Rear Admiral Sir Cecil Nugent Reyne, KBE

Is your surname Reyne?

Research the Reyne family

Rear Admiral Sir Cecil Nugent Reyne, KBE's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!


Cecil Nugent Reyne, Rear Admiral Sir

Birthplace: Gosport, Hampshire, UK
Death: Died in Hampshire, UK
Immediate Family:

Son of James Frederick Reyne and Lucy Ann Reyne
Husband of Gladys Mary Reyne, Lady
Father of Rosemary Pamela; Sally Barbara Vivian Marryat; <private> Carmichael (Reyne) and Rodney Michael Reyne
Brother of Frederick Algernon Reyne; Gerard Reyne; Rose Margaretta Winifred Reyne and Francis Claud Reyne

Occupation: Naval Officer
Managed by: William Hamilton Codrington Nation
Last Updated:

About Rear Admiral Sir Cecil Nugent Reyne, KBE

Cecil Nugent Reyne

Rear-Admiral Sir Cecil Nugent Reyne, K.B.E., Royal Navy (23 December, 1881 – 19 February, 1958) was an officer of the Royal Navy during the First World War.

Reyne was born on 23 December, 1881 the second son of Major James Frederick Reyne, The Hampshire Regiment (1834-1890) and Lucy Ann Moss. He entered H.M.S. Britannia in 1895. He first went to sea on the battleship Prince George for the 1897 Diamond Jubilee Fleet Review. As a Midshipman he was appointed to H.M.S. Terrible on 24 March, 1898. He spent time in South Africa during the Second Boer War, and was promoted Acting Sub-Lieutenant on 23 December, 1900. Confirmed in this rank on 29 March, 1902 (with seniority dating back to his acting promotion) Reyne was sent to the Partridge on 1 April, in which gunboat he served on the Cape and West Africa Station. Promoted to Lieutenant on 23 March, 1903 was reappointed to Partridge until Reyne was given notice of his appointment to the battleship Cornwallis on 15 March, 1905. On 20 January, 1906 Reyne was selected to join the class of Lieutenants chosen to qualify for Gunnery duties from 19 March of that year. On 29 May, Reyne was presented to King Edward VII at a Levée held at St. James's Palace. The following year, Reyne was appointed to H.M.S. Cambridge for Junior Staff (G) duties on 8 May and instructed to take a gunnery course at the Royal Naval College, Greenwich. The following year he was attached to the Royal Naval Barracks, Plymouth and lent for service with the college at Greenwich, dated 5 November, 1907. On 12 April, 1909 Reyne joined H.M.S. Hannibal on his first ocean-going appointment as a gunnery officer. At the end of 1910, Reyne joined the Queen as gunnery officer on 15 December after the ship's recommissioning. On 7 March, 1913, by this time promoted to Lieutenant-Commander, Reyne became gunnery officer of H.M.S. Dreadnought. He was to remain in this ship as gunnery officer and then as Commander until 1918. First World War & After

Reyne was Gunnery Officer in Dreadnought until his promotion to Commander on 30 June, 1916, when he became Commander and Executive Officer of the ship. He remained in this position until after the Armistice, when he was appointed Commander in H.M.S. Royal Oak on 18 December, 1918. 17 January, 1921 Reyne was given the position of Squadron Gunnery Officer in the Reserve Fleet. On 12 October, 1917 he had married Gladys Mary Savory, the daughter of Captain H. C. Savory, Seaforth Highlanders, in a ceremony at St. Mary Abbot's, Kensington. Second World War

Reyne reverted to the Retired List on 4 September, 1945.

CENTRAL CHANCERY OF THE ORDERS OF KNIGHTHOOD. 52. James's Palace, S.W.I, ist January, 1944. The KING has been graciously pleased to give orders for the following promotions in, and appointments to, the Most Excellent Order of the British Empire:— To be an Additional Knight Grand Cross of the Military Division of the said Most Ex- cellent Order:— Admiral Sir Percy Lockhart Noble, K.C.B., C.V .O. To be Additional Knights Commanders of the Military Division of the said Most Excellent Order:— Vice-Admiral St. Aubyn Baldwin Wake, C.B. (Retired). Vice-Admiral Richard Hayden Owen Lane- Poole, C .B ., O.B.E. (Retired). Rear-Admiral (Commodore 2nd Class, R.N.R.) Cecil Nugent Reyne (Retired). Rear-Admiral (Commodore 2nd Class, R.N.R.) Oswald Henry Dawson (Retired).

