Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Historical Essex - English County

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

Historical Essex

History of the County of Essex - England

Please join the project and add information if you can.

//photos.geni.com/p13/d4/88/0f/64/5344483a60cebda3/work-in-progress_small.jpg Contributions welcome - but please do not copy and paste Wiki!!

The purpose of this project is to give a historical background to Essex, to provide information about those individuals of Historic importance linked to the county and to add links to any profiles of significant people linked to Essex who have profiles on GENi.

See also Essex Main Page

Battles

  • Battle of Ashington
  • Battle of Maldon

Castles

  • Colchester Castle
  • Hedingham Castle
  • Mountfitchet Castle

Historic Houses

  • Audley End

Forts

  • Tilbury Fort

History - over view

Timeline

Pre-history

12th Century

15th Century

References, Sources and further reading

  • The visitations of Essex by Hawley, 1552; Hervey, 1558; Cooke, 1570; Raven, 1612; and Owen and Lilly, 1634 : to which are added miscellaneous Essex pedigrees from various Harleian manuscripts, and an appendix containing Berry's Essex pedigrees v.13
  • The visitations of Essex by Hawley, 1552; Hervey, 1558; Cooke, 1570; Raven, 1612; and Owen and Lilly, 1634 : to which are added miscellaneous Essex pedigrees from various Harleian manuscripts, and an appendix containing Berry's Essex pedigrees v.14

You are invited to contribute in any way you can -

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance. See the discussion Project Help: How to add Text to a Project - Starter Kit to get you going!

How to Participate

  • If you have any queries please start a discussion linked to this project. (See the menu top right).
  • Please add related projects to the menu on the right.
  • If you have links to related web pages that would be of interest to others please add them in the relevant section at the bottom of the page. In order to do this use the drop down menu at the top left of the screen and Join the Project. If this option is not available to you then contact a collaborator and ask to be added to the project. As a collaborator you will be able to edit this page.
  • Add any documents of interest using the menu at the top right of the page, and then add a link to the document in the text under the heading below. If you do not know how to do this please contact one of the other collaborators to assist you.

Please add the profiles off your Essex born ancestors to the Essex - Family Heads or [http://www.geni.com/projects/Essex-Famous-People/13723 Essex - Famous People projects, not here.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Members of Parliament

For Biographical articles go to - http://www.historyofparliamentonline.org/research/members

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Lord Lieutenants of Essex.

From http://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Lieutenant_of_Essex''

  • John Petre, 1st Baron Petre
  • John de Vere, 16th Earl of Oxford 1558–?
  • Robert Dudley, 1st Earl of Leicester 3 July 1585 – 4 September 1588
  • William Cecil, 1st Baron Burghley 31 December 1588 – 4 August 1598
  • Robert Radclyffe, 5th Earl of Sussex 26 August 1603 – 5 February 1629 jointly with
  • Robert Rich, 2nd Earl of Warwick 8 September 1625 – 1642 jointly with
  • Richard Weston, 1st Earl of Portland 5 February 1629 – 31 March 1635 and
  • William Maynard, 1st Baron Maynard 6 August 1635 – 17 December 1640 and
  • James Hay, 2nd Earl of Carlisle 8 January 1641 – 1642
  • Aubrey de Vere, 20th Earl of Oxford 13 August 1660 – 1687 jointly with
  • Christopher Monck, 2nd Duke of Albemarle 30 November 1675 – 1687
  • Thomas Petre, 6th Baron Petre 18 February 1688 – 1688
  • Aubrey de Vere, 20th Earl of Oxford 25 October 1688 – 12 March 1703
  • Francis North, 2nd Baron Guilford 23 March 1703 – 1705
  • Richard Savage, 4th Earl Rivers 16 April 1705 – 18 August 1712
  • Henry St John, 1st Viscount Bolingbroke 24 October 1712 – 1714
  • Henry Howard, 6th Earl of Suffolk 7 January 1715 – 19 September 1718
  • Charles Howard, 7th Earl of Suffolk 10 December 1718 – 9 February 1722
  • Henry O'Brien, 8th Earl of Thomond 2 April 1722 – 20 April 1741
  • Benjamin Mildmay, 1st Earl Fitzwalter 7 May 1741 – 29 February 1756
  • William Nassau de Zuylestein, 4th Earl of Rochford 3 April 1756 – 28 September 1781
  • John Waldegrave, 3rd Earl Waldegrave 7 November 1781 – 22 October 1784
  • John Whitwell, 4th Baron Howard de Walden 17 November 1784 – 25 May 1797
  • Richard Griffin, 2nd Baron Braybrooke 27 January 1798 – 28 February 1825
  • Henry Maynard, 3rd Viscount Maynard 19 April 1825 – 19 May 1865
  • Thomas Crosbie William Trevor, 22nd Baron Dacre 5 October 1865 – 1869
  • Sir Thomas Burch Western, 1st Baronet 11 May 1869 – 30 May 1873
  • Chichester Parkinson-Fortescue, 1st Baron Carlingford 4 September 1873 – 1892
  • John Strutt, 3rd Baron Rayleigh 2 February 1892 – 1 August 1901
  • Francis Greville, 5th Earl of Warwick 1 August 1901[1] – 1919
  • Amelius Lockwood, 1st Baron Lambourne 11 February 1919 – 26 December 1928
  • Sir Richard Beale Colvin 31 January 1929 – 1936
  • Sir Francis Henry Douglas Charlton Whitmore, 1st Baronet 16 April 1936 – 1958
  • Sir John Ruggles-Brise 6 September 1958 – 1978
  • Sir Andrew Lewis 1978–1992
  • Robin Neville, 10th Baron Braybrooke 1 August 1992 – 2002
  • John Petre, 18th Baron Petre 2002–present

High Sheriffs of Essex

Extracted from http://en.wikipedia.org/wiki/High_Sheriff_of_Essex''

Note. Prior to 1567 the Sheriff of Essex was also the Sheriff of Hertfordshire.

