Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

20th Century British Politicians

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Robert Croft Bourne (1888 - 1938)
    Wikipedia Biographical Summary Robert Croft Bourne (15 July 1888 – 7 August 1938) was a British rower who competed in the 1912 Summer Olympics, and a Conservative Party politician who sat in t...
  • Sir John Stirling Ainsworth, 1st Baronet (1844 - 1923)
    Wikipedia contributors. " Sir John Ainsworth, 1st Baronet ." Wikipedia, The Free Encyclopedia.
  • Rt Hon Gordon Brown, PC
    James Gordon Brown (born 20 February 1951) is a British Labour Party politician, who has been a Member of Parliament (MP) since 1983, currently for Kirkcaldy and Cowdenbeath. He served as the Prime M...
  • Edward Priaulx Tennant, 1st Baron Glenconner (1859 - 1920)
    Wikipedia contributors. " Edward Tennant, 1st Baron Glenconner ." Wikipedia, The Free Encyclopedia.
  • Matthew White Ridley, 2nd Viscount Ridley (1874 - 1916)
    Matthew White Ridley, 2nd Viscount Ridley, DL JP (6 December 1874 – 14 February 1916) was a British Conservative politician. Ridley was the son and heir of Sir Matthew White Ridley, 1st Visc...

20th Century British Politicians

This is a huge project as this list only represents MPs elected in 1945. There will of course be overlap over the years but still a massive undertaking. We welcome anyone who wishes to take part.

Picture right: Tony Benn

Constituency MP Party

A

Aberavon William Cove Labour

Aberdare George Hall Labour

Aberdeen North Hector Hughes Labour

Aberdeen South Sir Douglas Thomson, Bt Conservative

Aberdeenshire Central Henry Spence Conservative

Aberdeenshire East Robert Boothby Conservative

Aberdeenshire West and Kincardine Colin Thornton-Kemsley Conservative

Abertillery George Daggar Labour

Abingdon Sir Ralph Glyn, Bt Conservative

Accrington Walter Scott-Elliot Labour

Acton Joseph Sparks Labour

Aldershot Oliver Lyttelton Conservative

Altrincham and Sale Frederick Erroll Conservative

Anglesey Lady Megan Lloyd George Liberal

Antrim

(Two members) Hon. Sir Hugh O'Neill Ulster Unionist

Samuel Gillmor Haughton Ulster Unionist

Armagh Sir William Allen Ulster Unionist

Argyll Duncan McCallum Conservative

Ashford Edward Percy Smith Conservative

Ashton-under-Lyne Sir William Jowitt Labour

Aylesbury Sir Stanley Reed Conservative

Ayr Burghs Thomas Moore Conservative

Ayrshire North and Bute Sir Charles MacAndrew Conservative

Ayrshire South Alexander Sloan Labour

B[edit]

