Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Finlands präster genom tiderna ~ Suomen papit kautta aikojen - Före 1700-talet

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Petrus Aeschilli Asikanus (b. - 1650)
    Anita Tuurala Tiedonantoja - Meddelanden Siikaniemen kirkkoherra Petrus Aeschilli Asikanus, oli kirkkoherrana 1641-50 (k. v. 1650) Akianderin mukaan. Tätä ennen toimi Viipurin luost...
  • Georg Markusson Helsingius (1662 - 1741)
    Myöhemmin Mikkelin ja Porvoon tuomiorovasti. Kirkkoherra Helsingius pakeni 1713 suuren perheensä kanssa vihollisen tieltäö Ruotsiin. Ruumissaarnan pitäjä maini...
  • Abraham Nilsson Qvist (1678 - 1722)
    Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852 Henkilötiedot: sl. 1696 Abraham Qvist Abrahamus Nicolai, Björneburgensis 4241. Kastettu Porissa 30.1.1678. Vht: Porin tullinhoitaja, raatimies ...
  • Petter Brenner (1677 - 1720)
    Henkilötiedot kl. 1698 Petter Brennerus, myöhemmin Brenner Petrus Johannis, Ostrobotniensis 4306. * noin 1677. Vht: Närpiön kappalainen Johan Brennerus 2113 (yo 1671, &#...
  • Gabriel Henrici Brennerus (1605 - 1694)
    Gabriel Brenner, född 1605, död 1694. Prost Närpiön kirkkoherra Gabriel Brennerus (Gabriel Henrici, yo Uppsalassa 9.1624, † 1694)

Alfabetiskt namn register

När man editerar projektet sätt en * framför Alfabet och spara, sen kan ni editera i lugn o ro för då vet alla att projektet uppdateras och när ni är färdiga ta bort * och spara.

Lägg gärna till de präster Du har i Ditt släktträd i projekten I detta projekt samt även i Huvud projektet (Det är lite dubbel arbete men det är för att hålla ordning på Prästerna).

Vi försöker samla alla kyrkans män / kvinnor (biskopar, kyrkoherdar, kaplaner, komministrar etc.) i Finland. Och exkludera icke religiösa roller som klockare, kyrkvärdar och kantorer.


Om något är fel - kommentera gärna vi utveckla detta projekt tillsammans. Syftet är att det ska bli lättare att hitta en specifik prästman, vilket kan underlätta i släktforskningen.

En avskrift av personens biografi från Ylioppilasmatrikkelii (eller annan källa) samt linken är uppskattat.

De präster som föreslås ska ha förnamn och patronymikon som är normerade; se Finlands präster Namn-Nyckel ~ Suomen papit Nimi - Avain. Vi lägger in dem under korrekt alfabetisk bokstav beroende på vilket år de föddes (om detta är okänt - efter när antas ha fötts). Det ska stå i vilken församling de arbetade i så att (om man inte redan har skrivit in det) kan hitta dem i respektive Ylioppilasmatrikkelii eller herdaminne.

Länkar:

Finlands präster Namn-Nyckel ~ Suomen papit Nimi - Avain

Finlands präster genom tiderna ~ Suomen papit kautta aikojen

1100-tal

H

1300-tal

S

T

1400-tal

B

H

J

M

R

S

W

1500-tal

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Ä

=====================================================================

1600-tal

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Z

Å

====================================================================================

Detta är endast för att underlätta inmatning av profiler i Listan, man sätter in profilen överst på listan och sedan kopierar den till korrekt alfabetisk plats på så vi finns den på 2 ställen, men man ser att antalet profiler stämmer med antalet namn

  1. [Geni_Link Efternamn FörNamn] (Född - Död)

detta är en mall som används för inlikning.

