Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Finlands präster genom tiderna ~ Suomen papit kautta aikojen - 1700-talet

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Johan Ezelius (c.1710 - 1778)
    Student 1731 Katedralskolan Åbo Henkilötiedot kl. 1731 Johan Ezelius 5853. * Paraisilla 22.7.1710. Vht: Paraisten kappalainen Simon Ezelius 4461 (yo 1699/00, † 1711) ja Katar...
  • Johan Johansson Wilander (1766 - 1823)
    23.2.1789 Johan Wilander 10470. * Kalajoella 9.9.1766. Vht: Kalajoen kappalainen Johan Wilander 6887 (yo 1742, † 1785) ja Katarina Calamnius. Oulun triviaalikoulun oppilas 1784. Ylioppilas Turus...
  • Daniel Uhlbom (1788 - 1831)
    28.10.1807 Daniel Uhlbom 12155. * Haapajärvellä 20.2.1788. Vht: Haapajärven kappalainen Johan Uhlbom 8691 (yo 1766, † 1799) ja Maria Wilander. Oulun triviaalikoulun oppilas ...
  • Johan Uhlbom (1746 - 1799)
    30.10.1766 Johan Uhlbom 8691. * Oulussa 11.10.1746. Vht: oululainen köydenpunoja Daniel Danielsson Uhlbom († 1778) ja Brita Andersdotter Böckerman. Oulun triviaalikoulun oppilas &#...
  • Petter Erwast (1782 - 1843)
    2.2.1803 Petter Ervast 11690. * Siikajoella 21.4.1782. Vht: Siikajoen pitäjänkirjuri Henrik Ervast ja Brita Kristina Fortelius. Oulun triviaalikoulun oppilas (1800). Ylioppilas Turussa 2....

Alfabetiskt namn register

Lägg gärna till de präster Du har i Ditt släktträd i projekten I detta projekt samt även i Huvud projektet (Det är lite dubbel arbete men det är för att hålla ordning på Prästerna). Vi försöker samla alla kyrkans män / kvinnor (biskopar, kyrkoherdar, kaplaner, komministrar etc.) i Finland. Och exkludera icke religiösa roller som klockare, kyrkvärdar och kantorer.


Om något är fel - kommentera gärna vi utveckla detta projekt tillsammans. Syftet är att det ska bli lättare att hitta en specifik prästman, vilket kan underlätta i släktforskningen.

En avskrift av personens biografi från Ylioppilasmatrikkelii (eller annan källa) samt linken är uppskattat.

De präster som föreslås ska ha förnamn och patronymikon som är normerade; se Finlands präster Namn-Nyckel ~ Suomen papit Nimi - Avain. Vi lägger in dem under korrekt alfabetisk bokstav beroende på vilket år de föddes (om detta är okänt - efter när antas ha fötts). Det ska stå i vilken församling de arbetade i så att (om man inte redan har skrivit in det) kan hitta dem i respektive Ylioppilasmatrikkelii eller herdaminne.

Länkar:

Finlands präster Namn-Nyckel ~ Suomen papit Nimi - Avain

Finlands präster genom tiderna ~ Suomen papit kautta aikojen

1700-tal

====================================================================================

Detta är endast för att underlätta inmatning av profiler i Listan, man sätter in profilen överst på listan och sedan kopierar den till korrekt alfabetisk plats på så vi finns den på 2 ställen, men man ser att antalet profiler stämmer med antalet namn

  1. [Geni_Link Efternamn FörNamn] (Född - Död)

detta är en mall som används för inlikning.