Balham and Tooting Richard Adams Labour

Banbury Douglas Dodds-Parker Conservative

Banff Sir William Duthie Conservative

Barking Somerville Hastings Labour

Barkston Ash Leonard Ropner Conservative

Barnard Castle Sydney Lavers Labour

Barnet Stephen Taylor Labour

Barnsley Frank Collindridge Labour

Barnstaple Christopher Peto Conservative

Barrow-in-Furness Walter Monslow Labour

Basingstoke Patrick Donner Conservative

Bassetlaw Frederick Bellenger Labour

Bath James Pitman Conservative

Batley and Morley Hubert Beaumont Labour

Battersea North Francis Douglas Labour

Battersea South Caroline Ganley Labour Co-op

Bedford Thomas Skeffington-Lodge Labour

Bedfordshire Mid Alan Lennox-Boyd Conservative

Bedwellty Sir Charles Edwards Labour

Belfast, East Thomas Loftus Cole Ulster Unionist

Belfast, North William Frederick Neill Ulster Unionist

Belfast, South Conolly Gage Ulster Unionist

Belfast, West Jack Beattie Northern Ireland Labour

Belper George Brown Labour

Bermondsey West Richard Sargood Labour

Berwick and Haddington John Robertson Labour

Berwick-on-Tweed Robert Thorp Conservative

Bethnal Green North-East Daniel Chater Labour Co-op

Bethnal Green South-West Percy Holman Labour Co-op

Bewdley Roger Conant Conservative

Bexley Janet Adamson Labour

Birkenhead East Frank Soskice Labour

Birkenhead West Percy Collick Labour

Birmingham Acock's Green Henry Usborne Labour

Birmingham Aston Woodrow Wyatt Labour

Birmingham Deritend Fred Longden Labour Co-op

Birmingham Duddeston Edith Wills Labour Co-op

Birmingham Edgbaston Sir Peter Bennett Conservative

Birmingham Erdington Julius Silverman Labour

Birmingham Handsworth Harold Roberts Conservative

Birmingham King's Norton Raymond Blackburn Labour

Birmingham Ladywood Victor Yates Labour

Birmingham Moseley Sir Patrick Hannon Conservative

Birmingham Sparkbrook Percy Shurmer Labour

Birmingham West Charles Simmons Labour

Birmingham Yardley Wesley Perrins Labour

Bishop Auckland Hugh Dalton Labour

Blackburn

(Two members) John Edwards Labour Barbara Castle Labour

Blackpool North Toby Low Conservative

Blackpool South Roland Robinson Conservative

Blaydon William Whiteley Labour

Bodmin Douglas Marshall Conservative

Bolton

(Two members) Jack Jones Labour

John Lewis Labour

Bootle John Kinley Labour

Bosworth Arthur Allen Labour

Bothwell John Timmons Labour

Bournemouth Sir Leonard Lyle, Bt. Conservative

Bow and Bromley Charles Key Labour

Bradford Central Maurice Webb Labour

Bradford East Frank McLeavy Labour

Bradford North Muriel Nichol Labour

Bradford South Meredith Titterington Labour Co-op

Brecon and Radnor Tudor Watkins Labour

Brentford and Chiswick Francis Noel-Baker Labour

Bridgwater Vernon Bartlett Indep. Progressive

Brigg Tom Williamson Labour

Brighton

(Two members) William Teeling Conservative

Anthony Marlowe Conservative

Bristol Central Stan Awbery Labour

Bristol East Hon. Sir Stafford Cripps Labour

Bristol North Will Coldrick Labour Co-op

Bristol South Will Wilkins Labour

Bristol West Hon. Oliver Stanley Conservative

Brixton Marcus Lipton Labour

Bromley Sir Edward Campbell, Bt Conservative

Broxtowe Seymour Cocks Labour

Buckingham Aidan Crawley Labour Bucklow William Shepherd Conservative

Buckrose George Wadsworth Liberal

Burnley Wilfrid Burke Labour

Burslem Albert Edward Davies Labour

Burton Arthur William Lyne Labour

Bury Walter Fletcher Conservative

Bury St. Edmunds Geoffrey Clifton-Brown Conservative

C[edit]