William I, William II, Henry I, Stephen

  • 1067–1070: Jacque de Buckland
  • Robert FitzWimarc
  • Swein
  • ?-1072 Ilbert
  • 1072–c1086 Peter de Valognes
  • Edward de Saresburg
  • Stephen
  • 1129 William of Eynesford
  • 1130 Richard Basset
  • 1139 Alberie de Vere, Jun, and Richard Basset, Justices of England
  • 1140-1142 Geoffrey de Mandeville
  • 1147 Maurice

Henry II

  • 1155 Richard Basset, Alberie de Vere
  • 1156-57 Richard de Luci
  • 1158-63 Maurice de Tiretie
  • 1164 Fuelle de Bovilla
  • 1165-68 Nicolas the Dean
  • 1169 Nicolas the Clerk
  • 1170-81 Robert de Mancell
  • 1182-88 Otho, the son of William

Richard I

  • 1189-90 Otho, the son of William
  • 1191 Geoffrey, the son of Peter
  • 1192-93 Geoffrey, the son of Peter & Richard Heriet
  • 1193 Simon of Pattishall
  • 1194 Geoffrey, the son of Peter & Simon of Pattishall
  • 1195 William Longchamp
  • 1196 William Pointell
  • 1197-98 Hugh de Neville

John

  • 1199-1200 Hugh de Nevill
  • 1201-1203 Richard de Montfichet
  • 1204 Hugh de Nevill
  • 1205-1208 Matthew Mancel
  • 1209-1213 Earl Alberie
  • 1214 Matthew Mancel
  • 1215 Robert Mancel

Henry III

  • 1216 Robert Mancel
  • 1217-18 William Mancel
  • 1219-20 Walter de Verdon
  • 1221-22 Stephen de Segne
  • 1223 Richard d’Argenton
  • 1224-27 William de Cultwarden
  • 1228-31 William de Coleworth
  • 1232 Robert de Waltham
  • 1233 William de Holewell
  • 1234-35 William de Coleworth
  • 1236-37 Peter de Thany
  • 1238 Peter de Thany
  • Richard de Gray
  • 1239 Bertram de Criol
  • 1240 John de Watton
  • 1241 John de Watton
  • 1242-44 Richard de Montfichet
  • 1245 Richard de Montfichet
  • 1246-49 William son of Reynald
  • 1250 Richard de Whitland
  • 1251-53 Hery de Helegeton
  • 1254-55 Ralph de Arderne
  • 1256 Thomas Rameden
  • Robert Delval
  • 1257-58 Hubert de Montecampo
  • 1259-60 Richard de Thany
  • 1261-62 Mathias Delamar
  • William Delamar
  • 1263 Mathias Delamar
  • William Delamar
  • John Bocking
  • 1264 Nicholas de Espigornel
  • 1265-66 Richard de Suchirch
  • 1267 Richard de Suchirch
  • Richard de Herlawe
  • 1268 John de Canimill
  • 1269 Walter de Blummil
  • 1270-71 Walter de Essex

Edward I

  • 1272-1273 Walter de Essex
  • 1274 Thomas de Sandwie
  • 1275-1277 Lawrence de Scaccario
  • 1278 William de Sancto-Claro
  • 1279-1283 Reginald de Ginge
  • 1284 Reginald de Ginge
  • 1285 William de Lambourn
  • 1286 Hugh le Blunt
  • 1287 Hugh le Blunt
  • 1288-1289 Ralph Boxted
  • 1290 Henry Grapinel
  • 1291 Henry Grapinel
  • 1292 (May–Dec) John Grapinel (Carbonel)
  • 1292 (Dec)-1293 William de Grosse
  • 1294-1296 William de Sutton
  • 1297-1298 Simon de Bradenham
  • 1299-1300 John de Lee
  • 1301 William de Harpenden
  • 1302 John de Wenegrave
  • 1303 John de Bassingbourne
  • 1304 John de la Lee
  • 1305 John de la Lee
  • John de Bassingbourne
  • 1306 John de Harpesfeld

Edward II

  • 1307 Edward de Baud
  • 1308-09 Alan de Goldingham
  • 1310 Geoffrey de la Lee
  • 1311 John de la Lee
  • 1312 John Aygnel
  • 1313 John Ward
  • 1314-17 Richard Perers
  • 1318 John de Doure
  • 1319 Ralph de Gifford
  • 1320 John de Doure
  • 1321 Nicholas Engain
  • 1322-23 Thomas Gobyn
  • 1324-26 Richard de Perers