  1. Rungius Mikael Henriksson (c.1651 - 1697)
  2. Rungius Matts Sigfridsson (c.1690 - d.)
  3. Hulchovius Johan (b. - 1703)
  4. Edenius (Hedenius) Johan (deceased)
  5. Elg Matias Larsson (1676 - 1739)
  6. Peuronius Petrus Petri (deceased)
  7. Peuronius Carolus Petri (deceased)
  8. Peuronius Jakob (b. - c.1697)
  9. Mollerus Johannes Johannis (1667 - 1734)
  10. Peuronius Ericus Jordani (1635 - 1695)
  11. Peuronius Ericus Petri (1570 - 1606)
  12. Peuronius Jordan Erici (b. - 1684)
  13. Peuronius Petrus Erici (b. - 1591)
  14. Hällberg Pehr (c.1696 - 1745)
  15. Limnelius Erik Abrahamsson (c.1672 - 1737)
  16. Brunnerus Matthias Simonis (1600 - 1680)
  17. Rosaeus Arvid (1683 - 1722)
  18. Lundanus Samuel Mikaelsson (b. - 1723)
  19. Alftan Johan Haraldi (1696 - 1750)
  20. Bergius Matts Andersson (b. - 1669)
  21. Tufwa Erik Olofsson (b. - 1703)
  22. Holländer Ridder Johan Hansson (b. - 1706)
  23. Salonius Jonas (1698 - 1764)
  24. Colliander Henrik Henriksson (c.1670 - c.1731)
  25. Gestrin Johan Tomasson (1668 - d.)
  26. Neostadius Anders Jacopi (b. - 1703)
  27. Frosterus Erik Jakobsson (c.1660 - 1740)
  28. Gädda Andreas Jonæ (c.1686 - 1724)
  29. Paulinus / Paulius Henrik Johansson (deceased)
  30. Pålsson Johan (b. - c.1671)
  31. Olofsson Pål (b. - 1663)
  32. Pålsson Jakob (deceased)
  33. Hertz Reinhold Reinholdsson (b. - 1729)
  34. Hertz Reinhold Henriksson (b. - 1700)
  35. Hertz Samuel Reinholdsson (c.1685 - 1744)
  36. Gestrinius Ernst (1663 - 1739)
  37. Gestrinius Tomas Tomasson (b. - 1699)
  38. Gestrinius Tomas (b. - 1670)
  39. Lundanus Michael Zakariasson (b. - 1685)
  40. Bircklenius Henrik Sigfridsson (b. - 1727)
  41. Lundanus Zachris (c.1670 - 1737)
  42. Birklenius Sigfrid (b. - 1691)
  43. Lundanus Johan (b. - 1723)
  44. Andreae Thomas (deceased)
  45. Bernhardus Thomae (b. - 1704)
  46. Gååsman Jakob (b. - 1699)
  47. Liljevan Jacobus Petri (1590 - 1655)
  48. Fabricius Philippus Theobaldi (b. - c.1606)
  49. Löngreen Jonas (b. - 1747)
  50. Wång Johan (b. - c.1726)
  51. Etholenius Jakob (b. - 1688)
  52. Etholenius Matias (deceased)
  53. Schytterus Johan Mårtensson (c.1661 - c.1738)
  54. Junnelius Johan Mattsson (1694 - 1755)
  55. Taulerus Johan (1679 - 1757)
  56. Martinius Martin Matiasson (1690 - 1767)
  57. Henrici Laurentius (deceased)
  58. Larsson Henrik (b. - 1624)
  59. Sculptorius Andreas Arvidsson (b. - 1689)
  60. Montanus Johan Mattsson (b. - 1682)
  61. Savander Michael Canuti (b. - 1689)
  62. Pumalensis Gabriel Caroli (b. - 1665)
  63. Savander Birger Michelsson (b. - 1692)
  64. Pomelius (Pumalensis) Lars Gabrielsson (b. - c.1687)
  65. Pomoelius Johan Larsson (c.1671 - 1738)
  66. Strandman Andreas (1685 - 1754)
  67. Tectonius Johan (c.1670 - 1744)
  68. Borg Sigfrid Mattsson (b. - 1664)
  69. Glan von d.y. Joachim (1696 - 1778)
  70. Lavonius Jordan (c.1677 - 1735)
  71. Wilcken Johannes Erici (b. - c.1661)
  72. Itimaeus Severinus Nicolai (deceased)
  73. Algeen Anders Eskilsson (1692 - 1759)
  74. Hirvi Matts Thomasson (b. - 1658)
  75. Ellonius Krister Petrusson (b. - 1735)
  76. Ellonius Johan Kristersson (c.1677 - 1754)
  77. Molander Claes Andersson (1688 - 1745)
  78. Jacobsonius Henrik (b. - 1724)
  79. Dahlman Erik Zacharisson (b. - 1713)
  80. Rothovius Isak Isaksson (c.1618 - c.1655)
  81. Gråå Henrik Jakobsson (c.1580 - 1643)
  82. Stachaeus Olof Zachrisson (b. - 1680)
  83. Nilsson Henrik (deceased)
  84. Raumstadius Jeremias Grelsson (1628 - 1673)
  85. Finno Grels Clemmetsson (1568 - 1639)
  86. Raumstadius Samuel Grelsson (b. - 1676)
  87. Wendalius Gregorius (deceased)
  88. Amundi Henricus (b. - c.1649)
  89. Sonck Abraham Henriksson (1617 - 1673)
  90. Ithalin Matias Johansson (c.1673 - 1749)
  91. Stolthefot Helvik (1367 - 1418)
  92. Krook Simon Marcusson (c.1595 - 1656)
  93. Hoffrenius Henrik (c.1650 - 1718)
  94. Juslenius Daniel Henriksson (1630 - 1691)
  95. Schyttenius Georg Henriksson (b. - 1690)
  96. Schyttenius Henrik Georgsson (c.1682 - 1752)
  97. Lignipaeus Jakob Danielsson (b. - 1714)
  98. Lignipaeus Mårten Jakobsson (1589 - 1670)
  99. Bohm Paul Markusson (b. - 1662)
  100. Mollerus Bertil Mattsson (b. - 1678)
  101. Hofflin Erik Johansson (deceased)
  102. Wellerus Zachris Mårtensson (b. - 1666)
  103. Wellerus Mårten Zacharisson (b. - 1671)
  104. Näglick Jöran Andrersson (b. - 1711)
  105. Neglick Joakim Jöransson (b. - 1744)
  106. Neglick Johan Georgsson (b. - 1739)
  107. Jempsonius Paul Mattsson (c.1597 - 1649)
  108. Cygnell Olof (b. - 1730)
  109. Esping Klemet Mattsson (deceased)
  110. Somerus Jacobus (deceased)
  111. Melander Matias Johansson (c.1600 - 1675)
  112. Raumannus Jakob Paulsson (c.1610 - 1678)
  113. Florinus Eric Matiasson (b. - 1656)
  114. Florinus Arvid Jakobsson (b. - c.1690)
  115. Florinus Erik Jakobsson (b. - 1721)
  116. Florinus Samuel Jakobsson (c.1671 - 1707)
  117. Frisius Samuel Nilsson (c.1625 - c.1668)
  118. Frisius Krister Samuelsson (b. - c.1693)
  119. Collin Johan Johansson (1673 - 1744)
  120. Ammelin Jacob (1696 - 1773)
  121. Schütz Johan Johansson (b. - c.1722)
  122. Schütz Johan Johansson (b. - 1695)
  123. Kexlerus Simon Andersson (deceased)
  124. Kexlerus Anders Simonsson (deceased)
  125. Liffmannus Johan Andersson (b. - 1651)
  126. Forstadius Arvid Arvidsson (b. - 1696)
  127. Nervander Matias Mikaelsson (b. - 1708)
  128. Prochman Johan Martinsson (1685 - 1721)
  129. Prochman Mårten Karlsson (b. - 1695)
  130. Prochaeus Henrik Johansson (c.1694 - 1746)
  131. Prochaeus Johan Persson (b. - 1711)
  132. Prochaeus Petter Johansson (c.1600 - 1658)
  133. Prochaeus Pehr Pehrsson (c.1630 - c.1673)
  134. Kauhanen Eli Skopa Esko Martinsson (c.1500 - d.)
  135. Kauhanen Laurentius Aeschilli (c.1530 - c.1592)
  136. Argillander Israel Eriksson (1630 - 1691)
  137. Collinus Matts Bertilsson (b. - 1637)
  138. Sysilampi Tuomas Johansson (1615 - d.)
  139. Wahlberg Peter (b. - 1715)
  140. Wahlberg Zachaeus (b. - 1727)
  141. Wasenius Andreas Jakobsson (b. - 1737)
  142. Macrolander Johan Bengtsson (b. - 1684)
  143. Krook (Trosander) Johan Jöransson (1615 - 1671)
  144. Juusteen Severin Pietarinpoika (c.1500 - c.1578)
  145. Petrelius Samuel Nilsson (1670 - 1703)
  146. Michaelis Sigfrid (1570 - c.1633)
  147. Erland (deceased)
  148. Martinus Mårten (b. - 1675)
  149. Keckonius Lars Johansson (c.1602 - c.1646)
  150. Favorinus Matias Sigfridsson (c.1658 - 1714)
  151. Macrolander Bengt (b. - 1677)
  152. Macrolander Per Bengtsson (b. - 1695)
  153. Frilander Nicolaus (1630 - 1714)
  154. Gronovius Johannes Antipoika (deceased)
  155. Lydius Johan Simonsson (b. - 1713)
  156. Sorthan Arvid Eriksson (1654 - 1714)
  157. Äimä Simon Johansson (b. - c.1626)
  158. Nircko Isak Isaksson (b. - c.1707)
  159. Nircko Fabian Isaksson (b. - 1703)
  160. Nircko Isak Abrahamsson (b. - 1683)
  161. Mainelius Jakob (Jacobus) Thomae (deceased)
  162. Monnius Arvid Henriksson (deceased)
  163. PavoleniusJohan Jacobsson (deceased)
  164. Haustramnius Mårten Jakobsson (1660 - c.1714)
  165. Callia Erik Henriksson (1663 - 1697)
  166. Albilacovius Sigfrid Henriksson (1594 - 1654)
  167. Wichtilaeus Henrik Tomasson (b. - 1680)
  168. Suolaxius (Theodorici) Axelius Theodoricus (b. - 1646)
  169. Axelii Abraham Axelsson (b. - 1697)
  170. Zidenius Mårten Påhlsson (b. - 1683)
  171. Zidenius Mikael (b. - 1690)
  172. Zidenius Jakob Mårtensson (1677 - 1706)
  173. Nurcherus Michel Simonsson (deceased)
  174. Haustramnius / Albilacovius Jakob Sigfridsson (c.1642 - 1709)
  175. Avenarius Krister Jöransson (b. - 1727)
  176. Avenarius Georgius 'Jöran' Mattsson (b. - 1681)
  177. Lucander Johan (1695 - 1759)
  178. Stutaeus, Stuut Esko Matinpoika (c.1608 - 1674)
  179. Mulle Olaf (1420 - c.1508)
  180. Mulle Johan Olofsson (1460 - d.)
  181. Löflund Matias Andersson (b. - 1742)
  182. Carlander Johan Henriksson (b. - 1686)
  183. Paulinus Anders Johansson (b. - 1703)
  184. Zadelerus Markus Paulsson (b. - 1662)
  185. Mullander Mathias (1629 - 1683)
  186. Mullander Mårten Mattsson (1650 - 1730)
  187. Faberman Josef Josefsson (1689 - 1730)
  188. Fabricius Thomas Thomasson (b. - 1671)
  189. Fabricius Matias Thomasson (b. - 1678)
  190. Mojerus Jöran Eriksson (b. - c.1641)
  191. Ariin / Arinus / Arihn Simon (1660 - c.1721)
  192. Lacman Erik (1695 - 1769)
  193. Lacman Eric (c.1661 - c.1727)
  194. Gunnerus Isak Samuelsson (c.1643 - 1681)
  195. Gunnerus Henrik Samuelsson (b. - 1713)
  196. Gunnerus Samuel Mickaelsson (b. - 1658)
  197. Gunnerus Mikael Samuelsson (b. - 1704)
  198. Alftan Johan Israelsson (1692 - 1755)
  199. Degerman Anders Persson (1672 - 1752)
  200. Wikar Jakob Jakobsson (1675 - 1753)
  201. Häggman Lars (1699 - 1758)
  202. Forsman Johan Johansson (c.1699 - 1780)
  203. Cederberg Johan (1696 - 1735)
  204. Cederberg Bengt (1651 - 1729)
  205. Kempe Lars(b. - 1742)
  206. Strandman Henrik Johansson (b. - 1726)
  207. Kolkonius Abraham Eskilsson (c.1629 - 1706)
  208. Kunelius Israel Benedictuksenpoika (1662 - 1713)
  209. Molenius (Mollenius) Jonas Eriksson (b. - 1709)
  210. Elg (Hirvi) Lars Mattsson (b. - 1702)
  211. Werander / Wuoronius Gabriel Gustafsson (c.1636 - 1706)
  212. Werander Gustaf Gabrielsson (c.1668 - 1704)
  213. Häckman Henrik Simonsson (b. - 1712)
  214. Jemsonius Lars Paulsson (c.1621 - c.1674)
  215. Fellman Esaias Esaiasson (c.1700 - c.1756)
  216. Fellman Esaias Esaiasson (1675 - 1736)
  217. Fellman-Ijander Esaias Mansvetuksenpoika(1620 - 1697)
  218. Fellman Jacobus Olai Olaf (c.1550 - 1615)
  219. Fellman Mansvetus Jacobi (1594 - 1650)
  220. Olai Henricus(c.1530 - c.1592)
  221. Rautalammensis Paulus Pauli (b. - c.1693)
  222. Falck Johan Hansson (b. - 1703)
  223. Cunelius Benedictus Canuti (c.1622 - 1690)
  224. Jentze Ericus Laurentii (c.1505 - d.)
  225. Jentze Laurentius Henrikinpoika (c.1480 - c.1533)
  226. Jenzen Laurentius Laurentii (deceased)
  227. Jenze Laurentius Laurentii (c.1526 - c.1603)
  228. Idman Nils Danielsson (1680 - 1750)
  229. Melander Gabriel Johansson (1698 - 1765)
  230. Jemsonius Paul Paulsson (c.1683 - 1743)
  231. Ekelöf Henrik Hansson (1550 - 1602)
  232. Oxman Clemens Bartholdi (c.1625 - 1702)
  233. Storckovius Simon Eriksson (c.1625 - 1676)
  234. Tornberg Henrik Johansson (c.1678 - 1743)
  235. Hjerta Anders Eriksson (1601 - 1657)
  236. Pontanus Jöran Samuelis (c.1681 - 1751)
  237. Ursinus Nils Jakobsson (c.1674 - 1725)
  238. Ursinus Jacob Jakobsson (c.1686 - 1733)
  239. Hipping / Hyppingius Anders Mattsson (1669 - 1754)
  240. Fant Michael Eriksson (c.1676 - 1746)
  241. Lithovius Henrik (b. - 1678)
  242. Limingius Gabriel Isaksson (c.1627 - c.1660)
  243. Lithovius Karl Isaksson (b. - 1681)
  244. Carlander Josef Johansson (b. - 1699)
