Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Historical Hertfordshire

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

Historical Hertfordshire

History of the County of Hertfordshire - England

Please join the project and add information if you can.

//photos.geni.com/p13/d4/88/0f/64/5344483a60cebda3/work-in-progress_small.jpg Contributions welcome - but please do not copy and paste Wiki!!

The purpose of this project is to give a historical background to Hertfordshire, to provide information about those individuals of Historic importance linked to the county and to add links to any profiles of significant people linked to Hertfordshire who have profiles on GENi.

See also Hertfordshire Main Page

Battles

Castles

  • Berkhamsted Castle
  • Waytemore Castle - in ruins by Tudor period (the mound still remains).

Historic Houses

History - over view

Timeline

Pre-history

12th Century

15th Century

References, Sources and further reading

  • The visitations of Hertfordshire, made by Robert Cooke, esq.,Clarencieux, in 1572, and Sir Richard St. George, kt., Clarencieux, in 1634 with Hertfordshire pedigrees from Harleian mss. 6147 and 1546. Ed. by Walter C. Metcalfe

You are invited to contribute in any way you can -

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance. See the discussion Project Help: How to add Text to a Project - Starter Kit to get you going!

How to Participate

  • If you have any queries please start a discussion linked to this project. (See the menu top right).
  • Please add related projects to the menu on the right.
  • If you have links to related web pages that would be of interest to others please add them in the relevant section at the bottom of the page. In order to do this use the drop down menu at the top left of the screen and Join the Project. If this option is not available to you then contact a collaborator and ask to be added to the project. As a collaborator you will be able to edit this page.
  • Add any documents of interest using the menu at the top right of the page, and then add a link to the document in the text under the heading below. If you do not know how to do this please contact one of the other collaborators to assist you.

Please add the profiles off your Hertfordshire born ancestors to the Hertfordshire - Family Heads or Hertfordshire - Famous People projects, not here.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Members of Parliament

For Biographical articles go to - http://www.historyofparliamentonline.org/research/members

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Lord Lieutenants of Hertfordshire.

From http://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Lieutenant_of_Hertfordshire''

  • Sir Ralph Sadleir 1570–?
  • Henry Carey, 1st Baron Hunsdon 1583–1585
  • Robert Dudley, 1st Earl of Leicester 3 July 1585 – 4 September 1588
  • William Cecil, 1st Baron Burghley 31 December 1588 – 4 August 1598
  • Robert Cecil, 1st Earl of Salisbury 5 August 1605 – 24 May 1612
  • William Cecil, 2nd Earl of Salisbury 10 July 1612 – 1642 jointly with
  • Charles Cecil, Viscount Cranborne 31 March 1640 – 1642
  • Arthur Capell, 1st Earl of Essex 26 July 1660 – 1681
  • John Egerton, 2nd Earl of Bridgewater 10 February 1681 – 26 October 1686
  • Laurence Hyde, 1st Earl of Rochester 18 November 1686 – 1688
  • Charles Talbot, 1st Duke of Shrewsbury 4 April 1689 – 1691
  • Algernon Capell, 2nd Earl of Essex 3 February 1692 – 10 January 1710
  • William Cowper, 1st Earl Cowper 26 August 1710 – 1712
  • James Cecil, 5th Earl of Salisbury 26 June 1712 – 1714
  • William Cowper, 1st Earl Cowper 5 March 1715 – 1722
  • William Capell, 3rd Earl of Essex 11 October 1722 – 8 January 1743
  • William Clavering-Cowper, 2nd Earl Cowper 8 March 1744 – 18 September 1764
  • William Capell, 4th Earl of Essex 12 November 1764 – 1771
  • James Cecil, 1st Marquess of Salisbury 13 March 1771 – 13 June 1823
  • James Grimston, 1st Earl of Verulam 5 July 1823 – 17 November 1845
  • James Grimston, 2nd Earl of Verulam 17 January 1846 – 1892
  • Edward Villiers, 5th Earl of Clarendon 23 August 1892 – 2 October 1914
  • Thomas Brand, 3rd Viscount Hampden 9 February 1915 – 1952
  • Sir David Bowes-Lyon 1 July 1952 – 13 September 1961
  • Sir George Burns 8 December 1961 – 12 February 1986
  • Sir Simon Bowes-Lyon 12 February 1986 – 27 July 2007
  • Dione Grimston, Countess of Verulam 27 July 2007 – present

High Sheriffs of Hertfordshire

Extracted from http://en.wikipedia.org/wiki/High_Sheriff_of_Hertfordshire''

Prior to 1567 the Sheriff of Essex was also the sheriff of Hertfordshire.