  1. Foeder Adolf Magnus (1751 - 1817)
  2. Boucht Johan Fredrik (1770 - 1846)
  3. Berner Henrik (1730 - 1779)
  4. Åkerstedt Carl Anders Johansson (1752 - 1822)
  5. Åkerstedt Johan (c.1724 - 1760)
  6. Stråhlmann Johan Johansson (c.1704 - 1748)
  7. Sylviander Matts (1736 - 1802)
  8. Åkerstedt Petter Johansson (1755 - 1807)
  9. Peronius Fredrik (b. - 1843)
  10. Grönlund Johan (1780 - 1823)
  11. Ullberg Johan Per (1770 - 1809)
  12. Sundblad Alexander Johan (1748 - 1815)
  13. Sundblad Karl Alexander (1785 - 1823)
  14. Logren Adolf Fredrik (1784 - 1819)
  15. Stenberg Adolf (1765 - 1807)
  16. Gestrin Daniel (1748 - 1787)
  17. Gestrin David (b. - 1779)
  18. Gestrin Petter (1744 - 1805)
  19. Florin Isaac (1752 - 1825)
  20. Wallenius Petter Gabrielsson (1773 - 1838)
  21. Tunæus Olof Jonæ (1708 - 1770)
  22. Stråhlman Gustaf (1716 - 1791)
  23. Wastin Karl (1709 - 1752)
  24. Stråhlman Gustaf (1799 - 1852)
  25. Zelonius (Kiöplander) Johan Henriksson (1711 - 1773)
  26. Hydenius (Hyytinen) Johan Juho (1736 - 1784)
  27. Gestrin David Josafat Jonatansson (1747 - 1776)
  28. Dahlgren Elias Johansson (c.1735 - 1764)
  29. Gestrin Jonathan Johansson (c.1711 - 1764)
  30. Paulin Arvid Mårten (1746 - 1796)
  31. Paulin/ Paulinus Arvid (c.1704 - 1757)
  32. Malleen Jakob (1702 - 1751)
  33. Mallén Jakob (1745 - 1816)
  34. Åström Johan (c.1709 - 1778)
  35. Mechelin Henrik Johan (1774 - 1840)
  36. Meklin (Mechelin) Johan (1778 - 1859)
  37. Grönholm Fredrik (1787 - 1860)
  38. Ingell (Ingelius) Henrik (1773 - 1837)
  39. Zweygberg Fredrik Johan (1726 - 1775)
  40. Löfström Gustaf Herman (1786 - 1869)
  41. Malmberg Herman (1779 - 1809)
  42. Enckell Anders (1714 - 1784)
  43. Almgreen Johan (1712 - 1769)
  44. Strömmer Michael (1737 - 1788)
  45. Tamlander Zachris (1771 - 1828)
  46. Ihlström Johan (1795 - 1853)
  47. Rungius Henrik Johansson (1728 - 1773)
  48. Ringbom Simon Johansson (1748 - 1776)
  49. Brander Gustaf Fredrik (1797 - 1869)
  50. Woivalén Georg (1753 - 1812)
  51. Ringbom Johan (1767 - 1818)
  52. Edenius Johan Johansson (c.1705 - 1767)
  53. Ringbom Mårten (1730 - 1790)
  54. Forsinius Anders Wilhelm (1765 - 1832)
  55. Stigzelius Erik Eriksson (1721 - 1811)
  56. Estlander Isaac Eric (1768 - 1820)
  57. Salonius Gustaf Claesson (b. - 1751)
  58. Fabritius Gabriel Johan Klemensson (1791 - 1862)
  59. Fabritius Jakob Johan Johansson (1750 - 1791)
  60. Lind Gustaf Jakobsson (1772 - 1807)
  61. Brofeldt Anders Johan (1765 - 1830)
  62. Estlander Jakob (1713 - 1746)
  63. Estlander Jacob Berndt (1777 - 1803)
  64. Konsin Henrik (1784 - 1849)
  65. Wanochius Johan Gustaf (1763 - 1816)
  66. Estlander Rudolf Josef (1759 - 1807)
  67. Estlander Jakob (1713 - 1785)
  68. Kolström Mathias (1763 - 1829)
  69. Stråhlmann Jacobus Alexander (1782 - 1846)
  70. Antman Salomon (1772 - 1860)
  71. Antman Kristian (1723 - 1773)
  72. Antman Salomon (1740 - 1779)
  73. Hällström Gustav Gabriel (1775 - 1844)
  74. Ahlström Anders (1767 - 1803)
  75. Cavonius Jakob (1733 - 1789)
  76. Åström Karl Andersson (1777 - 1849)
  77. Hjorth Karl August (1797 - 1851)
  78. Rhyselius Jakob (1720 - 1804)
  79. Örn Georg Alexander (1786 - 1833)
  80. Forsinius Matias (1735 - 1798)
  81. Forsinius (ent. Åhman) Matias (1707 - 1754)
  82. Elg Anders (c.1709 - 1766)
  83. Alftan Anders Johan (1727 - 1798)
  84. Grahn Karl Fredrik (1766 - 1840)
  85. Wallenius Karl Isak (1782 - 1866)
  86. Wallenius Isak Josefsson (c.1737 - 1805)
  87. Ferrin (Hynelius) Jacob (1736 - 1790)
  88. Ferrin Karl Gustaf (1783 - 1838)
  89. Strengell Johan Gustaf (1793 - 1872)
  90. Lihr Karl (1738 - 1795)
  91. Malmberg Johan Eriksson (1724 - 1801)
  92. Lundelin Mikael (1707 - 1782)
  93. Malmberg Efraim Johansson (1771 - d.)
  94. Sandsten Gabriel (1719 - 1799)
  95. Landell Erik (1775 - 1845)
  96. Almberg Erik (1789 - 1858)
  97. Achrén Jakob Johan (1781 - 1854)
  98. Nordling Ingevald (1735 - 1799)
  99. Borg Karl Carlson (1747 - 1813)
  100. Kranck Johan Henrik Johansson (1778 - 1838)
  101. Blom Isak (1774 - 1826)
  102. Berghäll Nils Israel (1774 - 1852)
  103. Ramklou Johan (1712 - 1741)
  104. Bökman Johan (1726 - 1789)
  105. Helsingberg Johan (1746 - 1812)
  106. Helsingberg Alexander (c.1714 - 1786)
  107. Nordgren Adolf (1766 - d.)
  108. Kiljander Anders Johan Andersson (1766 - 1836)
  109. Saxelin Simon (1718 - 1767)
  110. Gestrin Fabian (1739 - 1800)
  111. Gestrin Salomon (1709 - 1771)
  112. Tulindberg Johan Eriksson (1796 - 1843)
  113. Alán Klas Fredrik (1787 - 1838)
  114. Simelius Johan (1758 - 1807)
  115. Ståhle Gabriel Henrik (1770 - 1814)
  116. Forstén Michael (1769 - 1824)
  117. Gyllenberg Henrik Michael (1775 - 1837)
  118. Schroderus Abraham Abrahamsson (1722 - 1773)
  119. Dickman Fredrik Emanuel Fredriksson (1782 - 1821)
  120. Snellman Petter Johansson (1713 - 1785)
  121. Giös (Gjös) Anders (1716 - 1779)
  122. Taulerus Isak Johansson (c.1718 - 1757)
  123. Taulerus Arvid(1715 - 1782)
  124. Andell Gustaf (1769 - 1848)
  125. Enroth Wilhelm Johan (1751 - 1813)
  126. Skogström Johan (1784 - 1854)
  127. Strandman Johan (1726 - 1782)
  128. Pomoelius Fredrik (b. - 1755)
  129. Lavonius Abraham (1740 - 1794)
  130. Lindström Johan Johansson (1711 - 1763)
  131. Stenlund (Talinus) Jacob (c.1703 - 1740)
  132. Holmberg Jakob (1708 - 1765)
  133. Ristelius Petter Benedict Jonasson (1770 - 1835)
  134. Mandelin Karl Gustaf (1767 - 1836)
  135. Blylodh Gustaf Johan (1790 - 1864)
  136. Wirenius Gustaf Wilhelm (1798 - 1846)
  137. Wirenius Anders (1762 - 1821)
  138. Strömborg Henrik (1713 - 1773)
  139. Pose Henrik Wilhelm (c.1737 - 1797)
  140. Fornaeus (Pettman) Karl (b. - 1748)
  141. Sundwall Johannes Mattsson (1765 - 1825)
  142. Sundwall Mathias (1727 - 1803)
  143. Fabritius Abraham (1737 - 1808)
  144. Algeen Isak(c.1732 - 1765)
  145. Algeen Anders(c.1722 - 1783)
  146. Bång Gustaf Henriksson (1719 - 1786)
  147. Flamenius Anders Mattsson (c.1710 - 1771)
  148. Algeen Mikael(1706 - 1783)
  149. Stiernlund (Signelius) Erik (1705 - 1772)
  150. Boge Simon Gustafsson (c.1660 - 1732)
  151. Achtman Henrich (c.1718 - 1765)
  152. Hedman Petter (1715 - 1797)
  153. Achtman Alexander (1756 - 1817)
  154. Granlund Wilhelm (1738 - 1814)
  155. Hougberg Bror Sven (1797 - 1875)
  156. Stråhlman Johan (1732 - 1779)
  157. Wirenius Petrus (c.1729 - 1796)
  158. Govinius Carl(1732 - 1807)
  159. Salvenius Adam Mattsson (1750 - 1828)
  160. Lilius Jakob Mikaelsson (1758 - 1808)
  161. Forsius Gustaf Henrik (1780 - 1842)
  162. Löfström Herman (1751 - 1803)
  163. Schyttenius Henrik Henriksson(c.1715 - 1751)
  164. Munster Jakob Berndt Jakobsson (b. - 1780)
  165. Polviander Isak Mikaelsson(1712 - 1796)
  166. Jokelin Anders Nilsson (1745 - 1787)
  167. Sundblad Johan (1789 - 1854)
  168. Wenman Johan Israel (1791 - 1838)
  169. Östring / Mört Per (1778 - 1830)
  170. Aveman Johan Gabriel (1787 - 1813)
  171. Aweman Peter (1738 - 1788)
  172. Ollberg Daniel (1776 - 1822)
  173. Holmstein Elias (1787 - 1859)
  174. Ganander Kristfried (1741 - 1790)
  175. Ganander Tomas (b. - 1751)
  176. Svahn Johan (b. - 1759)
  177. Nordmark Petter (1721 - 1756)
  178. Ståhlberg Georg (1701 - 1749)
  179. Lavén Anders (1779 - 1815)
  180. Åhlgren Jacob (1774 - 1828)
  181. Astren Isak Isaksson (1728 - 1794)
  182. Wellenius Isak Simonsson (1761 - 1808)
  183. Tuderus Daniel (1765 - 1803)
  184. Lundanus Johan Mikaelsson (1738 - 1774)
  185. Depner / Döpner Nils (1700 - 1771)
  186. Logren Mikko Mikonpoika (1715 - 1784)
  187. Salén Samuel Tomasson (1718 - 1774)
  188. Ferrin Johan (b. - 1741)
  189. Fegman Claes (b. - 1792)
  190. Fegman Claes (c.1706 - 1765)
  191. Wirén Johan (1778 - 1867)
  192. Avenarius Alexander (1759 - 1834)
  193. Avenarius Georg Kristersson (1709 - 1787)
  194. Frosterus Nils (1795 - 1852)
  195. Cajaner Nils Petter (1790 - 1841)
  196. Cajaner Johan Zachris (1791 - 1873)
  197. Asp Johan (1770 - 1831)
  198. Labbart Johan (1759 - 1795)
  199. Labbart Simon (c.1718 - 1761)
  200. Palander Gabriel Axelsson (1729 - 1805)
  201. Aspholm Samuel (c.1705 - 1748)
  202. Leander Henrik (1745 - 1808)
  203. Gåsman Gustaf Henrik (1793 - 1818)
  204. Leander Johan (1733 - 1799)
  205. Resander Olof (1786 - 1844)
  206. Schottman Johan Kristian (1774 - 1819)
  207. Terenius Erik Johan (1795 - 1851)
  208. Terenius Erik (1763 - 1846)
  209. Pontan Karl Johan (1781 - 1867)
  210. Holmudd Gabriel Eriksson (1720 - 1795)
  211. Bange Anders (1708 - 1765)
  212. Häggman Jakob Niklas (1719 - 1758)
  213. Jernvall (Rautelius) Matias Jöransson (1784 - 1832)
  214. Wahlstein Henrik Wilhelm ((1784 - 1852)
  215. Ahonius Josef (1798 - 1862)
  216. Silander Johan (1731 - 1793)
  217. Nummelin Anders (1708 - 1776)
  218. Öhrnberg Karl Fredrik (1782 - 1835)
  219. Kempe Israel (b. - 1790)
  220. Berghäll Nils (1748 - 1823)
  221. Malin Johan (1766 - 1833)
  222. Schaeffer Karl Johan (1795 - 1833)
  223. Schaeffer Anders Henrik (1773 - 1807)
  224. Schaeffer Karl Johan (1757 - 1840)
  225. Schaeffer Karl(1730 - 1792)
  226. Schaeffer Johan Kristoffer (1723 - 1799)
  227. Schytterus Johan (b. - 1758)
  228. Strandman Johan Johansson (1707 - 1745)
  229. Masalin Henrik(1791 - 1877)
  230. Ahlqvist/Pulther Johan Stefansson (b. - 1743)
  231. Löfgren Carl (1774 - 1813)
  232. Sunell / Sunelius Matias (1764 - 1839)
  233. Colliander Johan (1732 - 1801)
  234. Kuhlhelm Karl Fredrik (1759 - 1838)
  235. Ahlqvist Matias(1716 - 1790)
  236. Kreander Anders (1762 - 1803)
  237. Ahlqvist Johan Matthiasson (1749 - 1791)
  238. Ahlqvist Johan Fredrik (1784 - 1847)
  239. Wikman Anders Gabriel (1788 - 1876)
  240. Wikman Israel (1741 - 1810)
  241. Grandelius Johan Jakobsson (1711 - 1796)
  242. Schwindt Henrik August (1797 - 1863)
  243. Passelberg Gabriel (1750 - 1805)
  244. Strandman Andreas (1724 - 1783)
  245. Strandman Fredrik Emanuel (1773 - 1826)
  246. Mäklin Joseph David (1775 - 1838)
  247. Bergman Anton Ulrik (1769 - 1838)
  248. Wolter Henrik Vilhelm (1755 - 1829)
  249. Idman Israel Nilsson (1728 - 1776)
  250. Idman Daniel Nilsson (1719 - 1772)
  251. Pfaler von Henrik Johan (1796 - 1867)
  252. Nordström Johan (1715 - 1756)
  253. Finnander Zachris (1793 - 1875)
  254. Pontan / Pontanus Jakob Johan (1740 - 1826)
  255. Pontanus Johan (b. - 1759)
  256. Ursinus Nils (1715 - 1786)
  257. Ursin (Ursinus) Jakob Johan (1749 - 1796)
  258. Wallgren Robert Johan (1785 - 1835)
  259. Wallgren Georg (1704 - 1752)
  260. Wallgren Georg (1737 - 1801)
  261. Wallgren Georg Gustaf (1775 - 1839)
  262. Asp Matias (c.1714 - 1761)
  263. Ruuth Alexander Samuelsson (1753 - 1816)
  264. Ruuth Gustaf Alexandersson (1792 - 1827)
  265. Lönroth Erik Johan (1746 - 1791)
  266. Naeslindh Johan (1710 - 1743)
  267. Hipping Carl Henrik (1799 - 1873)
  268. Hipping David (1784 - 1811)
  269. Hipping David(1753 - 1819)
  270. Hipping Henrik(1752 - 1788)
  271. Hipping Petrus Andersson (c.1718 - 1782)
  272. Orraeus Anders (1735 - 1782)
