Is your surname Alon?

Research the Alon family

Yigal Alon's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Yigal Alon (Paikovitz)

Birthdate:
Birthplace: Kfar Tavor, Eretz Israel
Death: Died in Israel
Immediate Family:

Son of Reuven Alon/Paikovitz and Chaya פיקוביץ
Husband of <private> Alon/Paikovitz (Episdorf)
Father of <private> Pikovich Alon; <private> קוסונוגי and <private> אלון
Brother of Moshe Aharon פיקוביץ - אלון; Mordechai Paykovich; Tzvi Alon/Paikovitz; Eliav פיקוביץ אלון and Dvorah Hershkovitz

Occupation: Commandant du Palmach, Major général des IDF, ministre...etc
Managed by: Benjamin Micah Rosenbaum
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Yigal Alon

Yigal Allon, יגאל אלון‎, born October 10, 1918, died February 29, 1980), commander of the Palmach, was an Israeli politician, serving as one of the leaders of Mapai and the Alignment, acting Prime Minister of Israel, member of Knesset and government minister from the tenth through the seventeenth Knessets.

Alon was born in Kfar Tavor and studied at the Kadoori Agricultural High School. As a young man he joined the Jewish Settlement Police as a police officer. In 1937 he was one of the founding members of Kibbutz Ginnosar on the Sea of Galilee. At the same time he joined the FOSH (Field Companies) of the Haganah. Later became commander of the Palmach. Following the establishment of the state of Israel, he became a Major General in the Israel Defence Force. Upon his retirement from military service, he joined Mapai, the country's leading left-wing party which later became the Alignment.

He served as:

  • Minister of Labour (1961-1967),
  • Deputy Prime Minister (1967-1974),
  • Minister of Immigrant Absorption (1967-1969),
  • Minister of Education and Culture (1969-1974), and
  • Minister of Foreign Affairs (1974-1977).

He also served briefly as interim Prime Minister of Israel following the death of Prime Minister Levi Eshkol on February 26, 1969 to March 17, 1969 when Golda Meir took office. At the time of his sudden death Allon was a candidate for the leadership of the Alignment, challenging the incumbent party head Shimon Peres.

Allon was the architect of the Allon Plan, a proposal to end the Israeli occupation of the West Bank with a negotiated partition of territories.

Yigal Allon's name is commonly given to a major road in the West Bank, leading north-eastwards from Jerusalem, named the Allon Road.

-----------------------------------------------

Yigal Allon by Eliane Ketterer

Ygal Allon (Peikovitz) 1918-1980. Chef politique et soldat israélien. Natif du village Tabor. Fut parmi les fondateurs du Kibbutz Guinossar. L’un des premiers commandants du Palmah et son commandant de 1945 à 1948. L’un des principaux chefs militaires lors de la guerre d’Indépendance. Vice Premier ministre de 1969 à 1977.

Ygal Allon est né au village Tabor d’une famille implantée anciennement sur la terre d’Israël et dont les racines sont entremêlées avec celles de l’implantation sioniste en Israël. Ses parents furent parmi les fondateurs du village Tabor, et descendaient des fondateurs de Rosh Pina. Il fit partie de la première promotion du collège agricole "Caduri". A la fin de ses études, il se joignit au noyau qui fondit le kibbutz Ginossar. Il s’intégra ensuite aux activités de la Hagana et du Palmah, y occupant diverses fonctions : Il fut l’un des fondateurs et des commandants de la section des "arabisants" du Palmah. En 1943, il fut nommé commandant adjoint du Palmah et devint deux ans plus tard le commandant de l’organisation.

Lorsque éclata la guerre d’Indépendance, Ygal Allon s’occupa d’intégrer les unités du Palmah à l’armée qui commençait à se former, fonda la brigade Iftah et en fut son premier commandant. Après la fondation de Tsahal, il fut nommé général commandant la région Sud et commanda les mouvements de Tsahal sur le front sud, qui amenèrent à la conquête du Néguev et d’autres territoires.

En 1949, après la dissolution du Palmah, Ygal Allon quitta l’armée et commença une activité politique. Au départ, il se joignit au Mapam, mais ce dernier se divisa en 1954 et Igal Alon devint alors l’un des chefs de la fraction Ahdut ha-Avoda - Poalé Zion.

