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle, Royal Knight Companion of the Most Illustrious Order of Saint Patrick, Knight Grand Cross of the Most Honourable Order of the Bath, Knight Grand Cross of the Royal Guelphic Order, Knight Grand Commander of the Most Exalted Order of the Star of India, Knight Grand Cross of the Most Distinguished Order of Saint Michael and Saint George, Knight Grand Commander of the Most Eminent Order of the Indian Empire, Knight Grand Cross of the Royal Victorian Order, Knight Justice of the Most Venerable Order of Saint John of Jerusalem, Personal Aide-de-Camp to the Sovereign

formerly...

HRH Prince George of Cambridge

view all

Prince George, Duke of Cambridge's Timeline

1819
March 26, 1819
London, United Kingdom
1843
August 24, 1843
Age 24
London, Middlesex, England
1846
January 30, 1846
Age 26
London, Middlesex, England
1847
January 8, 1847
Age 27
St. John's Church, Clerkenwell, London, Middlesex, England
June 12, 1847
Age 28
1904
March 17, 1904
Age 84
Gloucester House, Grosvenor Street, Piccadilly, London, England
March 22, 1904
Age 84
Kensal Green Cemetery, London, England.
1923
October 9, 1923
Age 84
????
England - grson of George III