Edward III

  • 1327 William Baud
  • 1328-29 Richard de Perers
  • 1330 John de Wanton
  • 1331 John de Wanton
  • John de Hay
  • 1332 John de Hay
  • Adam Bloy
  • 1333 Adam Bloy
  • William Boyd
  • 1334-39 Sir John de Coggeshall
  • 1340 William Atemore
  • 1341 Richard de Monte Caviso
  • Henry Garnet
  • 1342 Henry Garnet
  • 1343-46 Sir John de Coggeshall
  • 1347 Sir John de Coggeshall
  • Peter de Boxted
  • 1348 William Bret
  • Humphrey de Walden
  • 1349 Peter de Boxted
  • 1350 Thomas Lacy
  • 1351-53 Sir John de Coggeshall
  • 1354 Hugh Fitz-Simon
  • 1355 William de Enefeld
  • 1356-57 Thomas de Chabham
  • 1358-59 Roger de Louth
  • 1360 Hugh Blount
  • 1361 William de Lyre
  • 1362 Guy de Boys
  • 1363 Thomas Fitling
  • 1364 John Jernoun
  • 1365 Thomas de Helpeston
  • 1366 John Oliver
  • 1367 John Oliver
  • John Shardelon
  • 1368 John Henxtworth
  • 1369 John Henxtworth
  • Roger Keterich
  • 1370 Thomas de Bassingbourn
  • 1371 William Baud
  • 1372 John de Bampton
  • 1373 John Filiol
  • 1374 Edward Fitz-Simons
  • 1375 John Battaile
  • 1376 Robert Fitz-William

Richard II

  • 1377 Robert Goldington
  • 1378 Sir John Fitz-Symond of North Shoebury, Essex
  • 1379 Edward Benstede of Bennington, Hertfordshire
  • 1380 John Sewale
  • 1381 Walter Godmaston
  • 1382 Geoffrey de Dersham
  • 1383 Thomas Bataill of Otes in High Laver, Essex
  • 1384 John Walton
  • 1385 Geoffrey Brockhole
  • 1386-87 John Ruggewyn of Standon, Hertfordshire
  • 1388 Henry English
  • 1388 (Dec to Jan) Sir Robert Swinburne of Little Horkesley and Matching, Essex
  • 1389 Sir Walter Attelee of Albury, Hertfordshire
  • 1390 Geoffrey Michale
  • 1391 Sir William Coggleshall of Codham Hall and Coggeshall, Essex (1st term)
  • 1392 Adam Frances
  • 1393 Thomas Coggeshall
  • 1394 Thomas Sampkin
  • 1395-97 William Bateman
  • 1398 Sir Robert Turk of Hitchin, Hertfordshire

Henry IV

  • 1399 (Aug–Sep) John Doreward of Bocking, Essex
  • 1399 (Sep-Nov) Robert Tey of Marks Tey, Essex
  • 1399 Edward Benstede of Bennington, Hertfordshire
  • 1400 Sir John Howard of Stansted Mountfichet (1st term)
  • 1401 Sir William Marney of Layer Marney, Essex
  • 1402 Helming Leget of Black Notley, Essex
  • 1403 Sir Thomas Swinbourn of Little Horkesley and East Mersea, Essex
  • 1404 Sir William Coggleshall of Codham Hall and Coggeshall, Essex (2nd term)
  • 1405 Edward Benstede of Bennington, Hertfordshire
  • 1406 Sir Gerard Braybrooke of Danbury, Essex
  • 1407 Helming Leget of Black Notley
  • 1408 William Loveney
  • 1409 John Walden
  • 1410 Thomas Aston
  • 1411 Sir William Coggleshall of Codham Hall and Coggeshall, Essex (3rd term)

Henry V

  • 1412 Philip Englefield
  • 1413 Sir John Tyrell of Heron (1st term)
  • 1414 Sir John Howard of Stansted Mountfichet (2nd term))
  • 1415 Sir Thomas de la Barre of Ayot St. Lawrence
  • 1416 Lewis John of West Horndon
  • 1417 Reginald Malyns
  • 1418 Sir John Howard of Stansted Mountfichet (3rd term)
  • 1419 Robert Darcy of Maldon, Essex

Henry VI

  • 1420-21 Lewis John of West Horndon
  • 1422 Sir John Tyrrell of Heron (2nd term)
  • 1423 Sir Maurice Brewyn of South Okington (1st term)
  • 1424 John Barley of Albury, Hertfordshire
  • 1425 John Doreward of Bocking
  • 1426 Conand Aske
  • 1427 Thomas Tyrell of Heron
  • 1428 John Hotoft of Knebworth
  • 1429 Nicholas Richbull
  • 1430 Henry Langley of Rickling
  • 1431 Sir Nicholas Thorley
  • 1432 John Durward
  • 1433 Robert Whytingham of Pendley
  • 1434 Geoffrey Rockyll
  • 1435 Sir Maurice Brewyn of South Okington (2nd term)
  • 1436 Edward Tyrell
  • 1437 Richard Alrede
  • 1438 Robert Whytingham
  • 1439 Richard Witherton
  • 1440 Thomas Tyrell
  • 1441 Ralph Asteley
  • 1442 Nicholas Morley of Hallingbury
  • 1443 John Hende
  • 1444 Thomas Tyrell of Heron
  • 1445 Thomas Pigott
  • 1446 Thomas Baud of Hadham Hall
  • 1447 John Hende, the younger
  • 1448 George Langham
  • 1449 Geoffrey Rockhill
  • 1450 Philip Boteler of Watton
  • 1451 Thomas Barrington
  • 1452 John Godmanston
  • 1453 Sir Thomas Cobham
  • 1454 Humphrey Bohun
  • 1455 Ralph Bothe
  • 1456 John Hende, the younger
  • 1457 Lewis John
  • 1458 Robert Darcy of Danbury
  • 1459 Thomas Tyrell of Heron