  273. Malmsten Mikael (1770 - d.)
  274. Salonius Gustaf Gustafsson (1722 - 1799)
  275. Pysing Elias (1767 - 1812)
  276. Dahn Abraham (1777 - 1833)
  277. Agander Nils Georg (1761 - 1792)
  278. Agander Niklas (1722 - 1803)
  279. Gadd Berndt Johan Jakobsson (1768 - 1829)
  280. Forssman Gustaf (1794 - 1836)
  281. Avolin / Avalenius Johan (1756 - 1797)
  282. Gedda Gustaf Adolf (1789 - 1849)
  283. Gedda Karl Gustaf (1756 - 1820)
  284. Omenius Johan (1705 - 1753)
  285. Sevonius Johan (1722 - 1796)
  286. Tallqvist Gustaf (1759 - 1844)
  287. Tallqvist Henrik (1712 - 1769)
  288. Appelberg Gustaf (1778 - 1834)
  289. Semenius Johan (1747 - 1811)
  290. Ervast Isak (1737 - 1789)
  291. Pettersson / Kaparila Johan (1747 - 1809)
  292. Aejmelaeus Israel (1724 - 1776)
  293. Forbus Adolf Karlsson (1795 - 1870)
  294. Forbus Karl Jakobsson (1750 - 1829)
  295. Ajolin (Ajolinus) Henrik (b. - 1721)
  296. Nyman Gabriel (1779 - 1848)
  297. Nyman Abraham (c.1709 - 1765)
  298. Rajalin Fredrik (b. - 1750)
  299. Nyman Hans (1798 - 1850)
  300. Widlund Birger (1731 - 1784)
  301. Carp Simon(1723 - 1792)
  302. Carp Jacob Arend Simonsson (1753 - 1820)
  303. Frosterus Carl Jakob (1774 - 1854)
  304. Barck Gabriel Johansson (1712 - 1788)
  305. Zidbeck Lars Johan (1743 - 1785)
  306. Helander Anders (1785 - 1855)
  307. Bergstedt Johan Erik (1791 - 1854)
  308. Cajander Anders (1747 - 1807)
  309. Sartelius Henrik (1710 - 1783)
  310. Limnelius Henricus Erici (1703 - 1765)
  311. Brandstaka Abraham Johansson (1744 - 1775)
  312. Toppelius Mikael (1751 - 1810)
  313. Deutschman Lars (1763 - 1828)
  314. Deutschman Gabriel (1766 - 1794)
  315. Gummerus Anders Johan (1760 - 1822)
  316. Crohns Erik Anders (1785 - 1865)
  317. Gummerus Jacobus (1742 - 1804)
  318. Cajander Israel Mattsson (c.1725 - 1780)
  319. Cajander Zachris Mattsson (1728 - 1781)
  320. Kranck Elias Vilhelm (1791 - 1827)
  321. Kranck Jakob Anders (1796 - 1858)
  322. Kranck Johan (1781 - 1834)
  323. Krank / Kranck Anders (1753 - 1818)
  324. Bergh Johan Adam (1786 - 1844)
  325. Bergh Henrik Josef (1789 - 1849)
  326. Bergh Henrik Adamsson (1756 - 1800)
  327. Castrén Carl Arvid (1790 - 1864)
  328. Widell Johan (1734 - 1789)
  329. Hartman Israel (b. - 1778)
  330. Granit Carl August (1784 - 1858)
  331. Lyra Henrik Johan (1768 - 1844)
  332. Hartman Gabriel (1717 - 1763)
  333. Gröhn Johan Adolf (1786 - 1875)
  334. Gröhn Johan (1756 - 1833)
  335. Rosberg Anders Ambrosius (1770 - 1823)
  336. Andersin Henrik Johan (1733 - 1806)
  337. Winter Nils Adolf (1783 - 1864)
  338. Winter Gustaf (1778 - 1838)
  339. Winter Anders (1781 - 1848)
  340. Winter Georg Gustaf (1742 - 1823)
  341. Eckman Lorentz (1736 - 1803)
  342. Krogius Gabriel (1766 - 1830)
  343. Avelin Claes Henrik (1762 - 1808)
  344. Paldanius Karl Johan (c.1719 - 1740)
  345. Paldanius Magnus (1763 - 1822)
  346. Paldanius Elias (1724 - 1793)
  347. Liljenstrand (Pirklén) Abraham Andersson (1773 - 1837)
  348. Hellenius Henrik (c.1722 - 1805)
  349. Salenius Matias Ericsson (1764 - 1810)
  350. Salenius Henrik Johan (1796 - 1855)
  351. Alopaeus Karl Elias (1793 - 1851)
  352. Hirn David (c.1723 - 1779)
  353. Carlenius Kristoffer (1751 - 1813)
  354. Stenhagen Fredrik (1787 - 1835)
  355. Stenhagen Fredrik Petterinpoika (1751 - 1814)
  356. Granroth Elias Gustafsson (1736 - 1795)
  357. Jusleen Gustaf (1702 - 1774)
  358. Mathesius Per / Petrus (1711 - 1772)
  359. Brander Fredrik Johan (1777 - 1839)
  360. Levan Erik Johan (1730 - 1793)
  361. Forselius Simon Mikaelsson (1687 - 1757)
  362. Florin Isaac Mårtensson (1716 - 1800)
  363. Utter Abraham Johansson (1711 - 1744)
  364. Urenius Petter (c.1710 - 1747)
  365. Höckert Efraim Johansson (1733 - 1789)
  366. Lilius Anders Henriksson (1712 - 1771)
  367. Platzman Mårten (b. - 1770)
  368. Polviander Karl Nilsson (1712 - 1798)
  369. Peitzius Mårten Gabrielsson (1716 - 1782)
  370. Idman Daniel (1761 - 1806)
  371. Renström Abraham (1766 - 1851)
  372. Hollberg Esaias Andersson (1755 - 1798)
  373. Wahlberg Adolf (1775 - 1834)
  374. Wialén Karl Gustaf (1760 - 1794)
  375. Birath Johan Erik (1780 - 1867)
  376. Collanus Claes Eriksson (1721 - 1790)
  377. Collan Pehr Johan Claesson (1771 - 1833)
  378. Bäckman Anders Mattsson (1790 - 1873)
  379. Forselius Gustaf (1779 - 1786)
  380. Forselius Gustav Mikaelsson (1752 - 1814)
  381. Fogelberg Petter Thomassson (1780 - 1848)
  382. Rotkerus Nils Jöransson (1706 - 1773)
  383. Monseen Anders Andersson (1712 - 1740)
  384. Pettersson Johan (1772 - 1809)
  385. Palmgren Karl Fredrik (1798 - 1882)
  386. Romanus Henrik Henriksson (1730 - 1783)
  387. Mechelin Johan Henriksson (1708 - 1777)
  388. Hoffren Lars Abraham (1748 - 1822)
  389. Cajander (Kajander) Kristian (b. - 1742)
  390. Grönlund Anders (1755 - 1806)
  391. Bergman Otto (b. - 1713)
  392. Cygnaeus Johan Mårtensson (b. - 1721)
  393. Björkstén Johan (1744 - 1809)
  394. Björkstén Jacob Johan (1780 - 1833)
  395. Salmén / Salmenius Jakob (1708 - 1774)
  396. Ravander Jakob (1746 - 1790)
  397. Ravander Esaias (1746 - 1790)
  398. Mesterton Karl (1715 - 1773)
  399. Forsander Johan (1715 - 1779)
  400. Forsander Johannes (b. - 1701)
  401. Ravander Esaias (1710 - 1775)
  402. Ravander Anders Esaiasson (1740 - d.)
  403. Hasselström Anders Johan (1773 - 1854)
  404. Holmsten Anders Johan (1778 - 1827)
  405. Lithander Johan (1742 - 1789)
  406. Bohm Samuel Samuelsson (1770 - 1831)
  407. Widqvist Adam Reinhold Pehrsson (1770 - 1822)
  408. Amnell Jakob (1764 - 1843)
  409. Tallqvist Johan Erik (1739 - 1786)
  410. Dannenberg Jakob Johan Henriksson (b. - 1747)
  411. Wirzenius Jakob Johan (c.1756 - 1786)
  412. Wirzenius Anders Jakobsson (1715 - 1745)
  413. Wirzenius Jakob Jakobsson (1718 - 1761)
  414. Wirzenius Daniel Andersson (1711 - 1780)
  415. Ehrström Erik Gustaf (c.1791 - c.1835)
  416. Ehrström Anders (1744 - 1822)
  417. Haartman Johan (1719 - 1794)
  418. Tamlander Johan (1796 - 1865)
  419. Aulin Henrik (1771 - 1836)
  420. Aulin Jakob (1768 - 1819)
  421. Aulin Henrik (1737 - 1819)
  422. Haartman Jakob (c.1713 - 1767)
  423. Tolpo Gabriel Henriksson (c.1720 - 1754)
  424. Frosterus Jakob Zachrisson (1705 - 1750)
  425. Tennberg Johan (1749 - 1809)
  426. Haartman Gustav (1715 - 1781)
  427. Sjöblad Gustaf Henriksson (1795 - 1861)
  428. Lönqvist Johan Jakobsson (1787 - 1821)
  429. Procopaeus Gabriel Gabrielsson (1760 - 1825)
  430. Sonck Emanuel Pehrsson (1765 - 1803)
  431. Strandman Henrik Henriksson (1712 - 1757)
  432. Chryselius Grels (1707 - 1765)
  433. Erling Johan Jakob (1735 - 1799)
  434. Erling Jakob Johan (1776 - 1832)
  435. Zidbäck Johan Axel (1799 - 1869)
  436. Stenman Olof (1764 - 1821)
  437. Forssman Karl Henrik (1773 - 1839)
  438. Linelius Matias (1711 - 1760)
  439. Hartelin / Höök Michael (1710 - 1761)
  440. Tengén Johan (1796 - 1854)
  441. Melart Anders Leopold (1792 - 1846)
  442. Stråhlman Arvid (1795 - 1836)
  443. Melart Fredrik Vilhelm (1781 - 1855)
  444. Melartopaeu / Melart Karl Johan (1739 - 1804)
  445. Weber Fredrik Johansson (1748 - 1794)
  446. Melartopaeus Anders Johan (1781 - 1830)
  447. Rajalin Paul Sigfridsson (1716 - 1786)
  448. Rajalin Mikael Sigfridsson (1712 - 1756)
  449. Ottelin Johan Henriksson (1709 - 1752)
  450. Ekedahl Arvid (1723 - 1778)
  451. Candelin Erik Samuelsson (1719 - d.)
  452. Jerpenius Sigfrid (c.1708 - 1770)
  453. Streng Anders Andersson (1738 - 1785)
  454. Streng Anders Johan (1707 - 1765)
  455. Tapenius Johan (1761 - 1786)
  456. Tapenius Matias (c.1724 - 1792)
  457. Ahlgrén Elias (1762 - 1831)
  458. Roschier David Erik (1794 - 1851)
  459. Lindvall (Regelin) Gustaf (1711 - 1755)
  460. Lindelöf Johan (1777 - 1855)
  461. Hällfors Isak Emanuel (1795 - 1845)
  462. Kreander Karl (1766 - 1795)
  463. Lojander Abraham Johan (1769 - 1825)
  464. Nordman / Norman Abraham (1755 - 1796)
  465. Bothnerus Mårten Fredrik (1724 - 1750)
  466. Ullner/Ulnerus Isac Isaksson (1711 - 1793)
  467. Arelius David (1729 - 1806)
  468. Rooth Olof (1727 - 1803)
  469. Brenmark Anders (c.1723 - 1761)
  470. Saarman Johan (1721 - 1752)
  471. Reinius Israel (1699 - 1771)
  472. Polin Samuel Jakobsson (1744 - 1820)
  473. Polin Jakob Mathiasson (c.1710 - 1748)
  474. Paccalenius Gustaf Andersson (b. - 1763)
  475. Sacklinius Adam Gerhard (1723 - 1805)
  476. Pihlman Johan (1733 - 1811)
  477. Hyppen Emanuel (1751 - 1810)
  478. Welonius Gabriel Johansson (1729 - 1793)
  479. Stigelius Nils Nilsson (1715 - 1784)
  480. Cumenius Henrik (1750 - 1789)
  481. Hirn Gabriel (1782 - 1849)
  482. Cumenius Erik Johan (1781 - 1853)
  483. Cumenius Eric (1748 - 1809)
  484. Carenius Efraim Jakobsson (1739 - 1802)
  485. Ahlstedt (Arstedt) Johan Thomasson (1741 - 1804)
  486. Elers Henrik (1761 - 1797)
  487. Carenius Jakob Eriksson (1710 - 1780)
  488. Forselius Johan (1729 - 1796)
  489. Anthonius Matias Andersson (1713 - 1782)
  490. Grönström Lars Johan (1771 - 1809)
  491. Grönström Mikael (1729 - 1802)
  492. Widman / Wideman Johan (1761 - 1812)
  493. Borgström Lars Johan (1789 - 1835)
  494. Borgström Johan (1765 - 1808)
  495. Borgström Lars Anders (1761 - 1840)
  496. Forselius Mikael Tomasson (1705 - 1772)
  497. Forselius Anders (1701 - 1769)
  498. Forselius Lars (c.1713 - 1799)
  499. Borgström Erik (1727 - 1784)
  500. Limnell Kristian (1718 - 1778)
  501. Grottelin Johan Fredrik (1791 - 1821)
  502. Serenius Gustaf (1772 - 1813)
  503. Hollender Karl Johan (1787 - 1843)
  504. Landzert / Landzert Jakob Fredrik (1752 - 1816)
  505. Landzert Paul Konstantin (1797 - 1837)
  506. Groundström Johan (1768 - 1831)
  507. Wehonius Simon (1778 - 1826)
  508. Aurenius Jonas Simonsson (1704 - 1743)
  509. Aurén Johan (1777 - 1841)
  510. Grönlund Tomas (1775 - 1817)
  511. Lyra Mårten Johan (1767 - 1846)
  512. Åkerman Kristian Joakim (1792 - 1863)
  513. Sadeel / Sadelius Mikael Jakobsson (b. - 1732)
  514. Åkerman Vilhelm (1770 - 1849)
  515. Stenbäck Carl Fredrik (1798 - 1875)
  516. Ekman Fredrik Joakim (1798 - 1872)
  517. Ingman Karl Henrik (1799 - 1831)
  518. Rydeen Karl Magnus Gabrielsson (b. - 1741)
  519. Lindsten Jakob Johansson (c.1719 - 1786)
  520. Lindsten Anders Johansson (c.1710 - 1765)
  521. Lindsten Johan (c.1713 - 1772)
  522. Sandelius Johan (1708 - 1752)
  523. Kellander Adolf Engelbertsson (1767 - 1810)
  524. Melanus Henric (1703 - 1762)
  525. Melanus Johan (1719 - 1773)
  526. Avenius Jakob (c.1716 - 1776)
  527. Packalen Henrik Johan Henriksson (1791 - 1860)
  528. Lundbäck Johan Kristian Johansson (1793 - 1826)
  529. Polviander Daniel Isaksson (1756 - 1833)
  530. Mellberg Karl Gustaf (1799 - 1872)
  531. Landanus Johan (c.1703 - 1742)
  532. Hellenius Johan (1751 - 1804)
  533. Hellenius Johan (c.1711 - 1768)
  534. Erenius Johan (1748 - 1818)
  535. Erenius Samuel Samuelsson (c.1701 - 1763)
  536. Thurén Vilhelm (1765 - 1828)
  537. Thorén Tomas (1722 - 1799)
  538. Gadolin Jakob Algot (1797 - 1848)
  539. Rönnbäck Anders Johan (1778 - 1856)