Anno 9 Elizabeth : This County was severed from that of Essex, and found Sheriffs by themselves.

Before 1567 see Historical Essex

  • 1567 Sir George Penruddock of Broxbourne, Hertfordshire
  • 1568 Rowland Lytton - Knebworth
  • 1569 Henry Coningsby - North Mimms
  • 1570 William Doddes
  • 1571 Edward Baeshe of Stanstead Abbots (1st term)
  • 1572 George Horsey of Digswell
  • 1573 Thomas Leventhorpe - Shingey Hall
  • 1574 Henry Cocke of Broxbourne, Hertfordshire
  • 1575 John Gill - Wyddial
  • 1576 Thomas Bowles - Wallington
  • 1577 Edmond Verney - Pendley
  • 1578 Philip Boteler - Watton
  • 1579 Charles Moryson - Cassiobury
  • 1580 Thomas Docwray of Putteridge Bury
  • 1581 Sir John Brocket - Hatfield
  • 1582 Henry Coningsby - North Mimms
  • 1583 Francis Heydon - The Grove, Watford
  • 1584 Edward Baeshe of Stanstead Abbots (2nd term)
  • 1585 Henry Capell of Hadham Hall
  • 1586 Edward Pulter - Bradfield
  • 1587 Thomas Leventhorpe
  • 1588 Sir John Cutts
  • 1589 Edmond Verney - Pendley
  • 1590 Walter Mildmay - Pishiobury
  • 1591 Thomas Hanchet
  • 1592 Arthur Capel - Hadham Hall
  • 1593 John Leventhorpe - Shingey Hall
  • 1594 Rowland Lytton of Knebworth House
  • 1595 Thomas Sadler of Standon
  • 1596 Ralph Coningsby of North Mimms
  • 1597 Richard Spencer of Offley
  • 1598 Thomas Pope Blount - Tittenhanger
  • 1599 Robert Chester - Royston
  • 1600 Thomas Hanchet
  • 1601 Thomas Bowles - Wallington
  • 1602 Sir Edward Denny - Waltham Abbey

James I

  • 1603 Sir Henry Boteler - Hatfield
  • 1604 Sir George Peryent - Digswell
  • 1605 Thomas Docwra - Putteridge Bury (son of Thomas, HS 1580)
  • 1606 Sir Leonard Hide - Throcking
  • 1607 Sir John Leventhorpe - Shingey Hall
  • 1608 Nicholas Trott of Quickswood in Clothill
  • 1609 Ralph Sadleir - Standon
  • 1610 Sir Richard Anderson - Pendley
  • 1611 Sir Robert Boteler - Watton
  • 1612 John Wild -
  • 1613 William Frankland of Rye House
  • 1614 Sir Thomas Dacres, snr of Cheshunt (died 1615) then (Aug-Nov) Thomas Dacres jnr of Cheshunt
  • 1615 Sir Goddard Pemberton of Hertingfordbury (died Aug 1616)
  • 1616 Lewis Pemberton - St Albans
  • 1616 Thomas Newce - Hadham
  • 1617 Edward Briscoe - Aldenham
  • 1618 Thomas Read - Hatfield
  • 1619 Sir Nicholas Hyde, 1st Baronet - North Mimms
  • 1620 Roger Pemberton - St Albans
  • 1621 William Hale - King’s Walden
  • 1622 Edward Newport - Pelham
  • 1623 Sir Clement Scudamore - North Mimms
  • 1624 Richard Sidley - Digswell

Charles I

  • 1625: William Lytton of Knebworth
  • 1626: John Jennings
  • 1628: Sir Thomas Hyde, 2nd Baronet (son of Nicholas, HS 1620)
  • 1630: John Boteler of Watton Woodhall, Watton-at-Stone
  • 1638: Thomas Hewett of Pishiobury, Sawbridgeworth
  • 1646: Richard Harlakenden of Earls Colne, Essex
 

Commonwealth

  • 1648 Rowland Hale
  • 1650 John Rowley of Berkway
  • 1651 Thomas Keightley of Hertingfordbury Park
  • 1652 John Fotherley
  • 1654 Humfrey Shatcrosse of Hatfield
  • 1654 Sir John Barrington, Bt
  • 1658 Sir John Wittewrong, 1st Baronet

