Moshe Yehuda Blau (1912 - 2003)

‹ Back to Blau surname

1

Matches

0 1 0
Adds residence.

View Moshe Yehuda Blau's complete profile:

  • See if you are related to Moshe Yehuda Blau
  • Request to view Moshe Yehuda Blau's family tree

Share

Related Projects

Nicknames: "Ernst"
Birthplace: Hamburg, Germany
Death: Died in Brooklyn, New York, United States
Occupation: Rabbi, Author
Managed by: Mendy Elishevitz
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Moshe Yehuda Blau

ראה מכתב אליו בשו"ת אגרות משה חו"מ א סי' נד

The Torah world was saddened and bereft by the passing of HaRav Chaim Moshe Yehuda Blau zt"l in Brooklyn on 3 Iyar at the age of 90.

Born in Hamburg, Germany in 5673 (1913), HaRav Blau attended the Mir Yeshiva, fleeing with it across Soviet Russia to stay in Shanghai, China during the war years. Reportedly, he was the one who suggested using the Goral HaGra to decide if the whole yeshiva should attempt to leave Russia for the Far East.

He was well-known for his efforts in searching out and preparing for publication the lost works of Rishonim. His vast learning and persistence enabled him to identify and recover many works that were known to have existed but were lost. Among the many important works that he brought to the Torah world for the first time were the Ritva on Bovo Basra as well as the Sefer Hazikoron, Hilchos Brochos and teshuvos from the Ritva. Another volume included the Sefer Habatim on the Rambam and the Meiri on Pesochim. He published dozens of other important sifrei rishonim.

Generations of yeshiva students in America remember his visits to their yeshiva to sell his seforim. All the roshei yeshiva knew him well and helped him in his endeavors. He would discuss his exploits and adventures in searching out old manuscripts and bochurim would buy as many of his seforim as they could afford. Many a yeshiva and a private library all over the world sport a shelf or two of his published Rishonim.

For the past 30 years he served as a rov in Boro Park of the Congregation Avrohom uTzvi Hirsch.

(Hamodia)

כל ספרי שיטת הקדמונים שיו"ל ע"י הרב משה יהודה הכהן בלוי זצ"ל

ש"ס:

ברכות: הקדמה והסכמה לס' המאורות ספר המאורות ספר ההשלמה פירוש רבינו יהונתן פירוש הרא"ה פסקי ר"מ קלויזנער נמוקי יוסף (ח) לקוטי רבנו בצלאל אשכנזי

שבת: פירוש רבינו פרחיה פירוש דודו של רבינו פרחיה פירוש קדמון מבית מדרשו של רבינו פרחיה פירוש ריבב"ן פסקי מהרי"ח פסקי אור זרוע פסקי ר"מ קלויזנער נימוקי יוסף דקדוקי סופרים לרש"י ספר המאורות ספר ההשלמה נמוקי יוסף תוספות ר"י מפאריש (ח) גליון התוספות פירוש רשב"ם (*) לקוטי רבנו בצלאל אשכנזי

עירובין: ספר המאורות ספר ההשלמה לקוטי רבנו בצלאל אשכנזי

פסחים: ספר המאורות ספר ההשלמה נמוקי יוסף לקוטי רבנו בצלאל אשכנזי תוספות ר"י מפאריש חידושי המאירי ספר המכתם

יומא: ספר המאורות רבינו אברהם מן ההר תוספות רבנו פרץ

סוכה: ספר המאורות רבינו אברהם מן ההר פירוש קדמון (ח) ספר המכתם

ביצה: ספר המאורות

ראש השנה: ספר המאורות רבינו אברהם מן ההר

תענית: ספר המאורות

מגילה: ספר המאורות נמוקי יוסף רבינו אברהם מן ההר פירוש ריבב"ן ספר המכתם

מועד קטן: ספר המאורות ספר ההשלמה פירוש ריבב"ן ספר המכתם

חגיגה: רבינו אברהם מן ההר לקוטי רבנו בצלאל אשכנזי

יבמות: רבינו אברהם מן ההר תוספות מהר"ם פירוש ריב"ן תוספות ר"א מטוך שיטה מקובצת השמטות הריטב"א תוספות שעל האלפס

כתובות: נמוקי יוסף רבינו אברהם מן ההר (ח) רבינו אברהם מן ההר (ח) תוספות שעל האלפס

