Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Project Tags

Historical Devon

History of the County of Devon - England

Please join the project and add information if you can.

//photos.geni.com/p13/d4/88/0f/64/5344483a60cebda3/work-in-progress_small.jpg Contributions welcome - but please do not copy and paste Wiki!!

The purpose of this project is to give a historical background to Devon, to provide information about those individuals of Historic importance linked to the county and to add links to any profiles of significant people linked to Devon who have profiles on GENi.

See also Devon Main Page

Battles

Castles

Historic Houses

History - over view

Timeline

Pre-history

12th Century

15th Century

References, Sources and further reading

You are invited to contribute in any way you can -

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance. See the discussion Project Help: How to add Text to a Project - Starter Kit to get you going!

How to Participate

  • If you have any queries please start a discussion linked to this project. (See the menu top right).
  • Please add related projects to the menu on the right.
  • If you have links to related web pages that would be of interest to others please add them in the relevant section at the bottom of the page. In order to do this use the drop down menu at the top left of the screen and Join the Project. If this option is not available to you then contact a collaborator and ask to be added to the project. As a collaborator you will be able to edit this page.
  • Add any documents of interest using the menu at the top right of the page, and then add a link to the document in the text under the heading below. If you do not know how to do this please contact one of the other collaborators to assist you.

Please add the profiles off your Devon born ancestors to the Devon - Family Heads or [http://www.geni.com/projects/Devon-Famous-People/13661 Devon - Famous People projects, not here.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Members of Parliament

For Biographical articles go to - http://www.historyofparliamentonline.org/research/members

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Lord Lieutenants of Devon.

From http://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Lieutenant_of_Devon''

  • John Russell, 1st Earl of Bedford 1552–1555
  • John Bourchier, 2nd Earl of Bath 1556–1561
  • Francis Russell, 2nd Earl of Bedford 1584 – 28 July 1585
  • William Bourchier, 3rd Earl of Bath 12 September 1586 – 12 July 1623
  • Francis Russell, 4th Earl of Bedford 18 July 1623 – 9 May 1641 jointly with
  • William Russell, 1st Duke of Bedford 30 March 1637 – 1642
  • George Monck, 1st Duke of Albemarle 23 July 1660 – 3 January 1670
  • John Granville, 1st Earl of Bath 10 February 1670 – 1675
  • Christopher Monck, 2nd Duke of Albemarle 2 December 1675 – 1685
  • John Granville, 1st Earl of Bath 7 December 1685 – 1696 jointly with
  • Charles Granville, 2nd Baron Granville 6 May 1691 – 1693
  • Thomas Grey, 2nd Earl of Stamford 24 April 1696 – 1702
  • John Poulett, 1st Earl Poulett 21 July 1702 – 1714
  • Sir William Courtenay, 2nd Baronet 4 December 1714 – 1716
  • John Carteret, 2nd Baron Carteret 13 July 1716 – 1721
  • Hugh Fortescue, 14th Baron Clinton 9 August 1721 – 1733
  • Robert Walpole, 2nd Earl of Orford 9 May 1733 – 31 March 1751
  • John Russell, 4th Duke of Bedford 23 April 1751 – 5 January 1771
  • Vere Poulett, 3rd Earl Poulett 6 February 1771 – 14 April 1788
  • Hugh Fortescue, 1st Earl Fortescue 21 May 1788 – 1839
  • Hugh Fortescue, 2nd Earl Fortescue 15 November 1839 – 14 September 1861
  • Edward Seymour, 12th Duke of Somerset 9 November 1861 – 28 November 1885
  • Stafford Northcote, 1st Earl of Iddesleigh 20 January 1886 – 12 January 1887
  • Charles Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis, 20th Baron Clinton 16 February 1887 – 29 March 1904
  • Hugh Fortescue, 4th Earl Fortescue 22 April 1904 – 1928
  • Francis Bingham Mildmay, 1st Baron Mildmay of Flete 30 June 1928 – 1936
  • Hugh Fortescue, 5th Earl Fortescue 5 May 1936 – 14 June 1958
  • Massey Lopes, 2nd Baron Roborough 16 July 1958 – 5 October 1978
  • Sir Richard Amyatt Hull 5 October 1978 – 10 May 1982
  • John St Aubyn Parker, 6th Earl of Morley 10 May 1982 – 16 September 1998
  • Sir Eric Dancer KCVO CBE JP 16 September 1998 – present

High Sheriffs of Devon

Extract from http://en.wikipedia.org/wiki/High_Sheriff_of_Devon''