Caernarvon Boroughs David Price-White Conservative

Caernarvonshire Goronwy Roberts Labour

Caerphilly Ness Edwards Labour

Caithness and Sutherland Eric Gandar Dower Conservative

Camberwell North Cecil Manning Labour

Camberwell North West Freda Corbet Labour

Camborne Peter Agnew Conservative

Cambridge Arthur Symonds Labour

Cambridge University

(Two members) Kenneth Pickthorn Conservative

Wilson Harris Independent

Cambridgeshire Albert Stubbs Labour

Cannock Jennie Lee Labour

Canterbury John Baker White Conservative

Cardiff Central George Thomas Labour

Cardiff East Hilary Marquand Labour

Cardiff South James Callaghan Labour

Cardiganshire Roderic Bowen Liberal

Carlisle Edgar Grierson Labour

Carmarthen Rhys Hopkin Morris Liberal

Carshalton Antony Head Conservative

Chatham Arthur Bottomley Labour

Chelmsford Ernest Millington Common Wealth

Chelsea Allan Noble Conservative

Cheltenham Daniel Lipson Independent Conservative

Chertsey Arthur Marsden Conservative

Chesterfield George Benson Labour

Chester-le-Street Jack Lawson Labour

Chichester Hon. Lancelot Joynson-Hicks Conservative

Chippenham David Eccles Conservative

Chislehurst George Wallace Labour

Chorley Clifford Kenyon Labour

Cirencester and Tewkesbury William Morrison Conservative

City of Chester Basil Nield Conservative

City of London

(Two members) Sir Andrew Duncan National

Sir George Broadbridge, Bt Conservative

Clapham John Battley Labour

Clay Cross Harold Neal Labour

Cleveland Octavius Willey Labour

Clitheroe Harry Randall Labour

Coatbridge Jean Mann Labour Colchester George Smith Labour

Colne Valley Glenvil Hall Labour Combined English Universities

(Two members) Eleanor Rathbone Independent

Kenneth Lindsay Independent

Cornwall North Tom Horabin Liberal

Consett James Glanville Labour

Coventry East Richard Crossman Labour

Coventry West Maurice Edelman Labour

Crewe Scholefield Allen Labour

Croydon North Henry Willink Conservative

Croydon South David Rees-Williams Labour

Cumberland North Wilfrid Roberts Liberal

D[edit]

Dagenham John Parker Labour

Darlington David Hardman Labour

Dartford Norman Dodds Labour Co-op

Darwen Stanley Prescott Conservative

Daventry Reginald Manningham-Buller Conservative

Denbigh Sir Henry Morris-Jones Liberal National

Deptford John Wilmot Labour

Derby (Two members) Clifford Wilcock Labour

Philip Noel-Baker Labour Derbyshire North East Henry White Labour

Derbyshire South Arthur Champion Labour

Derbyshire West Charles Frederick White Labour

Devizes Christopher Hollis Conservative

Dewsbury William Paling Labour

Doncaster Evelyn Walkden Labour

Don Valley Tom Williams Labour

Dorset East Mervyn Wheatley Conservative

Dorset North Frank Byers Liberal

Dorset South Viscount Hinchingbrooke Conservative

Dorset West Simon Wingfield Digby Conservative

Dover John Thomas Labour

Down

(Two members) James Little Independent Ulster Unionist

Sir Walter Dorling Smiles Ulster Unionist

Dudley George Wigg Labour

Dulwich Wilfrid Vernon Labour

Dumbarton Burghs David Kirkwood Labour

Dunbartonshire Adam McKinlay Labour

Dumfriesshire Niall Macpherson Liberal National Dundee

(Two members) Thomas Cook Labour

John Strachey Labour

Dunfermline Burghs William McLean Watson Labour

Durham Charles Grey Labour

E[edit]

Ealing East Sir Frank Sanderson, Bt Conservative

Ealing West James Hindle Hudson Labour Co-op

Eastbourne Charles Taylor Conservative

East Grinstead Ralph Stephenson Clarke Conservative

East Ham North Percy Daines Labour Co-op

East Ham South Alfred Barnes Labour Co-op

Ebbw Vale Aneurin Bevan Labour

Eccles William Proctor Labour

Eddisbury Sir John Barlow, Bt Liberal National

Edinburgh Central Andrew Gilzean Labour

Edinburgh East Frederick Pethick-Lawrence Labour

Edinburgh North George Willis Labour

Edinburgh South Sir William Darling Conservative

Edinburgh West Ian Clark Hutchison Conservative

Edmonton Evan Durbin Labour

Elland Frederick Arthur Cobb Labour

Enfield Ernest Davies Labour

Epping Leah Manning Labour

Epsom Sir Archibald Southby, Bt Conservative

Essex South East Ray Gunter Labour

Eton and Slough Benn Levy Labour

Evesham Rupert de la Bère Conservative

Exeter John Cyril Maude Conservative

Eye Edgar Granville Liberal

F[edit]