Rank History Entered Service 15 July 1895 Midshipman 15 June 1897 Acting Sub-Lieutenant 23 December 1900 Sub-Lieutenant 23 December 1900 Lieutenant 23 March 1903 Lieutenant-Commander 23 March 1911 Commander 30 June 1916 Captain 30 June 1922 Rear-Admiral 01 June 1934

Reyne, Sir Cecil Nugent

2nd son of late Col. J.F. Reyne, Hampshire Regiment. Married (1917) Gladys Mary, daughter of Capt. H.C. Savory, Seaforth Highlanders, of Edinburgh; one son, three daughters.

23.12.1881 Alverstoke, Gosport, Hampshire - 19.02.1958 Alverstoke, Gosport, Hampshire A/S.Lt. 23.12.1900? S.Lt. 29.03.1902, seniority 23.12.1900 Lt. 23.03.1903 Cdr. 30.06.1916 Capt. 30.06.1922 R.Adm. 01.06.1934 (retd 02.06.1934) Cdre. 2nd cl. RNR 12.09.1939-(07.1945)


01.01.1944 New Year 44 [investiture 23.05.44] MID 17.11.1942 ocean convoys 39-42 Education: HMS Britannia. 15.07.1895

entered RN

Gunnery specialist 1899 - 1902 served in South Africa 1914 - 1918 Gunnery and Executive Officer, HMS Dreadnought 18.12.1918 - 1920 Commander, HMS Royal Oak (battleship)

[Staff/Squadron?] Gunnery Officer (SGO) to late Admiral Sir R.F. Phillimore, commanding Reserve Fleet 15.05.1923 - (01.)1925 Flag Captain and Chief Staff Officer 2nd Cruiser Squadron [HMS Curacoa (light cruiser)] 1925

Commanding Officer, HMS Effingham (cruiser) 08.03.1926 - (05.)1926 senior officers' war course, RN War College, Greenwich [HMS President] 07.1926 - (07.)1927 Chief Staff Officer to Commodore in Command of New Zealand Station [HMS Diomede (cruiser)] (at Navy Office, Wellington) 09.1926 - 03.1929 also: 2nd Naval Member, New Zealand Naval Board (08.1929)

no appointment listed 29.12.1929 - (02.)1931 Commanding Officer, HMS Cleopatra (cruiser) & as Senior Officer, Reserve Fleet, Nore 21.08.1931 - (01.)1932 Commanding Officer, HMS Berwick (cruiser) (China) 02.07.1932 - (09.1932) Commanding Officer, HMS Caledon (cruiser) & as Senior Officer, Reserve Fleet, Devonport (10.1932) - ? Commanding Officer, HMS Comus (cruiser)) & as Senior Officer, Reserve Fleet, Devonport 08.12.1933 - (01.1934) Commanding Officer, HMS Caledon (cruiser) & as Senior Officer, Reserve Fleet, Devonport 11.10.1933 - 01.06.1934 also: Naval ADC to the King 12.09.1939 - (07.1945) Commodore of Ocean Convoys [HMS Eaglet] 10.1942 - 11.1942 Convoy SL 125 (Suez - Manchester) [SS Nagpore] (ship torpedoed & sunk 28.10.1942) 14.07.1943 - 30.07.1943 Convoy ... (Liverpool - New York) [SS Pacific Shipper] 20.08.1943 - 04.09.1943 Convoy HX 253 (New York - Liverpool) [SS Ruahine] 25.07.1944 - 08.08.1944 Convoy HX 301 (New York - Liverpool) [SS Reinholt]

view all

Rear Admiral Sir Cecil Nugent Reyne, KBE's Timeline

December 23, 1881
Gosport, Hampshire, UK
Age 35
Age 36
Age 37
Age 45
February 19, 1958
Age 76
Hampshire, UK