  245. Julenius Zachris Samuelsson (c.1690 - 1735)
  246. Julenius Samuel Zakariasson (b. - 1717)
  247. Julenius Zachris Jakobsson (c.1625 - 1686)
  248. Julenius Jakob Zakariasson (b. - 1691)
  249. Carlander Johan Larsson (1630 - 1680)
  250. Mathesius Josef Josefsson (1640 - 1689)
  251. Prytz Lars Johansson (1623 - 1692)
  252. Brennerus Henrik Isaksson (1630 - 1689)
  253. Wialenius Anders Johansson (c.1650 - 1707)
  254. Birkman Jöran Jakobsson (b. - 1688)
  255. Soraeus Matias (b. - 1702)
  256. Saringius Sigfrid Eskilsson (b. - 1720)
  257. Stenius Gustaf Gabrielsson (b. - 1698)
  258. Hoslerus Jakob Henriksson (1681 - c.1749)
  259. Hoslerus Henrik (b. - 1704)
  260. Hoslerus Jeremias Henriksson (b. - 1713)
  261. Kotterus Nils Mattsson (b. - 1701)
  262. Pecklin / Pecklinus Simon Simonsson (1696 - 1733)
  263. Forbus Johan Johansson (b. - 1742)
  264. Josander Henrik Josefsson (b. - 1743)
  265. Rothinius Lars Larsson (b. - 1739)
  266. Bonderus Henrik (b. - 1728)
  267. Rajalenius Jöran Jöransson (b. - 1689)
  268. Rajalin (Rajalenius) Jöran Jöransson (1681 - 1739)
  269. Barck Johan Johansson (c.1679 - 1749)
  270. Cajander Kristoffer (b. - 1742)
  271. Cajander Anders (b. - 1742)
  272. Kajander/Cajander Sigfrid Sigfridus (b. - 1705)
  273. Simalinus Samuel Jacobi (b. - 1712)
  274. Simalinus Samuel (1680 - 1736)
  275. Tornberg Johannes Nicolai (1640 - 1717)
  276. Hartman Israel Olofsson (1691 - 1730)
  277. Hartman Samuel Jöransson (b. - 1653)
  278. Festing Joakim Bertilsson (b. - 1710)
  279. Rudnesius Canutus Johannis (b. - 1648)
  280. Soilander Olof Henriksson (b. - 1739)
  281. Hirn Anders Jonasson (b. - 1712)
  282. Carlenius / Carlinius Henric Henricsson (c.1695 - 1732)
  283. Preutz Johannes (Hans) Larsson (c.1660 - c.1694)
  284. Mathesius Gabriel Josefsson (b. - 1692)
  285. Mathesius Nils Gabrielssson (1676 - 1740)
  286. Kiemmer Anders (1674 - 1735)
  287. Pacchalenius Jonas Andersson (b. - 1706)
  288. Henricius Henrik Nilsson (b. - 1699)
  289. Pacchalenius Anders Andersson (c.1679 - 1735)
  290. Pacchalenius Gabriel Andersson (b. - 1721)
  291. Hemmelin Gabriel Gustavsson (b. - 1719)
  292. Hemelinus Gustaf Mattsson (b. - 1692)
  293. Boman / Boraeus Bertil Michelsson (b. - 1691)
  294. Collinius Mikael Johansson (b. - 1685)
  295. Collinus Gustaf Johansson (b. - 1679)
  296. Collinius Paul Johansson (b. - 1665)
  297. Herkepaeus Erik Kritoffersson (b. - 1711)
  298. Herkepaeus Erik Andersson (b. - 1693)
  299. Florinus Bertil Jakobsson (b. - 1669)
  300. Ithimaeus Bertil Axelsson (b. - 1709)
  301. Ithimaeus Karl Axelsson (b. - c.1690)
  302. Ithimaeus Axel Bertilsson (b. - c.1684)
  303. Mollenius Matias Eriksson (b. - 1679)
  304. Jöransson Erik (b. - 1661)
  305. Mollenius Erik Eriksson (b. - 1689)
  306. Judius Zachris Simonsson (b. - 1678)
  307. Münster Jakob Berndtsson (deceased)
  308. Ivanander Påhl (Paulus) (b. - 1657)
  309. Salmenius Henrik Petrusson (1692 - 1779)
  310. Stuteus Joakim Mattsson (c.1580 - c.1633)
  311. Olofsson Kasper (b. - 1600)
  312. Frondell / Frondelius Erik Svensson (b. - 1743)
  313. Bergius Sigfrid Larsson (1629 - 1714)
  314. Favorinus Erik Grelsson (b. - 1712)
  315. Ursinus Jakob Sigfridsson (c.1642 - 1704)
  316. Olofsson Henrik (c.1530 - 1611)
  317. Olofsson Lars (b. - c.1608)
  318. Henriksson Abraham (b. - 1615)
  319. Favorinus Johan Johansson (c.1664 - 1716)
  320. Krogerus Samuel Olofsson (b. - 1674)
  321. Barck Nils Nilsson (b. - 1728)
  322. Nurcherus Johan Simonsson (b. - 1641)
  323. Nigraeus Jöran Eriksson (b. - 1678)
  324. Stuut Lars Matiaksenpoika (1520 - d.)
  325. Mulle Matias Johannes (1500 - d.)
  326. Beckman Johan Johansson (1644 - 1702)
  327. Hertz / Hartz Henrik Reinholdsson (c.1678 - 1732)
  328. Rohianus Olof Simonsson (b. - 1673)
  329. Rohianus Simon Mikaelsson (b. - c.1661)
  330. Lithovius Henrik Josefsson (1621 - 1677)
  331. Nigraeus Johan Jöransson (deceased)
  332. Amnell / Amnelius Johan Mattsson (1692 - 1772)
  333. Gumse Johan Jakobsson (1679 - 1742)
  334. Liceen / Licenius Thomas Eriksson (c.1680 - 1759)
  335. Collenius Anders Mattsson (b. - 1676)
  336. Krogerus Paul Olofsson (deceased)
  337. Krogerus Olof Andersson (b. - 1634)
  338. Stuut Matts Larsinpoika (c.1550 - 1597)
  339. Orenius Krister Mattsson (1630 - 1691)
  340. Hordelius Jöran Persson (b. - c.1626)
  341. Kulhovius Grels Jakobsson (c.1650 - 1695)
  342. Särki Johan Mattsson (b. - 1623)
  343. Rubellius Jakob Johansson (c.1660 - 1717)
  344. Nicolai Ericus (b. - 1658)
  345. Hermigier Herman (c.1635 - 1697)
  346. Ulstadius Lars (c.1650 - 1732)
  347. Simonsson Elias (b. - c.1584)
  348. Wenne Jacobus (c.1483 - c.1530)
  349. Rothovius Isac Börjesson (1572 - 1652)
  350. Lauraeus Josef Olofsson (1653 - 1694)
  351. Svenonius Enevald Svensson (1617 - 1688)
  352. Cajander Anders Mattsson (b. - 1689)
  353. Cajander (Kajander) Kristian (b. - 1736)
  354. Kaijain (Cajander) Simon (deceased)
  355. Hermigier Sigfrid Mattsson (b. - 1661)
  356. Timmerman Erik Antonsson (b. - 1722)
  357. Rodde Kaspar Matthias (1689 - 1743)
  358. Bure Erik Kristoffersson (b. - 1716)
  359. Albogius Erik Johansson (b. - 1704)
  360. Albogius Johan Eriksson (b. - 1693)
  361. Albogius Justus Eriksson (b. - 1684)
  362. Albogius Erik Justusson (c.1665 - 1701)
  363. Carlinius Sigfrid Sigfridsson (b. - 1704)
  364. Carlinius Henrik Sigfridsson (b. - 1700)
  365. Kauhanen Henrik Henriksson (b. - 1658)
  366. Lyra Henrik Petersson (b. - 1704)
  367. Lyra Per Henriksson (1624 - 1678)
  368. Lyra Petrus Petrusson (b. - 1630)
  369. Lyra Martin Petrusson (c.1625 - 1688)
  370. Lyra Henrik Petrusson (c.1618 - c.1664)
  371. Lyra Petrus (1592 - c.1630)
  372. Brax Erik Sigfridsson (b. - 1698)
  373. Paldanius Johan Eliasson (b. - 1693)
  374. Paldanius Samuel Thomsson (1596 - 1651)
  375. Frosterus Anders Jakobsson (c.1660 - 1713)
  376. Forbus Lars Henriksso (c.1667 - 1725)
  377. Lithovius Gabriel Gabrielsson (c.1655 - 1704)
  378. Paldanius Johan Samuelsson (1637 - 1672)
  379. Justander Erik Johansson (c.1623 - 1678)
  380. Thoranius Johan (1670 - 1733)
  381. Thoranius Johan (deceased)
  382. Forsander Petrus Johansso (1678 - 1747)
  383. Limingius Gabriel Christersson (c.1604 - 1641)
  384. Limingius Samuel Josefsson (1604 - 1659)
  385. Ring Johan Jakobsson (c.1570 - d.)
  386. Wirzenius Anders Josefsson (b. - 1730)
  387. Nicolai Olaus (deceased) / Kaplan i Vårdö (1637-39)
  388. Haartman Johan Jakobsson (1682 - 1737)
  389. Coselius Erik Abrahamsson (b. - 1722)
  390. Bergius Johan Andersson (1696 - 1725)
  391. Juslenius Abraham Danielsson (b. - 1719)
  392. Lignipaeus Johan Jakobsson (b. - 1679)
  393. Lignipaeus Jacob Bertilsson (b. - c.1667)
  394. Polviander Nils Simonsson (c.1670 - c.1716)
  395. Wallman Gabriel Gabrielsson (c.1691 - 1752)
  396. Wallman Gabriel Abrahamsson (b. - 1704)
  397. Revallius Sigfrid Sigfridsson (c.1630 - 1688)
  398. Streng Jonas Andersson (1676 - 1736)
  399. Herkepaeus Kristoffer Kristersson (b. - 1729)
  400. Forselius (Raumannus) Gustaf Eriksson (c.1655 - 1707)
  401. Collanus Erik Claesson (1691 - 1736)
  402. Granbäck Jonas Larsson (b. - 1711)
  403. Sagittarius Josef Henriksson (b. - 1660)
  404. Sagittarius Johan Josefsson (b. - 1673)
  405. Fabricius Henrik Bengtsson (b. - 1671)
  406. Fabrinus Johan Henriksson (c.1655 - 1706)
  407. Fabrinus Johan (1698 - 1740)
  408. Wiloides Mathias (deceased)
  409. Borgstadius Eric Simonsson (1581 - 1637)
  410. Borgoënsis Simon Jakobsson (b. - 1612)
  411. Coriander Samuel Jöransson (c.1675 - 1732)
  412. Drysenius Matias (b. - 1694)
  413. Vigelius Sven Larsson (b. - 1653)
  414. Bahn Johan Adamsson (1621 - 1657)
  415. Boge Påhl Gustafsson (c.1660 - 1729)
  416. Forsander Johan Arvidsson (deceased)
  417. Forsander Johan Johansson (b. - 1716)
  418. Svanstrupe Stefan Ericsson (b. - 1716)
  419. Taurus Bonelius Sigfrid Kristersson (1626 - 1701)
  420. Woivalenius Erik Sigfridsson (1610 - 1669)
  421. Woivalenius Elias Eriksson (c.1654 - 1714)
  422. Kihl Gabriel Gabrielsson (b. - 1716)
  423. Kihl Samuel Gabrielsson (b. - 1706)
  424. Auricola Josef (b. - 1692)
  425. Auricola Magnus Josefsson (1680 - 1723)
  426. Kihl Jöran Gabrielsson (b. - c.1701)
  427. Masalinus Petter Pettersson (1676 - 1756)
  428. Granroth Bengt Gustavsson (1680 - 1715)
  429. Reinius Matias Henriksson (1656 - 1723)
  430. Olsonius Michael Olofsson (b. - 1727)
  431. Polin Matias Jakobsson (b. - 1737)
  432. Osolander Gabriel Henriksson (b. - 1743)
  433. Palilius Henrik (b. - 1740)
  434. Palilius Henrik Henriksson (c.1670 - 1750)
  435. Svanstrupe Isak Stefansson (c.1620 - c.1694)
  436. Svanstrupe Erik Stefansson (c.1610 - c.1647)
  437. Svanstrupe Elias Stefansson (c.1600 - d.)
  438. Svanstrupe Stefan Mattsson (c.1580 - c.1644)
  439. Lindormi Nils (1608 - 1671)
  440. Florinus Johan Martinsson (b. - 1675)
  441. Collander Samuel Tomasson (1673 - 1727)
  442. Lauraeus Olof Olofsson (1690 - 1729)
  443. Sacklinius Henric Staffanson (1638 - 1681)
  444. Sacklinius Lars Henriksson (1676 - 1750)
  445. Pahlman Jöran Markusson (1672 - 1723)
  446. Florinus Kristoffer Mårtensson (b. - c.1694)
  447. Röökman Gabriel Johansson (c.1672 - 1700)
  448. Petrejus Joel Joelsson (1696 - 1737)
  449. Stigelius Nils Eriksson (1685 - 1740)
  450. Leistenius Olof Johansson (1605 - 1658)
  451. Leistenius Jakob Olofsson (1656 - 1697)
  452. Tackou Matias Mattsson (1690 - 1748)
  453. Hoffrén Aron Henriksson (b. - 1718)
  454. Juslenius Gabriel (1666 - 1724)
  455. Wannæus Johan Johansson (1680 - 1746)
  456. Limnelius Erik Karlsson (1685 - 1731)
  457. Rajalin Henrik Jöransson (1673 - 1750)
  458. Chydenius Andreas (b. - 1711)
  459. Pernovius Gabriel Mattsson (c.1620 - 1657)
  460. Brennerus Per Mårtensson (c.1590 - 1647)
  461. Saxenius Johan Eskilsson (b. - 1713)
  462. Ambergius / Amberg Anders Mikaelsson (b. - 1736)
  463. Laevonius Jacob Tomasson (1656 - 1729)
  464. Laihiander Johan Eriksson (b. - 1703)
  465. Collenius Gabriel Andersson (b. - 1680)
  466. Herkelenius Anders Mårtensson (c.1630 - c.1669)
  467. Thurovius (Härkälä) Johan Thomasson (1672 - 1730)
  468. Korp Sigfrid Andersson (1587 - 1679)
  469. Hagman Erik (b. - 1700)
  470. Pahlman Erik Eriksson (c.1675 - 1741)
  471. Bunovius Anders Mattsson (b. - 1704)
  472. Thauvonius Jonas Johansson (b. - 1715)
  473. Hagerus Gabriel Henriksson (b. - c.1680)
  474. Hagerus Henricus Henrici (b. - 1656)
  475. Hagerus Abraham Henriksson (b. - 1682)
  476. Miltopaeus Petter Mårtensson (c.1665 - 1731)
  477. Ahlström Sigfrid Olofsson (b. - 1674)
  478. Cnaserus / Ahlqvist Johan Sigfridsson (b. - 1688)
  479. Lucander Johan Eskilsson (b. - 1692)
  480. Stigelius Johan Henriksson (b. - 1713)