En 1955, Ygal Allon fut élu à la troisième Knesset au titre de Ahdut ha-Avoda - Poalé Zion. En 1960, il démissionna de la Knesset et partit étudier à Oxford. Lorsqu’il revint en Israël, il fut élu à la quatrième Knesset. Il fut ministre du Travail de 1961 à 1967, ministre de l’Intégration de 1967 à 1969, ministre de l’Education et de la Culture de 1969 à 1974 et ministre des Affaires étrangères et Vice-premier ministre de 1966 à 1977.

Après la guerre des Six jours, il proposa un plan pour résoudre le conflit israélo-arabe ("Plan Allon"), plan selon lequel Israël devait conserver des territoires vitaux sur la rive occidentale, dans la bande de Gaza et dans le Sinaï, mais rendre aux arabes la plus grande partie des territoires où la densité de population au kilomètre carré était très forte.

En 1980, Ygal Allon eut l’intention de se présenter contre Shimon Pérès afin de devenir président du parti travailliste, mais il fut victime d’une crise cardiaque peu avant que ne se réunît le congrès du parti. Il fut enterré au Kibboutz de Ginossar. Après sa mort, fut créée à Guinossar "la maison d’Allon" qui sert de musée pour immortaliser son souvenir et son patrimoine.

view all 12

Yigal Alon's Timeline

1918
October 10, 1918
Kfar Tavor, Eretz Israel
1963
June 26, 1963
- December 22, 1964
Age 44
Jerusalem, Israel

11th government of Israel.
June 26, 1963 - December 22, 1964.

Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, right to left: Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Eliahu Sasson, Minister of Posts; Pinhas Sapir, Minister of Finance, Trade and Industry; Yosef Almogi, Minister of Housing and Development; Abba Eban, Deputy Prime Minister; Dov Yosef, Minister of Justice; Golda Meir, Foreign Minister; Zalman Shazar, Third President; Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior and Helath; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Yigal Allon, Minister of Labor; Moshe Dayan, Minister of Agriculture; Yael Uzai, Cabinet Secretary.

חברים בממשלה ה - 11
26/6/1963 - 22/12/1964
בכנסת החמישית

ראש ממשלה לוי אשכול
סגן ראש הממשלה אבא אבן
שר האוצר פנחס ספיר
שר הביטחון לוי אשכול
סגן שר הביטחון שמעון פרס (מה - 1.7.1963)
שר הבריאות חיים-משה שפירא
סגן שר הבריאות יצחק רפאל (מה - 1.7.1963)
שר הדואר אליהו ששון (לא חבר כנסת)
שר הדתות זרח ורהפטיג
שרת החוץ גולדה מאיר
שר החינוך והתרבות זלמן ארן
סגן שר החינוך והתרבות קלמן כהנא (מה - 1.7.1963)
אהרן ידלין (מה - 1.6.1964)
שר החקלאות משה דיין (עד ה - 4.11.1964)
חיים גבתי (מה - 9.11.1964) (לא חבר כנסת)
שר המסחר והתעשייה פנחס ספיר
שר המשטרה בכור-שלום שטרית
שר המשפטים דב יוסף (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יגאל אלון
שר הפיתוח יוסף-אהרן אלמוגי
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר
שר השיכון יוסף-אהרן אלמוגי
שר התחבורה ישראל בר-יהודה
שר בלי תיק עקיבא גוברין (מה - 1.12.1963)
י

1966
December 1, 1966
- March 17, 1969
Age 48
Jerusalem, Israel

13th government of Israel.
January 12, 1966 - March 17, 1969.

Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, right to left - seated: Abba Eban, Foreign Minister; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior; Zalman Shazar, Third President; Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense; Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Pinhas Sapir, Minister of Finance
Standing: Haim Zadok, Minister of Trade and Industry; Israel Galili, Minister without Portfolio; Mordechai Bentov, Minister of Housing; Yaacov Shimshon Shapira, Minister of Justice; Haim Gvati, Minister of Agriculture; Israel Barzilai, Minister of Health; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Yigal Allon, Minister of Labor; Eliahu Sasson, Minister of Posts; Moshe Carmel, Minister of Transport; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Moshe Kol, Minister of Tourism

Note: On June 4, 1967, Levi Eshkol formed a National Unity Government, co-opting Moshe Dayan as Minister of Defense and Menahem Begin and Yosef Saphir as ministers without portfolio.
Eshkol died in office on February 26, 1969 of a heart attack; Golda Meir served as acting Prime Minister until the formation of the 14th Government on March 17, 1969.

חברים בממשלה ה - 13
12/1/1966 - 17/3/1969
בכנסת השישית

ראש ממשלה לוי אשכול (עד ה - 26.2.1969 - נפטר)
סגן ראש הממשלה יגאל אלון (מה - 1.7.1968)
ראש ממשלה בפועל יגאל אלון (מה - 26.2.1969)
שר האוצר פנחס ספיר (עד ה - 5.8.1968)
זאב שרף (מה - 5.8.1968)
סגן שר האוצר צבי דינשטיין (מה - 24.7.1967)
שר הביטחון לוי אשכול (עד ה - 5.6.1967)
משה דיין (מה - 5.6.1967)
סגן שר הביטחון צבי דינשטיין (מה - 17.1.1966 עד ה - 5.6.1967)
שר הבריאות ישראל ברזילי (לא חבר כנסת)
שר הדואר אליהו ששון (עד ה - 2.1.1967)
ישראל ישעיהו-שרעבי (מה - 2.1.1967)
שר הדתות זרח ורהפטיג
סגן שר הדתות בנימין שחור (מה - 1.2.1966)
שר ההסברה ישראל גלילי (מה - 5.6.1967)
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות זלמן ארן
סגן שר החינוך והתרבות אהרן ידלין (מה - 17.1.1966)
קלמן כהנא (מה - 17.1.1966)
שר החקלאות חיים גבתי (לא חבר כנסת)
סגן שר החקלאות אהרן אוזן (מה - 17.1.1966)
שר המסחר והתעשייה חיים יוסף צדוק (עד ה - 22.11.1966)
זאב שרף (מה - 22.11.1966)
סגן שר המסחר והתעשייה אריה לובה אליאב (מה - 17.10.1966 עד ה - 22.11.1966)
אריה לובה אליאב (מה - 28.11.1966 עד ה - 26.6.1967)
שר המשטרה בכור-שלום שטרית (עד ה - 2.1.1967)
אליהו ששון (מה - 2.1.1967)
שר המשפטים יעקב-שמשון שפירא (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יגאל אלון (עד ה - 1.7.1968)
יוסף-אהרן אלמוגי (מה - 8.7.1968)
שר הפיתוח משה קול (לא חבר כנסת)
סגן שר הפיתוח יהודה שערי (מה - 17.1.1966)
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר (מה - 17.1.1966)
שר השיכון מרדכי בנטוב (לא חבר כנסת)
שר התחבורה משה כרמל (לא חבר כנסת)
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
שר לקליטת עלייה יגאל אלון (מה - 1.7.1968)
סגן שר לקליטת עלייה אריה לובה אליאב (מה - 12.8.1968)
שר בלי תיק ישראל גלילי (עד ה - 5.6.1967)
שר בלי תיק מנחם בגין (מה - 5.6.1967)
שר בלי תיק יוסף ספיר (מה - 5.6.1967)
שר בלי תיק פנחס ספיר (מה - 5.8.1968)

1969
March 3, 1969
- December 15, 1969
Age 50
Jerusalem, Israel

14th government of Israel
March 17, 1969 - December 15, 1969

Golda Meir, Prime Minister

See photo

In photo, right to left - seated: Yigal Allon, Deputy Prime Minister and Minister of Immigrant Absorption; Zalman Shazar, Third President; Golda Meir, Prime Minister
Standing: Menahem Begin, Minister without Portfolio; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Ze'ev Sharef, Minister of Finance, Trade and Industry; Haim Gvati, Minister of Agriculture; Moshe Haim Shapira, Minister of Interior; Yosef Almogi, Minister of Labor; Israel Barzilai, Minister of Health; Israel Yeshayahu, Minister of Posts; Moshe Kol, Minister of Tourism; Eliahu Sasson, Minister of Police; Pinhas Sapir, Minister without Portfolio; Shimshon Shapira, Minister of Justice; Yosef Sapir, Minister without Portfolio; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Moshe Dayan, Minister of Defense; Israel Galili, Minister without Portfolio; Moshe Carmel, Minister of Transport; Michael Arnon, Cabinet Secretary