Edward IV

  • 1460 Thomas Ince
  • 1461-62 Thomas Langley
  • 1463 Sir John Clay
  • 1464 Roger Ree
  • 1465 Sir Lawrence Raynsford
  • 1466 Henry Barley
  • 1467 Sir William Pirton
  • 1468 Walter Writell
  • 1469 Ralph Baud - Hadham Hall
  • 1470 Walter Writell
  • 1471 Sir Roger Ree
  • 1472 Alured Cornburgh
  • 1473 John Sturgeon - Hitchin
  • 1474 Richard Flance
  • 1475 Henry Langley
  • 1476 William Green
  • 1477 Alured Cornburgh
  • 1478 John Wode
  • 1479 John Sturgeon - Hitchin
  • 1480 Thomas Tyrell - Heron
  • 1481 John Fortescue
  • 1482 William Say - Broxbourne

Edward V

  • 1483 William Say - Broxbourne

Richard III

  • 1483-84 Sir William Say - Broxbourne
  • 1485 John Sturgeon Esq of Hitchin

Henry VII

  • 1486 (half the year) Sir Robert Percy
  • 1486 Sir John Fortescue, Kt of Hatfield
  • 1487 Henry Marney
  • 1488 Sir William Pyrton
  • 1489 Henry Tey
  • 1490 John Boteler of Watton
  • 1491 Robert Turbeville
  • 1492 John Berfeild
  • 1493 Henry Marney (2nd term)
  • 1494 Sir Richard Fitz-Lewis of West Horndon
  • 1495 Richard Plomer
  • 1496 William Pulter of Hitchin
  • 1497 Robert Newport of Pelham
  • 1498 Thomas Peryent of Digswell
  • 1499 Sir John Verney of Pendley
  • 1500 Sir Roger Wentworth
  • 1501 Sir Henry Tye
  • 1502 William Pyrton
  • 1503 Humphrey Tyrell of Heron
  • 1504-05 William Skipworth of St Albans
  • 1506 Roger Darcy
  • 1507-08 John Brocket of Hatfield
  • 1509 Humphrey Tyrell of Heron

Henry VIII

  • 1510 John Leventhorpe - Shingey Hall
  • 1511 William Lytton - Knebworth
  • 1512 Anthony Darcy - Danbury
  • 1513 Edward Tyrell - Heron
  • 1514 John Seyntclere
  • 1515 William Fitz-William
  • 1516 Sir John Vere
  • 1517 Thomas Bonham
  • 1518 Sir Thomas Tyrell - Heron
  • 1519 Sir John Cutts
  • 1520 Sir John Vere
  • 1521 Thomas Bonham of Stanway, Essex
  • 1522 Sir Thomas Tey
  • 1523 John Christmas
  • 1524 Henry Barley of Albury, Hertfordshire
  • 1525 Sir John Vere
  • 1526 Thomas Leventhorpe - Shingey Hall
  • 1527 Thomas Bonham of Stanway, Essex
  • 1528 Edward Tyrell - Heron
  • 1529 Sir Giles Capel - Hadham Hall
  • 1530 John Bowles - Wellington
  • 1531 John Brocket - Hatfield
  • 1532 John Smith
  • 1533 Sir Philip Boteler - Watton
  • 1534 Sir Brian Tuke - Hatfield
  • 1535 Sir William West
  • 1536 Thomas Peryent - Digswell
  • 1537 Sir Henry Parker of Furneux Pelham, Hertfordshire
  • 1538 Sir John Raynsford of Bradfield, Essex
  • 1539 John Smith
  • 1540 Sir Philip Boteler - Watton
  • 1541 Sir John Mordaunt of West Horndon, Essex
  • 1542 Ralph Rowlet - St Albans
  • 1543 John Bowles - Wellington
  • John Sewster
  • 1544 John Wentworth
  • 1545 Anthony Cooke of Gidea Hall, Essex
  • 1546 Robert Lytton - Knebworth
  • 1547 John Conyngsby - North Mimms

Edward VI

  • 1547 Edward Brocket of Hatfield
  • 1548 John Cock of Broxbourne, Hertfordshire
  • 1549 Sir John Gates - Cheshunt
  • 1550 Sir George Norton
  • 1551 Sir Henry Tyrell - Heron
  • 1552 Sir Thomas Pope - Tittenhanger

Mary

  • 1553 Sir John Wentworth

Philip & Mary

  • 1554 Edward Brocket of Hatfield
  • 1555 William Harris of Cricksea
  • 1556 Sir John Boteler of Watton-at-Stone
  • 1557 Sir Thomas Pope of Tittenhanger
  • 1558 Thomas Mildmay of Moulsham

Elizabeth

  • 1559 Ralph Rowlett of Holywell House, St Albans, Hertfordshire
  • 1560 Edward Capel - Hadham Hall
  • 1561 Sir Thomas Golding
  • 1562 Sir Thomas Barrington
  • 1563 Henry Fortescue of Faulkbourne
  • 1564 William Ayloffe
  • 1565 Robert Chester - Royston
  • 1566 John Brocket of Brocket Hall, Hatfield, Hertfordshire
  • 1567–1599
===From 1567 Sheriffs were Sheriffs of Essex only 
  • 1568: Thomas Lucas of Colchester
  • 1570: James Altham
  • 1572: Sir Thomas Mildmay of Moulsham, Essex
  • 1574: Henry Cocke of Broxbourne, Hertfordshire
  • 1575: John Petre, 1st Baron Petre of Ingatestone Hall
  • 1577: Gabriel (later Sir Gabriel) Poyntz of North Ockendon
  • 1578: Sir Henry Capell
  • 1579: Charles Morison of Cassiobury, Hertfordshire
  • 1580: Sir Thomas Barrington
  • 1580: Thomas Darcy
  • 1583: Thomas Lucas of Colchester
  • 1587: Robert Wroth of Loughton Hall
  • 1588: Gabriel (later Sir Gabriel) Poyntz of North Ockendon
  • 1589: Arthur Harris
  • 1590: Sir Ralph Wiseman
  • 1591: Richard Warren of Claybury
  • 1592: John Wentworth of Gosfield Hall
  • 1593: William Ayloffe of Brittains, Hornchurch (son of William, HS 1564)
  • 1594: Humphrey Mildmay of Danbury
  • 1595: Edward Sulyard of Flemings
  • 1596: George Harvey of Marks Hall, Dagenham