  • Heche
  • 1068-1096: Baldwin de Moeles (or de Brionne)
  • 1135-1137: Richard filius Baldwin (Richard fitz Baldwin)
  • 1137-1142: Adelise (Alice) - wife of Richard fitz Baldwin
  • 1142: Adelise (Alice)
  • 1154–1157: Richard de Redvers, 2nd Earl of Devon
  • 1157-1160: William de Boterellis
  • 1161–1167: Hugh de Ralegh
  • 1167–1172: Robert filius Bernardi
  • 1173–1174: Reginald de Dunstanville, 1st Earl of Cornwall
  • 1175: William Rufus
  • 1177–1179: Hugh de Gundevilla
  • 1179–1189: William Briewere
  • 1193-1195: Sir Richard Reynolds with Henry de Furneaux
  • 1195–1197: Henry de Furneaux
  • 1198: William of Wrotham
  • 1199: Hugh Bardulf
  • 1200: William Briewere
  • 1200: Ralph Morin
  • 1202–1208: William Briewere with Ralph de Mora
  • 1209–1215: Robert de Veteri Ponte replaced by Eudo de Bello Campo
  • 1215: Henry de la Pomeray
  • 1215: Robert de Erlegh
  • 1217: William, Earl of Salisbury
  • 1218: Robert de Alba Mara
  • 1218: Robert de Curtenai
  • 1222: Walter le Poer
  • 1224: William Brewer the younger/ Roger de Langeford
  • 1225: William de Ralega
  • 1228: Roger la Zouch
  • 1229: Adam de Cerne
  • 1230: Ranulph de Cerne
  • 1231: Thomas de Cyrencestria/ Thomas de la Wyle
  • 1232: Thomas de la Wyle
  • 1233: Robert de Vallibus, Richard de Langeford
  • 1234: Peter de Russell
  • 1234: Nicholas de Moels
  • 1236–1249: Walter of Bath
  • 1250–1251: Walter of Bathond
  • 1252: Rad'us de Wilton
  • 1253–1255: William of Englefeurd
  • 1256–1257: Gerald de Horton and Henry de Horton (son of Gerald)
  • 1258–1259: William de Curcensay
  • 1260–1261: Rad'us Lodescomb
  • 1262–1269: Rad'us de Esse
  • 1270: William de Bikels
  • 1272–1273: Thomas Delpin
  • 1276: Matthew de Eggleshill
  • 1277: Thomas Delpin
  • 1278–1279: Warenus de Sechevile
  • 1280–1285: Thomas Delpin
  • 1286: William de Munketun and Roger de Ingepen
  • 1287: Robert de Wodton
  • 1288–1291: Matthew son of John
  • 1292: Matthew and Thomas
  • 1293–1301: Gilbert de Knovill
  • ==1300–1399
  • 1301–1306: Thomas de Ralegh
  • 1307: Ralph de Gorges
  • 1308: Thomas de Ralegh
  • 1309: Nicholas de Kirkham
  • 1310: Nicholas de Tewkesbury
  • 1311–1312: Matthew de Furneux
  • 1315: Robert de Horton
  • 1316–1317: Matthew de Clivedon
  • 1318: Matthew de Clivedon and Robert Bendyn
  • 1319: Robert Bendyn
  • 1320: John Bigbury
  • 1321: Robert Bendyn
  • 1322: Nicholas Cheyney
  • 1323: Mathew Crawthorne
  • 1324: Walter Bathon
  • 1325: James Cockington
  • 1326: Henry Tirell
  • 1327: James de Cockington
  • 1328: William de Chiverston
  • 1330: William de Faucomberge
  • 1332: Matthew de Cranthorne
  • 1333: Reginald de Monte Forti
  • 1334: Hildebrand de London (forced to resign)
  • 1334–1335: William de Aumarle, or Alba Marla
  • 1336–1337: John de Chiddeliegh, or Chudelegh
  • 1337: Peter de Veel
  • 1338–1339: John de Ralegh of Beaudeport
  • 1340–1341: John de Ralegh of Charneys
  • 1342: Henry Tirrell
  • 1343: William Pipard
  • 1344: Walter de Horton
  • 1344: John de Chiverston
  • 1345–1346: Henry Tirrell
  • 1347: Richard Cogan
  • 1347: Ralph Bryt, then Ralph Beaupel
  • 1348–1350: Almaric Fitz-Waryn
  • 1351: Robert de Hach
  • 1352–1353: William Auncel
  • 1354: John de Northcote, William Auncel and Richard Chaumbernoun
  • 1355: Richard Chaumbernoun
  • 1356–1357: John Daubernoun
  • 1358: William Atte Yeo
  • 1359–1361: Richard de Brankescombe
  • 1362: Almaric Fitz Waryn
  • 1363: Martin Fishacre
  • 1364: William de Brightelee
  • 1365: John Boys of Halberton
  • 1366: William Servyngton
  • 1367–1368: Richard de Brankescombe, then John Ralegh of Charneys
  • 1369: Thomas Chaumbernoun
  • 1369: Richard Chiselden
  • 1370: Thomas de Afton
  • 1371: Richard Beaumont or Thomas Chaumbernoun
  • 1372: Nicholas Whyting
  • 1373: Richard de Chiselden
  • 1374: Sir John Daumarle then Nicholas de la Pomeroy
  • 1375: Richard Brankescombe, then William Allthorpe
  • 1376: Nicholas de la Pomeroy
  • 1377: Sir John Ralegh
  • 1378: Sir John Daumarle
  • 1379: John Fitz Payne
  • 1380: Sir John Strech of Pinhoe and Hempston Arundel (Little Hempston)
  • 1381: Walter Corneu or Cornu
  • 1382: Richard Chaumbernoun
  • 1383: Richard Kendale
  • 1384: Sir William de Ashthorp
  • 1385: James Chudelegh
  • 1386: Richard Whitelegh of Osborn Newton in Churchstow
  • 1387: Richard Chaumbernon
  • 1388: Sir John Poulet
  • 1389: Nicholas Kirkham
  • 1390: Sir William Bonville of Shute
  • 1391: William Carmynowe
  • 1392: Sir John Grenevyle of Bideford
  • 1393: Thomas Ralegh
  • 1394: Sir Thomas Broke
  • 1394: Sir James Chuddelegh
  • 1395: John Grenville
  • 1396: William Ferrers of Chircheton
  • 1397: William Malerbe
  • 1398: Thomas Peverel
  • 1399: William Beaumont
  