  540. Bergman Karl (1767 - 1802)
  541. Gustavson Johan Henrik (1781 - 1831)
  542. Bergman Karl (1734 - 1802)
  543. Cajander Gabriel (c.1718 - 1752)
  544. Cajander Elias (1713 - 1773)
  545. Laevonius Henric Jacobsson (1711 - 1767)
  546. Rostedt Johan Johansson (1774 - 1821)
  547. Carlén Samuel (1768 - 1838)
  548. Logren Abraham (1742 - 1811)
  549. Linsenius/Störström Gabriel (1714 - 1790)
  550. Anstén aik.Ranberg Erik (c.1706 - 1760)
  551. Anstén Erik Eriksson (1743 - 1790)
  552. Polviander Johan (c.1702 - 1784)
  553. Teudschovius Gabriel Jakobsson (b. - 1729)
  554. Limonius Jakob Simonsson (b. - 1752)
  555. Miltopaeus Petter Pettersson (b. - 1761)
  556. Lönnblad Gustaf (1775 - 1834)
  557. Wikstén Gustaf Wilhelm (1789 - 1853)
  558. Melén Adam (1780 - 1827)
  559. Roschier Gabriel (1796 - 1838)
  560. Roschier Jakob (1787 - 1838)
  561. Nykopp Karl Gustaf (1785 - 1849)
  562. Tocklin Henrik Henriksson (1733 - 1777)
  563. Tocklin Henrik Gustafsson (1705 - 1773)
  564. Utter Johan Johansson (1728 - 1807)
  565. Borenius Henrik Gustaf (1750 - 1802)
  566. Hackzell Axel Mathias (1781 - 1822)
  567. Heikel Pehr Samuel (1782 - 1862)
  568. Mellin Jonas (1784 - 1850)
  569. Berg Fredrik Johan (1721 - 1762)
  570. Wilander Jakob (1760 - 1831)
  571. Sinius Anders Eriksson (1746 - 1822)
  572. Munck Johan (1725 - 1804)
  573. Sundström Anders Henriksson (1760 - 1818)
  574. Schwindt Karl Gustaf (1763 - 1791)
  575. Stråhlman Johan Vilhelm (1785 - 1834)
  576. Björkqvist Mikael (1783 - 1836)
  577. Tamelander Adam Johan (1764 - 1816)
  578. Gustafsson / Elg Isak (1789 - 1854)
  579. Juselius Jakob Eriksson (1779 - 1819)
  580. Durchman Gustaf Josefsson (1769 - 1837)
  581. Kjellin Petrus (1721 - 1791)
  582. Wettberg Henrik (1763 - 1829)
  583. Wettberg Josef Josephson (1730 - 1770)
  584. Gisselkors Stefan (1713 - 1756)
  585. Costiander Johan Gustaf (1787 - 1833)
  586. Borg Karl Jakob (1788 - 1853)
  587. Lindblad Clas Anders (1786 - 1839)
  588. Ekström Henrik (c.1712 - 1752)
  589. Montan Johan (1735 - 1797)
  590. Montan Henrik Johansson (c.1710 - 1776)
  591. Montan (Montanus) Johan Kaspersson (c.1681 - 1741)
  592. Lindblad Gustaf (1709 - 1776)
  593. Lindblad Gustaf (1732 - 1791)
  594. Lagus Gabriel (b. - 1799)
  595. Lagus Isak (1768 - 1811)
  596. Lagus Isak (1737 - 1804)
  597. Meurling Karl (1747 - 1817)
  598. Poppius Abraham Abrahamsson (Född - Död)
  599. Fagerström / Fagerholm Karl (1714 - 1768)
  600. Lagus Johan Gabrielsson (1725 - 1762)
  601. Inderlius Anders (b. - 1742)
  602. Betulinus Tomas Jöransson (b. - 1732)
  603. Gyllenberg Johan (1768 - 1843)
  604. SireliusArvid Johan (1782 - 1838)
  605. Zitting Petter Joakim Jakobsson (1771 - 1815)
  606. Urnovius Johan (1706 - 1783)
  607. Frosterus Jakob Justus (1798 - 1865)
  608. Lindfors Mikael (1764 - 1821)
  609. Frosterus Jakob (1761 - 1836)
  610. Frosterus Erik (1745 - 1789)
  611. Frosterus Abraham (1743 - 1815)
  612. Holm Erik Henrik (1784 - 1856)
  613. Fellenius Alexander (1755 - 1789)
  614. Fellenius David (c.1716 - 1784)
  615. Westzynthius Erik (1744 - 1787)
  616. Wilander Johan Mathiasson (1723 - 1785)
  617. Calamnius Gabriel Gabrielsson (1728 - 1774)
  618. Arenius Thomas (1713 - 1779)
  619. Fortelius Abraham Eriksson (1716 - 1769)
  620. Calamnius Petter Josefsson (1713 - 1770)
  621. Calamnius Carl Gabriel (1790 - 1866)
  622. Rågback Anders (1759 - 1799)
  623. Oleander Israel (1749 - 1820)
  624. Mennander Adolf Fredrik (1772 - 1832)
  625. Lagerberg Jakob (1766 - 1800)
  626. Platan Peter Davidsson (1786 - 1870)
  627. Bohm Gustaf (1763 - 1846)
  628. Winter Carl Henrik (1716 - 1794)
  629. Cajanus Daniel (c.1724 - 1758)
  630. Groen Baltasar Frans (1776 - 1817)
  631. Groenqvist Petter (1764 - 1799)
  632. Blåholm Anders (c.1716 - 1757)
  633. Sipelius Johan (b. - 1737)
  634. Sinius Isak Eriksson (b. - 1747)
  635. Tonder Jeremias (c.1734 - 1770)
  636. Masalin (Masalinus) Pehr Pettersson (1721 - 1799)
  637. Kiljander Mårten Andersson (1725 - 1805)
  638. Charenius Jakob (1771 - 1815)
  639. Saxberg Johan (1727 - 1784)
  640. Neglick Karl Anders (1725 - 1778)
  641. Winter Henrik (1707 - 1780)
  642. Winter Anders (1750 - 1824)
  643. Norrgren Anders (1731 - 1786)
  644. Roos Daniel (1710 - 1786)
  645. Norrgrén Samuel (1726 - 1793)
  646. Wenander Petter (c.1712 - 1790)
  647. Fabritius Johan (c.1711 - 1766)
  648. Fabritius Johan (1766 - 1817)
  649. Hjerpe Gustaf Fredrik (1777 - 1853)
  650. Lindenius Henrik (1706 - 1754)
  651. Hjerppe Christian (1723 - 1810)
  652. Sirelius Arvid Zacharias (1766 - 1833)
  653. Sirelius Arvid (c.1726 - 1788)
  654. Bock Henrik Vilhelm (1776 - 1828)
  655. Bock Samuel Sigfridsson (1739 - 1809)
  656. Snellman Isak Gerhardsson (1757 - 1795)
  657. Snellman Gerhard Johansson (1724 - 1771)
  658. Roering Henrik Henriksson (1716 - 1737)
  659. Snellman Johan Gerhard Gerhardsson (1769 - 1821)
  660. Moberg Henrik Johan (1718 - 1761)
  661. Argillander Henrik (1731 - 1791)
  662. Homén Lars (1764 - 1807)
  663. Leistenius Jakob Jakobsson (1713 - 1803)
  664. Ståhlberg Karl Henrik (1799 - 1878)
  665. Maexmontan Mikael Mikaelsson (1721 - 1774)
  666. Rikberg Per Gustaf (1771 - 1849)
  667. Rikberg Tomas Mattsson (c.1728 - 1785)
  668. Elfvenberg Erik Johan (c.1718 - 1787)
  669. Salvenius Anders Johan Eriksson (1748 - 1810)
  670. Johnsson Joakim Johan (1757 - 1837)
  671. Gummerus Anders Andersson (1730 - 1765)
  672. Gummerus Christian (1779 - 1807)
  673. Wargelin Isak Andersson (1753 - 1813)
  674. Gummerus Johannes Johaninpoika (1764 - 1831)
  675. Gummerus Andreas (1769 - 1824)
  676. Forsman Johan (1730 - 1810)
  677. Perander Nils Johan Eriksson (1763 - 1831)
  678. Homén Johan Fredrik (1797 - 1862)
  679. Ståhlberg Israel (1747 - 1816)
  680. Malmberg Matias Mattsson (1779 - 1830)
  681. Procopaeus Gabriel Karlsson (c.1714 - 1779)
  682. Sonck Johan Abrahamsson (c.1711 - 1745)
  683. Sonck Johan Henriksson (1780 - 1842)
  684. Sonck Pehr Abrahamsson (1730 - 1776)
  685. Sonck Elias Pehrsson (1769 - 1798)
  686. Forsman Zachris (1763 - 1839)
  687. Fagerdahl Markus Markusson (1765 - 1845)
  688. Rislachius Carl Henrik Henriksson (1794 - 1841)
  689. Ricksten Gustaf (1773 - 1822)
  690. Ståhlberg Karl Benjamin (1795 - 1867)
  691. Högman Jonas Gustaf (1779 - 1846)
  692. Flander Jakob (1722 - 1776)
  693. Sinius Abraham Eriksson (1754 - 1800)
  694. Lagerberg Petter Abrahamsson (1743 - 1791)
  695. Snellman Gerhard (1748 - 1803)
  696. Lagerberg Gabriel Pehrsson (1723 - 1801)
  697. Ståhlberg Gabriel Johan (1741 - 1819)
  698. Ståhlberg Benjamin (c.1736 - 1764)
  699. Turckov Henrik (1708 - 1739)
  700. Leopold Karl Fredrik Johansson (c.1728 - 1794)
  701. Ståhlberg Israel Johansson (c.1716 - 1762)
  702. Savenius Henrik (1716 - 1782)
  703. Savenius Salomon (c.1741 - 1811)
  704. Ferrin Erik (c.1738 - 1810)
  705. Maconi / Machonius Nils (1760 - 1839)
  706. Wahlberg Peter (1746 - 1797)
  707. Wahlberg Peter Adolf (1785 - 1852)
  708. Modeen Filip (1786 - 1859)
  709. Borenius Henrik (1765 - 1841)
  710. Borenius Henrik (1719 - 1781)
  711. Limatius Aron (1743 - 1796)
  712. Limatius Johan (1709 - 1763)
  713. Limatius Aron (1710 - 1770)
  714. Mohlin Johan Simonsson (1735 - 1787)
  715. Arwidsson / Werre Adolf Adam (1762 - 1828)
  716. Aschan Gustaf Adolf (1794 - 1832)
  717. Gräsbeck Jonas Gustaf (1796 - 1848)
  718. Ylenius Henrich (1705 - 1786)
  719. Winter Johan (1709 - 1796)
  720. Rydman Gustaf Wilhelm (1755 - 1809)
  721. Johansson Joakim Gustaf Joakimsson (1789 - 1842)
  722. Steenman Berndt (B.Johan) Johansson (1722 - 1788)
  723. Ring Pehr Magnusson (1713 - 1759)
  724. Fontenius Karl (1725 - 1792)
  725. Salinius Gabriel Mattsson (1706 - 1789)
  726. Fontenius Matias Andersson (b. - 1752)
  727. Salinius Mikael Mattsson (1718 - 1780)
  728. Sipelius Simon (c.1710 - 1792)
  729. Lizelius Samuel Andersson (1755 - 1830)
  730. Lizelius (Villi) Anders Simonsson (1708 - 1795)
  731. Gadolin Anders Jakobsson (1709 - 1799)
  732. Montén Josef (1783 - 1809)
  733. Montén Johan Anders (1775 - 1814)
  734. Packalén Kristian Henriksson (1794 - 1875)
  735. Andell Matias (1752 - 1819)
  736. Montén Elias (1780 - 1845)
  737. Montén Georg (1740 - 1800)
  738. Tenlenius Gabriel Johansson (1718 - 1774)
  739. Weckman Benjamin (c.1709 - 1752)
  740. Weckman Henrik (c.1708 - 1740)
  741. Lagus Anders Johan (1772 - 1831)
  742. Lagus Johan (1733 - 1806)
  743. Aurenius Gustaf (c.1726 - 1797)
  744. Aurenius Matias (b. - 1731)
  745. Lagus Sr. Johan (1702 - 1735)
  746. Weckman Johan (c.1710 - 1771)
  747. Hacklin Matias Jakobsson (b. - 1731)
  748. Savenius Johan Hansson (c.1707 - 1767)
  749. Savenius Johan (1735 - 1764)
  750. Nordström Henrik Henriksson (c.1723 - 1782)
  751. Nordström Anders Henriksson (1715 - 1765)
  752. Nordström Fredrik (1726 - 1800)
  753. Björnström Sven Svensson (1715 - 1754)
  754. Sanngren Petter (1729 - 1797)
  755. Mjödh Abraham (1744 - 1810)
  756. Miödh Olof (1706 - 1760)
  757. Mennander Jakob (1750 - 1792)
  758. Lyra Johan Henriksson (1733 - 1781)
  759. Melartin Erik Gabriel (1780 - 1847)
  760. Melartin Jonathan 1764 - 1809)
  761. Melartin Josef Arvidsson (1748 - 1790)
  762. Wilenius Georg (c.1726 - 1780)
  763. Melartin Arvid Josef (1711 - 1782)
  764. Adde Adolf (c.1724 - 1801)
  765. Sterenius Johan (1705 - 1750)
  766. Wahrenberg Nathanael (c.1716 - 1781)
  767. Mulinus Simon (c.1703 - 1741)
  768. Molin Jakob (1764 - 1827)
  769. Lind Tomas Gabrielsson (1705 - 1784)
  770. Appelroth Isak Johan (1720 - 1791)
  771. Hällsten Isak Efraim (1786 - 1847)
  772. Hagelberg Matias (1792 - 1849)
  773. Elers Fredrik Fredriksson (1795 - 1852)
  774. Maexmontan Alexander Mikaelsson (1757 - 1834)
  775. Hagelberg Isak Johan (1761 - 1812)
  776. Lundell Adam (1788 - 1839)
  777. Höglund Johan (1748 - 1828)
  778. Höglund Karl (1735 - 1789)
  779. Haberfelt Gabriel (1742 - 1789)
  780. Sadenius Jakob Johan Jakobsson (1789 - 1844)
  781. Sadenius Jakob Mattsson (1760 - 1815)
  782. Haberfeldt Johan Johansson (1711 - 1782)
  783. Hällfors Jakob (1757 - 1820)
  784. Hällfors Henrik Johan (1792 - 1866)
  785. Hällfors Jakob Elias (1789 - 1862)
  786. Bergroth Fredrik Efraim (1778 - 1835)
  787. Möller / Mollerus Karl Fredrik (1718 - 1787)
  788. Edner Erik (1718 - 1779)
  789. Bergroth Alexander Reinhold (1781 - 1836)
  790. Bergroth Karl (1788 - 1821)
  791. Bergroth Henrik (1717 - 1783)
  792. Björkstén Wilhelm (1791 - 1867)
  793. Roschier Carl Gustaf (1799 - 1859)
  794. Roschier Adolf Wilhelm (1797 - 1831)
  795. Lucander Karl Fredrik (1780 - 1841)
  796. Lucander Adolf Emanuel (1791 - 1835)
  797. Lucander Mikael (c.1707 - 1754)
  798. Lucander Eric (1740 - 1827)
  799. Sirén Carl (1761 - 1809)
  800. Simelius Nils Nilsson (1784 - 1856)
  801. Hagman Nils (1770 - 1837)
  802. Sirén Jacob Herman (1797 - 1868)
  803. Neovius Johan Adolf Thomasson (1787 - 1833)
  804. Neovius Jakob Fredrik Thomasson (1786 - 1853)