  481. Stigelius Nils Jakobsson (b. - 1712)
  482. Falk Nicolaus Philippi (1589 - 1638)
  483. Krook Nils Benjaminsson (1656 - 1722)
  484. Thesleff Claes Hansson (c.1612 - 1666)
  485. Nycopensis Samuel Nilsson (1658 - 1688)
  486. Krook Benjamin Simonsson (1625 - 1675)
  487. Palander Simon Henriksson (b. - 1702)
  488. Stigelius Johan Mikaelsson (b. - 1691)
  489. MatthiaeBartholdus (b. - c.1585)
  490. Quintus Cariolus Bartholdi (b. - c.1629)
  491. Hammarmannus Magnus Tomasson (b. - c.1611)
  492. Hammarmannus Nils Magnusson (c.1610 - 1664)
  493. Stigeaus Klemet Mikaelsson (b. - 1630)
  494. Stigelius Jakob Klemetsson (b. - 1679)
  495. Stigelius Erik Jakobsson (b. - 1731)
  496. Artolin Johan Jöransson (b. - 1715)
  497. Tocklenius Tobias Johansson (1699 - 1739)
  498. Almannus Anders Mikaelsson (b. - 1677)
  499. Stigelius Mikael Henriksson (b. - 1651)
  500. Stigelius Mikael Mikaelsson (b. - 1692)
  501. Uhonius Johan (c.1664 - d.)
  502. Utter Georg Olofsson (1590 - 1654)
  503. Enckell Elias Kristoffersson (c.1664 - 1721)
  504. Utter Johan Johansson (1698 - 1764)
  505. MathesiusJosef Matiasson (1608 - 1685)
  506. Mathesius Anders Andersson (b. - 1689)
  507. Mathesius Anders Mathiasson (c.1600 - d.)
  508. Mathesius Johan Mattsson (c.1660 - 1702)
  509. Mathesius Mathias Johannis (c.1630 - c.1671)
  510. Hourenius Josef Mikalesson (1609 - c.1660)
  511. Hourenius Henrik Josefsson (b. - 1675)
  512. Ahlholm Gabriel (c.1628 - c.1684)
  513. Ahlholm Henrik (b. - 1695)
  514. Sinius Erik Isacsson (b. - 1726)
  515. Ahllund Josef (c.1682 - 1744)
  516. Lappodius Jakob Eriksson (1622 - 1660)
  517. Molsdorffer Johan Samuelsson (b. - 1724)
  518. Nircko Sigfrid Isaksson (b. - 1699)
  519. Brax Johan Eriksson (b. - 1737)
  520. Bonelius Krister Sigfridsson (c.1673 - 1745)
  521. Härkä eli Bonelius Krister Eriksson (1590 - 1672)
  522. Bonelius Sigfrid Sigfridsson (1664 - 1716)
  523. Kranck Karl Karlsson (b. - 1695)
  524. Wilander Matias Olofsson (1673 - 1740)
  525. Josander Josef Johansson (c.1626 - 1699)
  526. Kranck Alexander Karlsson (c.1673 - 1724)
  527. Montanus Matias Johansson (1653 - 1738)
  528. Silander Isaac (b. - 1731)
  529. Simolenius Petter Jakobsson (c.1678 - 1720)
  530. Salenius Jöran (deceased)
  531. Etholenius Karl Johansson (b. - 1743)
  532. Montanus Kasper Mattsson (b. - c.1690)
  533. Ristelius Pehr Bengtsson (b. - 1695)
  534. Dannenberg Georg (b. - 1724)
  535. Brunlöf Johan Michelsson (b. - 1661)
  536. Brunlöf Mikael Johansson (b. - 1720)
  537. Kreander Anders Mattsson (b. - 1731)
  538. Lagus Johan Jöransson (b. - 1712)
  539. Hermainen Abraham Olofsson (b. - 1672)
  540. Orenius Erik Kristersson (1658 - 1740)
  541. Enqvist Johan (b. - 1727)
  542. Calamnius Gabriel Josefsson (1695 - 1754)
  543. Affrén Anders (b. - 1718)
  544. Calamnius Josef Gabrielsson (1660 - 1716)
  545. Granqvist Kristoffer Johansson (b. - 1715)
  546. Sipelius Jakob Johansson (b. - 1733)
  547. Forselius Jakob Eliasdotter (1691 - 1758)
  548. Granqvist Johan (b. - 1727)
  549. Gröön Kasper Henriksson (1681 - 1744)
  550. Neglick Anders (c.1664 - 1725)
  551. Winter Henrik Mårtensson (c.1650 - 1694)
  552. Ruuth Anders Johansson (1680 - 1718)
  553. Ruuth Johan Bertilsson (1629 - 1703)
  554. Gammal Esaias Gabrielsson (1644 - 1653)
  555. Mumma Gustaf (b. - 1715)
  556. Kettunius Andreas Thomae (b. - c.1584)
  557. Kettunius Bertil Andersson (b. - 1634)
  558. Kettunius Johan Bertilsson (deceased)
  559. Kettunius Samuel Johansson (1644 - 1719)
  560. Engmarck Henrik (b. - 1722)
  561. Norrgren Anders Samuelsson (1696 - 1771)
  562. Falander Josef Isaksson (deceased)
  563. Falander Johan Isaksson (b. - 1693)
  564. Falander Jakob Isaksson (b. - 1714)
  565. Mathesius Henrik Johansson (c.1630 - 1660)
  566. Mathesius Per Josefsson (c.1635 - 1693)
  567. Neostadius Kasper Markusson (c.1636 - 1679)
  568. Falander Isak Eriksson (1635 - 1693)
  569. Leistenius Jakob Hesekielsson (c.1685 - 1754)
  570. Taxell Arvidus Andreæ (c.1672 - 1715)
  571. Lignipaeus Johan Mårtensson (b. - 1689)
  572. Maexmontan Mikael Mikaelsson (1690 - 1763)
  573. Forsman Karl (1698 - 1750)
  574. Petri Ludovicus (Lodwich) (deceased)
  575. Erici Nicolaus (b. - 1628)
  576. Finno Gregorius Clementis (c.1568 - c.1639)
  577. Linck Samuel Mattsson (c.1679 - 1716)
  578. Takku Henrik Mattsson (1630 - 1717)
  579. Rungius Johan Mattsson (c.1666 - 1704)
  580. Erici Gregorius (c.1570 - d.)
  581. Mojerus Henricus Gregorii (b. - 1664)
  582. Ryökäs Matthias Benedicti (b. - 1648)
  583. Röökman Johan Mattsson (b. - 1679)
  584. Miltopaeus Mårten Eskilsson (1631 - 1679)
  585. Berg Elias Laurentii (c.1650 - 1700)
  586. Berg Henrik (c.1694 - 1732)
  587. Ståhlberg Gabriel Georgsson (1699 - 1767)
  588. Ståhlberg Josef Georgsson (1698 - 1742)
  589. Ståhlberg (Fabricius) Georg Jöransson (b. - 1730)
  590. Limatius Johan Henriksson (c.1675 - d.)
  591. Paulinus vanhempi Arvid Johansson (c.1660 - 1737)
  592. Ithimaeus Bertil Karlsson (1650 - 1705)
  593. Ithimaeus Karl Bertilsson (b. - 1702)
  594. Gezelius Gabriel (1675 - d.)
  595. Gezelius Johan Georgsson (1661 - 1714)
  596. Gallenius Lars Larsson (1690 - 1737)
  597. Lundinus Petter Olofsson (1627 - 1670)
  598. Pictorius Johan Olofsson (b. - 1643)
  599. Åhs Pehr Larsson (c.1664 - 1704)
  600. Galle Håkan Nilsson (b. - 1657)
  601. Laihelius Johan Håkansson (1630 - 1663)
  602. Peldan Gabriel Henriksson (b. - 1691)
  603. Peldan Jakob Henriksson (b. - 1705)
  604. Peldanus (Strigelius) Henrik Jakobsson (c.1626 - 1673)
  605. Kepplerus Gabriel Alexandersson (c.1684 - 1754)
  606. Chytraeus Jakob Jakobsson (c.1689 - 1737)
  607. Salinius Matias Sigfridsson (b. - 1737)
  608. Gadolin Jakob Andersson (1678 - 1758)
  609. Browallius Anders (1675 - 1720)
  610. Rungius Jakob (b. - 1723)
  611. Salin Simon (1688 - 1715)
  612. Elgfooth Bengt (b. - 1695)
  613. Elgfooth Olof Benedictuksenpoika (b. - 1742)
  614. Gummerus Henrik (1697 - 1743)
  615. Gummerus Anders Henrikinpoika (1671 - 1716)
  616. Elg Johan Larsson (1674 - 1717)
  617. Lucander Johan (b. - c.1714)
  618. Torlenius Karl Henriksson (b. - 1689)
  619. Reilinus Erik Mattsson (c.1662 - 1712)
  620. Lagus (Lepus) Gabriel Josefsson (c.1635 - 1709)
  621. Lepus Joseph Georgii (1600 - 1640)
  622. Totilius Jost Simonsson (b. - 1726)
  623. Weckman Henrik Jöransson (c.1674 - 1741)
  624. Weckman Samuel Jöransson (c.1670 - 1711)
  625. Kaskas Samuel (1685 - 1765)
  626. Kaskas Jakob (b. - 1702)
  627. Kaskas Sigfrid (b. - 1662)
  628. Bonerus Henrik Olofson (b. - 1717)
  629. Auricola Johan Josefsson (b. - 1694)
  630. Barck Nils Nilsson (c.1653 - 1708)
  631. Sciurenius Johan (1697 - 1758)
  632. Thorwöste Johan (1676 - 1721)
  633. Gottskalk Johan (1686 - 1739)
  634. Svanstrupe Erik Eriksson (1647 - 1693)
  635. Lyra Henrik Johansson (1699 - 1775)
  636. Melartopaeus Josef Mattsson (1614 - 1654)
  637. Melartopaeus Krister Josefsson (b. - 1693)
  638. Miödh Jonas Månsson (b. - 1711)
  639. Rilander Anders (b. - c.1740)
  640. Sterenius Henrik (b. - 1729)
  641. Neppius/ Nurpilaeus Sigfrid (b. - 1697)
  642. Lyra Johan Mårtensson (b. - 1704)
  643. Lyra Erik Johansson (c.1686 - 1743)
  644. Mulinus Henrik (deceased)
  645. Mulinus Simon Klemetsson (b. - 1691)
  646. Wahrenberg Michael Simonsson (b. - 1729)
  647. Wannæus Johan Johansson (1645 - 1718)
  648. Mulinus Johan Simonsson (b. - 1712)
  649. Justander Henrik Ericsson (1676 - 1749)
  650. Bonstorph (Bonsdorff) Kristoffer (c.1673 - 1720)
  651. Forsander Sr. Elias Johanson (1692 - 1735)
  652. Kepplerus Alexander Alexandersson (1679 - 1738)
  653. Sirelius Jakob Bengtsson (1676 - 1755)
  654. Molitor Anders Josefsson (c.1684 - 1734)
  655. Lydenius Hindrik (1683 - 1727)
  656. Argillander Johan Johansson (c.1680 - 1723)
  657. Argillander Henrik (1673 - 1756)
  658. Argillander Jeremias Johansson (c.1670 - 1706)
  659. Argillander Samuel Johansson (b. - 1696)
  660. Argillander Johan Johansson (1662 - 1693)
  661. Argillander Ivar Johansson (c.1669 - 1721)
  662. Costianus Mårten Eriksson (c.1682 - 1761)
  663. Lupaeus Johan Magnus (c.1623 - 1680)
  664. Alftanus Erik Eriksson (c.1585 - 1639)
  665. Levonius Sigfridus Sigfridsson (b. - 1697)
  666. Heinricius (Korhonius) Andreas Henricsson (c.1630 - 1673)
  667. Heinricius Anders Andersson (c.1672 - 1729)
  668. Aschanius (Asicanius) Petter (c.1678 - 1750)
  669. Lochtovius Isaacus Caroli (c.1639 - 1668)
  670. Lochtovius Carolus Erici (c.1605 - 1640)
  671. Lochtovius Ericus Jacobi (b. - c.1620)
  672. Erici Jacobus (b. - 1593)
  673. Peitzius Martinus Henrici (1655 - 1727)
  674. Peitzius Martinus Michaelis (1610 - 1674)
  675. Portinus Petter Svenonis (c.1653 - c.1714)
  676. Gallus Lars Johansson (b. - 1633)
  677. Westzynthius Magnus Gabrielis (1637 - 1692)
  678. Forbus Casparus Caspari (c.1633 - 1664)
  679. Ahlholm Claudius Henrici (1626 - 1674)
  680. Junelius Olaus Andreae (1680 - 1716)
  681. Antilius Samuel Samuelis (c.1691 - 1730)
  682. Procopaeus Kristian Persson (1646 - 1693)
  683. Rautenius Abraham Isaksson (b. - 1684)
  684. Procopaeus Henrik Pettersson (c.1632 - 1678)
  685. Cajanus Johan Eriksson (b. - 1730)
  686. Procopaeus Nils Henriksson (b. - 1697)
  687. Ulopolitanus Nicolaus Nicolai (c.1605 - 1676)
  688. Marci Johannes (b. - 1611)
  689. Tammelander (Alstadius) Michael Caspari (c.1605 - c.1647)
  690. Ingonis Thomas (c.1520 - 1574)
  691. Limingius Ljungo Thomae (c.1550 - 1610)
  692. Thalin Isac Eliasson (c.1680 - 1740)
  693. Asp Henrik Karlsson (1697 - 1758)
  694. Asp Jöran Henriksson (b. - 1721)
  695. Asp Henrik Jöransson (c.1663 - 1710)
  696. Reuter Per Simonsson (b. - 1678)
  697. Kuckerus Henrik (b. - 1671)
  698. Agricola Simon Christiansson (b. - 1605)
  699. Röd Henricus Olai (c.1535 - d.)
  700. Svart Henricus Laurentii (c.1540 - d.)
  701. Simonis Petrus (c.1520 - d.)
  702. Fontelius Gustaf Nilsson (b. - 1736)
  703. Hermainen Erik Abrahamsson (b. - 1675)
  704. Hermainen Isak Abrahamsson (b. - 1700)
  705. Thuronius Abraham Johansson (1659 - 1714)
  706. Giösling Henricus (c.1680 - 1729)
  707. Gudzaeus Jakob Johan Fabiansson (c.1676 - 1730)
  708. König Anders Johansson (c.1682 - 1746)
  709. Reuter Emanuel Danielsson (c.1650 - 1723)
  710. Reuter Daniel Larsson (c.1618 - 1685)
  711. Chytraeus Samuel Mattsson (b. - 1689)
  712. Waccenius Simon Simonsson (c.1665 - 1739)
  713. Procopaeus Petrus Tomasson (1602 - 1679)
  714. Greek Simon Karlsson (b. - 1691)
  715. Procopaeus Gabriel Johansson (b. - 1729)
  716. Tammelinus Mattias Larsson (c.1570 - 1636)
  717. Anchaerus Henricus (b. - 1723)
  718. Tammelin Isak Mattsson (1690 - 1742)
  719. Tammelinus Matias Isaksson (b. - 1722)