1400–1499

  • 1400: John Keynes
  • 1401: Sir Thomas Pomeroy of Combe Raleigh
  • 1402: John Herle and then John Wyke of Nynehead, Somerset
  • 1403–1404: Thomas Gorges
  • 1405: John Cole
  • 1404: John Beville of Woolston in Poundstock, Cornwall
  • 1406: John Chusilden
  • 1406: Sir Johm Herle
  • 1407: Edmund Pyne of Upton Pyne
  • 1408: Sir William Cheney
  • 1409: Sir Thomas Pomeroy of Combe Raleigh
  • 1410: Sir Robert Chalons of Challonsleigh, Plympton
  • 1411: Thomas Beaumont
  • 1412: Sir Thomas Pomeroy of Combe Raleigh
  • 1414: Sir John Arundell
  • 1415: John Beville of Woolston in Poundstock, Cornwall
  • 1416: Sir William Talbot of Moditonham in Botus Fleming
  • 1417: Stephen Derneford
  • 1418: Sir Hugh Courtenay of Haccombe and Bampton
  • 1419: Thomas Beaumont
  • 1420–1421: Sir Robert Chalons of Challonsleigh, Plympton
  • 1422: Thomas Beaumont
  • 1423: William Bonville, 1st Baron Bonville of Chewton
  • 1424: Richard Hankeford
  • 1425: Sir Thomas Brooke of Holditch
  • 1426: Sir Walter Palton
  • 1427: Sir Thomas Beaumont
  • 1428: Robert Hill
  • 1429: James Chuddelegh
  • 1430: John Bosom of Bosomzeal, Dittisham
  • 1431: Edward Pomeroy of Sandridge and James Chidley
  • 1432: Edmund Pyne of Upton Pyne
  • 1433: John Cheyne of Pynho or Pynne
  • 1434: Thomas Bonvill
  • 1435: Sir Thomas Stawell
  • 1435: John Yarde
  • 1436: Roger Chaumbernon
  • 1436: Sir Thomas Beaumont
  • 1438: Sir Thomas Arundell
  • 1439: James Chidlegh or Chidelegh
  • 1440: Sir William Beauchamp
  • 1441: Robert Burton
  • 1442: William Wadham
  • 1443: Richard Yarde
  • 1444: John Cheyne of Pynne
  • 1445: John Blewet
  • 1446: Nicholas Broughton
  • 1447: Henry Fortescue
  • 1448: Thomas Buttokessyde
  • 1449: Sir Hugh Stucley
  • 1450: James Chudley or Chiddelegh
  • 1451: Robert Burton
  • 1452: Sir Edward Hill
  • 1453: Henry Fortescue
  • 1454: John Cheyne of Pynne
  • 1455: Richard Hals
  • 1456: Andrew Hillersdon
  • 1457: Edward Langford
  • 1458: John Nanfan
  • 1459: Richard Hals
  • 1460: Baldwin Fulford
  • 1461: John Dynham, 1st Baron Dynham
  • 1462–1463: John Cheyne of Pynne
  • 1464: Robert Chichester
  • 1465: John Arundel
  • 1466: Christopher Worseley
  • 1467: William Dennys
  • 1468: Philip Beaumont
  • 1469: Richard Chichester (1st term)
  • 1470: Nicholas Carewe
  • 1471: (Sir) Philip Courtenay
  • 1472: Philip Copleston
  • 1473: John Cheyne of Pynne
  • 1474: Richard Pomeray
  • 1475: Richard Chichester (2nd term)
  • 1476: Sir Otis Gilbert
  • 1477: Charles Dinham
  • 1478: John Sapcot
  • 1479: Edward Courtenay
  • 1480: Halathe Maleverer
  • 1481: Sir Robert Willoughby
  • 1482: Giles Dawbeney
  • 1483: William Courtenay
  • 1484: Halnathe Maleverer
  • 1485: Thomas Maleverer
  • 1486: John Halwell
  • 1487: Richard Edgcumbe
  • 1488: Robert Willoughby
  • 1489: Roger Holland
  • 1490: John Halwell
  • 1491: William Stoner
  • 1492: Walter Enderby
  • 1493: Richard Pomeray
  • 1494: Roger Holland
  • 1495: Piers (or Peter) Edgcumbe (son of Richard HS 1487)
  • 1496: John Fortescue
  • 1497: William Carew
  • 1498: Piers Edgcumbe (2nd term)
  • 1499: Roger Holland
   