  805. Neovius Otto Henrik Tomasson (1782 - 1834)
  806. Neovius Thomas Vilhelm (1756 - 1806)
  807. Neovius Anders Fabian (1793 - 1854)
  808. Liljendahl Georg (1744 - 1805)
  809. Tillman Kristoffer (1740 - 1773)
  810. Corenius Erik Mattsson (b. - 1706)
  811. Sirelius Daniel Jakobsson (1709 - 1751)
  812. Sirelius Jakob Jakobsson (1708 - 1774)
  813. Krogius Gabriel Paulsson (1733 - 1807)
  814. Krogius Samuel (1728 - 1796)
  815. Orraeus Paul Gustav (1759 - 1803)
  816. Orraeus Mikael (1726 - 1770)
  817. Platán Petter (1750 - 1780)
  818. Argillander Johan (1735 - 1786)
  819. Leistén David Johansson (c.1708 - 1746)
  820. Platan David (1714 - 1787)
  821. Platan David (1753 - 1807)
  822. Hornborg Anders Henrik (1798 - 1855)
  823. Delin Erik (1723 - 1808)
  824. Ursinus Karl (1710 - 1758)
  825. Wirenius Anders (1708 - 1765)
  826. Hägerman Karl (c.1764 - 1795)
  827. Delin Erik Vilhelm (1772 - c.1822)
  828. Hornborg Herman Emanuel (1774 - 1843)
  829. Hornborg Anders Bogislaus (1768 - 1824)
  830. Hornborg Petter (1718 - 1772)
  831. Pachalenius Henrik (1722 - 1782)
  832. Hornborg Georg (1710 - 1775)
  833. Hornborg Bogislaus (1708 - 1764)
  834. Hornborg Bogislaus (1739 - 1789)
  835. Ståhle Gabriel (1712 - 1746)
  836. Ståhle Carl Henrik (1744 - 1788)
  837. Argillander Henrik Johansson (1712 - 1782)
  838. Argillander Axel (c.1705 - 1779)
  839. Costian Henrik Mattsson (1728 - 1777)
  840. Neovius Thomas (1710 - 1781)
  841. Westrin Johan (c.1752 - 1786)
  842. Tapenius Karl (1773 - 1852)
  843. Starck Peter David (1795 - 1867)
  844. Pettersson Israel Johaninpoika (1792 - 1846)
  845. Wessell Abraham Simonsson (1763 - 1844)
  846. Hirn Anders Wilhelm (1751 - 1811)
  847. Hirn Johan (1795 - 1858)
  848. Rancken von Jacob Engelbrecht (1790 - 1862)
  849. Rancken Gustaf (1756 - 1831)
  850. Passelberg Henrik (1711 - 1768)
  851. Elgeen Adolf Fredrik (1777 - 1861)
  852. Aschan Nils (1794 - 1847)
  853. Strömmer Jakob Abraham Jakobsson (1774 - 1828)
  854. Heurlin Samuel Niklas (1740 - 1814)
  855. Heinricius Anders Andersson (c.1700 - 1756)
  856. Carlqvist Kristian Herman Jakobsson (c.1714 - 1789)
  857. Aschan (Asicanius) Georg Pettersson (1722 - 1760)
  858. Aschan (Asicanius) Petter Pettersson (c.1710 - 1760)
  859. Aschan (Aschanius) Petter Pettersson (1756 - 1805)
  860. Aschan Pehr Johan (1783 - 1850)
  861. Pernerus / Pernu Nils (1711 - 1743)
  862. Reinius Israel Israelinpoika (1762 - 1845)
  863. Aejmelaeus Karl Fredrik (1761 - 1831)
  864. Fingerroos Axel (1729 - 1771)
  865. Oleander Fabian (1703 - 1784)
  866. Polack Esaias (1724 - 1787)
  867. Wenell Aron (1784 - 1847)
  868. Gottlund Matthias (1765 - 1821)
  869. Waldèn Emanuel Josefsson (1772 - 1838)
  870. Sirelius Clemens Clemensson (c.1728 - 1787)
  871. Kiljander Samuel Mårtensson (1759 - 1829)
  872. Invenius Alexander (1748 - 1791)
  873. Friberg Erik Johan (1782 - 1841)
  874. Spoof Jonas Gustaf (1766 - 1811)
  875. Naysander Paul (Paulus) Gregorii (b. - 1740)
  876. Thilgren Henrik (b. - 1744)
  877. Hildén Matias Henriksson (c.1717 - 1766)
  878. Hildén Bror Konstantin (1791 - 1844)
  879. Woldstedt (Wollstedt) Matias Eriksson (1780 - 1825)
  880. Wolfstedt Georg(1716 - 1754)
  881. Porthan Henrik Johan (1748 - 1772)
  882. Skotte Erik Wilhelm (1774 - 1856)
  883. Wahlstén Zachris Johansson (1784 - 1811)
  884. Wahlstén Johan Henrik (1788 - 1837)
  885. Porthan Johan Henrik (1791 - 1839)
  886. Krogerus Samuel Olofsson (1707 - 1757)
  887. Krogerus Johannes (1734 - 1800)
  888. Porthan Sigfrid (1750 - 1809)
  889. Calonius Carl Fredrik (1787 - 1837)
  890. Gååsman Johan Jakobsson (b. - 1709)
  891. Gååsman Kristian Jakobsson (b. - 1740)
  892. Hageman Johan (1773 - 1835)
  893. Alander Johan Friedrich (1763 - 1790)
  894. Kerchström Eric (1752 - 1792)
  895. Kerchström Johan (c.1712 - 1754)
  896. Calonius Sigfrid (1741 - 1815)
  897. Calonius Kristian Henrik (c.1708 - 1780)
  898. Fabritius Johan Clemenson (1743 - 1821)
  899. Fabricius Clemens (c.1708 - 1769)
  900. Castelius Johan (1714 - 1743)
  901. Wallgren Arvid Arvidsson (1758 - 1813)
  902. Wallgren Arvid Georgsson (b. - 1759)
  903. Porthanus Johan (1722 - 1797)
  904. Porthan / Porthanus Herman (1715 - 1771)
  905. Porthan Henrik Henriksson (1712 - 1788)
  906. Porthan / Porthanus Sigfrid (c.1708 - 1793)
  907. Nibling Elias (1729 - 1788)
  908. Tesche Alexander Joakim Joakimsson (1791 - 1865)
  909. Silfström Emanuel (1747 - 1786)
  910. Krogius Johan Henrik (1728 - 1791)
  911. Winter Henrik Johan (c.1744 - 1791)
  912. Nyberg Henrik (c.1704 - 1762)
  913. Winter Anders Henriksson (1708 - 1785)
  914. Gerlander Jakob (1712 - 1756)
  915. Kyander Magnus (1739 - 1791)
  916. Fabrell Samuel (1726 - 1764)
  917. Fabrell Johan (1700 - 1774)
  918. Hedberg Fredrik (1748 - 1791)
  919. Hedberg Johan (1760 - 1786)
  920. Hällström Carl (1741 - 1809)
  921. Birling Samuel (1725 - 1764)
  922. Rein Gabriel (1745 - 1809)
  923. Rein Karl (1711 - 1781)
  924. Wahlros aik. Wallroos Karl Johansson (1755 - 1820)
  925. Kreander Johan (1752 - 1779)
  926. Simelius Jakob (1755 - 1806)
  927. Salmenius Emanuel (1772 - 1832)
  928. Wargelin Anders Simonsson (1717 - 1804)
  929. Tengström Johan Georgsson (1722 - 1767)
  930. Chydenius Anders Jakobsson (1729 - 1803)
  931. Laurin Mårten Israel (1795 - 1866)
  932. Laurin Abraham (1753 - 1807)
  933. Laurin Mårten Simonsson (1706 - 1785)
  934. Enholm Anders Johan (1781 - 1844)
  935. Perander Johan Abrahamsson (1794 - 1845)
  936. Laurin Simon (1743 - 1813)
  937. Forssman Jakob (1742 - 1787)
  938. Forssman Abraham Samuel (1739 - 1826)
  939. Zidbäck Karl Johansson (c.1712 - 1777)
  940. Weckman Josef (1724 - 1792)
  941. Melartopaeus Karl Johan (c.1734 - 1793)
  942. Europaeus Isak Emanuel (1768 - 1840)
  943. Europaeus Matias Reinhold (c.1718 - 1777)
  944. Europaeus Karl Josef (1789 - 1839)
  945. Stråhlman Karl (1756 - 1801)
  946. Europaeus Johan Adolf (1748 - 1802)
  947. Herkepaeus Alexander Vilhelm (1788 - 1837)
  948. Palander Abraham Fredrik Abrahamsson (1757 - 1819)
  949. Melartopaeus Karl Gustaf Gabrielsson (1719 - 1760)
  950. Herkepaeus Johan (b. - 1750)
  951. Lönneström David (c.1746 - 1819)
  952. Schröder Gabriel (1784 - 1851)
  953. Schroeder Johan (1774 - 1823)
  954. Åkerblom Gustav Wilhelm (1786 - 1833)
  955. Schroeder Aron (1778 - 1830)
  956. Schroeder Jakob (1772 - 1829)
  957. Molander Aron (1734 - 1791)
  958. Molander Aron (1753 - 1821)
  959. Schroeder Johan (1732 - 1786)
  960. Molander Claes Johan (1724 - 1799)
  961. Molander Karl Claesson (b. - 1769)
  962. Molander Anders (1709 - 1776)
  963. Aspegren Abraham (1728 - 1770)
  964. Stråhlman Karl (1719 - 1778)
  965. Stephander Bengt (c.1741 - 1774)
  966. Stephander Krister (b. - 1740)
  967. Falck Adam Andersson (b. - 1722)
  968. Laurell Axel Henriksson (1715 - 1790)
  969. Stephander Gustaf (1708 - 1770)
  970. Lyra Henrik Henriksson (1738 - 1775)
  971. Stenius Carl (1742 - 1810)
  972. Stenius Jakob "Koski-Jaakko" (1732 - 1809)
  973. Boisman Petter (1716 - 1783)
  974. Krook Jonas (1725 - 1763)
  975. Krook Jakob Bengtsson (1717 - 1768)
  976. Timenius Johan (1722 - 1793)
  977. Leván Johan Henrik (1766 - 1845)
  978. Levanus Henrik Gustav Gustavsson (1737 - 1785)
  979. Elg Johan Johansson (1708 - 1749)
  980. Sarelius Johan Johansson (1776 - 1836)
  981. Sarelius Johan Johansson (1740 - 1781)
  982. Sarelius Johan Johansson (1713 - c.1763)
  983. Cajanus Zachris Johansson (1732 - 1784)
  984. Ignatius Sven Israel (1794 - 1833)
  985. Gylling Fredrik (1721 - 1783)
  986. Cygnaeus Zachris Johansson (c.1700 - 1774)
  987. Lilius Mikael Gustavsson (c.1717 - 1762)
  988. Stenius Jacob (Korpi-Jaakko) Mårtensson (1704 - 1766)
  989. Strömmer Jakob (1731 - 1791)
  990. Strömmer Johan Mårten (1772 - 1839)
  991. Kekoni (Kekonius) Johan Fredrik Larsson (1770 - 1820)
  992. Hildén Erik Niklas (1798 - 1882)
  993. Nybergh Johan Niklas (1786 - 1847)
  994. Rönlund Jakob (1793 - 1826)
  995. Paulin Karl (1773 - 1804)
  996. Häggblom Gabriel (1799 - 1848)
  997. Ahlqvist Jakob Vilhelm (1782 - 1838)
  998. Kikovius Anders (1743 - 1807)
  999. Freitag Johan (1723 - 1775)
  1000. Mathesius Nils (1772 - 1822)
  1001. Elenius Tomas Johansson (1749 - 1809)
  1002. Borg Gabriel (1797 - 1855)
  1003. Mathesius Georg Nilsson (1732 - 1816)
  1004. Remahl Johan Eliasson (1708 - 1768)
  1005. Alopaeus Samuel Johansson (1721 - 1793)
  1006. Deutsch Gustaf Fredrik (1750 - 1782)
  1007. Lavonius Abraham (1712 - 1790)
  1008. Krook Johan August Johansson (1734 - 1794)
  1009. Schwindt Gabriel Kristian Larsson (1767 - 1839)
  1010. Schwindt Lars Johansson (1736 - 1791)
  1011. Cretalenius Gabriel Mattsson (1710 - 1768)
  1012. Sjöstedt Fredri (1768 - 1837)
  1013. Lagus Elias (1741 - 1819)
  1014. Sahlsten Jakob (c.1710 - 1766)
  1015. Lundanus Simon (1719 - 1787)
  1016. Astrén (Astrenius) Aaron Eriksson (1740 - 1820)
  1017. Keckman Lars Samuel Samuelsson (c.1740 - 1794)
  1018. Calamnius Gabriel (1745 - 1809)
  1019. Stenius Johan Gabrielsson (b. - 1740)
  1020. Zimmermann Petter (1744 - 1798)
  1021. Ervast Johan Bertilsson (1705 - 1737)
  1022. Stenius Jeremias Johansson (1707 - 1777)
  1023. Wegelius Isak (1758 - 1808)
  1024. Bergh Carl Fredrik Elisabethsson (1763 - 1844)
  1025. Ticklén Pehr (1751 - 1815)
  1026. Bergh Adam (1722 - 1796)
  1027. Stenius Isak (1733 - 1781)
  1028. Zimmerman Nils (c.1715 - 1745)
  1029. Zimmerman Petter (1709 - 1752)
  1030. Zimmerman Henrik (1713 - 1771)
  1031. Carlborg Jakob Henriksson (c.1733 - 1773)
  1032. Wallenborg Henrik (1709 - 1763)
  1033. Falander Abraham (1723 - 1757)
  1034. Lietzén Johan Gustaf (1749 - 1827)
  1035. Willstedt Erik (1778 - 1829)
  1036. Wahlbeck Bror Emanuel (1795 - 1834)
  1037. Warelius / Warell Henrik (c.1716 - 1785)
  1038. Lencqvist Kristian Eriksson (1761 - 1808)
  1039. Lencqvist (Lemqvist) Erik Henriksson (1719 - 1808)
  1040. Simelius Nils Johansson (1754 - 1804)
  1041. Wilander Aaron Mattsson (1720 - 1760)
  1042. Lagus Gabriel Gabrielsson (1732 - 1784)
  1043. Salmenius Johan Johansson (1733 - 1796)
  1044. Wegelius Johan (1737 - 1812)
  1045. Kranck Josef (1702 - 1748)
  1046. Falander Jakob (1719 - 1779)
  1047. Roering Abraham Johansson (c.1710 - c.1759)
  1048. Lignipaeus Daniel Jakobsson (b. - c.1710)
  1049. Lignipaeus Kristoffer Danielsson (b. - 1718)
  1050. Gammal Johan Gustaf (1719 - 1771)
  1051. Enckell Nils (1723 - 1791)
  1052. Enckell Karl (1740 - 1813)
  1053. Leistén Karl Gustaf (1721 - 1776)
  1054. Welinus Kristian (c.1708 - 1771)
  1055. Welin Gustaf (1725 - 1786)
  1056. Deutsch David Henriksson (1735 - 1783)
  1057. Deutsch Johan Henriksson (1707 - 1774)
  1058. Sevonius David (1736 - 1811)
  1059. Sevonius Erik (1708 - 1766)
  1060. Hoppius Kristoffer (1713 - 1764)
  1061. Hoppius Kristofer (1743 - 1800)
  1062. Elgeen Petter Vilhelm (1776 - 1829)
  1063. Rothovius Lars Arvidsson (b. - 1746)
  1064. Hougberg Isaak (1722 - 1782)
  1065. Indrenius Emanuel (1753 - 1816)