  720. Amnelius Tomas Jöransson (b. - 1716)
  721. Sarin Lars Bengtsson (c.1670 - 1710)
  722. Pihl David Eriksson (c.1670 - d.)
  723. Tammelinus Isak Mattsson (c.1620 - 1693)
  724. Aquilinus /Boterus Per Jakobsson (b. - 1676)
  725. Agricola Nils Jöransson (b. - 1690)
  726. Agricola Jakob Göransson (1644 - 1700)
  727. Agricola Jöran Bertilsson (c.1600 - 1675)
  728. Asp Gustaf Karlsson (c.1692 - 1776)
  729. Thaniander Claes Tomasson (deceased)
  730. Fabritius Klemens (c.1680 - 1719)
  731. Porthanus Henrik Sigfridsson (1669 - 1729)
  732. Porthanus Sigfrid Gustavsson (c.1625 - 1693)
  733. Krogius Samuel Paulsson (1687 - 1750)
  734. Gerlander Ambrosius (c.1678 - 1727)
  735. Arenius Per (b. - 1686)
  736. Laibeck (Chyraeus) Kristian Mattsson (b. - 1688)
  737. Alstadius Mårten Casparsson (1597 - 1667)
  738. Alexius / Alstadius Casper Mårtensson (b. - 1692)
  739. Prochman Johan Karlsson (c.1650 - 1694)
  740. Amnelin Anders Håkansson (1675 - 1732)
  741. Hållfast Elias Arvidsson (1630 - 1682)
  742. Rislachius Gabriel Elisasson (b. - 1732)
  743. Prochman ( Prochæus) Karl Persson (c.1628 - 1691)
  744. Asproth Järvi Jöran (Yrjö) Johansson (1640 - 1690)
  745. Asproth Johan (1682 - 1756)
  746. Bertilsson Matts (b. - 1535)
  747. Iivanain Johan Mattsson (b. - c.1578)
  748. Iivanainen Olof Johansson (b. - 1625)
  749. Brennerus Gustaf Isaksson (1638 - 1695)
  750. Holstius Fredrik (b. - 1710)
  751. Uronius Mårten (deceased)
  752. Weckman Nils Nilsson (c.1691 - c.1746)
  753. Europaeus Matias (c.1686 - 1736)
  754. Mollenius Samuel Matiasson (c.1670 - 1717)
  755. Molander Aaron Andersson (1691 - 1755)
  756. Molander Claes Claesson (1692 - 1742)
  757. Molander Claes Claesson (b. - 1729)
  758. Molander Claes Samuelsson (b. - c.1681)
  759. Fabrelius Erik Andersson (b. - 1704)
  760. Hallitius / Halicius Jakob Jakobsson (b. - 1704)
  761. Molander Anders Claesson (b. - 1720)
  762. Winter Henrik Mårtensson (1680 - 1734)
  763. Kyander Anders Andersson (deceased)
  764. Kyander Aron Andersson (b. - 1693)
  765. Kyander Göran Johansson (b. - c.1703)
  766. Kyander Anders Johansson (c.1670 - d.)
  767. Kyander Johan Johansson (c.1660 - c.1710)
  768. Kyander Johan Göransson (c.1630 - 1692)
  769. Kyander Georg Andersson (c.1590 - 1659)
  770. Kyander Anders Georg (c.1630 - 1692)
  771. Virgulander Lars Johansson (b. - 1697)
  772. Bachster Johan (b. - 1719)
  773. Bartholinus Petter (b. - c.1639)
  774. Uronius Pehr Mårtensson (deceased)
  775. Poppius Abrahamus Niklasson (c.1615 - 1671)
  776. Ethelenius Eskil (b. - c.1697)
  777. Stenius Mårten Isaksson (c.1670 - 1717)
  778. Poppius Henrik Abrahamsson (c.1649 - 1730)
  779. Brunnerus Abraham Mattsson (1644 - 1697)
  780. Winter Krister Kristersson (b. - 1701)
  781. Kettunius / Norrgren Johan Samuelsson (1678 - 1740)
  782. Herkepaeus Anders Larsson (b. - 1705)
  783. König Johan Andersson (b. - 1701)
  784. Casselius Erik Sigfridsson (c.1673 - 1730)
  785. Krook Bengt Johansson (c.1682 - 1749)
  786. Hoppenstong August Simonsson (b. - 1717)
  787. Sarelius Johan Eriksson (1682 - 1736)
  788. Cajanus Johan Ericsson (b. - 1741)
  789. Cajanus Erik Johansson (1658 - 1723)
  790. Cajanus (Hjerta) Johan Andersson (1626 - 1703)
  791. Orraeus Gustaf Axelsson (c.1662 - 1733)
  792. Alopaeus Magnus Magnusson (1675 - 1716)
  793. Alopaeus Magnus Månsson (1644 - 1692)
  794. Alopaeus Anders Magnusson (1683 - 1732)
  795. Printz Jakob Nilsson (c.1658 - 1713)
  796. Degerman Johan Persson (c.1683 - 1734)
  797. Essevius Hans "Hannu" (1604 - 1690)
  798. Neostadius Henrik Gustafsson (b. - 1710)
  799. Neostadius Gustaf Markusson (b. - 1712)
  800. Carlman Jakob Knutsson (b. - 1680)
  801. Florinus Erik Thomasson (b. - 1678)
  802. Carleman Knut Jakobsson (b. - 1656)
  803. Westzynthius Gabriel Knutsson / Canuti (1606 - 1670)
  804. Ulonius Johan (1624 - c.1663)
  805. Forsman Johan Johansson (1655 - 1707)
  806. Carlman Jakob (c.1602 - 1653)
  807. Sigfridsson Jacob (b. - 1625)
  808. Brotherus Sigfrid (c.1678 - 1716)
  809. Lång Mårten (c.1690 - 1760)
  810. Lång Nils Nilsson (c.1670 - 1716)
  811. Helsingius Markus Georgsson (b. - 1678)
  812. Rosenius Markus (b. - 1737)
  813. Rosenius Lars (b. - 1706)
  814. Maijdelin Jakob (b. - 1729)
  815. Alopaeus Johan Samuelsson (1686 - 1748)
  816. Cretalenius Matias Mårtensson (b. - 1730)
  817. Lepus Henrik (1580 - 1635)
  818. Lepus / Lagus Georgius 'Jöran' Henrici (1623 - 1696)
  819. Lagus Sr. Gabriel (1660 - 1695)
  820. Tectonius Nils (1688 - 1725)
  821. Lundanus Benjamin (1695 - 1754)
  822. Astreen (Astrenius) Isak Isaksson (1691 - 1755)
  823. Ringius Olof (deceased)
  824. Scholberg Carl (deceased)
  825. Grandell Ernest (1681 - 1697)
  826. Grandell Daniel (1677 - 1693)
  827. Grandelius Matias (c.1623 - 1667)
  828. Essevius Jakob (1676 - 1711)
  829. Essevius Lars "Lauri" (1645 - 1721)
  830. Lithovius Gabriel Larsson (deceased)
  831. Lithovius (Limingius) Lars Larsson (1645 - 1702)
  832. Uhlstadius Anders Andersson (b. - c.1668)
  833. Forbus Hans Hansson (c.1650 - 1733)
  834. Jurvelius Mikael Jakobsson (b. - 1670)
  835. Peitzius Gabriel Mårtensson (c.1682 - 1752)
  836. Steenstrand Johan Johansson (c.1660 - 1735)
  837. Keckman Daniel Johansson (c.1679 - 1738)
  838. Keckman Johan Johansson (c.1680 - c.1738)
  839. Anglenius (Nurkka-Nurckerus) Daniel (c.1628 - 1685)
  840. Keckman (Kähkönen)Johan Olavinpoika (c.1657 - 1707)
  841. Keckman Samuel Johansson (1687 - 1761)
  842. Wesilaxius Krister Jakobsson (deceased)
  843. Wesilaxius Kristoffer (b. - 1703)
  844. Zimmerman Krister Eriksson (1683 - 1743)
  845. Widlund Jakob (1692 - 1756)
  846. Carlborg (Röring) Henrik Johansson (1694 - 1766)
  847. Calamnius Petter Gabrielsson (1662 - 1722)
  848. Falander Erik (1682 - 1747)
  849. Wendelius Olof Johansson (b. - 1707)
  850. Roering Henrik Henriksson (1686 - 1738)
  851. Roering Johan Henriksson (1682 - 1728)
  852. Wenne Laurentius Johannis (b. - c.1587)
  853. Wenne Martinus Johannis (deceased)
  854. Wenne Johannes Jacobi (c.1510 - 1572)
  855. Spåra Olof Jacobsson (c.1540 - c.1613)
  856. Widbom Petter Nilsson (1689 - 1749)
  857. Astrenius Erik Isaksson (1694 - 1760)
  858. Enckell Johan Kristoffersson (1664 - 1739)
  859. Welinus / Wellander Johan (b. - 1681)
  860. Welinus Johan Johansson (b. - 1719)
  861. Mandraeus Matias Sigfridsson (b. - 1729)
  862. Sciurenius David Johansson (1692 - 1748)
  863. Sciurenius Johan (b. - 1722)
  864. Florin / Florinus Henric Henricsson (c.1668 - 1706)
  865. Kolckenius Petter Henriksson (b. - 1668)
  866. Kolcka Henrik (b. - 1658)
  867. Sodialenius Mårten Georgii (b. - 1676)
  868. Sodialenius Johan (b. - 1680)
  869. Johan ( c.1673 - 1745)
  870. Sevonius Johan (1699 - 1727)
  871. Hoppius Henrik (1624 - 1695)
  872. Hoppius Kristoffer (1662 - 1719)
  873. Levanus Henric (c.1699 - 1763)
  874. Levanus Johan Michael (c.1650 - 1710)
  875. Levanus Anders Johansson (1689 - 1727)
  876. Levanus Gustaf (1692 - 1749)
  877. Urenius Anders Andersson (b. - 1719)
  878. Indrenius Erik Simonsson (c.1660 - 1717)
  879. Thauvonius Gabriel Gabrielsson (c.1661 - 1719)
  880. Fabricius Johan (c.1664 - 1733)
  881. Fabricius Anders (c.1628 - 1701)
  882. Fabricius Anders Mattsson (deceased)
  883. Ruuth Simon Nicolai (b. - 1615)
  884. Rungius Nicolaus Matthiae (1560 - 1629)
  885. Fant Erik Eriksson (1672 - 1729)
  886. Rijckneck Theodor Johan Eriksson (c.1686 - 1745)
  887. Elimaeus Gabriel (b. - 1719)
  888. Riman Matias Jöransson (b. - 1737)
  889. Fonselius Johan Johansson (1691 - 1741)
  890. Favorinus Grels Mattsson (c.1600 - 1660)
  891. Favorinus Johan Grelsson (1633 - 1672)
  892. Immenius Jakob (1686 - 1746)
  893. Tolpo (Tålpo) Simon Johansson (1652 - 1711)
  894. Telin Tellinius Elias Andersson (c.1680 - 1734)
  895. Tuderus Johan Johansson (c.1636 - 1699)
  896. Sinius Johan Isaksson (c.1651 - 1729)
  897. Sinius Isak Isaksson (c.1660 - 1727)
  898. Possenius Anders (c.1670 - 1740)
  899. Forsskåhl Sigfridus Martini (c.1500 - c.1573)
  900. Gottleben Johannes Gabrielsson (b. - 1709)
  901. Biörnburger Josef (b. - 1691)
  902. Jung Johan Laurentii (1666 - 1745)
  903. Zidbeck (Sidbäck) Johan Hansson (c.1677 - 1731)
  904. Laxenius Jakob (b. - 1687)
  905. Thauvonius Gabriel Georgii (c.1620 - 1684)
  906. Melartopaeus Johan (c.1675 - 1716)
  907. Sandelin Thure Mårtensson (b. - 1693)
  908. Solinus Simon (c.1684 - 1735)
  909. Roos Elias Johannesson (c.1640 - 1679)
  910. Roos Johan Eliasson (1673 - 1736)
  911. Roos Sr. Daniel (c.1678 - 1734)
  912. Roos Anders (c.1670 - d.)
  913. Palander Abraham (1695 - 1753)
  914. Solinus Matias (1645 - 1691)
  915. Mennander ,Jonas Andersson (c.1671 - 1721)
  916. Collinus Henrik Johansson (1646 - 1707)
  917. Langell (Wargh) Henricus Henrici (1682 - 1725)
  918. Amnorinus Johan (b. - 1690)
  919. Amnorinus Johan (b. - 1690)
  920. Voigt Krister Christiernus Melckhioris (1659 - 1724)
  921. Forsmannus Torbjörn Svensson (b. - 1667)
  922. Ulsing Johan (1693 - 1738)
  923. Buscherus Isak (b. - 1655)
  924. Castrenius Mikael (b. - c.1692)
  925. Sandelius Samuel (b. - 1693)
  926. Buscherus Mårten (1678 - 1745)
  927. Wäger Hans (b. - 1698)
  928. Govinius Baltasar (b. - 1702)
  929. Tolpo Nils Simonsson (1698 - 1757)
  930. Prytz Georg 'Jöran' Jöransson (c.1642 - 1699)
  931. Lihovius FörNamn (deceased)
  932. Pihl Gabriel Eriksson (b. - c.1715)
  933. Gabriel (1692 - 1759)
  934. Moliis Henrik Johansson (1670 - 1743)
  935. Schraderus Erik Jakobsson (deceased)
  936. Gezelius Johan (1698 - 1740)
  937. Stachaeus Zachris Johannes (b. - 1681)
  938. Walstenius Krister Pettersson (c.1650 - 1712)
  939. Procopaeus Johan Pettersson (b. - 1697)
  940. Bergius Petter Andersson (1612 - 1691)
  941. Bergius Anders Andersson (1661 - 1724)
  942. Lundström (Grönlund) Fredrik (b. - 1742)
  943. Torpander Sven (Sveno) Andersson (b. - 1682)
  944. Törne Anders Erlandi (deceased)
  945. Cajanus Erik Eriksson (c.1688 - c.1719)
  946. Montin Johan Henriksson (1680 - 1745)
  947. Garvolius Jakob Matiasson (1671 - 1734)
  948. Säkylensis Gustavus Georgii (c.1660 - 1723)
  949. Bergius Lars Sigfridsson (1689 - 1770)
  950. Säkylensis Henrik (1699 - 1753)
  951. Granberg Henrik (b. - 1721)
  952. Alftanus Abraham Ericsson (c.1630 - 1697)
  953. Lunderberg Johan Kaspersson (1674 - 1748)
  954. Fleege Erik (1677 - 1745)
  955. Oxenius Johan (b. - 1720)
  956. Montin Samuel (1696 - 1779)
  957. Collinus Jakob Johansson (c.1630 - 1683)
  958. Backman Anders (1689 - 1757)
  959. Hoffrenius (Hoffreen) Karl Johansson (c.1660 - 1738)
  960. Essevius Erik (b. - 1715)
  961. Wendalius Jakob (Jacobus) Jacobi (b. - 1721)
  962. Ståhlfot Anders Andersson (b. - 1715)
  963. Gummerus Henrik Henriksson (1660 - 1713)