1500–1599

  • 1500: James Chidley
  • 1501: Richard Whiteley
  • 1502: Sir Nicholas Wadham
  • 1503: Richard Halwell
  • 1504: John Fortescue
  • 1505: William Marwood
  • 1506: John Kirkham
  • 1507: John Fortescue
  • 1508–1509: Thomas Denys (1st term)
  • 1510: John Crocker
  • 1511: Richard Coffin
  • 1512: Thomas Goodwin
  • 1513: Thomas Denys (2nd term)
  • 1514: William Carew
  • 1515: Sir Nicholas Wadham
  • 1516: John Shilton
  • 1517: John Speke
  • 1518: Piers Edgcumbe (3rd term)
  • 1519: Sir Thomas Denys (3rd term)
  • 1520: Ralph Peshall
  • 1521: Sir Thomas Stucley
  • 1522: Sir William Courtenay (d.1535) of Powderham (1st term)
  • 1523: Sir Thomas Denys (4th term)
  • 1524: John Kirkham
  • 1525: Sir John Bassett
  • 1526: Sir William Courtenay (d.1535) of Powderham (2nd term)
  • 1527: Philip Champernon
  • 1528: Sir Thomas Denys (5th term)
  • 1529: Piers Edgcumbe (4th term)
  • 1530: John Chamond
  • 1531: George St Leger
  • 1532: Sir Thomas Denys (6th term)
  • 1533: Richard Grenville
  • 1534: Sir William Courtenay (d.1535) of Powderham (3rd term)
  • 1535: John Fulford (1st term)
  • 1536: Hugh Pollard
  • 1537: Sir George Carew of Mohun's Ottery
  • 1538: Richard Pollard
  • 1539: John Chamond
  • 1540: Hugh Pollard
  • 1541: John Fulford (2nd term)
  • 1542: Hugh Powlet
  • 1543: Sir George Carew of Mohun's Ottery
  • 1544: Richard Edgcumbe
  • 1545: Sir Hugh Stucley
  • 1546: Hugh Pollard
  • 1547: Peter Carew and then Gawain Carew of Exeter and Wood
  • 1548: Peter Courtenay
  • 1549: Sir Thomas Denys (7th term)
  • 1550: John Chichester of Great Torrington, Youlston and Raleigh
  • 1551: Richard Chidley
  • 1552: Sir Richard Edgecombe
  • 1553: Sir Thomas Denys (8th term)
  • 1554: James Courteney of Upcott
  • 1555: Robert Carey of Clovelly and Exeter
  • 1556: Sir John Fulford of Fulford
  • 1557: Sir Robert Denys
  • 1558: Thomas Southcote of Shillingford St George and Bovey Tracey
  • 1559: Sir Arthur Champernowne of Modbury and Dartington
  • 1560: Sir John St Leger of Annery
  • 1561: Christopher Copleton
  • 1562 (May-Nov): John Mallet of Woolleigh in Beaford
  • 1562: Richard Fortescue of Filleigh
  • 1563: Richard Duke of Otterton
  • 1564: Thomas Monk
  • 1565: Peter Edgcumbe (son of Sir Richard, HS 1552)
  • 1566: Lewis Stucley
  • 1567: Robert Dennis of Holcombe Burnell
  • 1568: Richard Strode
  • 1569: John Mallet of Woolleigh in Beaford
  • 1570: Thomas Southcote of Shillingford St George and Bovey Tracey
  • 1571: John Parker
  • 1572: John Gilbard
  • 1573: Thomas Carew
  • 1574: Arthur Bassett of Umberleigh
  • 1575: Sir John Fulford of Fulford
  • 1576: Richard Bampfield (1526-1594) of Poltimore
  • 1577: John Chichester
  • 1578: Roger Prideaux of Soldon
  • 1578: Edward Bridgeman
  • 1579: William Courtenay of Powderham Castle
  • 1580: John Clifton
  • 1581 (Feb-Nov): John Fitz of Fitzford
  • 1582: John Fortescue
  • 1583 (25 Eliz I): Lord Edward Seymour
  • 1584 (26 Eliz I): Richard Reynell and Humphrey Speccot or Hugh I Fortescue (1544–1600), of Filleigh
  • 1585: Humphrey Speccot
  • 1586: William Kirkham
  • 1587: George Carey
  • 1588: Hugh Pollard
  • 1589: William Carew of Haccomb
  • 1590: Thomas Ridgeway of Torre Abbey
  • 1591: Henry Rolle
  • 1592: Richard Champernown of Modbury
  • 1593: William Strode of Newnham
  • 1594: Sir Thomas Denys of Holcombe Rogus
  • 1595: Sir Edward Seymour, Bt. of Berry Pomeroy
  • 1596: William Walrond
  • 1597: John Copleton
  • 1598: William Fortescue, died and replaced by Henry Rolle
  • 1599: Henry Rolle
  

1600-1699

  • 1600: Thomas Ridgeway, 1st Earl of Londonderry of Torre Abbey
  • 1601: Edmond Parker
  • 1602: Thomas Hele of Fleet Damarell
  • 1603: William Pole
  • 1604: Amias Bampfield of Poltimore House and South Moulton
  • 1605: John Drake of Mount Drake and Ash, Musbury
  • 1606: Sir Edward Seymour, Bt.
  • 1607: William Abbot
  • 1608: Robert Rolle of Heanton Satchville, Petrockstowe
  • 1609: John Acland of Broadclyst
  • 1610: William Crymes
  • 1611: Hugh Ackland
  • 1612: Sir Thomas Wise of Sydenham, Marystow
  • 1613: Sir Edward Giles of Bowden House, Ashprington and Dean Court, Dean Prior
  • 1614: George Smyth
  • 1615: John Speccott of Thornbury
  • 1616: John Giffard of Halsbury, Parkham
  • 1617; George Southcote of Shillingford
  • 1618: Thomas Hele of Flete House (son of Thomas, HS 1601)
  • 1619: Sir Warwick Hele of Wembury (grandson of Thomas, HS 1601)
  • 1620: Christopher Savery of Totnes and Shilston
  • 1621: Sampson Hele of Gnaton, Newton Ferrers
  • 1622: Edmund Parker
  • 1623: Edmund Fortescue of Fallapitt House
  • 1624: Henry Tuthill
  • 1625: Simon Leach
  • 1626: Nicholas Fry
  • 1627: John Northcote (1570-1632) or his son Sir John Northcote, 1st Baronet of Hayne, Newton St Cyres
  • 1628: Walter Yonge
  • 1629: Sir Henry Rosewell
  • 1630: Sir John Davie, 1st Baronet of Creedy House, Sandford
  • 1631: Henry Ashford
  • 1632: Arthur Arscot of Tedcot
  • 1633: Sir Francis Drake, 1st Baronet of Buckland Abbey
  • 1634: John Bampfield of Poltimore
  • 1635: Sir Thomas Drew
  • 1636: Sir Thomas Hele, 1st Baronet of Flete House,Fleet Damerel
  • 1637: Denys Rolle (d.1638), of Bicton
  • 1638: Thomas Wise of Sydenham, Marystow and Mount Wise, Stoke Damerel
  • 1639: Sir John Pole, 1st Baronet of Shute,Devon and later of Colcombe Castle, Colyton
  • 1640: Sir Nicholas Martyn
  • 1641: Sir John Acland, 1st Baronet
  • 1642: Edmund Fortescue of Fallapit House
  • 1642: Richard I Culme (1569-1649) of Canonsleigh Abbey & Molland-Champson
  • 1645: Sir Francis Drake, 2nd Baronet
  • 1646: William Bastard
  • 1648: Edmond Parker
  • 1649: Robert Rolle of Heanton Satchville, Petrockstowe
  • 1650: William Putt
  • 1651: William Morice of Werrington
  • 1653: George Southcott, Esq., of Buckland
  • 1654: Peter Bevis
  • John Doidge
  • 1660: Sir Coplestone Bampfylde, 2nd Baronet of Poltimore
  • 1660: Matthew Hele of Holwell
  • 1662: Sir John Drake, 1st Baronet of Great Trill, Axminster
  • 1664: Sir William Courtenay, 1st Baronet
  • 1664: Richard Cabell of Brooke
  • 12 November 1665: John Kelland
  • 6 November 1668: Richard Cable
  • 1669: James Rodd
  • 1670: Sir John Davie, 2nd Baronet
  • 1671: Henry Walter
  • 1672: Sir Thomas Putt, 1st baronet (of Gittisham)
  • 1673: Sir Peter Lear (of Lindridge House)
  • 1674: Josias Calmady of Langdon, Wembury (position declined due to ill health)
  • 1675: John Arscott (1613-1675), of Tetcott, senior, (died in office 25/09/1675 and replaced by son (sic ) John Arscott, jnr in October 1675),
  • 1676: Edmund Parker & Sir William Bastard of Gerston, West Alvington
  • 1677: Thomas Reynell of East Ogwell
  • 1678: Richard Duke (of Otterton)
  • 1679: Sir Edward Seymour, 3rd Baronet of Berry Pomeroy
  • 1680: Henry Northleigh of Peamore, Exminster
  • 1681: Sir Courtenay Pole, 2nd Baronet of Shute
  • 1682: John Rolle (d.1706) of Stevenstone
  • 1683: John Kelland of Painsford, Ashprington
  • 1685: Richard Coffin
  • 1686: William Bragge of Sadborow, Thorncombe
  • 1687: John Row of Kingston
  • 1688: Thomas Drewe of Broadhembury
  • 1689: Sir John Davie, 3rd Baronet of Creedy House
  • 1690: Sir Hugh Acland, 5th Baronet of Killerton
  • 1691: Sampson Hele (uncle of Matthew, HS 1660)
  • 1692: Sir William Davie, 4th Baronet of Creedy House
  • 1693: Sir Christopher Savery
  • 1694: Josias Calmady of Leawood, Bridestowe
  • 1696: Walter Radcliffe
  • 1699: Sir John Elwill, 1st Baronet of Polsloe House, near Exeter
  