  1066. Lilius Gustaf Andersson (1725 - 1782)
  1067. Lilius Anders Gustafsson (b. - 1743)
  1068. Indreen Isak (1712 - 1771)
  1069. Indrenius Abraham Eriksson (1711 - 1770)
  1070. Rabdenius Anders (1719 - 1800)
  1071. Ingelius Nils Michael (1794 - 1826)
  1072. Ingelius Gustaf Johan Mikaelsson (1782 - 1842)
  1073. Ingelius (Ingelin) Mikael Mattsson (1754 - 1815)
  1074. Lindqvist Tomas Johansson (1710 - 1790)
  1075. Fonselius Simon Johansson (c.1700 - 1745)
  1076. Fonselius Isaac (1761 - 1809)
  1077. Castrén Alarik Gustaf (1787 - 1854)
  1078. Fonselius Elias Jeremias (1778 - 1823)
  1079. Tolpo Mårten Nilsson (1726 - 1805)
  1080. Ursinus Petter (c.1718 - 1771)
  1081. Schwindt Johan Henrik (1731 - 1789)
  1082. Alopaeus Karl Magnus (1796 - 1857)
  1083. Alopaeus Magnus (1767 - 1834)
  1084. Alopaeus Jakob Andersson (1726 - 1798)
  1085. Hougberg Gabriel Wilhelm (1797 - 1869)
  1086. Hougberg Sven Abraham Svensson (1759 - 1827)
  1087. Skogman Jakob Jöransson (1753 - 1807)
  1088. Hougberg Karl Adolf (1763 - 1840)
  1089. Starck David Gustafsson (1710 - 1778)
  1090. Roschier Erik Johan (1745 - 1825)
  1091. Bremer Ehrenfried (1774 - 1783)
  1092. Homen Johan Johansson (1722 - 1769)
  1093. Tuderus Johan (c.1713 - 1785)
  1094. Tuderus Jacob (c.1716 - 1787)
  1095. Limatius Carl / Karl Pekanpoika (1706 - 1779)
  1096. Possenius Petrus (1702 - 1764)
  1097. Gardberg Henrik Johansson (1787 - 1833)
  1098. Relander Petter Johan (1766 - 1826)
  1099. Ahrenberg Henrik (1710 - 1767)
  1100. Anthell Matias (1767 - 1823)
  1101. Ramstadius Simon (1717 - 1772)
  1102. Manstenius Tomas (c.1712 - 1749)
  1103. Jung Axel (1799 - 1824)
  1104. Kingelin Abraham Johansson (1755 - 1808)
  1105. Aspegren (Lassila) Henrik Johansson (1760 - 1825)
  1106. Favorinus Gabriel (1711 - 1780)
  1107. Tallgren Markus (1768 - 1836)
  1108. Janson Johan Johansson (1792 - 1865)
  1109. Cajanus Jacob Gustav (1771 - 1824)
  1110. Elfving Karl Gustaf (1775 - 1853)
  1111. Appelgren Simon Vilhelm (1788 - 1854)
  1112. Borg Karl Gustaf (1784 - 1839)
  1113. Milbrandt Johan (1799 - 1836)
  1114. Arctelius Abraham Henriksson (1726 - 1784)
  1115. Wikgren Lars (1729 - 1758)
  1116. Sumelius Petter Johan (1798 - 1846)
  1117. Zidbäck Johan Johansson (1705 - d.)
  1118. Paulin Arvid (1751 - 1812)
  1119. Grönholm (Laihelin) Gustaf Johansson (1789 - 1852)
  1120. Bergroth Alexander Henriksson (1746 - 1808)
  1121. Wegelius David Davidsson (1726 - 1806)
  1122. Wegelius Herman (1755 - 1799)
  1123. Gottskalk Anders (1726 - 1773)
  1124. Åhman Johan Johansson (1744 - 1831)
  1125. Pihl Karl Gustaf (1777 - 1831)
  1126. Aejmelaeus Johan (1763 - 1829)
  1127. Sirelius Gabriel (1713 - 1791)
  1128. Holmberg Henrik Johan (1787 - 1840)
  1129. Taimolin Jakob (1748 - 1813)
  1130. Pellmark Jakob (c.1711 - 1782)
  1131. Elfvenberg David Johan (1746 - 1809)
  1132. Björckell Jakob Ulrik (1785 - 1855)
  1133. Lignell Erik Johan (c.1756 - 1817)
  1134. Florin / Florinus Erik Johan (c.1722 - 1758)
  1135. Florinus Johan Eriksson (b. - 1733)
  1136. Florin Anders (1728 - 1797)
  1137. Belitz Gustaf Adolf (1774 - 1830)
  1138. Mennander Johan (c.1703 - 1747)
  1139. Herpman Georg (b. - 1729)
  1140. Rönnblad Bertil (b. - 1723)
  1141. Melartopaeus Henrik (1707 - 1742)
  1142. Melartopaeus Karl Gustaf (1711 - 1752)
  1143. Palander Axel (b. - 1727)
  1144. Palander Johan (1701 - 1779)
  1145. Palander Gustaf (1705 - 1751)
  1146. Teudenius Johan (b. - 1746)
  1147. Lebell (Le Bell) Fredrik Mikaelsson (1752 - 1819)
  1148. Sallgén Karl Magnus (1741 - 1788)
  1149. Solinus Henrik Johansson (1707 - 1781)
  1150. Solinius Fredrik Hermansson (1772 - 1809)
  1151. Mennander Anders (1701 - 1776)
  1152. Indrén Henrik Johansson ((c.1710 - 1798)
  1153. Palander Johan Abrahamsson (b. - 1708)
  1154. Gummerus Henrik Andersson (1724 - 1780)
  1155. Juvelius Fredrik (1769 - 1826)
  1156. Juvelius Erik (1718 - 1791)
  1157. Juvelius Johan Henrik (1761 - 1842)
  1158. Lundén Mikael Andersson (1773 - 1829)
  1159. Bergroth Gustaf Johan (1774 - 1841)
  1160. Pfaler von Erik Johan (1765 - 1818)
  1161. Palander Gabriel Johansson (c.1701 - 1752)
  1162. Palander Abraham (1727 - 1781)
  1163. Frisius Lars Johansson (b. - 1732)
  1164. Brunnius Henrik Johansson (b. - 1725)
  1165. Palander Lars (1744 - 1799)
  1166. Lucander Henrik Mårtensson (b. - 1703)
  1167. Lagus Henrik Adolf Henriksson (1753 - 1807)
  1168. Langell Fredrik Henriksson (1724 - d.)
  1169. Langell Anders Henriksson (c.1714 - 1779)
  1170. Utter Johan (1760 - 1824)
  1171. Tolpo Mårten Johan Mårtensson (1768 - 1830)
  1172. Forsell Isak (1767 - 1805)
  1173. Hjerpe Karl Johan (1779 - 1831)
  1174. Hjerpe Fredrik Reinhold (1785 - 1816)
  1175. Lilius Gustaf (1755 - 1806)
  1176. Gallenius Zacharias (1763 - 1836)
  1177. Forsman Yrjö Jaakko Jacob (1798 - 1875)
  1178. Justin Karl (1770 - 1830)
  1179. Mellenius Samuel Gabriel (1765 - 1805)
  1180. Dahlgren Gustaf Jonasson (1752 - 1785)
  1181. Boelius Wilhielm (1708 - 1773)
  1182. Estlander Jacob Johan (1782 - 1854)
  1183. Welin Gabriel (1701 - 1751)
  1184. Borg Gabriel (1758 - 1824)
  1185. Wargentin Wilhelm (1704 - 1754)
  1186. Tengman Olof Niklas (1776 - 1829)
  1187. Törnudd Anders Tomasson (1748 - 1820)
  1188. Törnudd Anders Gustaf (1793 - 1835)
  1189. Törnudd Matias (1776 - 1823)
  1190. Litzell Matias Mattsson (1768 - 1816)
  1191. Holmström Niklas (Nils) Petter Persson (1779 - 1830)
  1192. Hornborg Petter (1792 - d.)
  1193. Westzynthius Jacobus Caroli (b. - 1702)
  1194. Choraeus Matias Johansson (1705 - 1782)
  1195. Dahl Anders (c.1759 - 1840)
  1196. Schalin Lars Larsson (1790 - 1847)
  1197. Alcenius Elias Efraim (1786 - 1846)
  1198. Lyra Erik Johan (1787 - 1833)
  1199. Lyra Karl Gabriel (1786 - 1872)
  1200. Melartin Erik (1746 - 1804)
  1201. Lindros Gustaf (1779 - 1827)
  1202. Buscherus Johan (c.1709 - 1792)
  1203. Snellman Adolf Johansson (1783 - 1843)
  1204. Widenius Erik (1708 - 1780)
  1205. Widenius Ephraim (1750 - 1798)
  1206. Forsskåhl Johan Arvidsson (1716 - 1775)
  1207. Lyra Gabriel Danielsson (1723 - 1776)
  1208. Lyra Gabriel Gabrielsson (1750 - 1808)
  1209. Wredfors Johan (1711 - 1754)
  1210. Hollender Daniel Pettersson (1734 - 1763)
  1211. Damstén Henrik (1781 - 1834)
  1212. Elmgren Gabriel (1776 - 1866)
  1213. Pfaler von Karl Gustaf (1791 - 1856)
  1214. Hildén Esaias Henriksson (1740 - 1789)
  1215. Hildén Henrik Henriksson (1710 - 1771)
  1216. Hildén Ezekiel (1778 - 1832)
  1217. Hirn Daniel (1744 - 1822)
  1218. Hildén Jeremias (1776 - 1815)
  1219. Govinius Johan (b. - c.1740)
  1220. Hägg Anders (1722 - 1771)
  1221. Engelberg Anders (1781 - 1852)
  1222. Hägg Petter (c.1718 - 1754)
  1223. Hacks Johan Karlsson (b. - 1767)
  1224. Laihiander Johan Henriksson (1720 - 1794)
  1225. Welin Johan Gabrielsson (1728 - 1765)
  1226. Mennander Jonas Gustaf (1729 - 1777)
  1227. Reinius Israel (1727 - 1797)
  1228. Salmenius Krister (Kristian) Johansson (1734 - 1791)
  1229. Krank / Kranck Johan (1704 - 1784)
  1230. Kranck Johan (1751 - 1800)
  1231. ElfgrenErik (c.1740 - 1795)
  1232. Bohm Gustaf (1727 - 1774)
  1233. Backman Lars Henrik (c.1707 - 1755)
  1234. BohmPetter (1718 - 1775)
  1235. Fellman Nils (1747 - 1799)
  1236. Fellman Nils Esaiasson (1718 - 1799)
  1237. Fellman Esaias (1745 - 1819)
  1238. Saxén Erik Johan (1781 - 1857)
  1239. Snellman Johan Nilsson (1741 - 1800)
  1240. Wänman Karl Vilhelm (1764 - 1850)
  1241. Roos Johan Henric (1788 - 1859)
  1242. Hellenius Matias (b. - 1732)
  1243. Roos Johan (1753 - 1808)
  1244. Alcenius Daniel Theofilus (1773 - 1822)
  1245. Serlachius Peter (1711 - 1742)
  1246. Cojander Johan Andersson (b. - 1742)
  1247. Holstius Israel Israelsson (1728 - 1808)
  1248. Bergroth Nils Aron (1780 - 1833)
  1249. Steen Anders Johan (1761 - 1834)
  1250. Palander Lars Filip (1778 - 1829)
  1251. Granström Gustaf (1785 - 1844)
  1252. Wallenius Karl Gustaf (1751 - 1807)
  1253. Wilenius Karl Pehrsson (1783 - 1868)
  1254. Backman Daniel (1769 - 1834)
  1255. Hedberg Isak Henriksson (1768 - 1834)
  1256. Nycander Petter Pettersson (1713 - 1788)
  1257. Fonselius Pehr (1708 - 1775)
  1258. Forsander Jr. Elias (1722 - 1787)
  1259. Ticcander Tobias (1718 - 1805)
  1260. Ticcander Johan (1754 - 1810)
  1261. Hedberg (Härkälä-Hedberg) Henrik Thomasson (1718 - 1791)
  1262. Solin Daniel Henriksson (1746 - 1813)
  1263. Mellenius Samuel (1721 - 1797)
  1264. Mellenius Abraham (1768 - 1817)
  1265. Grönelius (Grönberg) Gabriel (1755 - 1823)
  1266. Sundelin Jonathan (1747 - 1789)
  1267. Rennerus Claes (b. - 1739)
  1268. Ludén Henrik Tomassson (1718 - 1796)
  1269. Kuhlman Georg (b. - 1776)
  1270. Fortelius Grels Gabrielsson (1702 - 1739)
  1271. Fortelius Gabriel (1745 - 1796)
  1272. Höckert Karl Adolf Isaksson (1796 - 1830)
  1273. Gyllenstén Erik Eriksson (1745 - 1791)
  1274. Hedeen Anders Magnus Nilsson (1756 - 1815)
  1275. Perander Erich Mattsson (1713 - 1779)
  1276. Petesche Johan Andersson (1726 - 1774)
  1277. Crusell Nils Henriksson (1734 - 1793)
  1278. Hällsten Henrik (c.1742 - 1799)
  1279. Garvolius Jakob Jakobsson (1709 - 1761)
  1280. Högman David Erik (1733 - 1781)
  1281. Simelius Johannes Jakob (1724 - 1780)
  1282. Lagus Nils (1764 - 1816)
  1283. Forsman Georg (1726 - 1789)
  1284. Lagus Jonas Nilsson (1798 - 1857)
  1285. Prochman Aron Nilsson (1723 - 1770)
  1286. Rajalin Georg (1745 - 1820)
  1287. Rajalin Georg (c.1718 - 1748)
  1288. Rajalin Georg (1779 - 1811)
  1289. Rajalin Johan Jakob (1786 - 1826)
  1290. Kyrenius Johan (b. - 1754)
  1291. Bergroth Henrik Johan Henriksson (1744 - 1810)
  1292. Bergroth Carl Henrik (1777 - 1841)
  1293. Fleege Henrik (1711 - 1754)
  1294. Bäckwall (Oxenius) Adolf (1768 - 1828)
  1295. Cajaner Nils Petter Zachrisson (1763 - 1812)
  1296. Montin d.ä. Mikael Henrici (1700 - 1748)
  1297. Durchman Anders Zachrisson (1722 - 1776)
  1298. Durchman Zakarias (1760 - 1803)
  1299. Silvan Johan Johansson (1702 - 1745)
  1300. Hedeen Nils Anderson (1709 - 1778)
  1301. Brunnerus Johan (1749 - 1783)
  1302. Dahlgren Jonas (1717 - 1772)
  1303. Chydenius Jakob Andersson (1703 - 1766)
  1304. Hornaeus Johan Samuelsson (1710 - 1756)
  1305. Mansnerus Johan (1709 - 1736)
  1306. Braxer Johan Johansson (b. - 1742)
  1307. Hedeen Adolf Erik Nilsson (1751 - 1784)
  1308. Cajanus Petter (1709 - 1765)
  1309. Cajanus Gustaf Johan (1731 - 1785)
  1310. Lindqvist Erik (1730 - 1786)
  1311. Cajanus Abraham (1779 - 1828)
  1312. Hagert Abraham (1783 - 1835)
  1313. Fahlgren Johan (1761 - 1809)
  1314. Wegelius Aron (1751 - 1808)
  1315. Wegelius David Johan (1791 - 1839)
  1316. Wegelius Esaias Johansson (1784 - 1829)
  1317. Wegelius Esaias (1778 - 1844)
  1318. Wegelius Henrik (1772 - 1825)
  1319. Wegelius Johan (1772 - 1845)
  1320. Wegelius Jakob Henriksson (1768 - 1804)
  1321. Wegelius Henrik (1766 - 1839)
  1322. Wegelius David Johan (1797 - 1831)
  1323. Wegelius Josef (1794 - d.)
  1324. Wegelius Johan (1799 - d.)
  1325. Wegelius Gabriel Johansson (1702 - 1746)
  1326. Wegelius / Uppa Petrus Jaakonpoika (1712 - 1764)
  1327. Wegelius Henrik (1735 - 1791)
  1328. Wegelius Johan Gabrielsson (1738 - 1788)
  1329. Wegelius Esaias (1744 - 1821)
  1330. Bonsdorff Gustaf Gabriel (1799 - 1833)
  1331. Bonsdorff Peter (Petrus) (1719 - 1803)
  1332. Cajanus Erik Eriksson (1703 - 1765)
  1333. Tönnerus Gustaf Gustafsson (1724 - 1774)
  1334. Colérus Fredrik Johan (1764 - 1825)
  1335. Montin Samuel (b. - 1819)
  1336. Brungström Johan Ulrik (1778 - 1831)
  1337. Syrenius Adam (1797 - 1854)
  1338. Frosterus Jacob Abrahamsson (1711 - 1794)
  1339. Munselius Erik (c.1712 - 1751)
  1340. Brax Erik Johansson ((c.1703 - 1738)
  1341. Forsström (Forsbäck) Simon Paulsson (b. - 1740)
  1342. Appelgren Johan (1758 - 1788)
  1343. Appelgren Gustaf Reinhold (1752 - 1812)
  1344. Appelgren (Vaijala) Simon Mattsson (1717 - 1784)
  1345. Achander Gustaf Henri (1780 - 1851)
  1346. Heickell Karl (1797 - 1876)
  1347. Appelgren Simon (1755 - 1828)
  1348. Limón Johan Magnus Johansson (1764 - 1833)
  1349. Kranck Johan Gustaf (1790 - 1870)
  1350. Thorén Gustaf (1776 - 1838)
  1351. Kranck Elias (1762 - 1804)
  1352. Waldstedt Fredrik (1783 - 1843)
  1353. Rosendahl Johan (1756 - 1821)
  1354. Telenius Henrik Simonsson (1723 - 1797)
  1355. Forss Immanuel Johansson (1766 - 1841)
  1356. Lundbäck (Forss) Johan Kristoffer (1759 - 1794)
  1357. Forss Johan (c.1725 - 1777)
  1358. Boisman Petter Henrik (c.1745 - 1831)
  1359. Herkepaeus Anders Andersson III (1718 - 1792)
  1360. Herkepaeus Josef Andersson (c.1715 - 1769)
  1361. Herkepaeus Gustaf Andersson (1708 - 1759)
  1362. Orraeus Anders Andersson (b. - 1744)
  1363. Löfving Axel Magnusson (Född - Död)
  1364. Löfving Pehr Magnus (1785 - 1862)
  1365. Löfving Gustaf Magnus (1748 - 1801)
  1366. Bergh Petter (1722 - 1785)
  1367. Krook Bengt (1720 - 1770)
  1368. Tuderus Karl (1741 - 1811)
  1369. Europaeus Jakob Johan (c.1721 - 1758)
  1370. Ristelius Jonas (1737 - 1811)
  1371. Procopaeus Erik (1705 - 1754)
  1372. Procopaeus Mikael (1742 - 1807)
  1373. Procopaeus Gabriel (1706 - 1751)
  1374. Backman Jonas (1717 - 1758)
  1375. Nicander Karl Gustaf (c.1730 - 1786)
  1376. Backman Erik Fabian (1752 - 1801)
  1377. Löfberg Vilhelm Svensson (1793 - 1836)
  1378. Häggroth Anders (1784 - 1820)
  1379. Häggroth Anders Andersson (1747 - 1802)
  1380. Häggroth Anders Andersson (1721 - 1770)
  1381. Carmelinus Johan Henriksson (c.1707 - 1748)
  1382. Browallius Johan (1707 - 1755)
  1383. Hornborg Carl August (1796 - 1858)
  1384. Mennander Jonas Henrik (1770 - 1830)
  1385. Mennander Jonas Henrik (1731 - 1800)
  1386. Salovius Jakob (1769 - 1853)
  1387. Gudzaeus Fabian Niklas (c.1700 - 1790)
  1388. Florin Mårten Mårtensson (c.1709 - 1753)
  1389. Salovius Samuel (1737 - 1806)
  1390. Salovius Samuel Fredrik (1795 - 1839)
  1391. Broman Carl Gustav (1770 - 1811)
  1392. Grawelius Jakob Johan (c.1720 - 1796)
  1393. Forsman Johan (c.1710 - 1760)
  1394. Forsius Henrik (1733 - 1813)
  1395. Malm Anders (1728 - 1793)
  1396. Malm Henrik (b. - 1736)
  1397. Aejmelaeus Anders (1725 - 1796)
  1398. Salovius Erik (b. - 1740)
  1399. Melartopaeus Karl (1701 - 1758)
  1400. Wallenström Karl (1724 - 1772)
  1401. Höckert Samuel Mikaelsson (1730 - 1814)
  1402. Höckert Johan Mattsson (c.1708 - 1756)
  1403. Höckert Josef Johansson (1758 - 1833)
  1404. Höckert Johan Mikaelsson (1718 - 1794)
  1405. Lagus Johan Georg (1776 - 1836)
  1406. Avellan Karl (1741 - 1808)
  1407. Avellan Michael (1736 - 1807)
  1408. Avellan Johan (1709 - 1785)
  1409. Corpolander Elias Daniel (1745 - 1799)
  1410. Asp Gustaf (1766 - 1834)
  1411. Asp Anders Johan (1761 - 1825)
  1412. Asp Anders (1725 - 1793)
  1413. Indrenius Karl Andersson (1701 - 1756)
  1414. Ruth Josef Jacobsson (1700 - 1744)
  1415. Kreander Johan Andersson (1718 - 1767)
  1416. Rislachius Henrik Adrian (1756 - 1817)
  1417. Rislachius Henrik Gabrielsson (1726 - 1762)
  1418. Rislachius Gabriel Gabrielsson (c.1696 - 1750)
  1419. Spoof Jonas (1726 - 1794)
  1420. Alanus Samuel (1715 - 1780)
  1421. Ottelin Johan Adolf (1798 - 1886)
  1422. Thersner Michael (b. - 1782)
  1423. Englund Gustaf (1788 - 1847)
  1424. Landtman Johan Petter (1728 - 1796)
  1425. Landtman Johan Petter (1765 - 1810)
  1426. Arenius Johan (1749 - 1817)
  1427. Carpelius Henrik (1711 - 1788)
  1428. Alcenius Gabriel (1735 - 1804)
  1429. Alcenius Johan (1731 - 1782)
  1430. Alcenius Gabriel Laurentii (1702 - 1790)
  1431. Orraeus Magnus Gustaffsson (1703 - 1777)
  1432. Waldenius Mikael (1727 - 1792)
  1433. Cleve Joakim (1727 - 1795)
  1434. Cleve Joakim Adolf (1776 - 1838)
  1435. Salmenius Johan (1706 - 1778)
  1436. Idman Nils Nilsson (1716 - 1790)
  1437. Wagnbeck Anders (1710 - 1778)
  1438. Beckman Karl Johan (1715 - 1777)
  1439. Gråå Martin Martinsson (nuor.) (b. - 1758)
  1440. Gråå Johan Martinsson (c.1697 - 1763)
  1441. Salmenius Enoch (1705 - 1786)
  1442. Hulkovius Johan Fredrik (1770 - 1821)
  1443. Achrenius Simon (1702 - d.)
  1444. Elgeen Thomas (1738 - 1799)
  1445. Rijckneck Erik (c.1714 - 1775)
  1446. Hornborg Johan (1783 - 1864)
  1447. Hornborg Adolf Fredric (1787 - 1844)
  1448. Hornborg Christian (1755 - 1802)
  1449. Wirzenius Anders Georg (1738 - 1776)
  1450. Schwindt Johan Christian (1776 - 1849)
  1451. Lassenius Johan Emanuel (1796 - 1863)
  1452. Castegren Anders Gottlieb (1768 - 1833)
  1453. Wirenius Johan (1745 - 1778)
  1454. Rothenberg Lars (1733 - 1789)
  1455. Wilkman Tomas (1704 - 1758)
  1456. Heintzius Michael (1700 - 1782)
  1457. Pelander Gustaf Petrusson (1716 - 1751)
  1458. Hildén Daniel (1782 - 1815)
  1459. Björk Israel (1716 - 1782)
  1460. Simalin Samuel (1719 - 1791)
  1461. Leidenius Fredrik Johan (1799 - 1877)
  1462. Leidenius Karl Henrik (1795 - 1878)
  1463. Snellman Nils Johansson (1716 - 1762)
  1464. Aspegrén Anders (1744 - 1809)
  1465. Sinius Erik Ericsson (1718 - 1791)
  1466. Aspegrén Karl (1714 - 1766)
  1467. Aspegrén Gabriel Andersson (1708 - 1784)
  1468. Chydenius Gabriel Anders Jakobsson (1768 - 1809)
  1469. Arenius Gabriel (1720 - 1778)
  1470. Limón Karl Magnus (1792 - 1862)
  1471. Mollin Johan Henrik (1796 - 1867)
  1472. Westzynthius Johan Magnison (1734 - 1804)
  1473. Mollin Josef Jonaesson (1756 - 1810)
  1474. Leidenius Henrik (1766 - 1833)
  1475. Thuronius Petter Johansson (b. - 1722)
  1476. Granroth Gustaf Bengtsson (c.1710 - 1755)
  1477. Wallenius Arvid Henrik (1766 - 1822)
  1478. Frosterus Erik Johan (1776 - 1826)
  1479. Castrenius Matias Olofsson (c.1718 - 1788)
  1480. Gadelli Karl Gustav (1791 - 1832)
  1481. Mennander Arvid (1730 - 1798)
  1482. Simelius Johan (1712 - 1791)
  1483. Gumse Michael Johansson (1715 - 1761)
  1484. Cajanus Jonas (1757 - 1817)
  1485. Enckell Johan (1727 - 1802)
  1486. Kikovius Olof Andersson (1712 - 1770)
  1487. Enckell Nils (1742 - 1807)
  1488. Enckell Johan Johansson (1696 - 1770)
  1489. Wichman Jakob (1770 - 1833)
  1490. Wichman Johan (1760 - 1819)
  1491. Wichman Johan (1725 - 1785)
  1492. Forsberg Mikael (1711 - 1758)
  1493. Brunnius Ericus Erici (1706 - 1783)
  1494. Wegelius Henrik (1767 - 1823)
  1495. Lithovius Lars Pettersson (1753 - 1798)
  1496. Forshäll Johan Henrici (1718 - 1792)
  1497. Nordlund Isak Simonsson (1777 - 1849)
  1498. Grape Isaac Isaksson (1720 - 1783)
  1499. Turdfjaell Jacob (1736 - 1785)
  1500. Ignatius Alexander (1785 - 1810)
  1501. Mansnerus Daniel (1702 - 1765)
  1502. Moliis Henrik Henriksson (1712 - 1777)
  1503. Wallenius Josef Johansson (1701 - 1778)
  1504. Varelius Isak (1784 - 1809)
  1505. Stenbäck Johan (1763 - 1843)
  1506. Stenbäck Johan (1728 - 1789)
  1507. Alcenius Elias (1743 - 1806)
  1508. Moliis Josef Henriksson (1747 - 1822)
  1509. Moliis Henrik Henriksson (1745 - 1829)
  1510. Hammar Tomas Karlsson (1709 - 1750)
  1511. Elenius Johan Johansson (c.1719 - 1753)
  1512. Leistenius Jakob Jacobsson (1716 - 1763)
  1513. Canth Karl Fredrik (1798 - 1849)
  1514. Weman Karl Gustaf Gustafsson (1740 - 1803)
  1515. Reilin Henrik Johansson (1769 - 1849)
  1516. Reilin Andreas (1765 - 1826)
  1517. Scheele Johan (1756 - 1812)
  1518. Reilin Johan Johansson (1729 - 1795)
  1519. Forshäll Jakob (1727 - 1796)
  1520. Forselius Fredrik (1760 - 1839)
  1521. Längman Matias Eriksson (1728 - 1785)
  1522. Ignatius Karl Anders (1790 - 1828)
  1523. Sauren Alexander (1755 - 1805)
  1524. Dickman Fredrik (1750 - 1817)
  1525. Dickman Johan (1710 - 1774)
  1526. Avellan Johan Johansson (1734 - 1800)
  1527. Lemberg Henrik (1714 - 1764)
  1528. Lemberg Karl Henrik (1746 - 1809)
  1529. Streng Karl Gustaf (1783 - 1873)
  1530. Streng Anders Joakim (1782 - 1832)
  1531. Alopaeus Henrik (1745 - 1803)
  1532. Alopaeus Henrik (1712 - 1787)
  1533. Wegelius Johan (1708 - 1755)
  1534. Wijkman Gustaf Fredrik (1727 - 1787)
  1535. Streng Karl (1749-1826)
  1536. Wijkman Otto Johan (1726 - 1757)
  1537. Wijkman Wilhelm Detlof (1723 - 1778)
  1538. Wikman Anders (1750 - 1817)
  1539. Stenfelt Adolf Fredrik (1745 - 1784)
  1540. Wahlberg Christian (1751 - 1798)
  1541. Brunnerus Henrik (1707 - 1741)
  1542. Spenner Fredrik (1769 - 1820)
  1543. Deutch Henrik (1703 - 1742)
  1544. Spenner Axel Johan (1726 - 1770)
  1545. Voigt Henrik Kristersson (1700 - 1753)
  1546. Spenner Johan (b. - 1728)
  1547. Starck David (1732 - 1803)
  1548. Munselius Erik (1743 - 1802)
  1549. Lithovius Michael Mikaelsson (1714 - 1756)
  1550. Lithovius Isak Mikaelsson (1709 - 1788)
  1551. Stenbäck Thomas (1713 - 1776)
  1552. Wegelius Joachim (1757 - 1837)
  1553. Wegelius Carl (1759 - 1809)
  1554. Brasse Karl (1766 - 1822)
  1555. Reilin Henrik Johansson (1730 - 1796)
  1556. Reilin Johan (c.1768 - 1807)
  1557. Kalm Pehr Gabrielsson (1716 - 1779)
  1558. Kalm Gabriel (b. - 1716)
  1559. Salonius Johan (1703 - 1765)
  1560. Ross Wilhelm (c.1717 - 1766)
  1561. Mjödh Abraham Olofsson (c.1708 - 1786)
  1562. Nordlund Berndt Adolf (1799 - 1854)
  1563. Flodberg Krister Tomasson (c.1706 - 1768)
  1564. Aejmelaeus Nils Johansson (1753 - 1817)
  1565. Aeimelaeus Johannes Nilsson (1718 - 1805)
  1566. Mennander Karl Fredrik Andersson (1712 - 1786)
  1567. Mennander Karl (1787 - 1827)
  1568. Wallenström Karl Samuel Karlsson (1759 - 1830)
  1569. Widqvist Pehr Pettersson (1721 - 1798)
  1570. Ignatius Karl Jakob (1778 - 1812)
  1571. Widqvist Johan (1707 - d.)
  1572. Ignatius Bengt Jacob (1746 - 1803)
  1573. Ignatius Benedictus (1718 - 1764)
  1574. Ignatius Sigfridus Kristogerus (1712 - 1760)
  1575. Ignatius Henrik (1713 - 1752)
  1576. Nordlund Thomas Birgersson (c.1717 - 1766)
  1577. Nordlund Karl Fredrik Isaksson (1788 - 1814)
  1578. Tuderus Gabriel Gabrielsson (1754 - 1805)
  1579. Tuderus Daniel (1721 - 1769)
  1580. Ervast Isak Bertilsson (1700 - 1757)
  1581. Frosterus Erik (1713 - 1788)
  1582. Frosterus Johan Ericsson (1751 - 1838)
  1583. Frosterus Benjamin (c.1792 - c.1856)
  1584. Fontell Mauritz Vilhelm (1727 - 1766)