1600–1699

  • 1600: Sir Thomas Meade
  • 1603: Henry Maynard of St. Albans, Hertfordshire and later of Little Easton, Essex
  • 1606 (Jan-Nov): Sir John Sammes of Langford Hall, Wickham Bishops
  • 1606: Sir Gamaliel Capell of Rookwood Hall, Abbess Roding
  • 1610: John Deane of Dynes Hall, Great Maplestead
  • 1613: Sir Robert Wroth of Loughton Hall
  • 1614: Sir Harbottle Grimston, 1st Baronet
  • 1615: Sir William Smith, of Hill Hall
  • 1617: Sir Paul Bayning
  • 1618: Sir Thomas Bendish, 1st Baronet
  • 1619: William Smith of Mounthall, Theydon, Essex.
  • 1622: Sir Stephen Soame of Heydon
  • 1625: Sir Arthur Harris of Creeksea Place and Woodham Mortimer
  • 1626: Hugh Everard
  • 1630: Sir Thomas Bendish, 1st Baronet
  • 1637: Sir William Luckyn
  • 1639: Martin Lumley
  • 1642: Sir Benjamin Ayloffe, 2nd Baronet of Great Braxsted
  • 1644: Sir Richard Everard, 1st Baronet of Much Waltham
  • 1646: John Pyett of Low Layton
  • 1647: Hennamell Chabburn of Messing
  • 1650: John Trayford
  • 1651: Sir Thomas Abdy, 1st Baronet of Felix Hall
  • 1652: Thomas Cambell
  • 1653: Sir John Barrington, 3rd Baronet of Barrington Hall, Hatfield Broad Oak
  • 1654: Sir William Marten
  • 1659: William Wiseman of Rivenhall
  • 1663: Sir Thomas Smith, 1st Baronet
  • 12 November 1665: Sir Heneage Fetherston, 1st Baronet
  • 6 November 1668: Sir Thomas Garrard, 2nd Baronet
  • 25 November 1668: Sir John James
  • 1670: Sir Thomas Garrard, 2nd Baronet
  • 1675: Sir Stephen White, Lt
  • 1676: Sir Mark Guyon Kt
  • 1678: Francis Osbaldeston
  • 1678: William Palmer
  • 1680: Edward Bowyer-Smyth, 2nd Baronet
  • 1686: Sir Cane James, 1st Baronet
  • 1689: Sir Josiah Child, 1st Baronet
  • 1689: John Lamotte Honywood of Marks Hall, Essex
  • 1693: Edward Ball
  • 1696: Edward Bullock
  • 1698: Sir Samuel Moyer, 1st Baronet

1700–1799

  • 1702: Peter Whitcomb
  • 1703: Edward Bullock
  • 1703: Sir Thomas Webster, 1st Baronet of Copped Hall
  • 1708: Thomas Millington of Gosfield Hall, Essex
  • 1709: Daniel Wray
  • 1710: Sir Henry Bendish, 4th Baronet
  • 1711: Fisher Tench of The Great House, Low Leyton
  • 1712: Carew Hervey Mildmay of Marks, Essex (died 1743)
  • 1714: Sir Henry Fetherston, 2nd Baronet of Blakesware, Herts
  • 1715: William Blackborne
  • 1719: William Lockey
  • 1720: Samuel Tufnell of Langleys
  • 1723: James Braine
  • 1725: Edward Pearson
  • 1726: Philip Hall, of Upton
  • 1728: Catlin Thorogood
  • 1731: Edward Holloway, of Walthamstow
  • 1733: Champion Branfill
  • 1736: Herbert Trist of Cranham
  • 1737: Hugh Smith of Weald
  • 1739: Mark Wynne, of Warley
  • 1740: Joshua Baker
  • 1740: Sir Thomas Drury, 1st Baronet of Wickham Hall, near Maldon
  • 1741: Osmond Beavoir of Downham
  • 1742: Edward Stephenson, of Barnfield
  • 1744: Peter Du Cane, Sr.
  • 1745: John Olmius of New Hall
  • 1746: Nicholas Corscllis of Wivenhoe
  • 1747: Baily Heath
  • 1748: John Fishpool of Billericay
  • 1753: William Hunt, of Woodford
  • 1754: Richard Benion, of Giddy Hall
  • 1755: Richard Chiswell, of Pebden
  • 1756: Edward Emmet, of Alborough Hatch
  • 1757: Humphry Bellamy, of Walthamstow
  • 1758: Smart Lethieullier, of Little Illford
  • 1758: Sir John Henniker, 2nd Baronet of Newton Hall
  • 1760: Sir Charles Smyth, 5th Baronet
  • 1760: Thomas Tower of Weald House
  • 1768: Richard Lomas of Loughton
  • 1769: Daniel Mathews of Felix Hall
  • 1770: John Tyrell of Boreham
  • 1771: Sir Charles Raymond, 1st Baronet of Valentine House, Barking
  • 1772: Samuel Bosanquet of Walthamstow
  • 1773: John Archer of Coopersdale
  • 1774: Henry Lovibond Collins of Boreham
  • 1775: John Pardoe of Low Layton
  • 1776: Richard Muilman Trench of Debden Hall
  • 1777: Henry Sperling of Dines Hall
  • 1778: William Lushington of Latton
  • 1779: William Godfrey of Woodford
  • 1780: Henry Hinde Pelley of Upton
  • 1781: Richard Wyatt of Hornchurch
  • 1782: William Dalby of Walthamstow
  • 1783: John Godslave of Crosse, Baddow
  • 1784: Robert Preston of Woodford
  • 1785: George Bowles, of Wanstead
  • 1786: John Jolliffe Tufnall of Great Waltham
  • 1787: John Judd of Chelmsford
  • 1788: Thomas Theophilus Cock of Messing
  • 1789: Henry Merttins Bird, of Dagenham
  • 1790: Thomas Nottage
  • 1791: Donald Cameron of Ilford
  • 1792: Zachariah Button of Stifford
  • 1793: Staines Chamberlayne of Hatfield Broad Oak
  • 1794: Richard Neave, later Sir Richard Neave, 1st Baronet of Dagnams Park (chosen but did not act)
  • 1795: John Hanson of Great Bromley
  • 1796: Jackson Barwis
  • 1797: William Manbey of Stratford
  • 1798: John Perry of Moor Hall
  • 1799: Capel Cure of Blake Hall

1800–1899

  • 1800: George Lee of Great Ilford
  • 1801: John Archer-Houblon of Hallingbury Place
  • 1802: Robert Raikes of Great Ilford
  • 1803: Stephen Fryer Gillum of Shenfield
  • 1804: William Palmer of Nazeing
  • 1805: James Reed of Warleys
  • 1806: James Urmston of Chigwell
  • 1807: William Mathew Raikes of Walthamstow
  • 1808: John Coggan of Wanstead
  • 1809: John Rutherford Abdy
  • 1810: John Rigg of Walthamstow
  • 1811: Charles Smith of Suttons
  • 1812: Sir Robert Wigram, 1st Baronet of Walthamstow House, Essex
  • 1813: Richard John Brassey of Great Ilford
  • 1814: Robert Wilson of Woodhouse
  • 1815: Luke William Walford of Little Bardfeld
  • 1816: Nicholas Pearce of Loughton
  • 1817: John Hall of Woodford
  • 1818: John Theophilus Danbur of Layton
  • 1819: John Wilkes of Wendon Lofts
  • 1820: Sir Thomas Neave, 2nd Baronet of Dagnam
  • 1821: Robert Westley Hall the younger of Great Ilford
  • 1822: Sir George Henry Smyth, 6th Baronet of Berechurch Hall
  • 1823: John Jolliffe Tuffnell of Langleys
  • 1824: Nathaniel Garland of Michaelstow Hall
  • 1825: Peter Du Cane of Braxted Lodge
  • 1826: Frederick Nassau of St Osyth
  • 1827: Fiske Goodeve Fiske-Harrison of Copford Hall in Copford
  • 1827: Sir John Tyrell, 1st Baronet
  • 1828: Sir Charles Joshua Smith of Suttons
  • 1829: Brice Pearse of Monkham in Woodford
  • 1830: Capel Cure, of Blake Hall in Bobbingworth
  • 1831: William Davis of Leyton
  • 1832: John Thomas Selwin, of Down Hall
  • 1833: Richard Birch Wolfe of Woodhall in Arksden
  • 1834: John Round of Danbury Park
  • 1835: George William Gent of Moyns Park, Steeple Bumstead
  • 1836: William Whitaker Maitland of Loughton Hall
  • 1837: Jonathan Bullock of Faulkborne Hall
  • 1838: William Cotton, of Wallwood in Leyton
  • 1839: John Fletcher Mills, of Lexden Park
  • 1840: Christopher Thomas Tower, of Weald Hall
  • 1841: John Archer Houblon, of Great Hallingbury Place
  • 1842: John Faithful Fortescue, of Writtle Lodge
  • 1843: Henry John Conyers, of Copped Hall
  • 1844: Stanes Brocket Brocket, of Spains Hall
  • 1845: George Round, of Colchester
  • 1846: John Clarmont Whiteman, of the Grove, Thoydon Garnon
  • 1847: William Coxhead Marsh, of Park Hall, Thoydon Garnon
  • 1848: Beale Blackwell Colvin, of Mangham's Hall
  • 1849: Onley Savill Onley, of Stistead Hall
  • 1850: Thomas Burch Western, of Felix Hall
  • 1851: William Philip Honywood, of Marks Hall
  • 1852: Sir Charles Smith, 3rd Baronet, of Suttons
  • 1853: John Gurdon Rebow, of Wivenhoe Park
  • 1854: Thomas White, of Weathersfield
  • 1855: John Watlington Perry Watlington, of Moor Hall
  • 1856: Robert Hills, of Colne Engaine
  • 1857: John Francis Wright, of Kelvedon Hall
  • 1858: Osgood Hanbury, of Holfield Grange, Coggeshall
  • 1859: Champion Russell, of Upminster
  • 1860: George Henry Errington, of Lexden Park, near Colchester
  • 1861: George Alan Lowndes, of Barrington Hall, Hatfield Broad Oak
  • 1862: Joseph Samuel Lescher, of Boyles Court, Brentwood
  • 1863: George Palmer, of Nazing
  • 1864: Edgar Disney, of The Hyde, Ingatestone
  • 1865: Sir Thomas Barrett-Lennard, 2nd Baronet, of Belhus
  • 1866: Arthur Pryor
  • 1867: Richard Baker Wingfield-Baker, of Orsett Hall
  • 1868: William Charles Smith, of Shortgrove, Saffron Walden
  • 1869: John Wright, of Hatfield Priory, Hatfield Peverel
  • 1870: John Jolliffe Tufnell, of Langleys, Great Waltham
  • 1871: Robert Gosling, junior, of Hassobury, Farnham
  • 1872: Thomas Kemble, of The Hall, Runwell
  • 1873: Robert John Bagshaw, of Dovercourt
  • 1874: Thomas George Graham White, of Wethersfield
  • 1875: Sir Thomas Neville Abdy, 1st Baronet, of Albyns, Romford
  • 1876: Christopher John Hume Tower,of Weald Hall, South Weald
  • 1877: John-Robert Vaizey, of Attwoods, Halstead
  • 1878: Philip John Budworth, of Greenstead Hall, Ongar
  • 1879: Edward. Ind, of Coombe Lodge, Great Warley
  • 1880: Andrew Johnston, of Woodford
  • 1881: Thomas Jenner Spitty, of Billericay
  • 1882: Hector John Gurdon Rebow, of Wivenboe Park, Wivenhoe
  • 1883: John Oxley Parker, of Woodham Mortimer Place, Woodham Mortimer
  • 1884: Sir William Neville Abdy, 2nd Baronet
  • 1885: Joseph Francis Lescher, of Hutton Park, near Brentwood
  • 1886: Henry Ford Barclay, of Monkhams, Woodford
  • 1887: John Lionel Tufnell-Tyrell, of Boreham House, Boreham
  • 1888: Edward North Buxton, of Knighton, Woodford
  • 1889: Sir William Bowyer-Smijth, 12th Baronet, of Hill Hall, Theydon Mount
  • 1890: Richard Beale Colvin, of Felix Hall, Kelvedon
  • 1891: Thomas Courtenay Theydon Warner, of Highams, Woodford Green
  • 1892: William Swaine Chisenhale Marsh, of Gaynes Park, Epping
  • 1893: Arthur Janison Evans, of Beech Hill Park, Waltham Abbey
  • 1894: Horace George Egerton-Green, of King's Ford, Colchester
  • 1895: Henry Joslin, of Gaynes Park, Upminster
  • 1896: George Courtauld, of Cut Hedges, Halstead
  • 1897: Edward Murray Ind, of Coombe Lodge, Great Warley
  • 1898: Col. George Bramston Arthur Houblon, of Hallingbury Place, Great Hallingbury
  • 1899: Edward Kensit Norman, of Mistley Lodge, Manningtree