Charles II

  • 1662 Rowland Lytton of Knebworth House
  • 12 November 1665: Sir Jonathan Keate, 1st Baronet, of the Hoo, Kimpton
  • 6 November 1668: Israel Mayo
  • 1669 Sir Thomas Byde, Kt of Ware Park
  • 1671 Sir John Reade replaced by Samuel Reves
  • 1674 Joshua Lowmarch
  • 1675 Edward Chester Royston (replaced John Reade)
  • 1676 Sir William Leman, 2nd Baronet of Northaw
  • 1677 Sir John Reade, 1st Baronet
  • 1679 Thomas Halsey of Great Gaddesden
  • William & Mary
  • 1689 (Mar-Nov) Robert Harley of Brampton Bryan
  • 1689 Thomas Shatterden - Hatfield
  • John Plumer - Blakesware
  • 1690 Sir John Garrard, 3rd Baronet of Lamer
  • 1691 George Hadley - East Barnet
  • 1692 Sir John Bucknall of Oxhey Place, Watford
  • 1693 Sir James Read - Hatfield
  • 1694 William Dyer - Newenham

William III

  • 1695 Sir Thomas Rolt - Sacomb
  • 1696 John Gape of Harpsfield Hall, St Albans
  • 1697 John Billers - Thorley
  • 1698 Thomas Auncel - Ickleford
  • 1699 Henry Gore - Gilston
  • 1700 George Nodes - Shephall
  • 1701 Thomas Blackmore

Anne

  • 1702 Robert Hadsley - Munden
  • 1703 Edmond Field - Stansted
  • 1704 Philip Boteler - Watton
  • 1705 Joseph Huntsman
  • 1706 Barnard Halpenny
  • 1707 Henry Houblon - London
  • 1708 Richard Sheppard
  • 1709 Sir Richard Houblon - London
  • 1710 William Robinson Lytton of Knebworth House then William Berners of Moore Place, Much Hadham
  • 1711 Henry Ewer
  • 1712 William Smith
  • 1713 Charles Felton

George I

  • 1714 Henry Long - Bayford
  • 1715 John Duncomb
  • 1716 William Bucknall
  • 1717 Pulter Forester - Bradfield
  • 1718 James Fleet - Tewin
  • 1719 John Nichols
  • 1720 Sir Charles Buck - Watford
  • 1721 Edward Radcliffe - Hitchin
  • 1722 Thomas Kentish - St Albans
  • 1723 John Seer - Yardley
  • 1724 Henry Sibley - Yardley
  • Thomas Sibley
  • 1725 Samuel Poynter - Kelshall
  • 1726 Richard Warren - Tewin

George II

  • 1727 Benedict Ithel - Hitchin
  • 1729 Edward Searle
  • John Turvin - Gilston
  • 1730 Francis Goulston - Wyddial
  • 1731 Richard Chase
  • 1732 Thomas Wooton
  • 1733 William Freeman - Aspenden Hall
  • 1734 Richard Tuach - Rickmersworth
  • 1735 Thomas Rolt - Sacomb
  • 1736 John Dean - Wormley
  • 1737 Robert Plummer
  • 1738 William Gape - St Albans
  • 1739 William Benn - West Mill
  • 1740 William Shaw - Cheshunt
  • 1741 Robert Hadsley - Jenningsbury
  • 1742 Geo Carpenter - Redburn
  • 1743 Thomas Ansell - Ickleford
  • 1744 Richard Chase - Much Hadham
  • 1745 Sir Conyers Jocelyn - Hyde Hall
  • 1746 Charles Halsey - Great Gaddesden
  • 1747 Edward Chester - Albury replaced by Henry Fotherley Whitfield - Rickmersworth
  • 1748 William Janssen - Cheshunt
  • 1749 Nicholson Calvert - Hunsdon House
  • 1750 John Cheshyre - Thundridgebury
  • 1751 Thomas Whittewronge - Harpenden
  • 1752 Benedict Ithel - Preston
  • 1753 Caleb Lomax - Childwickbury
  • 1754 Fitzwilliam Barrington - Lilley
  • 1755 Giles Thornton Heysham - Paul’s Walden
  • 1756 John Turvin - Gilston
  • 1757 Jacob Houblon - West Mill
  • 1758 John Robinson Lytton of Knebworth House
  • 1759 Sir John Chapman of Cockenhatch
  • 1760 Benjamin Trueman - Hatfield