Fareham Sir Dymoke White, Bt Conservative

Farnham Godfrey Nicholson Conservative

Farnworth George Tomlinson Labour

Faversham Percy Wells Labour

Fermanagh and Tyrone

(Two members) Patrick Cunningham Irish Nationalist

Anthony Mulvey Irish Nationalist

Fife East James Henderson-Stewart Liberal National

Fife West Willie Gallacher Communist

Finchley John Crowder Conservative

Finsbury John Platts-Mills Labour

Flintshire Nigel Birch Conservative

Forest of Dean Morgan Philips Price Labour

Forfarshire Hon. Simon Ramsay Conservative

Frome Walter Farthing Labour

Fulham East Michael Stewart Labour

Fulham West Edith Summerskill Labour

Fylde Claude Lancaster Conservative

G[edit]

Gainsborough Harry Crookshank Conservative

Galloway John Mackie Independent Conservative

Gateshead Konni Zilliacus Labour

Gillingham Joseph Binns Labour

Glasgow Bridgeton James Maxton Independent Labour Party

Glasgow Camlachie Campbell Stephen Independent Labour Party

Glasgow Cathcart Francis Beattie Conservative

Glasgow Central James Hutchison Conservative

Glasgow Gorbals George Buchanan Labour

Glasgow Govan Neil Maclean Labour

Glasgow Hillhead James Reid Conservative

Glasgow Kelvingrove John Lloyd Williams Labour

Glasgow Maryhill William Hannan Labour

Glasgow Partick Arthur Young Conservative

Glasgow Pollok Thomas Dunlop Galbraith Conservative

Glasgow St. Rollox William Leonard Labour Co-op

Glasgow Shettleston John McGovern Independent Labour Party

Glasgow Springburn John Forman Labour Co-op

Glasgow Tradeston John Rankin Labour Co-op

Gloucester Moss Turner-Samuels Labour

Gower David Grenfell Labour

Grantham William Denis Kendall Independent

Gravesend Garry Allighan Labour

Great Yarmouth Ernest Kinghorn Labour

Greenock Hector McNeil Labour

Greenwich Joseph Reeves Labour

Grimsby Kenneth Younger Labour

Guildford Sir John Jarvis, Bt Conservative

H[edit]

Hackney Central Harry Hynd Labour

Hackney North Henry Edwin Goodrich Labour

Hackney South Herbert Butler Labour

Halifax Dryden Brook Labour

Hamilton Tom Fraser Labour

Hammersmith North D. N. Pritt Independent Labour

Hammersmith South William Thomas Adams Labour Co-op

Hampstead Charles Challen Conservative

Hanley Barnett Stross Labour

Harborough Humphrey Cooper Attewell Labour

Harrow East Frederick Skinnard Labour

Harrow West Norman Bower Conservative

The Hartlepools David Thomas Jones Labour

Harwich Sir Stanley Holmes Liberal National

Hastings Neill Cooper-Key Conservative

Hemel Hempstead The Viscountess Davidson Conservative

Hemsworth George Griffiths Labour

Hendon North Barbara Ayrton-Gould Labour

Hendon South Sir Hugh Lucas-Tooth, Bt Conservative

Henley Sir Gifford Fox, Bt Conservative

Hereford James Thomas Conservative

Hertford Derek Walker-Smith Conservative

Heston and Isleworth William Richard Williams Labour

Hexham Douglas Clifton Brown Conservative

Heywood and Radcliffe John Whittaker Labour

High Peak Hugh Molson Conservative

Hitchin Philip Asterley Jones Labour Holborn Hon. Max Aitken Conservative

Holderness Gurney Braithwaite Conservative

Holland-with-Boston Herbert Butcher Liberal National

Honiton Cedric Drewe Conservative

Horncastle John Maitland Conservative

Hornchurch Geoffrey Bing Labour

Hornsey David Gammans Conservative

Horsham The Earl Winterton Conservative

Houghton-le-Spring Billy Blyton Labour

Howdenshire Clifford Glossop Conservative

Huddersfield Joseph Mallalieu Labour

Hull Central Mark Hewitson × Labour

Hull East Harry Pursey Labour

Hull North West Kim Mackay Labour

Hull South West Sydney Herbert Smith Labour

Huntingdonshire David Renton Liberal National

Hythe Harry Mackeson Conservative

I[edit]

Ilford, North Mabel Ridealgh Labour Co-op

Ilford, South Jim Ranger Labour

Ilkeston George Oliver Labour

Ince Tom Brown Labour

Inverness Sir Murdo Macdonald Indep. National Liberal

Ipswich Richard Stokes Labour

Isle of Ely Harry Legge-Bourke Conservative

Isle of Thanet Hon. Edward Carson Conservative

Isle of Wight Peter Macdonald Conservative

Islington East Eric Fletcher Labour

Islington North Leslie Haden Guest Labour

Islington South William Sampson Cluse Labour

Islington West Frederick Montague Labour

J[edit]

Jarrow Ellen Wilkinson Labour

K[edit]

Keighley Ivor Thomas Labour

Kennington Charles Gibson Labour

Kensington North George Rogers Labour

Kensington South Sir William Davison Conservative

Kettering Gilbert Mitchison Labour

Kidderminster Louis Tolley Labour

Kilmarnock Clarice Shaw Labour

King's Lynn Frederick Wise Labour

Kingston-upon-Thames John Boyd-Carpenter Conservative

Kingswinford Arthur Henderson Labour

Kinross & West Perthshire William McNair Snadden Conservative

Kirkcaldy Burghs Thomas Hubbard Labour

Knutsford Walter Bromley-Davenport Conservative

L[edit]

Lambeth North George Strauss Labour

Lanark Tom Steele Labour

Lanarkshire North Margaret Herbison Labour

Lancaster Fitzroy Maclean Conservative

Leeds Central George Porter Labour

Leeds North Osbert Peake Conservative

Leeds North East Alice Bacon Labour

Leeds South Hugh Gaitskell Labour

Leeds South East James Milner Labour

Leeds West Tom Stamford Labour

Leek Harold Davies Labour

Leicester East Terence Donovan Labour

Leicester South Bert Bowden Labour

Leicester West Barnett Janner Labour

Leigh Harold Boardman Labour

Leith James Hoy Labour

Leominster Archer Baldwin Conservative

Lewes Tufton Beamish Conservative

Lewisham East Herbert Morrison Labour

Lewisham West Arthur Skeffington Labour

Leyton East Albert Bechervaise Labour

Leyton West Reginald Sorensen Labour

Lichfield Cecil Charles Poole Labour

Lincoln George Deer Labour

Linlithgowshire George Mathers Labour

Liverpool East Toxteth Patrick Buchan-Hepburn Conservative

Liverpool Edge Hill Richard Clitherow Labour

Liverpool Everton Bertie Kirby Labour

Liverpool Exchange Bessie Braddock Labour

Liverpool Fairfield Arthur Moody Labour

Liverpool Kirkdale William Keenan Labour

Liverpool Scotland David Logan Labour

Liverpool Walton James Haworth Labour

Liverpool Wavertree Victor Raikes Conservative

Liverpool West Derby Sir David Maxwell Fyfe Conservative

Liverpool West Toxteth Joseph Gibbins Labour

Llandaff and Barry Lynn Ungoed-Thomas Labour

Llanelly Jim Griffiths Labour

London University Sir Ernest Graham-Little Independent

Londonderry Sir Ronald Ross, Bt Ulster Unionist

Lonsdale Sir Ian Fraser Conservative

Loughborough Mont Follick Labour

Louth Cyril Osborne Conservative

Lowestoft Edward Evans Labour

Ludlow Uvedale Corbett Conservative

Luton William Warbey Labour

M[edit]

Macclesfield Arthur Vere Harvey Conservative

Maidstone Alfred Bossom Conservative

Maldon Tom Driberg Labour

Manchester Ardwick Joseph Henderson Labour

Manchester Blackley Jack Diamond Labour

Manchester Clayton Harry Thorneycroft Labour

Manchester Exchange Harold Lever Labour

Manchester Gorton William Oldfield Labour

Manchester Hulme Frederick Lee Labour

Manchester Moss Side William Griffiths Labour

Manchester Platting Hugh Delargy Labour

Manchester Rusholme Lester Hutchinson Labour

Manchester Withington Edward Fleming Conservative

Mansfield Bernard Taylor Labour

Melton Anthony Nutting Conservative

Merioneth Emrys Roberts Liberal

Merthyr S. O. Davies Labour

Middlesbrough East Alfred Edwards Labour

Middlesbrough West Geoffrey Cooper Labour

Middleton and Prestwich Ernest Gates Conservative

Midlothian North Lord John Hope Conservative

Midlothian South and Peebles David Pryde Labour

Mitcham Tom Braddock Labour

Monmouth Leslie Pym Conservative

Montgomery Clement Davies Liberal

Montrose Burghs Hon. John Maclay Liberal National

Moray & Nairn Hon. James Stuart Conservative

Morpeth Robert Taylor Labour

Mossley George Woods Labour Co-op

Motherwell Alexander Anderson Labour

N[edit]

Neath D. J. Williams Labour

Nelson and Colne Sydney Silverman Labour

Newark Sidney Shephard Conservative

Newbury Anthony Hurd Conservative

Newcastle-under-Lyme John Mack Labour

Newcastle-upon-Tyne Central Lyall Wilkes Labour

Newcastle-upon-Tyne East Arthur Blenkinsop Labour

Newcastle-upon-Tyne North Sir Cuthbert Headlam, Bt Conservative

Newcastle-upon-Tyne West Ernest Popplewell Labour

New Forest and Christchurch Oliver Crosthwaite-Eyre Conservative

Newport Peter Freeman Labour

Newton Sir Robert Young Labour

Norfolk East Frank Medlicott Liberal National

Norfolk North Edwin Gooch Labour

Norfolk South Christopher Mayhew Labour

Norfolk South-West Sidney Dye Labour Normanton Tom Smith Labour

Northampton Reginald Paget Labour

Northwich John Foster Conservative

Norwich

(Two members) Lady Noel-Buxton Labour

John Paton Labour

Norwood Ron Chamberlain Labour

Nottingham Central Geoffrey de Freitas Labour

Nottingham East James Harrison Labour

Nottingham South Norman Smith Labour Co-op

Nottingham West Tom O'Brien Labour

Nuneaton Frank Bowles Labour

O[edit]

Ogmore Edward Williams Labour

Oldham

(Two members) Frank Fairhurst Labour

Leslie Hale Labour

Orkney and Shetland Basil Neven-Spence Conservative

Ormskirk Harold Wilson Labour

Orpington Sir Waldron Smithers Conservative

Oswestry Oliver Poole Conservative

Oxford Hon. Quintin Hogg Conservative

Oxford University

(Two members) Sir Arthur Salter Independent

Alan Herbert Independent

P[edit]

Paddington North Sir Noel Mason-Macfarlane Labour

Paddington South Ernest Augustus Taylor Conservative

Paisley Viscount Corvedale Labour

Peckham Lewis Silkin Labour

Pembrokeshire Hon. Gwilym Lloyd George Liberal

Penistone Henry McGhee Labour

Penrith and Cockermouth Alan Gandar-Dower Conservative

Penryn and Falmouth Evelyn King Labour

Perthshire Alan Gomme-Duncan Conservative

Peterborough Stanley Tiffany Labour Co-op

Petersfield George Jeffreys Conservative

Plymouth Devonport Michael Foot Labour

Plymouth Drake Hubert Medland Labour

Plymouth Sutton Lucy Middleton Labour

Pontefract Percy Gott Barstow Labour

Pontypool Arthur Jenkins Labour

Pontypridd Arthur Pearson Labour

Poplar South William Henry Guy Labour

Portsmouth Central Julian Snow Labour

Portsmouth North Donald Bruce Labour

Portsmouth South Sir Jocelyn Lucas, Bt Conservative

Preston

(Two members) Samuel Segal Labour

John William Sunderland Labour

Pudsey and Otley Malcolm Stoddart-Scott Conservative

Putney Hugh Linstead Conservative

Q[edit]

Queen's University, Belfast Douglas Lloyd Savory Ulster Unionist

R[edit]

Reading Ian Mikardo Labour

Reigate Gordon Touche Conservative

Renfrewshire, East Guy Lloyd Conservative

Renfrewshire, West Thomas Scollan Labour

Rhondda East William Mainwaring Labour

Rhondda West William John Labour

Richmond, Surrey George Harvie-Watt Conservative

Richmond, Yorkshire Sir Thomas Dugdale, Bt Conservative

Ripon Christopher York Conservative

Rochdale Hyacinth Morgan Labour

Romford Thomas Macpherson Labour

Ross and Cromarty John MacLeod Indep. National Liberal

Rossendale George Henry Walker Labour

Rother Valley David Griffiths Labour

Rotherham William Dobbie Labour

Rotherhithe Sir Ben Smith Labour

Rothwell Thomas Brooks Labour

Roxburgh and Selkirk Lord William Montagu Douglas Scott Conservative

Royton Harold Sutcliffe Conservative

Rugby William Brown Independent

Rushcliffe Florence Paton Labour

Rutherglen Gilbert McAllister Labour

Rutland and Stamford Lord Willoughby de Eresby Conservative

Rye William Nicolson Cuthbert Conservative

S[edit]

Saffron Walden R. A. Butler Conservative

St Albans Cyril Dumpleton Labour

St Helens Hartley Shawcross Labour

St Ives Alec Beechman Liberal National

St Marylebone Sir Wavell Wakefield Conservative

St Pancras North George House Labour

St Pancras South East Santo Jeger Labour

St Pancras South West Haydn Davies Labour

Salford North William McAdam Labour

Salford South Edward Arthur Hardy Labour

Salford West Charles Royle Labour

Salisbury John Morrison Conservative

Scarborough and Whitby Alexander Spearman Conservative

Scottish Universities

(Three members) Sir John Anderson National

Sir John Boyd Orr Independent

Sir John Graham Kerr Conservative

Seaham Manny Shinwell Labour

Sedgefield John Leslie Labour

Sevenoaks Charles Ponsonby Conservative

Sheffield, Attercliffe John Burns Hynd Labour

Sheffield, Brightside Fred Marshall Labour

Sheffield, Central Harry Morris Labour Sheffield, Ecclesall Peter Roberts Conservative