1900–1999

  • 1900: Henry Collings Wells, of Broomfield Lodge, Broomfield
  • 1901: Ernest James Wythes, of Copped Hall, Epping
  • 1902: Robert Cunliffe Gosling, of Hassobury, Bishops Stortford
  • 1903: Colonel Richard Percival Davis, of New House Farm, Walton-on-the-Naze
  • 1904: James Noah Paxman, of Stisted Hall, Braintree
  • 1905: Sir Thomas Buxton, Bt
  • 1907: Charles Ernest Ridley, of The Elms, Chelmsford
  • 1908: William Nocton of Langham Hall, near Colchester
  • 1909: John Henry Horton, of Mascalls, South Weald, Brentwood
  • 1910: Ralph Frederic Bury, of St Leonards, Nazeing
  • 1911: Reginald Duke Hill, of Holfield Grange, Coggeshall
  • 1912: James Tabor, of The Lawn, Rochford
  • 1913: Charles James Round, of Birch Hall, Colchester
  • 1914: Henry Basham Dickinson, of "Le Mote," Pebmarsh
  • 1915: Sir Drummond Cunliffe Smith, 4th Baronet
  • 1916: Samuel Augustine Courtauld, of The Howe, Halstead
  • 1917: Charles Edmund Gooch, of Wivenhoe Park, Colchester,
  • 1918: Sir Frederick Green, Kt., of Hainault Lodge, Chigwell Row
  • 1919: John James Dumville Botterell, of Colne Park,Earls Colne,
  • 1920: Montagu Edward Hughes-Hughes, of Leez Priory,Hartford End, Chelmsford,
  • 1921: William Julien Courtauld, of Penny Pot, Halstead,
  • 1922: Lt.-Col. F. H. D. C. Whitmore, CMG, DSO
  • 1923: Major Guy Gilbey Gold, of Abbots Hall, Shalford, Braintree.
  • 1924: Lt.-Col. Sir Frederic Carne–Rasch, Bt, of Woodhill, Danbury
  • 1925: Lieut.-Col. Eustace Hill,D.S.O., T.D., of Berwicks, Hatfield Peverel
  • 1927: Major William Sullivan Gosling, of Hassobury,Bishop's Stortford.
  • 1928: Sir Thomas Fowell Buxton, Bt, of Woodredon, Waltham Abbey
  • 1929: Brigadier-General Kenneth John Kincaid-Smith, C.B., C.M.G., D.S.O., of St.Osyth's Priory, Clacton-on-Sea
  • 1930: Brigadier-General John Tyson Wigan, C.M.G., D.S.O., of Danbury Park, Danbury,Chelmsford
  • 1931: Major Nevill Arthur Charles de Hirzel Tufnell, of Langleys, Great Waltham, Essex.
  • 1932: Harold McCorquodale, of Forest Hall, Ongar, Essex
  • 1933: Major Herbert Leslie Melville Tritton, of Lyons Hall, GreatLeighs.
  • 1934: Lt.-Col. Edward North Buxton, MC, of Wallsgrave House, Loughton
  • 1935: Lieut.-Col. Frank Hilder, of Huskards, Ingatestone.
  • 1936: Capt. Gerald Murray Strutt, of New House, Terling, Chelmsford.
  • 1937: Major Forrester Colvin Watson, O.B.E., M.C. of Colne Ford House, White Colne
  • 1938: Sir James Adam, Kt.,C.B.E., K.C., of Colne Park, Earls Colne
  • 1939: Col. Stuart Sidney Mallinson, C.B.E., D.S.O.,M.C., of The White House, Woodford Green
  • 1940: Major Wyndham Birch, D.S.O., M.B.E., of Beaumont Hall, Beaumont-cum-Moze, Thorpe-le-Soken, Essex
  • 1941: Capt. John Kidston Swire, of Hubbards Hall, Harlow.
  • 1942: Col. Richard Cecil Oxley Parker, T.D., of Houghton Lodge, Stockbridge, Hampshire