  964. Hagerus Henrik Gabrielsson (b. - 1689)
  965. Krook Matias Johansson (b. - 1692)
  966. Jeronius Johan Sigfridsson (b. - 1664)
  967. Cajanus Jonas Gustafsson (c.1660 - 1704)
  968. Wegelius Johan Johansson (1693 - 1764)
  969. Wegelius David Johansson (1696 - 1731)
  970. Cajanus Anders Samuelsson (1666 - 1741)
  971. Cajanus Andreas Eriksson (1650 - 1689)
  972. Cajanus Andreas Andreae (c.1690 - 1747)
  973. Cajanus Andreas Jeremiae (1665 - 1730)
  974. Cajanus Anders Andersson (1630 - 1657)
  975. Cajanus Henrik Andersson (b. - 1691)
  976. Cajanus Gustavus Andersson (1638 - 1710)
  977. Cajanus Erik Andersson (c.1628 - 1691)
  978. Cajanus Gabriel Eriksson (b. - 1713)
  979. Tönnerus Gustav (1698 - 1749)
  980. Wallenius Josef Karlsson (1697 - 1759)
  981. Martinius Matias Mårtensson (c.1655 - 1728)
  982. Lundbeck Håkan (c.1687 - 1743)
  983. Tönnerus Samson Johansson (deceased)
  984. Tönnerus Johan Johansson (deceased)
  985. i Tönnö Jacob Georgii (b. - c.1643)
  986. Tönnerus Johannes Jacobi (b. - 1695)
  987. Tönnerus Gustavus (1655 - 1736)
  988. Herkepaeus Johan Jakobsson (b. - 1682)
  989. Herkepaeus Anders Andersson (b. - 1718)
  990. Berner (Bernerus) Gustaf Fredrik (c.1656 - 1716)
  991. Orraeus Anders Axelsson (1658 - 1706)
  992. Hirn David (1667 - 1741)
  993. Nigraeus Jöran Jöransson (c.1657 - 1714)
  994. Procopaeus Pehr (c.1680 - 1722)
  995. Lilius Gustaf (c.1692 - 1731)
  996. Heintzius Petter (c.1699 - 1777)
  997. Heintzius Michael Matthiae (c.1655 - 1718)
  998. Carmelinus Henrik Henriksson (1697 - 1730)
  999. Carmelinus Vicar Henrik Sigfridsson (c.1650 - 1721)
  1000. Särki / Rubellius Gabriel (b. - c.1701)
  1001. Rubellius Michel Eriksson (c.1640 - 1719)
  1002. Tammelander Jacob Michellsson (b. - 1722)
  1003. Boisman Henrik (c.1613 - 1688)
  1004. Westzynthius (Fordell) Henric Nicolai (1503 - 1569)
  1005. Curtilius Isakus Clementis (1621 - 1670)
  1006. Skytte Martti (1480 - 1550)
  1007. Petraeus Aeschillus Olai (1593 - 1657)
  1008. Tawast Magnus Olofsson (1357 - 1452)
  1009. Gudzaeus Jakob (b. - 1686)
  1010. Winblad Gustaf (b. - 1724)
  1011. Norringius (Norring) Michael (b. - 1714)
  1012. Gutzaeus Fabian (c.1649 - 1709)
  1013. Aejmelaeus Anders Jakobsson (1677 - 1735)
  1014. Malm Jakob (1691 - 1772)
  1015. Salonius Johannes Johannis (1650 - 1687)
  1016. Gyllin Andreas Andreae (c.1670 - 1735)
  1017. Salovius Samuel Paulsson (1685 - 1752)
  1018. Salovius / Salinus Paul (b. - 1702)
  1019. Melartopaeus Gabriel (b. - c.1709)
  1020. Melartopaeus Johan (c.1635 - 1679)
  1021. Hoffrenius Petrus (b. - 1701)
  1022. Melartopaeus Petter Kristersson (b. - 1677)
  1023. Hoffrenius Henrik Johannis (1629 - 1718)
  1024. Hoffrenius Jakob Henrici (1666 - 1733)
  1025. Pacchalenius Johan Tomassson (b. - 1710)
  1026. Pacchalenius Gustaf Tomasson (b. - 1704)
  1027. Salonius Matthias Matthiae (c.1660 - 1716)
  1028. Pacchalenius Kristian Tomasson (b. - 1704)
  1029. Salonius Gustaf Eriksson (1666 - 1737)
  1030. Salonius Gabriel Johansson (1631 - 1686)
  1031. Salonius Gabriel Johansson (1687 - 1752)
  1032. Salonius Johan Eriksson (c.1658 - 1702)
  1033. Sorolainen Ericus Erici (1546 - 1625)
  1034. Erici Nicolaus (b. - c.1601)
  1035. Jacobi Ericus (b. - c.1579)
  1036. Erici Gregorius (c.1545 - c.1630)
  1037. Gregorii Salonius Ericus (b. - 1656)
  1038. Salonius Ericus Erici (c.1621 - 1701)
  1039. Fridén Erik Michelsson (b. - 1748)
  1040. Höckert Mikael Mattsson (1698 - 1765)
  1041. Avellan / Avellanus Mikae Tuomaanpoikal (c.1676 - 1761)
  1042. Lilius Henrik Gustafsson (1683 - 1745)
  1043. Indrenius Anders Karlsson (1656 - 1704)
  1044. Matias (c.1657 - 1737)
  1045. Sursill / Tenalensis Isak Ericsson (1550 - 1622)
  1046. Sursill Erik (1578 - 1651)
  1047. Tawast Johan (1626 - 1689)
  1048. Salonius Johannes Johannis (c.1629 - 1685)
  1049. Salonius Matthias Johannis (c.1624 - 1690)
  1050. Antilius Samuel Johannis (b. - 1712)
  1051. Antilius Andreas Johannis (b. - 1674)
  1052. Antilius Johannes Matthiae (b. - 1660)
  1053. Antilius Johan Johansson (b. - 1704)
  1054. Antelius (Antilius) Isak Johansson (c.1679 - 1736)
  1055. Teudschovius Jöran Jakobsson (b. - 1691)
  1056. Teudschovius Jakob Jakobsson (c.1626 - 1675)
  1057. Finno Henricus Jacobi (c.1580 - 1650)
  1058. Keckonius Anders Johansson (1678 - 1711)
  1059. Keckonius Johan Andersson (1643 - 1719)
  1060. Keckonius Anders Johansson (1611 - 1675)
  1061. Keckonius Johan Johansson (1570 - 1632)
  1062. Keckonius Laurentius Johansson (1602 - 1646)
  1063. Petraeus Anders Eskilsson (c.1630 - 1694)
  1064. Carstenius Petter Henriksson (c.1647 - 1712)
  1065. Carstenius Abraham (c.1680 - 1727)
  1066. Herkepaeus Christophorus Andreae (b. - c.1622)
  1067. Herkepaeus Ericus Andreae
  1068. Herkepaeus Laurentius (b. - 1640)
  1069. Herkepaeus Andreas Laurentii (b. - c.1577)
  1070. Tammelensis Thomas Laurentii
  1071. Herkepaeus Anders Kristoffersson (b. - 1667)
  1072. Herkepaeus Petrus Laurentii (c.1550 - c.1610)
  1073. Herkepaeus Laurentius Petri
  1074. Herkepaeus Laurentius Laurentii (b. - c.1673)
  1075. Herkepaeus Petrus (b. - c.1710)
  1076. Ringius Måns Nilsson
  1077. Borgoensis Jakob (1560 - 1625)
  1078. Hamnodius Gabriel (deceased)
  1079. Petraeus Olaus Olai (deceased)
  1080. Gestricius Johannes (Jöns) Laurentii (c.1564 - c.1638)
  1081. Solimontanus Måns (deceased)
  1082. Ringius Per Nilsson (b. - 1690)
  1083. Mansnerus Isak Andersson (1653 - 1698)
  1084. Hasselgren Elias (deceased)
  1085. Nybeck Edvard (c.1671 - 1727)
  1086. Härkä Ericus Andreae (deceased)
  1087. Paulus Johannis (deceased)
  1088. Johannes (Jöns) Pauli (b. - 1586)
  1089. Ringius Nicolaus Magni (b. - 1649)
  1090. Brennerus Jacob (1607 - 1685)
  1091. Rothovius Gudmund (c.1688 - 1748)
  1092. Ritz Jakob (c.1656 - 1739)
  1093. Granberg (Lochtovius) Lars (c.1626 - 1667)
  1094. Lochtovius Lars (1582 - 1637)
  1095. Pictorius Petter (b. - 1672)
  1096. Granberg (Lochtovius) Erik Larsson (1623 - 1687)
  1097. Ringius Nils Olofsson (c.1611 - 1680)
  1098. Carpelius Johan (c.1682 - 1756)
  1099. Laxenius Kristoffer Tomasson (c.1637 - 1688)
  1100. Laxenius Thomas Sigfridi (1590 - 1644)
  1101. Kriander Jakob (b. - 1693)
  1102. Laxenius Thomas Thomae (1630 - 1687)
  1103. Lilius Johan Johansson (b. - 1719)
  1104. Lilius Gustaf Henriksson (1641 - 1706)
  1105. Lilius Anders Henriksson (b. - 1682)
  1106. Lilius (Rainenius) Henrik (1605 - 1657)
  1107. Lilius Johan (c.1630 - 1663)
  1108. Maexmontanus Mikael (c.1648 - 1719)
  1109. Maexmontanus Gabriel (c.1648 - 1711)
  1110. Rubellius Johannes (c.1630 - 1687)
  1111. Rubellius (Särki) Ericus (b. - 1676)
  1112. Maexmontan Gabriel (c.1620 - c.1679)
  1113. Maexmontanus Michael Martini (1572 - 1650)
  1114. Maexmontanus Johan (1616 - 1696)
  1115. Fonselius Johan (1658 - 1729)
  1116. Winter Christiern (c.1603 - c.1667)
  1117. Mollerus Henrik Benjaminsson (b. - 1731)
  1118. Orraeus Anders (1695 - 1747)
  1119. Orraeus Axel Jonasson (b. - 1676)
  1120. Orraeus Anders Jonasson (b. - 1674)
  1121. Nycarlus Johannes Jakobsson (b. - 1636)
  1122. Alcenius Lars (c.1670 - c.1724)
  1123. Bothniensis Erik (1602 - 1650)
  1124. Liuhander / Wanochius Anders (1651 - 1700)
  1125. Liuhander Thomas (1632 - 1699)
  1126. Witting Gustaf Knutsson (b. - 1647)
  1127. Wittstock Johan (1686 - c.1734)
  1128. Vilken Lars (deceased)
  1129. Wilcken Jöns (Johannes) (b. - 1584)
  1130. Heide von der Kristoffer (c.1675 - 1731)
  1131. Heide von der Karl (b. - c.1707)
  1132. Hermigier Johan (1670 - 1724)
  1133. Hermigier Johan Gabriel (deceased)
  1134. Hermigier Matthias Matthiae (b. - 1681)
  1135. Hermigier Ericus Matthiae (b. - 1676)
  1136. Hermigier Ericus Jacobii (deceased)
  1137. (Hermigier) Matthias (c.1590 - 1669)
  1138. Laurentii Jacobus (deceased)
  1139. Fabritius Laurentius Petri (c.1590 - 1663)
  1140. Fabritius Petter (c.1623 - 1668)
  1141. Fabritius Petter (b. - c.1711)
  1142. Salmenius Johan Pehrsson (c.1685 - 1764)
  1143. Salmenius Petrus Georgii (c.1655 - c.1715)
  1144. 'Grels' Gregorius Johannis (b. - c.1643)
  1145. Salmenius Johan (b. - 1683)
  1146. Salmenius Johan Johansson (b. - 1736)
  1147. Hartman Olof Samuelsson (b. - 1695)
  1148. Anchaerus Johan (c.1660 - 1707)
  1149. Roos Jeremias Johannis (c.1655 - 1695)
  1150. Rajalenius Tomas Tomasson (c.1655 - 1715)
  1151. Fabrinus Henrik Henrici (b. - 1692)
  1152. Rajalenius Johan Tomasson (c.1640 - 1686)
  1153. Rajalenius Tomas Bertilsson (b. - 1688)
  1154. Rajalenius Bertil Tomasson (b. - 1688)
  1155. Gottleben Gabriel Gabrielsson (1650 - 1713)
  1156. Raumannus Paulus Simonis (c.1610 - 1682)
  1157. Rothovius Gustaf Arvidsson (1698 - 1777)
  1158. Paulinus (Raumannus) Henrik Paulsson (1651 - 1713)
  1159. Polviander Mikael Simonsson (c.1685 - 1743)
  1160. Polviander Anders Simonsson (c.1690 - 1743)
  1161. Polviander Johan Simonsson (b. - 1729)
  1162. Peldanus Isak Jakobsson (b. - 1699)
  1163. Polviander (Knuutila), Simon Michelsson (c.1640 - 1711)
  1164. Wegelius (Uppa), Johan Tomasson (1660 - 1725)
  1165. Wegelius (Uppa), Henrik (1672 - 1719)
  1166. Tyrvenius Abraham Josefi (b. - 1662)
  1167. Textorius / Wichman Sigfrid (b. - 1704)
  1168. Tyrvenius Anders (c.1654 - 1740)
  1169. Litonius Georg (c.1674 - 1752)
  1170. Thomaeus Erik Thomasson (b. - 1702)
  1171. Stigelius Mikael Henriksson (b. - 1717)
  1172. Gråå Johan Mårtensson (b. - 1698)
  1173. Arenius Olof Månsson (c.1612 - 1682)
  1174. Arenius Tomas Olofsson (1650 - 1692)
  1175. Arenius Gabriel Tomasson (c.1680 - 1730)
  1176. Kiellinus Karl Larsson (1683 - 1728)
  1177. Flachsenius Johan Henriksson (1636 - 1708)
  1178. Flachsenius Jacob Henriksson (c.1633 - 1694)
  1179. Alanus Abrahamus Claudii (c.1670 - c.1720)
  1180. Laihiander Henrik Johansson (c.1682 - 1753)
  1181. Gråå Martin Johansson (1669 - 1736)
  1182. Camenaeus Söfring (Severinus Marci) ( - 1642)
  1183. Camenaeus Markus Eschilli (1545 -1620)
  1184. Jacobi Abrahamus (b. - 1669)
  1185. Ikalensis Abraham Abrahamsson (b. - 1675)
  1186. Arctopolitanus Pehr Gabrielsson (1670 - c.1698)
  1187. Arctopolitanus Grels Gabrielsson (1672 - 1745)
  1188. Arctopolitanus Gabriel Grelsson (c.1630 - 1682)
  1189. Arctopolitanus Gregorius Thomasson (1600 - 1660)
  1190. Stenius Mårten Thomasson (c.1610 - 1693)
  1191. Alanus Georgius Kristoffersson (1609 - 1664)
  1192. Alanus Salomon Claesson (c.1657 - 1739)
  1193. Snabb Gustaf Henriksson (1668 - 1711)
  1194. Alanus Per Samuelsson (c.1680 - 1751)
  1195. Olai Georgius (b. - c.1614)
  1196. Orraeus Johan Andersson (b. - 1688)
  1197. Forbus Henrik Henriksson (c.1674 - 1737)
  1198. Pelander Petter (b. - 1724)
  1199. Hammerman Erik (deceased)