1700–1799

  • 1700: Arthur Tremayne of Sydenham
  • 1701: Sir John Rogers, 1st Baronet of Wiscombe and Blachford
  • 1703: William Harris of Hayne
  • 1704: David Long
  • 1707: Peter West
  • 1708: Nicholas Trist of Bowden House, Totnes. (Mayor of Totnes in 1718 & 1737).
  • 1711: John Woolcombe of Pitton, Yealmpton
  • 1713: James Smith
  • 1714: Arthur Arscott
  • 1715: John Davie, 5th Baronet of Creedy
  • 1718: John Pollexfen
  • 1718: Thomas Cholwicke
  • 1720: William Bickford of Dunsland and Arscott
  • 1723: Robert Fry of Yarty
  • 1725: Thomas Balle of Mamhead, near Chudleigh
  • 1726: William Tucker of Coryton, Kilmington, Devon
  • 1727: Coulson Fellowes of Eggesford and Ramsey Abbey, Hunts.
  • 1728: Waldo Calmady
  • 1729: John Russel of Silverton
  • 1730: Robert Marwood
  • 1731: Thomas Carew, 4th Baronet
  • 1732: ?(Harry Trelawney of Whitley)
  • 1733: Richard Duke of Otterton
  • 1736: Richard Stevens of Moretown
  • 1737: George Buck, of Biddeford
  • 1738: Francis Drew
  • 1739: John Luscomb, of Combe Royal
  • 1739: Arthur Tremayne of Sydenham
  • 1740: Richard Beavis, of Clyst, Esq.
  • 1741: Robert Lucas of Bampton
  • 1742: John Pollexfen, of Mothecombe
  • 1746: John Bassett of Heanton Court, Heanton Punchardon
  • 1747: Thomas Benson
  • 1748: Sir John Rogers, 3rd Baronet of Plymstock
  • 1748: Dennis Stucley
  • 1751: John Woollcombe of Ashbury
  • 1752: George Fursdon of Fursdon
  • 1753: Sir John Chichester, 5th Baronet of Rawleigh
  • 1754: Peter Maddick Docton, of Whitley
  • 1755: Sir John Rogers, 3rd Baronet of Blachford, near Cornwood
  • 1756: John Oliver Williams of Exweeke
  • 1757: John Quick of Newton St Cyre
  • 1758: Peter Comyns, of Morchard-Bishop
  • 1761: John Davie, 7th Baronet
  • 1763: Benedictus Marwood Tucker of Coryton, Kilmington, Devon
  • 1764: William Spicer of Weare Park, near Exeter
  • 1765: Paul Orchard of Hartland Abbey
  • 1767: James Hamlyn of Edwinsford, Carm. and Clovelly Court
  • 1771: Richard Doidge
  • 1772: Charles Hayne of Lupton
  • 1773: Thomas Hull
  • 1774: John Line of Lindridge House.
  • 1776: John Baring of Mount Radford, Exeter
  • 1779: Robert Lydston Newcombe of Kenton
  • 1781: John Burridge Cholwick of Farrington
  • 1782: Sir John de la Pole, 6th Baronet
  • 1783: Francis Rose Drewe
  • 1784: Thomas Lane
  • 1785: John Henry Southcote of Buckland
  • 1786: Alexander Hamilton of Topsham
  • 1787: John Quick of Newton St Cyres
  • 1788: Sir John Chichester, 6th Baronet of Youlston
  • 1789: Montague Edmund Parker, of Whiteway
  • 1790: Peter Perring
  • 1791: Walter Palk of Marleigh
  • 1792: Edward Cotsford of Winslade House, Clyst St. Mary
  • 1795: William Clark of Buckland Tout Saints
  • 1798: Arthur Tremaine of Sydenham
  • 1799: Robert Lydston Newcombe