  • 1943: Major Hubert Ashton, MC of Wealdside,South Weald, Brentwood
  • 1944: Wing-Commander Denis Alfred Jex Buxton, of Wilderness House, Ongar
  • 1945: Sir Adam Beattie Ritchie, Kt., of Boreham Manor, Boreham.
  • 1946: William Whitmore Otter-Barry of Horkesley Hall, Little Horkesley, near Colchester.
  • 1947: Brig.-General Claud Edward Charles Graham Charlton, C.B., C.M.G., D.S.O., of Great Canfield Park, Takeley.
  • 1948: Lieut.-Col. John Oxley Parker, T.D., of Queen's Road, Colchester
  • 1949: Lieut-Colonel Victor Alexander Gascoyne-Cecil of Downham House, Billericay.
  • 1950: Lieut.-Colonel Vernon Stewart Laurie, O.B.E.,T.D., of Old Vicarage, South Weald, Brentwood.
  • 1951: Major George Nigel Capel-Cure, of Blake Hall, Ongar.
  • 1952: Colonel F. Collingwood Drake, OBE, MC
  • 1953: Augustine Courtauld of Spencers, Great Yeldham
  • 1954: Lieut.-Colonel Philip Valentine Upton, M.B.E., T.D., of Park Lodge, Margaretting.
  • 1955: Samuel Ranulph Allsopp, Esq., M.B.E., of Alsa Lodge, Stansted Mountfitchet
  • 1956: Lieut.-Colonel James Gray Round, of Birch Hall, Colchester.
  • 1957: Norman Selwyn Pryor of Manuden House, Bishop's Stortford.
  • 1958: Lieut-Colonel William Douglas Gosling,M.B.E., T.D., of Thrimley House, Farnham.
  • 1959: Major Geoffrey Benyon Hoare, of Colville Hall, White Roding, Dunmow.
  • 1960: Charles Hubert Archibald Butler of Shortgrove, Newport, Saffron Walden.
  • 1961: Christopher William Oxley Parker
  • 1962: Douglas Gurney Pelly
  • 1963: Col Hugh Edward Hunter Jones
  • 1964: Brig Edward Joseph Todhunter
  • 1965: Andrew Hunter Carnwath
  • 1966: Sir Nigel Edward Strutt
  • 1967: Guy E Ruggles-Brise
  • 1968: Major N. N. Norman-Butler
  • 1969: Hon. Richard Clive Butler
  • 1970: Lt.-Col. Mark Frederic Strutt
  • 1971: Allan James Vincent Arthur
  • 1972: Aubrey Leland Oakes Buxton, MC
  • 1973: Gerald Colville Seymour Curtis
  • 1974: Col. Richrd George Judd
  • 1975: Ronald Edward Tritton
  • 1976: Lt.-Col. R. Wingate Collins-Charlton
  • 1977: Edmund Hoyle Vestey
  • 1978: Robert Peter Laurie
  • 1979: Alastair Brian Clarke Harrison
  • 1980: John Edward Tabor of Bovingdon Hall
  • 1981: Gerald Anthony Charrington
  • 1982: Col Richard Bennett Gosling of Canterburys Lodge, Margaretting
  • 1983: Hubert Gaitskell Ashton
  • 1984: Peter Buchanan Lake
  • 1985: David William Rushbrooke Evans
  • 1986: Murray David Maitland Keddie
  • 1987: Julius Arthur Sheffield Neave
  • 1988: Leonard F. Ratcliff
  • 1989: Leslie Alan Jordan
  • 1990: Peter Gavin Lee
  • 1991: Michael William Clark
  • 1992: Alan George Tritton
  • 1993: Christopher Spencer Gosling
  • 1994: Evelyn Bridgett Patricia Ward-Thomas
  • 1995: Christopher Ferens Pertwee
  • 1996: Peter Thomas Thistlethwayte
  • 1997: Robert Felix Erith
  • 1998: Robin George Newman
  • 1999: George Ronald Capel-Cure