Missing in photo: Abba Eban, Foreign Minister

חברים בממשלה ה - 14
17/3/1969 - 15/12/1969
בכנסת השישית

ראש ממשלה גולדה מאיר
סגן ראש הממשלה יגאל אלון
שר האוצר זאב שרף
סגן שר האוצר צבי דינשטיין
שר הביטחון משה דיין
שר הבריאות ישראל ברזילי (לא חבר כנסת)
שר הדואר ישראל ישעיהו-שרעבי
שר הדתות זרח ורהפטיג
סגן שר הדתות בנימין שחור (עד ה - 17.11.1969)
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות זלמן ארן
סגן שר החינוך והתרבות אהרן ידלין (עד ה - 17.11.1969)
קלמן כהנא
שר החקלאות חיים גבתי (לא חבר כנסת)
סגן שר החקלאות אהרן אוזן (עד ה - 17.11.1969)
שר המסחר והתעשייה זאב שרף
שר המשטרה אליהו ששון
שר המשפטים יעקב-שמשון שפירא (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יוסף-אהרן אלמוגי
שר הפיתוח משה קול (לא חבר כנסת)
סגן שר הפיתוח יהודה שערי
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר
שר השיכון מרדכי בנטוב (לא חבר כנסת)
שר התחבורה משה כרמל (לא חבר כנסת)
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
שר לקליטת עלייה יגאל אלון
סגן שר לקליטת עלייה אריה לובה אליאב
שר בלי תיק מנחם בגין
שר בלי תיק ישראל גלילי
שר בלי תיק יוסף ספיר
שר בלי תיק פנחס ספיר

December 15, 1969
- March 10, 1974
Age 51
Jerusalem, Israel

15th government of Israel.
December 15, 1969 - March 10, 1974.

Golda Meir, Prime Minister.

See photo.

In photo, left to right - seated: Golda Meir, Prime Minister; Zalman Shazar, Third President; Yigal Allon, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Culture
Standing: Shlomo Hillel, Minister of Police; Moshe Dayan, Minister of Defense; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs, Shimshon Shapira, Minister of Police; Shimon Peres, Minister of Immigrant Absorption; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Ze'ev Sharef, Minister of Housing; Yosef Sapir, Minister of Trade and Industry; Elimelech Rimalt, Minister of Posts; Moshe Kol, Minister of Tourism; Pinhas Sapir, Minister of Finance; Israel Barzilai, Minister without Portfolio; Victor Shem Tov, Minister without Portfolio; Ezer Weizman, Minister of Transport; Haim Gvati, Minister of Health and Agriculture; Haim Landau, Minister of Development; Menahem Begin, Minister without Portfolio; Arieh Dulchin, Minister without Portfolio; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior; Michael Arnon, Cabinet Secretary

