Helmold II von Luneborg (c.1210 - c.1260) MP

public profile

Is your surname von Luneborg?

Research the von Luneborg family

Helmold II von Luneborg / Tuvi Palnissun's Geni Profile

Records for Helmold II von Luneborg

54,205 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Tuvi Palnis", "Tuv Palnissun", "Thuvone Paltessun"
Death: Died
Occupation: Nämnes 1241, 1259. Alvericus, bil. 11; GHBR Estland I,s.211-212
Managed by: Björn Johan G-A Finne
Last Updated:

About Helmold II von Luneborg

http://personen.digitale-sammlungen.de/baltlex/Blatt_bsb00000559,00417.html?prozent=

http://personen.digitale-sammlungen.de/baltlex/Blatt_bsb00000559,00414.html?prozent=

He was a vassal of Danish King in the Estonian Dukedom - name also Tuvi Palnis? / Oli Taani kuninga vasall Eesti hertsogkonnas - nimi ka Tuvi Palnis?

... who ovned togehther with Danish great vassal Tuv Palnissun the Ääsmäe village in Keila, and with Anger the Kulna village in the same place as well as Ruila village in Hageri / ...kes koos Taani suurvasalli Tuv Palnissuniga omas Keilas Ääsmäe küla, koos Angeriga samas Kulna küla ning Ruila küla Hageris (LCD. 775). Eesti soost vasallkond taaniaegsel Virumaal 1220-1345 Original source: Johansen, P. 1933. Die Estland-liste des Liber Census Daniae (LCD), Reval-Kopenhagen, 1933, page 775.

Von Rosen suvun edustajia oli jo 1200-luvulla näkyvissä asemissa sekä Tanskalaisessa Virossa, että arkkipiispan Maasäätiön alueilla. Ensimmäiset yksilöidyt nimet olivat Tuvi Palnissun, Ritari ja Tanskalainen Vasalli Virossa m. 1241-59 ja hänen veljensä Woghen Palnissun, Ritari ja Vasalli Virossa m. 1254-66 ja Tanskalainen kapteeni (käskynhaltija). Veljesten tunnuksena sinetissä oli 3 ruusua, Tanskassa oli samaan aikaan sukuja, jotka käyttivät samaa tunnusta ja nimeä Rosis. Tuvi Palnissunin pojat Otto ja Waldemar ryhtyivät käyttämään nimeä de Rosen. Woghenin pojan, Claus Woghensunin poika Hermannus ryhtyi käyttämään läänitystilansa mukaan nimenään de Tödwen. Tässä suvussa tunnus muuttui aluksi kolmeksi 7 terälehtiseksi kukaksi ja myöhemmin kolmeksi 5 sakaraiseksi tähdeksi. Woghen Palnissunin toisen pojan Ascerus de Novacurian pojat käyttivät tunnuksenaan 3 ruusua, mutta nimeä Nyenhove (Novacuria) läänitystilansa mukaan. Hänellä oli pojat Woghen m. 1338 ja Hermannus m. 1333.(Priha s.258-260) Source

Theodericus (St May: Tuvi Palnissun) de Ropa a. Roop u. Odenpäh wurde 1220 geboren. Er heiratete Sophie von Pleskau 1209.

view all

Helmold II von Luneborg / Tuvi Palnissun's Timeline