  1200. Tengström Georg Olofsson (1688 - 1742)
  1201. Brenner Isak (1682 - 1742)
  1202. Holmius Elias Petri (1600 - 1684)
  1203. Holmius (Enholm) Jakob Eliasson (c.1631 - 1697)
  1204. Alanus Samuel Georgii (c.1647 - 1741)
  1205. Bång Abraham (1604 - c.1667)
  1206. Bång Henricus (1678 - 1728)
  1207. Gammal Gustavus (1631 - 1686)
  1208. Gammal Martinus Matthaei (c.1608 - 1668)
  1209. Fant Michael Andersson (1670 - 1714)
  1210. Sonck Matthias Johansson (c.1680 - c.1715)
  1211. Gammal Magnus Mathiæ (1600 - 1636)
  1212. Gammal Knut Magnusson (c.1620 - 1667)
  1213. Werenbergius Krister Gabrielsson (c.1605 - c.1683)
  1214. Grandel Johannes Johansson (c.1635 - 1693)
  1215. Rivelius Johannes Laurentii (c.1660 - 1695)
  1216. Kempe Andreas Magni (b. - 1658)
  1217. Rivelius Laurentius Johannis (c.1623 - 1687)
  1218. Rivelius Mårten (c.1655 - 1711)
  1219. Pihlman Isac Erlandsson (1650 - 1707)
  1220. Aspegren (Pitkala) Anders (1678 - 1751)
  1221. Wallaeus Måns Knutsson (c.1615 - 1686)
  1222. Boge Gustaf Påhlsson (c.1630 - c.1688)
  1223. Giös (Cardiaster) Simon Bertilsson (1592 - 1674)
  1224. Juslenius Henric Clementis (b. - 1643)
  1225. Waenerus Johan Thuresson (1630 - 1701)
  1226. Lignipaeus Matts Mattsson (1660 - 1711)
  1227. Colliander Zacharias (1673 - 1755)
  1228. Colliander Zacharias Martini ( - 1710)
  1229. Muur Anders Andersson (1672 - 1712)
  1230. Indraeus Johan Olofsson ( - 1695)
  1231. Hörnigk Jöran Hansson ( - 1661)
  1232. Alftanus Israel Eriksson (1632 - 1712)
  1233. Cajanus Gustaf Gustafsson (1675 - 1722)
  1234. Kempe Johannes Laurentii ( - 1642)
  1235. Kempe Martinus Johannis (1630 - 1686)
  1236. Kempe Martinus Martini (1653 - 1696)
  1237. Brunnius Ericus Olai (1660 - 1741)
  1238. Tornaeus Jonas ( - 1715)
  1239. Grape Isaacus Salomonis (1692 - 1732)
  1240. Lithovius Christiern Henriksson (1572 - 1620)
  1241. Castrenius Olof Kristersson (1666 - 1736)
  1242. Schroderus Tomas (b. - 1674)
  1243. Lignipaeus Matias Mårtensson (b. - 1699)
  1244. Schroderus Petter (c.1640 - 1696)
  1245. Tuderus Gabriel Johansson (c.1638 - 1705)
  1246. Stenbäck Josef Henriksson (1682 - 1737)
  1247. Rislachius Elias Eliasson (b. - 1696)
  1248. Backman Christiern (c.1650 - 1691)
  1249. Gallus Mårten Larsson (b. - 1711)
  1250. Gezelius Lars (1665 - 1744)
  1251. Moliis Johan Johansson (c.1672 - 1748)
  1252. Essevius Andreas Andreae (c.1610 - c.1644)
  1253. Carelia Canutus Martini (b. - c.1628)
  1254. Myliander Simon Olofsson (b. - 1635)
  1255. Gråå Johan Johansson (b. - 1701)
  1256. Reilin Johan Johansson (1693 - 1770)
  1257. Sarfve Henricus Jacobi (deceased)
  1258. Sarfve Mårten (b. - c.1614)
  1259. Wargius Martinus Matthiae (1560 - 1639)
  1260. Tornström Henrik (c.1650 - d.)
  1261. Tornaeus Johannes Jonae (c.1605 - 1681)
  1262. Kolloinen Johan Jacobi (deceased)
  1263. Collinus Erik Johansson (b. - 1682)
  1264. Lithovius Samuel (1633 - 1692)
  1265. Lithovius Lars Mikaelsson (c.1699 - 1761)
  1266. Svanstrupe Johannes Stefansson (c.1610 - 1665)
  1267. Carstenius Henrik Henriksson (1612 - 1683)
  1268. Brotherus Sigfrid (b. - 1651)
  1269. Brotherus Hans (b. - 1676)
  1270. Brotherus Sigfrid (b. - 1697)
  1271. Mollerus Paul (b. - 1723)
  1272. Mollerus Anders (b. - c.1698)
  1273. Mollerus Matias Bertilsson (b. - 1714)
  1274. Sirelius Clemens (b. - 1734)
  1275. Alopaeus Samuel Magnusson (c.1650 - 1689)
  1276. Alopaeus Johan Månsson (b. - c.1682)
  1277. Kettunius Måns Bartholdi (1618 - 1666)
  1278. Alopaeus Arvid Månsson (1651 - 1722)
  1279. Kyander Johan Andersson (c.1687 - 1743)
  1280. Wittstock Johan Joakimsson (c.1686 - 1733)
  1281. Cleve Joakim Niklasson (c.1681 - 1729)
  1282. Schwindt Johan Jonasson (1699 - 1757)
  1283. Hultanius Adam ( - 1746)
  1284. Insulanus Axel Jakobsson (b. - 1731)
  1285. Starck Gustaf Jöransson (c.1675 - 1710)
  1286. Bäck Gustaf Gustafsson (1699 - 1749)
  1287. Forbus Zacharias Larsson (c.1690 - 1747)
  1288. Lithovius Mikael Samuelsson ( - 1738)
  1289. Bäck Gustaf (1669 - 1708)
  1290. Bäckman Johan ( - 1734)
  1291. Juniander Claes (1660 - 1710)
  1292. Brunell Jacob ( - 1725)
  1293. Bjugg Jöran ( - 1709)
  1294. Jesenhaus Mikael (1681 - 1761)
  1295. Sigfrid Sigfridus Olai ( - 1645)
  1296. Wasenius Jakob ( - 1656)
  1297. Jesenhaus Petrus (1610 - 1668)
  1298. Mennander Anders (1672 - 1734)
  1299. Ross Herman Hermansson (1672 - 1726)
  1300. Ignatius Andreas ( - 1710)
  1301. Schavonius Henrik (1654 - 1702)
  1302. Ståhlfot Anders ( - 1676)
  1303. Lanaeus Jakob ( - 1692)
  1304. Astenius Henrik (1680 - 1734)
  1305. Holstius Claes (1650 - 1705)
  1306. Holstius Claudius ( - 1677)
  1307. Wallinus Simon (1640 - 1713)
  1308. Wallin Wallinus, Israel (1687 - 1750)
  1309. Aejmelaeus Nils (1679 - 1750)
  1310. Montanus Ericus ( - 1640)
  1311. Cajanus Erik (1650 - 1712)
  1312. Ichtydius Erik Jakobsson (1655 - 1713)
  1313. Ichtydius Jakob Matthiae ( - 1678)
  1314. Eichman Jakob Caspersson (1642 - 1704)
  1315. Escholenius Nicolaus Marci (1615 - 1688)
  1316. Escholin Gabriel Nicolai (1665 - 1732)
  1317. Cajanus Erik Eriksson (1675 - 1737)
  1318. Nurcherus Karl Simonsson (1590 - 1626)
  1319. Fortelius Gabriel Eriksson (1637 - 1721)
  1320. Fortelius Erik Eriksson (1648 - 1709)
  1321. Fortelius Erik Mattsson (1602 - 1650)
  1322. Selenius Tomas Tomasson (c.1685 - 1735)
  1323. Rithovius Erik ( - 1721)
  1324. Palenius Erik Jöransson ( - 1687)
  1325. Thomae Laurentius ( - 1640)
  1326. Forlundius Lars Andersson (1600 - 1677)
  1327. Raumannus Jonas Matthiae (1608 - 1683)
  1328. Mennander Anders Jonasson (1640 - 1676)
  1329. Petri Matthaeus ( - 1610)
  1330. Brygger Matts Sigfridsson (1554 - 1609)
  1331. Brugger Sigfrid (1528 - 1585)
  1332. Immenius Sigfrid (1674 - 1756)
  1333. Hortelius Johan Johansso (c.1688 - 1781)
  1334. Serlachius Johan Johansson (1658 - 1729)
  1335. Laurbecchius Petrus Laurentii (1628 - 1705)
  1336. Heintzius Paulus Matthiae (1650 - 1705)
  1337. Nycopensis Andreas Laurentii (1615 - 1688)
  1338. Ignatius Sr, Benedictus Sigfridsson (1685 - 1766)
  1339. Ignatius Matthias Nicolai (1610 - 1680)
  1340. Ignatius Sigfridus Matthiasson ( - 1703)
  1341. Wadstenius Gabriel ( - 1715)
  1342. Cupraeus Jacob ( - 1697)
  1343. Tuderus Carolus Danielis (1680 - 1745)
  1344. Tuderus Daniel Johannis (1630 - 1687)
  1345. Remahl Johannes Johannis (1667 - 1742)
  1346. Ervast Bartholdus Isaaci (1674 - 1737)
  1347. Ahlholm Henricus Johannis ( - 1651)
  1348. Londinus Johannes Thomae (- 1668)
  1349. Frosterus Ericus Henrici (1550 - 1616)
  1350. Frosterus Simon Eriksson (1582 - 1647)
  1351. Frosterus Abraham Jakobsson (1680 - 1726)
  1352. Forsenius Sven ( - 1670)
  1353. Forsenius Johan Svensson (1630 - 1675)
  1354. Forsenius Johan Johansson (1660 - 1705)
  1355. Fontelius Gustaf (c.1688 - 1748)
  1356. Fontelius (Kellmannus) Gustaf (b. - 1697)
  1357. Sievonius Krister Kristersson (b. - 1719)
  1358. Bergius Petter (1671 - 1697)
  1359. Brennerus Johannes Martini (b. - 1649)
  1360. Brennerus Mårten (Martinus) Johannis (b. - 1684)
  1361. Brenner Carl (c.1660 - 1706)
  1362. Fontelius (Kellmannus) Nils Grelsson (b. - c.1692)
  1363. Istmenius Erik Nilsson (b. - 1689)
  1364. Pacchalenius Tomas Michelsson (c.1610 - 1679)
  1365. Walstenius Petrus Johansson (1620 - 1675)
  1366. Thauvonius Johan (1615 - 1690)
  1367. Agricola Abraham Kristersson (1656 - 1706)
  1368. Agricola Krister Simonsson (1593 - 1662)
  1369. Agricola Krister Kristersson (1623 - 1669)
  1370. Forsius Johannes Martin (b. - 1640)
  1371. Forsius Mårten (Martinius Johannis) (b. - 1674)
  1372. Forsius Abraham (b. - 1683)
  1373. Helsing Martinus Eschilli (b. - 1617)
  1374. Bromerus / Avenarius FörNamn (c.1656 - 1736)
  1375. Kostianus Sigfrid Mårtensson (b. - 1686)
  1376. Costianus Isak Mårtensson (deceased)
  1377. Ivanander Olaus Paulus (b. - c.1684)
  1378. Hermigier Gabriel Sigfridsson (c.1630 - 1690)
  1379. Krogerus Olaus Samuelis (1650 - 1711)
  1380. Borgen von (von Börger) Olof Hermansson (b. - 1679)
  1381. Skytte ? Canutus Johannis (b. - 1564)
  1382. Ketarenius Erik (b. - 1708)
  1383. Huss Johan (deceased)
  1384. Möller Samuel Salomonsson (c.1684 - 1732)
  1385. Haartman Gabriel Jakobsson (c.1693 - 1730)
  1386. Macrolander Bengt Bengtsson (1667 - c.1717)
  1387. Haartman Jakob Jakobsson (c.1677 - 1730)
  1388. Wastenius Johan (c.1685 - 1758)
  1389. Wastenius Henrik (b. - 1713)
  1390. Wastenius Olof (b. - 1694)
  1391. Spensenius Albert (b. - 1688)
  1392. Ruuth Jakob (1669 - 1729)
  1393. Timenius Johan (c.1699 - 1777)
  1394. Allenius Gustaf (1679 - 1748)
  1395. Spensenius Per (b. - 1702)
  1396. Allenius Johan (b. - 1669)
  1397. Laucka Henrik (b. - 1663)
  1398. Allenius Gustaf (b. - 1694)
  1399. Allenius Johan (1699 - 1746)
  1400. Florin (Florinus) Mårten (c.1670 - 1731)
  1401. Forselius Thomas (1680 - 1730)
  1402. Stenius Isak (1636 - 1702)
  1403. Gottleben Gabriel (1693 - 1776)
  1404. Sarenius Johan (b. - 1677)
  1405. Sarenius Kaspar (b. - 1703)
  1406. Sarenius Laurentius (1602 - 1689)
  1407. Karkuensis Henrik (deceased)
  1408. Karkuensis Arvid (c.1632 - 1689)
  1409. Rexenius Henrik (Henricus) (b. - 1660)
  1410. Rexenius Johan (c.1630 - 1674)
  1411. Paulinus Johan (c.1619 - 1704)
  1412. Paulinus Påvel (b. - 1625)
  1413. Härmä Lauri Erkinpoika (deceased)
  1414. Wannæus Jacobus Petri (b. - 1643)
  1415. Wannæus Johannes Petri (c.1610 - 1678)
  1416. Wannæus Petrus Jacobi (1575 - 1643)
  1417. Wannæus Matthias Petri (1608 - 1645)
  1418. Wanaeus Petrus (b. - 1691)
  1419. Wanaeus Johan (c.1672 - 1710)
  1420. Kellander Tomas ( - 1716)
  1421. Vrigstadius Nils ( - 1714)
  1422. Hornæus Samuel Samuelis (1668 - 1740)
  1423. Wrigstadius Jonas ( - 1692)
  1424. Alanus Anders Claesson ( - 1685)
  1425. Lundanus Daniel ( - 1714)
  1426. Roos Jr, Kristoffer Kristoffersson (1689 - 1752)
  1427. Utter Johan Johansson (1665 - 1722)
  1428. Utter Johan Grelsson (1625 - 1670)
  1429. Kaskas Karl ( - 1682)
  1430. Pihlman Håkan Erlandsson ( - 1714)
  1431. Roos Sr Kristoffer Johansson (1653 - 1726)
  1432. Herkepaeus Kristoffer Andersson ( - 1690)
  1433. Frisius Per ( - 1703)
  1434. Frisius Arvid Johansson ( - 1678)
  1435. Frisius Johannes Arvidi (1613 - 1672)
  1436. Lund Jakob (b. - 1697)
  1437. Lund David (1657 - 1729)
  1438. Bursman Nils (1699 - 1732)
  1439. Leerman Lars (1607 - 1673)
  1440. Kolckenius Josef (c.1654 - 1712)
  1441. Bernburgius Gabriel (b. - c.1659)
  1442. Wallenius Ivar (1687 - 1755)
  1443. Wallenius Karl (1673 - 1742)
  1444. Wallenius Johan (1669 - 1719)
  1445. Wallenius Jeremias (1661 - 1711)
  1446. Wallenius Josef (1661 - 1711)
  1447. Wallenius Josef (1630 - 1707)
  1448. Lagus Lepus, Gabriel Johansson (1679 - 1742)