Missing in photo: Abba Eban, Foreign Minister

חברים בממשלה ה - 15
15/12/1969 - 10/3/1974
בכנסת השביעית

ראש ממשלה גולדה מאיר
סגן ראש הממשלה יגאל אלון
שר האוצר פנחס ספיר
סגן שר האוצר צבי דינשטיין (מה - 22.12.1969)
שר הביטחון משה דיין
שר הבריאות חיים גבתי (מה - 22.12.1969 עד ה - 27.7.1970)
ויקטור שם-טוב (מה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר הבריאות עבד אל-עזיז א-זועבי (מה - 24.5.1971)
שר הדואר אלימלך-שמעון רימלט (עד ה - 6.8.1970)
שר הדתות זרח ורהפטיג (לא חבר כנסת)
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות יגאל אלון
סגן שר החינוך והתרבות יעקב-מיכאל חזני (מה - 22.12.1969 עד ה - 1.9.1970)
אהרן ידלין (מה - 22.12.1969 עד ה - 26.7.1972)
אבנר-חי שאקי (מה - 1.9.1970 עד ה - 17.7.1972)
זבולון המר (מה - 16.1.1973 עד ה - 20.1.1974)
שר החקלאות חיים גבתי
סגן שר החקלאות בן-ציון חלפון (מה - 22.12.1969)
שר המסחר והתעשייה יוסף ספיר (עד ה - 6.8.1970)
פנחס ספיר (מה - 1.9.1970 עד ה - 5.3.1972)
חיים בר-לב (מה - 5.3.1972) (לא חבר כנסת)
שר המשטרה שלמה הלל
שר המשפטים יעקב-שמשון שפירא (עד ה - 13.6.1972)
יעקב-שמשון שפירא (מה - 12.9.1972 עד ה - 1.11.1973)
שר הסעד יוסף בורג (עד ה - 1.9.1970) (לא חבר כנסת)
יעקב-מיכאל חזני (מה - 1.9.1970)
שר העבודה יוסף-אהרן אלמוגי
שר הפיתוח חיים לנדאו (עד ה - 6.8.1970)
חיים גבתי (מה - 1.9.1970)
שר הפנים חיים-משה שפירא (עד ה - 16.7.1970 - נפטר)
יוסף בורג (מה - 1.9.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר הפנים יוסף גולדשמידט (מה - 22.12.1969 עד ה - 16.7.1970)
יוסף גולדשמידט (מה - 19.7.1970 עד ה - 1.9.1970)
שר השיכון זאב שרף
שר התחבורה עזר ויצמן (עד ה - 6.8.1970) (לא חבר כנסת)
שמעון פרס (מה - 1.9.1970)
סגן שר התחבורה גד יעקבי (מה - 2.11.1972)
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
סגן שר התיירות יהודה שערי (מה - 22.12.1969)
שר התקשורת שמעון פרס (מה - 1.9.1970)
סגן שר התקשורת ג`בר מועדי (מה - 27.10.1971)
שר לקליטת עלייה שמעון פרס (מה - 22.12.1969 עד ה - 27.7.1970)
נתן פלד (מה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר לקליטת עלייה שלמה רוזן (מה - 20.11.1972)
שר בלי תיק שמעון פרס (עד ה - 22.12.1969)
שר בלי תיק ישראל ברזילי (עד ה - 12.6.1970 - נפטר) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק ויקטור שם-טוב (עד ה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק מנחם בגין (עד ה - 6.8.1970)
שר בלי תיק אריה דולצ`ין (עד ה - 6.8.1970) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק ישראל גלילי

1974
March 10, 1974
- June 3, 1974
Age 55
Jerusalem, Israel

16th government of Israel.
March 10, 1974 - June 3, 1974.

Golda Meir, Prime Minister.

See photo.

In photo, left to right - seated: Golda Meir, Prime Minister; Ephraim Katzir, Fourth President; Yigal Allon, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Culture
Standing: Pinhas Sapir, Minister of Finance; Shlomo Hille, Minister of Police; Shimon Peres, Minister of Information; Gideon Hausner, Minister without Portfolio; Michael Hazani, Minister of Social Welfare; Abba Eban, Foreign Minister; Yosef Burg, Minister of Interior; Moshe Kol, Minister of Tourism; Yitzhak Rafael, Minister of Religious Affairs; Haim Zadok, Minister of Justice; Shlomo Rosen, Minister of Immigrant Absorption; Haim Gvati, Minister of Agriculture; Israel Galili, Minister without Portfolio; Yitzhak Rabin, Minister of Labor; Aharon Uzan, Minister of Communications; Aharon Yariv, Minister of Transport; Moshe Dayan, Minister of Defense; Haim Bar-Lev, Minister of Trade and Industry; Michael Arnon, Cabinet Secretary

Missing in photo: Victor Shemtov, Minister of Health; Yehoshua Rabinowitz, Minister of Housing

חברים בממשלה ה - 16
10/3/1974 - 3/6/1974
בכנסת השמינית

ראש ממשלה גולדה מאיר
סגן ראש הממשלה יגאל אלון
שר האוצר פנחס ספיר
שר הביטחון משה דיין
שר הבריאות ויקטור שם-טוב (לא חבר כנסת)
שר הדתות יצחק רפאל
שר ההסברה שמעון פרס
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות יגאל אלון
שר החקלאות חיים גבתי (לא חבר כנסת)
שר המסחר והתעשייה חיים בר-לב (לא חבר כנסת)
שר המשטרה שלמה הלל
שר המשפטים חיים יוסף צדוק
שר הסעד יעקב-מיכאל חזני (עד ה - 4.4.1974)
שר העבודה יצחק רבין
שר הפיתוח חיים בר-לב (לא חבר כנסת)
שר הפנים יוסף בורג
שר השיכון יהושע רבינוביץ` (לא חבר כנסת)
שר התחבורה אהרן יריב
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
שר התקשורת אהרן אוזן (לא חבר כנסת)
סגן שר התקשורת ג`בר מועדי (מה - 6.5.1974)
שר לקליטת עלייה שלמה רוזן (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק ישראל גלילי
שר בלי תיק גדעון האוזנר (לא חבר כנסת)
י

June 3, 1974
- June 20, 1977
Age 55
Jerusalem, Israel

17th government of Israel
June 3, 1974 - June 20, 1977

Yitzhak Rabin, Prime Minister and Minister of Communications

See photo.