  1585. Fontell Sven Abraham (1756 - 1819)
  1586. Igoni Stefan Kristersson (1777 - 1836)
  1587. Alanus Jakob Abrahamsson (1717 - 1769)
  1588. Sievonius Jakob Jakobsson (c.1723 - 1769)
  1589. Pahlman Adam Eriksson (1759 - 1793)
  1590. Salovius Anders Samuelsson (1711 - 1771)
  1591. Wirberg Matias (c.1722 - 1789)
  1592. Ruuth Samuel (1708 - 1753)
  1593. Hällsten Gabriel (1710 - 1790)
  1594. Allenius Gustaf (1700 - 1785)
  1595. Långhjelm Johan (1722 - 1782)
  1596. Allenius Gustaf (1730 - 1809)
  1597. Ahlholm Isak (1799 - d.)
  1598. Chydenius Jakob (1760 - 1823)
  1599. Chydenius Karl Fredrik (1792 - 1866)
  1600. Sevon Johan Fredrik Benjaminsson (1771 - 1833)
  1601. Sevonius Karl Gustaf (1757 - 1816)
  1602. Sevonius Benjamin Henriksson (1719 - 1791)
  1603. Borenius Karl Gustaf (1777 - 1837)
  1604. Borenius Johan Fredrik (1783 - 1836)
  1605. Holmberg Erik (1721 - 1777)
  1606. Hosslenius Gustaf Johan (1751 - 1818)
  1607. Möller Salomon (1738 - 1806)
  1608. Borenius Karl Petter (1753 - 1788)
  1609. Hosslenius Bertil (1720 - 1789)
  1610. Wrigstadius Jonas (1711 - 1746)
  1611. Lundanus Mikael Zachrisson (1701 - 1774)
  1612. Roos Elias Kristoffersson (1720 - 1783)
  1613. Tocklenius Johan Claesson (b. - 1729)
  1614. Hornborg Anders Johan (1789 - 1843)
  1615. Ottelin Karl Gustaf (1792 - 1864)
  1616. Molander Karl August (1795 - 1858)
  1617. Alopaeus Hans David (1711 - 1767)
  1618. Alopaeus Magnus (1743 - 1818)
  1619. Cygnaeus Zachris (c.1763 - 1830)
  1620. Cygnaeus Sakari (1733 - 1809)
  1621. Petrelius Johan (1745 - 1826)
  1622. Petrelius David (1792 - 1830)
  1623. Petrelius Johan (1788 - 1819)
  1624. Kruus Jeremias (1725 - 1782)
  1625. Petrelius Matias (c.1708 - 1763)
  1626. Blom Erik (1727 - 1789)
  1627. Wallenius Erik (1713 - 1772)
  1628. Escholin Israel Gabrielsson (1700 - 1742)
  1629. Escholin Israel (1732 - 1756)
  1630. Lagus Henrik Gustaf Gabrielsson (1719 - 1771)
  1631. Holmdahl Anders Johan (1725 - 1780)
  1632. Lietzén Nils Arvidsson (1704 -1777)
  1633. Lilius Karl Fredrik (1773 - 1846)
  1634. Lescelius Leskelä Matias Andersson (1713 - 1765)
  1635. Lescellius Isaac Gagriel Matthiae (1785 - 1842)
  1636. Lescelius Gabriel Matias (1756 - 1803)
  1637. Sandelin Petter Johan (1796 - 1867)
  1638. Alcenius Elias Robert (1796 - 1875)
  1639. Alcenius Daniel (1740 - 1805)
  1640. Lagus Elias (1777 - 1850)
  1641. Ström Adolf (1751 - 1828)
  1642. Ekqvist Erik Johan (1787 - 1885)
  1643. Montin Mikael (1734 - 1806)
  1644. Montin Abraham (1780 - 1861)
  1645. Montin Isak (1775 - 1851)
  1646. Hildén Karl (1764 - 1822)
  1647. Sinius Benjamin (1765 - 1823)
  1648. Castrén Jakob (1781 - 1816)
  1649. Castrén Kristian (1779 - 1825)
  1650. Castrén Erik (1771 - 1846)
  1651. Castrén Matias (1764 - 1845)
  1652. Castrén Erik (1732 - 1787)
  1653. Castrén Zacharias (1782 - 1818)
  1654. Sevonius Josef (1784 - 1868)
  1655. Pettersson / Petterson Johan (1777 - 1860)
  1656. Snellman Efraim (1779 - 1853)
  1657. Snellman Erik (1780 - 1852)
  1658. Snellman Johan Petri (1736 - 1802)
  1659. Gummerus Johan Andersson (1733 - 1812)
  1660. Gummerus Jacobus (1771 - 1843)
  1661. Dangrén Fredrik (1737 - 1809)
  1662. Langius Johan
  1663. Drysenius Johan (b. - 1725)
  1664. Bäckman Johan Pettersson (1712 - 1772)
  1665. Lupander Johan (1745 - 1795)
  1666. Hamberg Erik (1770 - 1842)
  1667. Nordlund Johan Henric (1797 - 1858)
  1668. Nordlund Isak (1747 - 1805)
  1669. Wallenius Jeremias (1717 - 1787)
  1670. Fonselius Mikael (1750 - 1791)
  1671. Fonselius Elias (1715 - 1779)
  1672. Chydenius Abraham (1794 - 1868)
  1673. Chydenius Erik (1782 - 1850)
  1674. Chydenius Peter (1794 - 1865)
  1675. Chydenius Jakob (1732 - 1809)
  1676. Fonselius Elias Jakob (1790 - 1849)
  1677. Fellman Abraham (1754 - 1830)
  1678. Gronovius Gabriel (b. - 1728)
  1679. Ring Gabriel (1745 - 1808)
  1680. Nordlund Johan (1752 - 1815)
  1681. Pahlman Erik Johan Bertilsson (1713 - 1762)
  1682. Laurell Georg Henriksson (1774 - 1824)
  1683. Blomster Enok Enoksson (1765 - 1809)
  1684. Grundström Axel Johan Johansson (1726 - 1781)
  1685. Strandberg Karl Henrik (1780 - 1865)
  1686. Tuderus Abraham Vilhelm Danielsson (1756 - 1832)
  1687. Krogius Paul (1724 - 1792)
  1688. Wallin Israel (1722 - 1793)
  1689. Wellingk Karl Adolf (1792 - 1828)
  1690. Wengren Anders (1760 - 1814)
  1691. Wijkman Casper Caspersson (1756 - 1809)
  1692. Wenman Israel Gustaf (1762 - 1821)
  1693. Zidbäck Johan (1703 - 1763)
  1694. Zidén Jakob (1722 - 1771)
  1695. Åhlstedt Erik (1710 - 1763)
  1696. Öhman Georg Jakob (1750 - 1831)
  1697. Urgren Mikael (1766 - 1811)
  1698. Talleqvist Jakob Herman (b. - 1804)
  1699. Tarckén / Ekvall Daniel (1780 - 1835)
  1700. Tecklenius Matthias (1724 - 1791)
  1701. Telenius Gustaf (1786 - 1856)
  1702. Tidström Magnus (1766 - 1809)
  1703. Tötterman Henrik (1766 - 1828)
  1704. Sadelin Per Ulrik Ferdinand (1788 - 1858)
  1705. Silvanus Anders (1722 - 1786)
  1706. Silvanus Jakob (1706 - 1775)
  1707. Sipelius Karl Detlof (1787 - 1843)
  1708. Skarén Anders (1714 -1783)
  1709. Snellman Johan Niklas (1769 - 1844)
  1710. Stadius Elias (1761 - 1833)
  1711. Sundberg Johan (1750 - 1832)
  1712. Svebilius e Oxendal Petter (1715 - 1765)
  1713. Sveidel Joel Roberg (1796 - 1838)
  1714. Ross Jakob (c.1711 - 1779)
  1715. Rossman Johan (c.1712 - 1755)
  1716. Palander Gabriel (1730 - 1800)
  1717. Palmberg Anders (1785 - 1854)
  1718. Petesche Gabriel (1728 - 1778)
  1719. Petri Jacobus (1798 - 1853)
  1720. Psilander Samuel (b. - 1722)
  1721. Nordquist Matthias (1754 - 1846)
  1722. Mansnerus Isaacus (1723 - 1796)
  1723. Mansnerus Johan Jakob (1751 - 1801)
  1724. Lagus Gabriel (1766 - 1846)
  1725. Lebell Mikael (1714 - 1786)
  1726. Linderman Johan (1798 - 1853)
  1727. Lindqvist Daniel (1703 - 1759)
  1728. Lindqvist Henrik Erici (1705 - 1785)
  1729. Lindqvist Johan (1716 - 1781)
  1730. Lundenius Anders (1746 - 1830)
  1731. Lundenius Anders Mikael (1788 - 1847)
  1732. Lundenius Johan Fredrik (1795 - 1867)
  1733. Lundenius Karl Gustaf (1780 - 1844)
  1734. Krogius Karl (1746 - 1788)
  1735. Jung Anders Magnus (1797 - 1849)
  1736. Jung Johan Magnus (1754 - 1779)
  1737. Jung Karl Magnus (1762 - 1827)
  1738. Immenius Isaac (1731 - 1767)
  1739. Ingman Gustaf Henrik (1799 - 1842)
  1740. Hammar Ericus (b. - 1711)
  1741. Hartman Israel Ferdinand (1748 - 1821)
  1742. Hedéen Ander (b. - 1727)
  1743. Hjerpe Erik Daniel (1794 - 1851)
  1744. Hjerpe Gustaf Adolf (1782 - 1826)
  1745. Hägg Karl (1753 - 1829)
  1746. Hällfors Karl Erik (1794 - 1854)
  1747. Höckert Isak (1755 - 1815)
  1748. Gelin Henrik (1712 - 1754)
  1749. Granbom Johan Fredrik (1767 - 1805)
  1750. Grunnerus Johan (1715 - 1787)
  1751. Gråå Fredrik (1754 - 1830)
  1752. Gummerus Henrik Johan (1774 - 1836)
  1753. Gylling Jakob Anders (1756 - 1811)
  1754. Fagerlund Anders (1776 -1842)
  1755. Fontell Fredrik (1763 - 1827)
  1756. Forsström Ulrik Magnus (1796 - 1873)
  1757. Fortelius Gabriel (1785 - 1857)
  1758. Fredricsson Vilhelm (1783 - 1837)
  1759. Friberg Jonas Mårten (1709 - 1768)
  1760. Frondelius Gabriel (1718 - 1755)
  1761. Frondelius Gabriel Andreae (c.1670 - 1737)
  1762. Ebeling Johan Karl (1796 - 1847)
  1763. Ekroth Karl (1716 - 1763)
  1764. Enegren Matias (1768 - 1823)
  1765. Ezelius Karl Johan (1757 - 1814)
  1766. Calander Erik (1712 - 1798)
  1767. Chydenius Jakob Gustaf (1793 - 1863)
  1768. Ahrenberg Johan Gabriel (1777 - 1841)
  1769. Ahrenberg Johan Henrik (1745 - 1793)
  1770. Allenius Gustaf (1769 - 1814)
  1771. Amnorin Otto Johan (1721 - 1794)
  1772. Andströmer Johan (1770 - 1833)
  1773. Avellan Gustaf (1742 - 1832)
  1774. Backman Daniel (1732 - 1784)
  1775. Bergenholtz Benedictus (1710 -1771)
  1776. Bergstenius Nils Gustaf (1774 - 1847)
  1777. Björkroth Samuel (c.1720 - 1748)
  1778. Bremer Bror Ehrenfried (1774 - 1783)
  1779. Brunnerus Johan (c.1714 - 1758)
  1780. Söderberg Johan ( 1766 - 1815)
  1781. Waldstedt (Mandelin) Matias (c.1786 - 1871)
  1782. Lindevall Gustaf (1747 - 1812)
  1783. Bastman Jakob Johan (1724 - 1806)
  1784. Ahlman Matthias (1725 - 1784)
  1785. Gråå Johan (1742 - 1787)
  1786. Elgfooth Anders Olofsson (1725 - 1784)
  1787. Laurin Johan Mårtensson (1738 - 1775)
  1788. Europaeus Peter Adolf Jakobsson (1753 - 1825)
  1789. Europaeus Anders Josef (1797 - 1870)
  1790. Hipping Anders Johan Davidsson (1788 - 1862)
  1791. Tengström Jakob (1755 - 1832)
  1792. Gadolin Jacob (1719 - 1802)
  1793. Haartman Jakob (1717 - 1788)
  1794. Achrenius Abraham (1706 - 1769)
  1795. Tammelin Lorentz/Lars (1705 - d.)
  1796. Alanus Henrik Claesson (b. - 1721)
  1797. Alanus Henrik Henriksson (1700 - 1787)
  1798. Appelroth Otto Magnus (1764 - 1828)
  1799. Avellan Mikael (1771 - 1855)
  1800. Bergenheim Edvard (1798 - 1884)
  1801. Björk Jakob Johan Henriksson (1761 - 1826)
  1802. Backman Anders (1729 - 1811)
  1803. Bohm Samuel (1733 - 1800)
  1804. Bonsdorff Peter Pettersson (1756 - 1821)
  1805. Brunnerus Lars Laurentius Abrahamsson (b. - 1710)
  1806. Cairenius Jacob Andersson (1754 - 1792)
  1807. Castanie von Abraham Georg (1752 - 1800)
  1808. Dahlberg Adolf (1796 - 1843)
  1809. Forsman Johan (1759 -1818)
  1810. Forsskåhl Johan Gabriel (1784 - 1855)
  1811. Forsskåhl Johan Henrik (1749 - 1805)
  1812. Fraser Gustaf Fredrik (1781 - 1866)
  1813. Frosterus Johan (1720 - 1806)
  1814. Frosterus Robert Valentin (1795 - 1884)
  1815. Fortelius Gabriel Gabrielis (1700 - 1788)
  1816. Fortelius Isak (1722 - 1783)
  1817. Hannelius Salomon (1722 - 1796)
  1818. Helsingius Henrik (1703 - 1757)
  1819. Herpman Adolf Engelbrekt (1784 - 1821)
  1820. Hoffren Johan Jakobi (b. - 1753)
  1821. Indrenius Abraham Abrahamsson (1736 - 1796)
  1822. Ignatius Bengt Jakob (1761 - 1827)
  1823. Knorring von Frans Peter (1792 - 1875)
  1824. Lind Johan Gabriel (1734 - 1809)
  1825. Lagus Gabriel Johansson (1760 - 1833)
  1826. Lagus Georg (1730 - 1793)
  1827. Lundenius Adolf Magnus (1782 - 1859)
  1828. Lyra Daniel (1752 - 1811)
  1829. Långhjälm Karl (1751 - 1809)
  1830. Molander Johan K.J. (1762 - 1837)
  1831. Ollonius Hemming Hemmingsson (b. - 1714)
  1832. Poppius Abraham Johansson (1793 - 1866)
  1833. Poppius Henrik Abrahamsson (1721 - 1786)
  1834. Poppius Johan (1758 - 1802)
  1835. Poppius Lars Abrahamsson (1722 - 1795)
  1836. Rancken Engelbrecht (1712 - 1766)
  1837. Roos Erik Johansson (1768 - 1837)
  1838. Rothovius Johan (1722 - 1791)
  1839. Schroderus Isak Isaksson (1754 - 1809)
  1840. Stadius Elias (1761 - 1833)
  1841. Stenroth Henrik Reinhold Eriksson (1727 - 1774)
  1842. Svebilius Adolf Reinhold (1757 - 1828)
  1843. Techtonius Karl (1740 - 1795)
  1844. Wegelius Henrik Henriksson (1707 - 1780)
  1845. Wegelius Jakob (1779 - 1861)
  1846. Westzynthius Magnus Johansson (1709 - 1762)
  1847. Winter Gustaf (1784 - 1837)
  1848. Wirzenius Anders Andersson (1713 - 1804)
  1849. Åkerman Henric Gustaf (1760 - 1811)
  1850. Åkerstedt Lars (b. - 1739)