נדרים: רבינו אברהם מן ההר

נזיר: רבינו פרץ רבינו טודרוס שיטה לחכמי איוורא הגהות רבינו בצלאל אשכנזי רבינו אברהם מן ההר

גיטין: רבינו אברהם מן ההר (ח) רבינו אברהם מן ההר (ח) תוספות שעל האלפס שיטה מקובצת (*)

קידושין: רבינו יהונתן הכהן מלוניל נמוקי יוסף רבינו שמואל רבינו חננאל תוספות שעל האלפס שיטה מקובצת (*)

בבא קמא: תוספות ארוכות לתלמיד ר"ת תוספות ר"א מטוך תוספות תלמידי ר"י הזקן פסקי מהרי"ח רבנו חננאל רבנו ברוך מארץ יון לקוט פירושי הראשונים

בבא מציעא: כללי ב"מ לתלמיד הרשב"א ר"י אבן גיאת רבנו חננאל רבנו האי (*) ר"י מיגשא (*) רבנו אשר מלוניל רבנו חננאל רבנו ברוך מארץ יון לקוט פירושי הראשונים שיטה מקובצת (*)

בבא בתרא: רבנו יצחק קרקושא רבנו אברהם אב"ד רבנו אשר מלוניל רבנו ברוך מארץ יון רבנו חננאל* פירוש קדמון* רב שרירא ורב האי * תשובת הרשב"ם רבנו חננאל רבנו ברוך מארץ יון לקוט פירושי הראשונים חידושי הריטב"א

שבועות:

עבודה זרה: פירוש הרא"ה השמטות הריטב"א נמוקי יוסף תוספות הר"ש משאנ"ץ תוספות ר"י מבירינא תוספות ר' יהודה מפאריש פירוש רשב"ם (ח) פסקי הרי"ד פסקי הריא"ז פסקי אור זרוע פסקי ר"מ קלויזנער

זבחים: פירושי הראשונים (ח)

חולין: ספר המאורות ספר ההשלמה נמוקי יוסף חיבור איסור והיתר פירוש קדמון פסקי הרי"ד פסקי הריא"ז פירוש ופסקי ריבב"ן פסקי אור זרוע פסקי ר"מ קלויזנער רבנו יהודה הכהן רבנו חננאל פירוש קדמון תוספות ר"א מטוך

ערכין: פירושי הראשונים

תמורה: פירושי הראשונים (ח) פירוש קדמון

רמב"ם: ספר הבתים - הל' קרה"ת וביהכ"נ ספר הבתים - בית מנוחה ובית הקדש ספר הבתים - בית תפלה ובית מנוחה

הלכות - חיבורים שלימים: עזרת נשים - הלכות אישות תשובות ופסקים לר"י הזקן הלכות ברכות להריטב"א כללי המצות ספר התדיר פסקי רבינו יוסף פסקי שכל טוב ספר הפרדס ספר השולחן ספר מצות זמניות ספר צרור הכסף פסקי אור זרוע ב"כ

הלכה שונות: שו"ת בענין חמץ פסקי תלמיד הרשב"א הלכות קטנות לבעל המאורות שו"ת - המאורות חדושים ושו"ת למהר"ם חלאוה תשובות רבנו יעקב - בענין תפלה פסקי הלכות להריבב"ן שו"ת - ספר המכתם ליקוטי תשובות לחתנו של בעל המאורות

תורה: ספר ארבעה קנינים

שונות: מלחמת מצוה לבעל המאורות מלחמת מצוה ח"ב לבעל המאורות קטעים מפירושו של רבינו אברהם מן ההר שערי מוסר לרבינו אביגדור כהן צדק ספר הזכרון להריטב"א ספר ארבעה קנינים ערכי תנאים ואמוראים ח"א ערכי תנאים ואמוראים ח"ב

view all 15

Rabbi Moshe Yehuda Blau's Timeline

1912
October 15, 1912
Hamburg, Germany
1941
February 10, 1941
Age 28
Lithuania
1947
January 4, 1947
Age 34
San Francisco, San Francisco, California, United States
1948
November 11, 1948
Age 36
1988
1988
Age 75
Brooklyn, New York, United States

Chanukah party by the Elishevitz's with Zaidy Blau