Tord Trondsen BENKESTOK "av Jordanger"

Is your surname BENKESTOK?

Research the BENKESTOK family

Tord Trondsen BENKESTOK "av Jordanger"'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Tord Trondsen BENKESTOK (Benkestokk), af Jordanger

Nicknames: "Trondssøn", "Trondsson"
Birthdate:
Birthplace: Joranger, Luster, Sogn og Fjordane, Norway
Death: Died in Høyeim, Joranger, Luster, Sogn og Fjordane, Norway
Immediate Family:

Son of Trond Torleivsson Benkestok; Trond I til Jordanger; Anna Jonsdatter Haard and Ane Haar
Husband of Kirstine Jensdatter SKJOLDERBAND
Father of Maren Tordsdotter BENKESTOK "af Lauold"; Karen Tordsdatter Benkestok; Anna Tordsdatter Benkestok; Trond VI Tordson Benkestok; Ukjent Ukjent Ukjent and 1 other
Brother of Kristine Trondsdatter Benkestok; Berethe Trondsdatter Benkestok; Jon Trondsen Benkestok, til Meløy; Adelus Trondsdatter Benkestok; Brynhild Trondsdatter Benkestok and 2 others

Occupation: Lagmann i Steigen, Lagmann i Nordland
Managed by: Harald Sævold
Last Updated:

About Tord Trondsen BENKESTOK (Benkestokk), af Jordanger

Reference: Book

Lista II.435

Bjerkreim I.135.

Nes I.345.

Lista II.83.

Tord Tronsen Benkestokk Jordanger married Kirstine Jensdtr Skjolderband, daughter of Jens Pedersen Skjolderband and Adelus Bjelland. He was born at Joranger, Luster, Norway. He was Fogd på Jæren. He Tord Trondssøn Benkestok Død 13 sep. 1587.

Tord Trondssøn Benkestok til Jordanger. Han var 1570 nærværende paa Skiftet efter Forældrene, blev 1578-79 forlenet med Salten Len og 1583 Lagmand i

Stegen.

Hans Børn antages at være Trond, Brynhilda og Anna.

Gift _____med in 1570. He died on 13 Sep 1587.

Kirstine Jensdtr Skjolderband married Tord Tronsen Benkestokk Jordanger, son of Trond Torleifsen Benkestokk Meløy and Anna Jonsdtr Haar. She Jensdatter (Skjolderbaand) En Datter af Jens Pedersen til Bro (nuværende Svanø i Søndfjord).

Børn af Tord Trondssøn Benkestok og Jensdatter (Skjolderbaand):

Trond Benkestok

Brynhilda Benkestok

Anna Benkestok

Maren Tordsdatter.

--------------------

Fogd fra 1573-1587

Kildeinformasjon:

1570: DN VI, nr 805, 6 September 1570: Vi etterskrevne Jon Benkestokk, Tord Benkestokk, Adelise Benkestokk salig Christoffer Eriksens etterleverske ærlig og velbyrdige mann Axel Gynterzberg på sin hustru Kirstin Benkestokks vegnne og hun selv nærverende var ærlig og velbyrdig mann Erik Hanssen på sin salig hustru vår søster Brynell Benkestokks vegne som arvet sin salige fader, og herren heden kallet henne og hennes *brønn(barn?) før vår moder døde. Skifte ble holdt i Nærværende av Axel Frederiksen til Bergens len og Gulatingslagmann, Anders Christensen borgermester i Bergen, Anders Nilssen på Kragen over Foreldrenes etterlatte Hus og Grunner i Bergen samt Jordegods nordenfjells.................. ......................... ................ Bla. Erik Hansen fikk på sin kone salige Brynhild Benkestokks vegne en gård i Ørsta som heter Aam og en ødegård derunder som heter Krøvel som renter årlig 1,5 våg fisk.

view all 12

Tord Trondsen BENKESTOK "av Jordanger"'s Timeline

1530
1530
Joranger, Luster, Sogn og Fjordane, Norway
1570
1570
Age 40
1575
1575
Age 45
Denmark
1578
1578
Age 48
Lensmand
1587
September 13, 1587
Age 57
Høyeim, Joranger, Luster, Sogn og Fjordane, Norway
1587
Age 57
????
????
????
Høyum, Joranger, Luster, Sogn og Fjordane, Norway
????
Hananger, Norge