  1449. Lepus Johan Josefsson ( - 1690)
  1450. Tumulin Salomon Mårtensson (1665 - 1747)
  1451. Brennerus Sven (1651 - 1704)
  1452. Collinus Collin, Abraham Johansson (1660 - 1739)
  1453. Collinus Mikael Johansson (- 1691)
  1454. Hollo Hemmingus Josefsson ( - 1676)
  1455. Pajonaeus Petrus Jakobsson ( - 1690)
  1456. Collinus Abraham Jakobsson (1664 - 1690)
  1457. Prytz Anders Håkansson (1640 - 1689)
  1458. Pratanus Johan Olai (1620 - 1676)
  1459. Remahl Remal, Abraham Johannesson (1670 - 1728)
  1460. Bång Petrus Erici (1633 - 1696)
  1461. Carstenius Ulrik Henriksson ( - 1677)
  1462. Thauvonius Abraham (1622 - 1679)
  1463. Nycopensis Aritander, Nicolaus Nils Laurentii (1610 - 1664)
  1464. Bjugg Petrus Jonae (1587 - 1656)
  1465. Melartopaeus Gabriel Petri
  1466. Wilstadius Laurentius (b. - 1727)
  1467. Wargentin Wilhelm (1670 - 1735)
  1468. Törn Erland (1655 - 1737)
  1469. Törn Carolus (b. - 1715)
  1470. Sundenius Gabriel (b. - 1696)
  1471. Sundenius Christophorus O. (b. - 1696)
  1472. Stålbom Johan (1668 - 1737)
  1473. Stachæus Zacharias Johannis (b. - 1681)
  1474. Solinius Johan (1692 - 1761)
  1475. Silvanus Anders (1695 - 1745)
  1476. Sachrelius Simon (c.1699 - 1758)
  1477. Rothovius Gudmund Jakobsson ( - 1691)
  1478. Prytz Georgius (n. - 1677)
  1479. Portulinus Petrus (b. - 1715)
  1480. Portulinus Ericus (c.1626 - 1697)
  1481. Nybopensis Ericus Nicolai (b. - 1668)
  1482. Mansnerus Paulus Danielis (1673 - 1738)
  1483. Mansnerus Daniel Andreae (1640 - 1710)
  1484. Mansnerus Bryniel (1685 - 1737)
  1485. Mansnerus Andreas Nicolai (1610 - 1658)
  1486. Lindqvist Ericus (1672 - 1739)
  1487. Landtman Johan (1694 - 1777)
  1488. Kjellinus Bryniel Magni (1612 - 1675)
  1489. Kjellin Samuel (1680 - 1737)
  1490. Kjelinus Laurentius Brynelis (c.1612 - 1675)
  1491. Jeronius (myös Iheronius) Paulus Sigfridi (1620 - 1686)
  1492. Hulterstadius Martinus Olau (b. - 1681)
  1493. Hasselgren eli Alander Carolus Petri (c.1622 - 1675)
  1494. Hassel Henricus Petri (1635 - 1676)
  1495. Hassel Henricus Henrici (c.1674 - 1736)
  1496. Hassel(roth) eli Humblingus Henricus Petri (b. - 1698)
  1497. Hamnodius Gustaf (c.1645 - 1734)
  1498. Hammar Laurentius Matthiae (b. - 1667)
  1499. Hammar Johannes Martini (n. - 1667)
  1500. Hammar Israel (n. - 1678)
  1501. Hagert (Hagerus) Daniel (1666 - 1712)
  1502. Grunnérus Matias (c.1687 - 1765)
  1503. Grubb Nicolas (b. - 1708)
  1504. Forteliu Eriks (1698 - 1761)
  1505. Forsman Sven (1664 - 1692)
  1506. Flodin Anders (1691 -1757)
  1507. Finströmensis Petrus Bergeri (b. - 1652)
  1508. Favorinus/Favorin Jacobus (c.1662 - 1729)
  1509. Ekerotus Hans Johannes Danielis (b. - 1683)
  1510. Ekerotus Daniel Laurentii (n. - 1680)
  1511. Ekeroth Laurentius (b. - 1709)
  1512. Ekeroth Johannes Martini (b. - 1681)
  1513. Clementis Martinus (b. - 1654)
  1514. Bång Ericus Laurentii (b. - 1616)
  1515. Buscherus Martinus Nicolai (b. - c.1642)
  1516. Brax Sigfridus (b. - 1647)
  1517. Björkroth Kristiern (b. - 1737)
  1518. Alanus Salomon Salomonsson (b. - 1721)
  1519. Alandus Johan Torpander (n. - 1698)
  1520. Agricola Sven (1684 - 1759)
  1521. Raumannus Mats (c.1490 - d.)
  1522. Raumannus Laurentius Matthiae (1520 -1581)
  1523. Wejoniusj Henriicus Björnholm (1620 - 1693)
  1524. Gummerus Johannes Henriksson (1669 - 1724)
  1525. Gummerus Anders Andersson (1698 - 1772)
  1526. Eek Jonas ( - 1697)
  1527. Langius Matias Pettersson ( - 1697)
  1528. Finnoinius/Fennonius Abraham (1683 - 1758)
  1529. Jempsonius / Swanstrup Paul (1652 - 1712)
  1530. Rothovius Arvid (1615 - 1670)
  1531. Rothovius Arvid (c.1656 - 1732)
  1532. Rothovius Gabriel (b. - 1694)
  1533. Buscherus Isak Martini (c.1640 - 1691)
  1534. Mennander Jonas (1698 - 1762)
  1535. Strigelius Henrik Mikaelsson ( - 1700)
  1536. Carelius Nicolaus (c.1570 - 1632)
  1537. Schomerus Per Ingemarsson' (1593 - 1681)
  1538. Petrejus Petter Pettersson ( - 1680)
  1539. Petreius Vetbechius, David Persson Petri ( - 1697)
  1540. Petreius Vetbechius, Jonas Persson Petri (1645 - 1696)
  1541. Gronovius Markus Gabrielsson ( - 1697)
  1542. Gronovius Gustaf Gabrielsson (c.1660 - 1697)
  1543. Gronovius Gabriel Kristoffersson (c.1623 - 1695)
  1544. Gronovius Christopher Johannis (1590 - 1652)
  1545. Netzelius Magnus Erasmi (1661 - 1702)
  1546. Collinus Johan Johansson ( - 1676)
  1547. Sievonius Jakob Jakobsson (1668 - 1774)
  1548. Arctelius Henrik Matthiae (1678 - 1749)
  1549. Alftanus Johan Abrahamsson (1661 - 1721)
  1550. Thauvonius Nils Persson (1630 -1675)
  1551. Thauvonius Per Mattsson ( - 1655)
  1552. Krogius Paul Jakobsson (1649 - 1705)
  1553. Krogius Paul Paulsson (1689 - 1762)
  1554. Nylander Johan Simonsson (1698 - 1761)
  1555. Juslenius d.y., Daniel Danielsson (1675 - 1752)
  1556. Gezelius Johannes Biskop i Borgå (1686 - 1733)
  1557. Stjernkors Magnus Nicolai / Maunu III Särkilahti, Magnus III Stjärnkors (c 1435 - 1500)
  1558. Bitz Konrad (1430 - 1489)
  1559. Henry Bishop of Finland,Sankt Henrik (c 1100 - c 1156)
  1560. Geghardt Arvid Johansson (1686 - 1746)
  1561. Carlander Henrik Simonsson (1604 - 1650)
  1562. Judius Simon Sigfridi (- 1625)
  1563. Achrenius Simon Gregorii (1667 - 1747)
  1564. Laurinus Sigfrid Laurentii (- 1684)
  1565. Cannelin Simon Thomae (1674 - 1752)
  1566. Mathesius Georgius Mathiae (1538 - 1600)
  1567. Wallenius Michael Iwari (c 1530 -)
  1568. Wallenius Josef Mikaelsson (1596 - 1643)
  1569. Florinus Arvid Eriksson (1590 - 1677)
  1570. Tenalensis Eric Johansson (1520 - 1600)
  1571. Alstadius Casparus Martini (1560 - 1609)
  1572. Martini Henricus ( - 1617)
  1573. Sursill Carl Carolus Ericsson (1534 - 1618)
  1574. Frese Johan Hans (1553 - 1611)
  1575. Wallenius Michael Michaeli (1560 - 1607)
  1576. Nurcherus Simon Johansson (1550 - 1604)
  1577. Paldanius Thomas Laurentii (1575 - 1603)
  1578. Westzynthius Knut Canutus Henrici Henricsson (1555 - 1621)
  1579. Brennerus Nicolaus Claudius Martini (1580 - 1670)
  1580. Alanus Kristoffer Claesson (1664 - 1697)
  1581. Pechlinius Petter (1681 - 1724)
  1582. Lithovius Limingius, Gustaf Larsson (1632 - 1685)
  1583. Lithovius Gustaf Gustafsson (1650 - 1715)
  1584. Frosterus Simon Jakobsson (1660 - 1701)
  1585. Frosterus Jakob Simonsson (1632 - 1710)
  1586. Tammelin Gabriel Larsson (1641 - 1695)
  1587. Aboicus Lars Laurentius (1605 - 1671)
  1588. Boterus Jakob Jacobus ( - 1660)
  1589. Maskulainen Hollo, Hemming (1550 - 1619)
  1590. Fahlenius Jonas (1674 - 1748)
  1591. Melartopaeus Petri Pauli (1535 - 1585)
  1592. Melartopaeus Paulus (1500 - 1537)
  1593. Archtopilacius Gabriel Petri (1580 - 1648)
  1594. Archtopilacius Mattila, Petrus Michaelsson (1575 -1647)
  1595. Calamnius Gabriel Gabrielsson (1630 - 1672)
  1596. Florinus Thomas Thomae (1597 - 1648)
  1597. Florinus Martinus Thomae (1572 - 1669)
  1598. Florinus Blom, Jacob Tomasson (1569 - 1659)
  1599. Florinus Henricus Mattias (1633 - 1705)
  1600. Florinus Matthias Erici (1600 - 1669)
  1601. Björneburgensis Florinus, Ericus Henrici (1560 - 1636)
  1602. Florinus Arvid Matiasson (1610 - 1707)
  1603. Florinus Isak Arvidsson (1640 - 1676)
  1604. Pacchalenius Anders Andersson (- 1704)
  1605. Pacchalenius Joel Andersson (c.1671 - 1707)
  1606. Pacchalenius Axel Andersson (c.1670 - 1721)
  1607. Witte Herman (1666 - 1728)
  1608. Ulhegius Zacharias Olofsson (1643 - 1695)
  1609. Cajanus Johannes Erici (c 1670 - 1734)
  1610. Brennerus Isaacus Henrici (1603 - 1670)
  1611. Brennerus Martinus Mattiae (1516 - 1595)
  1612. Brennerus Henrik Martinsson (1552 - 1616)
  1613. Terserus,Johannes Elai (1605 - 1678)
  1614. Homan,Johan (c.1685 - 1725)
  1615. Gottleben,Grels (b. - 1723)
  1616. Rothovius,Isak (c.1694 - 1746)
  1617. Juusten Paulus Petri (1516 - 1575)
  1618. Gezelius,Johannes (1615 - 1690)
  1619. Gezelius Johan (c.1647 - 1718)
  1620. Tammelin Lars Gabrielsson (1669 - 1733)
  1621. Agricola Mikael (1507-1557)
  1622. Gammal Gabriel Matthiae (1599 - 1664)
  1623. Gammal Skepperus, Mathaeus Jacobi (1580 - 1632)
  1624. Lithovius Henrik Larsson (1535 -1615)
  1625. Lithovius Johannes Henrici (1563 - 1634)
  1626. Lithovius Limingius, Josef (1569 - 1647)
  1627. Mathesius Mathias Georgii / Halicoënsis, "de Halikko” (1570 - 1620)
  1628. Peltoniemi Peldan, Jaakko Paavonpoika (1597 - 1652)
  1629. Somerus Johannes Bartholdi (1580 - 1610)
  1630. Tuderus Bartholdus Johannis (1530 - 1597)
  1631. Tuderus Johannes (c.1500 - )
  1632. Walstenius Johannes Petri (1595 - 1658)
  1633. Walstenius Petter Johansson (1550 - 1620)
  1634. Wiloides Jacobus Martini (1520 - 1601)
  1635. Alanus Andreas Henricii (b. - 1684)
  1636. Alanus Claes Christophori ( - 1683)
  1637. Alanus Kristoffer Christophorus ( - 1636)
  1638. Björnström Isaacus Mangi (1670-1717)
  1639. Fahlander Jacob Ericsson (1658 - 1720)
  1640. Falander Abraham Eriksson (- 1709)
  1641. Falander Ericus Matthiæ (1607 - 1672)
  1642. Falk Filippus Laurinpoika (1563 - 1630)
  1643. Fant Andreas Michaelis (1651 - 1691)
  1644. Florin Johan (1673 - 1733)
  1645. Forsskåhl Johannes Sigfridi
  1646. Forsskåhl Sigfridus Simonis (-1649)
  1647. Forsskåhl Simon Sigfridi (c.1530-1629)
  1648. Fridelinus Nicolaus Nils (1668 - 1738)
  1649. Gammal Per Gabrielsson (1653 - 1701)
  1650. Gummerus Henricus Josephi (1630 - 1682)
  1651. Gummerus Josephus Petri ( - 1663)
  1652. Hornborg Johan (1682 - 1754)
  1653. Hoffrenius (Hourenius), Petter Hansson (1625 -1686)
  1654. Lithovius Lars Gabrielsson (1680-1748)
  1655. Lithovius Limingius, Isaacus Josephi (1605 -1652)
  1656. Lithovius Limingius, Johannes Isaaci (1640 - 1673)
  1657. Lithovius Limingius, Lars Josefsson (1608 - 1665)
  1658. Lithovius Zacharias Gabrielsson (1672 - 1743)
  1659. Mansnerus Anders (1678 - 1747)
  1660. Mathesius Johannes Mathiæ (1607 - 1663)
  1661. Pecklinius Simon Henriksson (-1708)
  1662. Peldan Gabriel Henriksson (1690 - 1750)
  1663. Peldanus Henrik Gabrielsson (1667 - 1706)
  1664. Pihlkar Johannes Simonis ( - 1714)
  1665. Poppius Abraham Henriksson (1681 - 1753)
  1666. Prochman Nicolaus Martini (1682 - 1729)
  1667. Peldan Gabriel Jaakonpoika (1630 - 1699)
  1668. Raumannus Gregorius Bartholdi (1608 - 1661)
  1669. Reuter Samuel Larsson ( - 1679)
  1670. Rothovius Johan (1693 - 1772)
  1671. Rungius Henricus Matthiae ( - 1720)
  1672. Rungius Johannes Henrici (1697 - 1743)
  1673. Rungius Matias Henrici (1640 -1715)
  1674. Roos Rosaeus, Johan Eliasson (1620 -1660)
  1675. Serlachius Petrus Johansson (1655 - 1738)
  1676. Somerus Johannes Johannis (1600 - 1672)
  1677. Strigelius Henrik Jaakonpoika (1575 - 1629)
  1678. Stråhlman Johan Hansson (1672 - 1737)
  1679. Theodorici Turo ( - 1667)
  1680. Westzynthius Johan Magnusson (1671 - 1740)