Sheffield, Hallam Roland Jennings Conservative

Sheffield, Hillsborough A. V. Alexander Labour Co-op

Sheffield, Park Thomas Burden Labour

Shipley Arthur Creech Jones Labour

Shoreditch Ernest Thurtle Labour

Shrewsbury John Langford-Holt Conservative

Skipton Burnaby Drayson Conservative

Smethwick Alfred Dobbs Labour

Solihull Martin Lindsay Conservative

Southall Walter Ayles Labour

Southampton

(Two members) Ralph Morley Labour

Tommy Lewis Labour

Southend-on-Sea Henry Channon Conservative

South Molton Hon. George Lambert Liberal National

Southport Robert Hudson Conservative

South Shields James Chuter Ede Labour

Southwark Central John Hanbury Martin Labour

Southwark North George Isaacs Labour

Southwark South East Thomas Ellis Naylor Labour

Sowerby John Belcher Labour

Spelthorne George Pargiter Labour

Spennymoor James Dixon Murray Labour

Spen Valley Granville Maynard Sharp Labour

Stafford Stephen Swingler Labour

Stalybridge and Hyde Gordon Lang Labour

Stepney Limehouse Clement Attlee Labour

Stepney Mile End Phil Piratin Communist

Stirling and Falkirk Joseph Westwood Labour

Stirlingshire East and Clackmannan Arthur Woodburn Labour

Stirlingshire West Alfred Balfour Labour

Stockport

(Two members) Sir Arnold Gridley Conservative

Norman Hulbert Conservative

Stockton on Tees George Chetwynd Labour

Stoke Newington David Weitzman Labour

Stoke-on-Trent Ellis Smith Labour

Stone Hugh Fraser Conservative

Stourbridge Arthur Moyle Labour

Streatham David Robertson Conservative

Stretford Herschel Lewis Austin Labour

Stroud Ben Parkin Labour

Sudbury Roland Hamilton Labour

Sunderland

(Two members) Frederick Willey Labour

Richard Ewart Labour

Surrey East Hon. Michael Astor Conservative

Sutton and Cheam Sydney Marshall Conservative

Sutton Coldfield Sir John Mellor, Bt Conservative

Swansea East David Mort Labour

Swansea West Percy Morris Labour

Swindon Thomas Reid Labour

T[edit]

Taunton Victor Collins Labour

Tavistock Henry Studholme Conservative

Thirsk and Malton Robin Turton Conservative

Thornbury Joseph Alpass Labour

Thurrock Leslie Solley Labour

Tiverton Derick Heathcoat-Amory Conservative Tonbridge Gerald Wellington Williams Conservative

Torquay Charles Williams Conservative

Totnes Ralph Rayner Conservative

Tottenham North Robert Morrison Labour Co-op

Tottenham South Frederick Messer Labour

Twickenham Edward Keeling Conservative

Tynemouth Grace Colman Labour

U[edit]

Uxbridge Frank Beswick Labour Co-op

W[edit]

Wakefield Arthur Greenwood Labour Wales University William John Gruffydd Liberal

Wallasey Ernest Marples Conservative

Wallsend John McKay Labour

Walsall William Wells Labour

Walthamstow East Harry Wallace Labour

Walthamstow West Valentine McEntee Labour

Wandsworth Central Ernest Bevin Labour Wansbeck Alfred Robens Labour

Warrington Edward Porter Labour

Warwick and Leamington Anthony Eden Conservative

Waterloo Malcolm Bullock Conservative

Watford John Freeman Labour

Wednesbury Stanley Evans Labour

Wellingborough George Lindgren Labour

Wells Dennis Coleridge Boles Conservative

Wembley North Charles Hobson Labour

Wembley South Clarence Barton Labour

Wentworth Wilfred Paling Labour

West Bromwich John Dugdale Labour

West Ham Plaistow Elwyn Jones Labour

West Ham Silvertown Louis Comyns Labour

West Ham Stratford Henry Nicholls Labour West Ham Upton Arthur Lewis Labour

Westbury Robert Grimston Conservative

Western Isles Malcolm Macmillan Labour

Westhoughton Rhys Davies Labour

Westminster Abbey Sir Harold Webbe Conservative

Westminster St George's Arthur Howard Conservative

Westmorland William Fletcher-Vane Conservative

Weston-super-Mare Ian Orr-Ewing Conservative

Whitechapel Walter Edwards Labour

Whitehaven Frank Anderson Labour

Widnes Christopher Shawcross Labour

Wigan William Foster Labour

Willesden East Maurice Orbach Labour

Willesden West Samuel Viant Labour

Wimbledon Arthur Palmer Labour

Winchester George Jeger Labour

Windsor Charles Mott-Radclyffe Conservative

Wirral Selwyn Lloyd Conservative

Wolverhampton Bilston Will Nally Labour Co-op

Wolverhampton East John Baird Labour

Wolverhampton West Billy Hughes Labour

Woodbridge Hon. John Hare Conservative

Woodford Winston Churchill Conservative

Wood Green Sir Beverley Baxter Conservative

Woolwich East George Hicks Labour

Woolwich West Henry Berry Labour

Worcester Hon. George Ward Conservative

Workington Fred Peart Labour

Worthing Otho Prior-Palmer Conservative

The Wrekin Ivor Owen Thomas Labour Wrexham Robert Richards Labour

Wycombe John Haire Labour

Y[edit]

Yeovil William Kingsmill Conservative

York John Corlett Labour