Viktor Konstantin Oxford (Oksvort) (1893 - 1984)

‹ Back to Oxford surname

Is your surname Oxford?

Research the Oxford family

Viktor Konstantin Oxford's Geni Profile

Records for Viktor Konstantin Oxford

147,025 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Share

Nicknames: "Jaan Jäneda"
Birthplace: Pirsu küla, Jäneda , Järvamaa
Death: Died
Managed by: Maarja-Liisa Vaher
Last Updated:
view all

Immediate Family

  • Eva
   mother
  • Jüri
   father
  • August
   brother

About Viktor Konstantin Oxford (Oksvort)

Viktor Konstantin Oxford (Oksvort) (1893-1984) oli näitleja, helilooja ja graafik

Marsilaulu "Jää vabaks, Eesti meri" autor Viktor Konstantin Oxford (Oksvort) sündis 1. oktoobril 1893. aastal Järvamaal. Koolihariduse sai Viktor Oxford Tallinnas, hakkas varakult tööle ja käis paremat teenistust otsimas ka Venemaal. 1920.-ndate aastate lõpust võib leida nootidelt märkusi: Oxforditrükk Nõmmel. Tema trükikoda kasutasid mitmed heliloojad, ka o/ü Esto-Muusika. Trükimasina oli Viktor Oxford ise ehitanud.

Viktor Oxfordi kuulsa laulu sõnade esimene variant oli juba 1916. a. kirjutatud poeemis “Terasori”. Millal valmis viis, ei ole teada. Teada on, et V. Oxford avaldas 1943. aastal Jaan Jäneda nime all “3 marsilaulu”. Neist esimene oli “Jää vabaks!” Okupatsiooni ajal lauldi refrääni sõnadega “Saa vabaks, Eesti meri…”

Eesti Kaitseväe Orkestri peadirigendi major Peeter Saani sõnul laulavad sõdurid pea kõikidest väeosadest Oxfordi marsilaulu. ““Jää vabaks, Eesti meri” on muutunud nagu rahvalauluks, pikka aega isegi ei teatud, et sellel laulul ka autor on,” rääkis major Saan. “Ka kaitseväe orkester on seda meloodiat sageli mänginud.”

Kuna Üksik-vahipataljon on V. Oxfordi “Jää vabaks Eesti meri” valinud oma väeosa tunnuslauluks, on vahipataljon võtnud endale aukohuseks hoida korras Eesti kuulsaima marsilaulu autori viimane puhkepaik Rahumäe surnuaias (Vana osa, Jaani vana E, 9-3). Viktor Oxfordi viimsel puhkepaigal Rahumäe kalmistul pühitseti 2004.a septembri kuus, fotograaf Kalju Suure algatusel läbiviidud korjanduse abiga püstitatud hauakivi.

WWW:

view all

Viktor Konstantin Oxford's Timeline

1893
October 1, 1893
Järvamaa
1984
February 15, 1984
Age 90
February 21, 1984
Age 90
Tallinn