1800–1899

  • James Hay of Colliepriest
  • 1801: Peter Bluet of Halcombe Regis
  • 1802: John Davie, 7th Baronet
  • 1804: Thomas Porter of Rockbear
  • 1805: Samuel Kekewich
  • 1806: William Jackson then Sir William Pole of Shute
  • 1807: John Bulteel
  • 1809: Sir Thomas Dyke Acland, 10th Baronet of Killerton, near Exeter
  • 1810: Manasseh Lopes of Maristow House
  • 1811: Arthur Champernowne of Dartington Hall
  • 1813: Richard Hippisley-Tuckfields
  • 1814: James Marwood Elton
  • 1815: John Newcombe
  • 1816: Sir Arthur Chichester, 7th Baronet of Youlston House
  • 1817: Sir Walter Roberts of Courtland
  • 1818: Sir William Templer Pole, 7th Baronet of Shute
  • 1819: Trebe Hele Heys of Dallamere
  • 1820: Robert Hunt of Sidbury
  • 1821: John Davie, 9th Baronet
  • 1822: Sir Thomas Fuller-Eliott-Drake, 1st Baronet of Nutwell Court
  • 1823: Thomas Beaumont Bewes
  • 1824: Benjamin Bowden Dickenson of Tiverton
  • 1825: George Strode of Newnham Park
  • 1826: Lewis William Buck of Daddon House, Moreton and Hartland Abbey
  • 1827: Robert William Newman of Sandridge, near Dartmouth
  • 1828: William Langmead of Elford Leigh
  • 1829: Humphrey Phineas Davie, 10th Baronet
  • 1830: John Beaumont Swete, of Oxton House
  • 1831: Sir Bourchier Wrey, 8th Baronet, of Tawstock
  • 1832: John Morth Woollcombe, of Ashbury
  • 1833: John Quicke, of Newton House
  • 1834: Edmund Pollexfen Bastard, of Kitley
  • 1835: Samuel Trehawke Kekewich, of Peamore
  • 1836: Robert Robertson, of Membland
  • 1837: William Roope Ilbert, of Horswell
  • 1838: Sir John Rogers, 6th Baronet, of Blatchford
  • 1839: Codrington Parr, of Stonelands
  • 1840: Augustus Stowey, of Kenbury
  • 1841: John Crocker Bulteel, of Flete House, was initially appointed, but was replaced by William Arundell Harris Arundell, of Lifton Park
  • 1842: Emanuel Lousada, of Peak House
  • 1843: William John Clarke, of Buckland
  • 1844: Henry Cartwright, of Forde House
  • 1845: Edward Simcoe Drewe, of the Grange
  • 1846: Sir Walter Carew, 8th Baronet, of Haccombe
  • 1847: Henry Champernowne, of Dartington
  • 1848: John Sillifant, of Coombe
  • 1849: Montagu Edmund Newcombe Parker, of Whiteway
  • 1850: William Arundel Yeo, of Fremington
  • 1851: Richard Durant, of Sharpham
  • 1852: James Cornish, of Black Hall
  • 1853: Edmund Bastard Hen Gennys, of Whitleigh Hall
  • 1854: Richard Sommers Gard, of Rougemont
  • 1855: Thomas Daniel, of Stoodleigh
  • 1856: James Samuel Pitman, of Dunchidrock
  • 1857: Sir Massey Lopes, 3rd Baronet of Maristow House
  • 1858: Sir Edward Marwood-Elton, 1st Baronet, of Widworthy Court
  • 1859: John Henry Hippisley, of Shobrook Park
  • 1860: Peter Richard Hoare, of Luscombe
  • 1861: Sir John Thomas Buller Duckworth, of Weare, Topsham, 2nd Baronet, of Weare, Topsham
  • 1862: Maj-Gen. Edward Mortlock Studd, of Oxton House, Kenton
  • 1863: Sir George Stucley, 1st Baronet, of Hartland Abbey, Bideford
  • 1864: Hon. Mark George Kerr Rolle, of Stevenstone
  • 1865: Baldwin John Pollexfen Bastard, of Kitley
  • 1866: Sir John Kennaway, 2nd Baronet
  • 1867: John Quicke, of Newton House, Newton St Cyres.
  • 1868: Sir Alexander Palmer Bruce Chichester, 2nd Baronet of Arlington Court
  • 1869: John Garratt, of Bishop's Court.
  • 1870: John Curzon Moore Stevens, of Winscott.
  • 1871: Sir Lydston Newman, 3rd Baronet of Mamhead
  • 1872: John George Johnson, of Cross.
  • 1873: John Henry Ley, of Trehill.
  • 1874: John Walrond Walrond, of Bradfield, Cullompton.
  • 1875: George William Culme Soltau Symons, of Chaddlewood.
  • 1876: William Henry Peters, of Harefield.
  • 1877: John Fleming, of Bigadon.
  • 1878: Shilston Calmady Hamlyn, of Leawood, Bridestowe.
  • 1879: Thomas Carew, of Collipriest.
  • 1880: Reginald Kelly, of Kelly, Lifton.
  • 1881: Charles Arthur Williams Troyte, of Huntsham.
  • 1882: William Halliday Halliday, of Glenthorn, Lynmouth.
  • 1883: Thomas Carew Daniel, of Stoodleigh.
  • 1884: Octavius Bradshaw, of Barcombe, Paignton.
  • 1885: Alexander Kelso Hamilton, of The Retreat, Topsham.
  • 1886: Henry Bingham Mildmay, of Flete.
  • 1887: John Blyth Coham Fleming, of Coham, Highampton.
  • 1888: Edward Byrom, of Culver House, Exeter.
  • 1889: William John Watts, of Forde House, Newton Abbot.
  • 1890: Charles Robert Collins, of Strath Culm, Hele
  • 1891: Sir Henry Bourchier Toke Wrey, 10th Baronet, of Tawstock Court, Barnstaple
  • 1892: Sampson Hanbury, of Bishopstowe, Torquay
  • 1893: William Lethbridge, of Wood, South Tawton
  • 1894: Arthur Onslow Sillifant, of Coombe, Copplestone
  • 1895: Sir John Shelley, 9th Baronet, of Shobrooke Park, Crediton
  • 1896: John Pablo Bryce, of Bystock, Exmouth
  • 1897: Robert Harvey, of Dundridge, Totnes
  • 1898: Sir Charles Daniel Cave, 1st Baronet, of Sidbury Manor House, Sidbury
  • 1899: Richard Bowerman West, of Streatham Hall, Exeter
  

1900–1973

  • 1900: John Smyth Smyth-Osbourne, of Ash house, Iddesleigh.
  • 1901: Frederick Hamlyn, of Clovelly court, Bideford.
  • 1902: Colonel Edmund Scopoli Walcott, CB, of Rock House, Chudleigh.
  • 1903: Sir Charles Dyke Acland, 12th Baronet, of Killerton
  • 1904: Samuel Sanders Stephens, of Stedcombe Manor, Axmouth.
  • 1905: Edward Herbert Bayldon, of Oaklands, Dawlish.
  • 1906: George Sydney Strode-Strode, of Newnham Park, Plympton.
  • 1907: Col. Sir Dudley Gordon Alan Duckworth-King, 5th Baronet, of Wear House, Countess Wear.
  • 1908: Sir Thomas Hewitt, Kt., of The Hoe, Lynton.
  • 1909: Hon. Richard Maitland Westenra Dawson, of Holne Park, Ashburton.
  • 1910: Richard Wallis Cory, of Langdon Court, Wembury, Plymouth.
  • 1911: Augustus Langham Christie, of Tapeley Park, Instow.
  • 1912: Sir Wilfrid Peek, 3rd Baronet, of Rousdon.
  • 1913: Joseph Crawhall Chapman, of Cadewell, Torquay.
  • 1914: Sir Henry Yarde Buller Lopes, 4th Baronet, of Maristow, Roborough.
  • 1915: Sir Edward Chaning Wills, 2nd Baronet, of Harcombe, Chudleigh.
  • 1916: Sir Ernest Cable, Kt., of Lyndridge, Bishopsteignton
  • 1917: Sir Frederick Arundell de la Pole, 11th Baronet, of Shute House, Kilmington.
  • 1918: Henry Aldenbury Bentick, of Indio, Bovey Tracey.
  • 1919: William Pethebridge Martin, of Colleton Manor, Chumleigh.
  • 1920: Sir Alfred Lassam Goodson, Kt., of Waddeton Court, Brixham.
  • 1921: Edward Clement Atherton Byrom, of Culver, near Exeter.
  • 1922: Col. John Edmond Heugh Balfour, CMG, DSO, of The Manor, Sidmouth.
  • 1923: Col. William Edmund Pollexfen Bastard, CBE, TD, of Kitley, Yealmpton.
  • 1924: Sir Ian Murray Heathcoat-Amory, 2nd Baronet, CBE, of Knightshayes Court, Tiverton.
  • 1925: Major Rennell Coleridge, of Salston, Ottery St Mary.
  • 1926: Sir Charles Cave, 2nd Baronet of Sidbury Manor, Sidmouth
  • 1927: Col. George John Ellicombe, of Rocklands, Chudleigh.
  • 1928: Capt. Frederic Bouhier Imbert-Terry, MC, of Blue Hayes, Broad Clyst.
  • 1929: Lt-Col. Joshua Craven Hoyle, of Onaton Hall, Yealmpton.
  • 1930: Major Robert Paul Kitson, of Hazelwood, Hennock, Bovey Tracey.
  • 1931: Lt-Col. Thomas Gracey, of Northcote Manor, Burrington, Umberleigh.
  • 1932: Samuel Manning Manning-Kidd, of Oxenways, Membury, Axminster.
  • 1933: Lt-Col. Francis Marwood Hext, of Redhayes, Pinhoe, Exeter.
  • 1934: Lt-Col. Reginald Bastard, DSO, of Kitley, Yealmpton.
  • 1935: Rev Sir Stanley Daws Dewey, 2nd Baronet, of Peak House, Sidmouth
  • 1936: Sir William Paul Studholme, of Perridge, Nr. Exeter
  • 1937: Lt-Col. Henry Spencer Follett, CBE, of Rockbeare Manor.
  • 1938: Sir John Frederick Shelley, 10th Baronet., of Shobrooke Park, Crediton.
  • 1939: Capt. Noel Arthur Godolphin Quicke, of Newton House, Newton St Cyres.
  • 1940: Lt-Col. Thomas Lane Ormiston, of Trood House, Alphington.
  • 1941: Major Sir Samuel Emile Harvey, Kt., of Dundridge, Totnes.
  • 1942: Sir John Heathcoat-Amory, 3rd Baronet, of Knightshayes Court, Tiverton
  • 1943: George Colvile Hayter-Hames, CBE, of Chagford House, Chagford
  • 1944: Benjamin Garnet Lampard-Vachell, of Weare Gifford Hall, Weare Gifford
  • 1945: Sir Leonard Wilfred Costello, of Red Rock, Topsham
  • 1946: Major Ormsby Allhusen, of Pinhay, Lyme Regis.
  • 1947: John Patrick Hepburn, of Scotleigh, Chudleigh.
  • 1948: Lt-Col. Sir Henry Bouhier Imbert-Terry, 2nd Baronet, DSO, MC, of Keeper's Lodge, Strete Raleigh, Whimple
  • 1949: John Adam Day, of Horsford, Middle Warberry Road, Torquay
  • 1950: Major Charles Chichester, of Hall, Bishopstawton, near Barnstaple.
  • 1951: Sir Edward Charles Benthall, of Lindridge, Bishopsteignton
  • 1952: Cmdr. Sir Reginald Arthur St. John Leeds, 6th Baronet, of Little Oldway, Paignton
  • 1953: John Arthur Pethebridge Martin, of Colleton House, Chumleigh.
  • 1954: Hugh Lassam Goodson, of Waddeton Court, Brixham
  • 1955: Sir Peter Hoare, Bt., of Luscombe Castle, Dawlish
  • 1956: Major Dennis Frederic Bankes Stucley, of Hartland Abbey, Bideford
  • 1957: Cmdr. Walter Raleigh Gilbert, of Compton Castle, Marldon.
  • 1958: Brigadier Sir Ralph Rayner, of Ashcombe Tower
  • 1959: Philip Michael Pethebridge Martin, of Beam, Great Torrington.
  • 1960: Lt Cdr. Richard John Bramble Mildmay-White, of Mothecombe House, Holbeton, Plymouth.
  • 1961: Brigadier Peter Bevil Edward Acland, OBE, MC, of Feniton Court, Honiton.
  • 1962: Lt-Col. Richard Douglas Davis Birdwood, MC, of Warmington House, Bideford.
  • 1963: Philip Debell Tuckett, of Ludbrook, Yelverton.
  • 1964: Col. Joseph Eric Palwer, of Rosemoor, Torrington.
  • 1965: Lt-Col. Charles Richard Spencer, OBE, of Elfordtown, Yelverton.
  • 1966: Brigadier Eric Llewellyn Griffith Griffith-Williams, CBE, DSO, MC, of Rockbeare Manor.
  • 1967: Col. Michael Picton Ansell, CBE, DSO, of Pillhead House, Bideford
  • 1968: Major General Victor David Graham Campbell, CB, DSO, OBE, of Beggar's Bush, South Brent.
  • 1969: Sir Charles Edward Coleridge Cave, Bt., of Sidbury Manor, Sidmouth.
  • 1970: Lt-Col. Godfrey Sturdy Incledon-Webber, TD, of St Brannocks, Braunton. 1904-86.
  • 1971: James Hubert Cornish-Bowden, Esq., of Black Hall, Avonwick, South Brent.
  • 1972: Vice Admiral Sir Peveril Barton Reiby Wallop William-Powlett, of Cadhay, Ottery St Mary.
  • 1973: Lt-Col. Trenchard John Pine-Coffin, OBE, of Alwington, Fairy Cross, Bideford.
  • High Sheriffs of Devon

1974–1999

  • 1974: George Ernest Hillyer Creber, of Standerton House, Mannamead.
  • 1975: Field Marshal Sir Richard Hull, GCB, DSO, of Pinhoe, Exeter
  • 1976: Lt Cdr. John Arundell Holdsworth, OBE, of Ogwell, Newton Abbot
  • 1977: Michael Holland-Hibbert, of Broadclyst House, Exeter
  • 1978: Percy Basil Browne, of Torr House, Westleigh, Bideford
  • 1979: Stanley Edgcumbe, of Turret Willows, Ridgeway, Plympton.
  • 1980: Captain William Grenville Peek, of Hazelwood
  • 1981: Arthur David George Llewellyn, MC, of Stuckeridge House, Oakford, Tiverton.
  • 1982: Richard Michael Huxtable, of Deer Park, Barnstaple.
  • 1983: Charles James Woodrow, of Breton House, Vauxhall Quay, The Barbican, Plymouth.
  • 1984: Alfred Michael Sutton-Scott-Tucker, of Riversbridge, Dartmouth.
  • 1985: Michael Fitzgerald Heathcoat-Amory, of Chevithorne Barton, Tiverton.
  • 1986: Capt. Timothy Carleton Keigwin, MC, of the Old Vicarage, West Anstey, South Molton.
  • 1987: John Rosewarne Trahair, of West Park, Ivybridge.
  • 1988: Capt. Sir Paul Henry William Studholme, 2nd Baronet, of Perridge, Nr Exeter
  • 1989: Oliver Newton Wallop William-Powlett, of Cadhay, Ottery St Mary.
  • 1990: Geoffrey Edward Ford North, MC, of Holmingham Farm, Bampton, Tiverton.
  • 1991: Arnold Lewis Sayers CBE of Carswell, Holbeton, near Plymouth.
  • 1992: Elizabeth Anne Eden, of Culver, Longdown, near Exeter.
  • 1993: Sir John Dennis Boles, Kt., MBE, of Rydon House, Talaton, near Exeter.
  • 1994: The Countess of Arran, of Castle Hill, Filleigh, Barnstaple.
  • 1995: James Humphrey George Woollcombe, of Hemerdon House, Plympton, near Plymouth.
  • 1996: Mrs Julia Mary Victoria Tremlett, of Bickham House, Kenn, near Exeter.
  • 1997: Noel Frederic Augustus Page-Turner, of Woodhayes, Honiton.
  • 1998: The Lady Clinton, of Heanton Satchville, Huish, near Torrington.
  • 1999: Sir Simon James Day, Kt., of Keaton House, Ermington, Ivybridge.

2000–present

  • 2000: Major Ranulf Courtauld Rayner, of Ashcombe Tower
  • 2001: Lt-Col. Anthony John Mervyn Drake, of Musbury Barton, Axminster.
  • 2002: Major General Nicholas George Picton Ansell, CB, OBE, of Pillhead House, Old Barnstaple Road, Bideford.
  • 2003: Philip Debell Tuckett, of Leigh Barton, Milton Abbot, Tavistock.
  • 2004: The Countess of Devon, of Powderham Castle, Exeter.
  • 2005: Sir John Cave, Bt., of Sidbury Manor, Sidmouth.
  • 2006: Sir Hugh George Coplestone Bampfylde Stucley, Baronet
  • 2007: Anthony John Bramble Mildmay-White
  • 2008: Lady Clifford of Chudleigh (wife of Thomas Clifford, 14th Baron Clifford of Chudleigh)
  • 2009: Edward David Fursdon of Cadbury
  • 2010: Hon. Mrs. Elizabeth d'Erlanger of Tiverton
  • 2011: Hon. Mrs. Sarah Violet Lopes of Plymouth
  • 2012: Robin Patrick Barlow of Newton Abbot
  • 2013: John Albert Thomas Lee of Coombe Barton