In photo, left to right - seated: Yitzhak Rabin, Prime Minister and Minister of Communications; Ephraim Katzir, Fourth President; Yigal Allon, Deputy Prime Minister and Foreign Minister
Standing: Moshe Baram, Minister of Labor; Aharon Yadlin, Minister of Education and Culture; Yehoshua Rabinowitz, Minister of Finance; Shlomo Hillel, Minister of Police; Moshe Kol, Minister of Touruism; Gideon Hausner, Minister without Portfolio; Haim Zadok, Minister of Justice; Shimon Peres, Minister of Defense; Shulamit Aloni, Minister without Portfolio; Victor Shem Tov, Minister of Health; Shlomo Rosen, Minister of Immigrant Absorption; Haim Bar Lev - Minister of Trade and Industry; Avraham Ofer, Minister of Housing; Israel Galili, Minister without Portfolio; Gad Yaacobi, Minister of Transport; Aharon Uzan, Minister of Agriculture; Aharon Yariv, Minister of Information; Gershon Avner, Cabinet Secretary

Note: The NRP joined the government only on 9.10.1974. Until then, Shlomo Hillel also served as Minister of Interior, Haim Zadok as Minister of Religious Affairs, and Victor Shemtov as Minister of Social Welfare

חברים בממשלה ה - 17
3/6/1974 - 20/6/1977
בכנסת השמינית

ראש ממשלה יצחק רבין
סגן ראש הממשלה יגאל אלון
שר האוצר יהושע רבינוביץ` (לא חבר כנסת)
שר הביטחון שמעון פרס
שר הבריאות ויקטור שם-טוב (לא חבר כנסת)
שר הדתות חיים יוסף צדוק (עד ה - 29.10.1974)
יצחק רפאל (מה - 30.10.1974 עד ה - 22.12.1976)
חיים יוסף צדוק (מה - 16.1.1977)
שר ההסברה אהרן יריב (עד ה - 4.2.1975)
שר החוץ יגאל אלון
שר החינוך והתרבות אהרן ידלין
שר החקלאות אהרן אוזן (לא חבר כנסת)
סגן שר החקלאות ג`בר מועדי (מה - 24.3.1975)
שר המסחר והתעשייה חיים בר-לב (לא חבר כנסת)
שר המשטרה שלמה הלל
שר המשפטים חיים יוסף צדוק
שר הסעד ויקטור שם-טוב (עד ה - 29.10.1974) (לא חבר כנסת)
יעקב-מיכאל חזני (מה - 30.10.1974 עד ה - 2.7.1975 - נפטר)
יצחק רבין (מה - 7.7.1975 עד ה - 29.7.1975)
יוסף בורג (מה - 29.7.1975 עד ה - 4.11.1975)
זבולון המר (מה - 4.11.1975 עד ה - 22.12.1976)
משה ברעם (מה - 16.1.1977)
שר העבודה משה ברעם
שר הפנים שלמה הלל (עד ה - 29.10.1974)
יוסף בורג (מה - 29.10.1974 עד ה - 22.12.1976)
שלמה הלל (מה - 16.1.1977)
שר השיכון אברהם עופר (עד ה - 3.1.1977 - נפטר)
שלמה רוזן (מה - 16.1.1977) (לא חבר כנסת)
שר התחבורה גד יעקבי
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
שר התקשורת יצחק רבין (עד ה - 20.3.1975)
אהרן אוזן (מה - 20.3.1975) (לא חבר כנסת)
סגן שר התקשורת ג`בר מועדי (עד ה - 24.3.1975)
אליהו מויאל (מה - 24.3.1975)
שר לקליטת עלייה שלמה רוזן (לא חבר כנסת)
שרה בלי תיק שולמית אלוני (עד ה - 6.11.1974)
שר בלי תיק ישראל גלילי
שר בלי תיק גדעון האוזנר (לא חבר כנסת)
י

1980
February 29, 1980
Age 61
Israel