George III

  • 1761 John Ashfordby - Cheshunt
  • 1762 Henry Fotherley Whitfield - Rickmansworth
  • 1763 John Cope Freeman - Abbots Langley
  • 1764 David Williams - Sarratt
  • 1765 Bibye Lake - St Margaret’s
  • 1766 John Seare - Tring
  • 1767 Samuel Whitbread of Bedwell Park
  • 1768 Lionel Lyde, later Sir Lionel Lyde, 1st Baronet - Ayot St Lawrence
  • 1769 Jeremiah Hadsley - Barkway
  • 1770 Henry Green - Gaddesden Hoo
  • 1771 George Prescott - Theobalds
  • 1772 Samuel Moody - Watford
  • 1773 John Dorrien - Berkhamsted St Peter’s
  • 1774 Sir Abraham Hume, 2nd Baronet - Wormley Bury
  • 1775 Richard Emmott - Goldings
  • 1776 Thomas Harwood - Preston
  • 1777 John Searancke - Hatfield
  • 1778 Thomas Blackmore - Hunsdon
  • 1779 Richard Baker - Hertingfordbury
  • 1780 John Hunter of Gubbins, Potter's Bar
  • 1781 Thomas Clutterbuck - Watford
  • 1782 John Mickie - North Mimms
  • 1783 Robert Machy - Tewin
  • 1784 John Thomas Ellis of Wyddial Hall
  • 1785 William Phillimore - Aldenham
  • 1786 Jeremiah Milles - Pishiobury
  • 1787 John Roper of Berkhamsted st Peter
  • 1788 Charles Bourchier of Shenley
  • 1789 Drummond Smith of Tring Park
  • 1790 Samuel Robert Gaussen of Brookman's Park, North Mimms
  • 1791 Matthew Raper of Ashlyns Hall
  • 1792 James Bourchier of Shenley
  • 1793 Sir George William Prescott, 1st Baronet of Theobalds
  • 1794 Samuel Lightenhouse of Orford House
  • 1795 James Harding of Tring
  • 1796 John Sowerby of Lilley
  • 1797 Sir John Sebright, 7th Baronet of Beechwood
  • 1798 Felix Calvert - Hunsdon House
  • 1799 Archibald Paxton - Watford Place
  • 1800 Justinian Casamajor - Potterells
  • 1801 Thomas Fitzherbert - Shenley
  • 1802 Jacob Bosanquet - Broxbourne Park
  • 1803 Henry Browne - North Mimms Place
  • 1804 Edward Garrow - Totteridge
  • 1805 Emilius Henry Delmé-Radcliffe - Hitchin Priory
  • 1806 George Sullivan Marten - Sandridge Lodge
  • 1807 George Caswell - Sacombe Park
  • 1808 James Smith - Ashlyns Hall
  • 1809 Edmund Darby - Aston House
  • 1810 Thomas Haworth - Boreham Wood
  • 1811 Robert Taylor - Tolmers
  • 1812 John Currie - Essendon
  • 1813 John Fam Timins - Aldenham
  • 1814 Nicholas Segar Parry - Little Hadham
  • 1815 Andrew Reid - Chipping Barnet
  • 1816 Daniel Giles of Youngsbury, Ware
  • 1817 Edmund Morris of Chorleywood
  • 1818 George Palmer - Much Hadham
  • 1819 Samuel Unwin Heathcote - Shephallbury

George IV

  • 1820 John Earley Cook - Nunsbury
  • 1821 Joseph Timperon - New Barnet
  • 1822 Thomas Daniell - Little Berkhampstead
  • 1823 Robert Sutton - Rossway, Northchurch
  • 1824 Patrick Haydon - Colney Chapel
  • 1825 Thomas Nash Kemble - Gubbins Park
  • 1826 Sir George Duckett - Roydon
  • 1827 Joseph Andrew Latour - Hexton
  • 1828 Sir Culling Smith - Bedwell Park
  • 1829 Charles Phelips - Briggins Park

William IV

  • 1830 William Hale - King’s Walden
  • 1831 Augustus Smith - Ashlyns Hall first appointed, replaced by Hon Thomas Robert Dimsdale, Baron Dimsdale - