Ulf (Ulsius) Torgilsson Jarl af Danmark

Scotland

Is your surname Jarl af Danmark?

Research the Jarl af Danmark family

Ulf (Ulsius) Torgilsson Jarl af Danmark's Geni Profile

Records for Ulf (Ulsius) Jarl af Danmark

909 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Ulf (Ulsius) Torgilsson Jarl af Danmark (Sparkling)

Also Known As: "Ulf", "the Earl"
Birthdate:
Birthplace: Halland, Sweden
Death: Died in Denmark
Cause of death: Murdered
Place of Burial: Hellige Trefoldigheds kirke, Roskilde, Sjælland, Danmark
Immediate Family:

Son of Torgils «Sprakling» Styrbjørnsson, Jarl and Sigrid Haraldsdatter Styrbjornsson
Husband of Estrid (Margaret) Svendsdatter Af Danmark
Father of Bjørn Ulfssøn Estridsøn, Jarl af Danmark; Asbjørn Ulfson Sparckling; Sweyn II Estridsen Ulfsen of Denmark and Ulvhild Olofsdatter Ulfsdatter
Brother of Gyða þórgilsdóttir

Occupation: Jarl, Statholder i Danmark, Jarl af Sjælland, Jarl i Skara, Hövding i Västergötland, Earl in England, jarl, Moerdad i Roskilde, Jarl i England og Danmark, Rigsforstander, au Danemark, Comte, d'Angleterre, Duke, Jarl av Skåne, @occu00093@, Jaarli
Managed by: Private User
Last Updated:

About Ulf (Ulsius) Torgilsson Jarl af Danmark

http://www.ourfamilyhistories.org/getperson.php?personID=I7131&tree=00

Links:

-------------------- Broder til Gytha Thorgilsdatter (1000 - 1069), der også hører til mine aner.

Han blev dræbt i Roskilde i Hellig Trefoldighedskirkens kor i julen 1026.

Leo: Nachkommen Gorms des Alten, 1978 , Brenner, S. Otto, Reference: 29. -------------------- Ulf Thorgilson, Earl in England was born at Halland, Sweden. He was the son of Thorgils 'Sprakalegg' Styrbjornson and Sigrid of Halland. He married Astrid Sveynsdottir, daughter of Sveyn I 'Forkbeard' Haraldsson, King of Denmark and England and Sigrid 'the Haughty' (?), circa 1018. He died on 22 September 1027, murdered. Ulf Thorgilson, Earl in England gained the title of Jarl of Denmark in 1020. He gained the title of Reichserweser of Denmark. He gained the title of Earl in England.

Ulf (or Ulf Jarl) was a Danish earl (jarl). As a Viking chieftain he participated in Cnut the Great's conquest of England as one of his most trusted men. He married Cnut's sister Estrid Svendsdatter and from c. 1024 he was his appointee as regent of Denmark, probably as the guardian of Cnut's young son Harthacnut. After Ulf joined Olaf II of Norway and Anund Jacob of Sweden in a coalition against Cnut, Cnut had him killed in Roskilde. He was the father of Sweyn II of Denmark, King of Denmark from 1047 to 1074 -------------------- Jarl av Skåne -------------------- Noteringar

I Norge regerade Olaf Haraldsson, eller Olaf digre, han som senare skulle bli känd som Olav den helige. Han var nära bundsförvant med Anund Jakob i Sverige, bl a var han gift med dennes syster. Dessa bägge samlade sig år 1026 till ett gemensamt anfall mot Knut den store vid Helge å. Resultatet av slaget var att Knut inte längre hade något att frukta från detta håll.

Hur Estrids (Astrid) make,Ulf jarl, ställde sig i konflikten vet vi inte, men troligen såg Olav och Anund Jakob honom som en potentiell bundsförvant eftersom hans förhållande till Knut inte var vidare gott. Kort efter slaget ledde detta till att Ulf dräptes i Roskilde, naturligtvis på Knuts anstiftan. Som försoning för dråpet gav Knut sin syster Estrid, stora jordagods

--------------------

Noteringar

Ulf jarl var dansk-anglosaxisk storman. Han skall ha deltagit i slaget vid Helge å (troligen 1026) men det är oklart om han stred för svågern Knut den store eller dennes fiender. Deltog i Sven Tveskäggs vikingatåg till England, sägs ha lönnmördat denne i London, blev satt som jarl i Skåne av Knut den store men utropade sig själv som kung i Skåne och blev därför mördad av Knut i Roskilde domkyrka

Källa: "Nationalencyklopedin".

 

-------------------- I Norge regerade Olaf Haraldsson, eller Olaf digre, han som senare skulle bli känd som Olav den helige. Han var nära bundsförvant med Anund Jakob i Sverige, bl a var han gift med dennes syster. Dessa bägge samlade sig år 1026 till ett gemensamt anfall mot Knut den store vid Helge å. Resultatet av slaget var att Knut inte längre hade något att frukta från detta håll.

Hur Estrids make,Ulf jarl, ställde sig i konflikten vet vi inte, men troligen såg Olav och Anund Jakob honom som en potentiell bundsförvant eftersom hans förhållande till Knut inte var vidare gott. Kort efter slaget ledde detta till att Ulf dräptes i Roskilde, naturligtvis på Knuts anstiftan. Som försoning för dråpet gav Knut sin syster Estrid, stora jordagods.

view all 21

Ulf (Ulsius) Torgilsson Jarl af Danmark's Timeline

993
993
Sweden
1018
1018
Age 25
Halland, Sverige
1019
1019
Age 26
Denmark
1022
1022
Age 29
1022
Age 29
Danmark
1026
1026
Age 33
1026
Age 33
Roskilde, Sjælland, Danmark
1027
September 22, 1027
Age 34
Denmark
1031
1031
Age 34
Denmark - dtr of Jarl Ulf & Esthrith
1931
March 2, 1931
Age 34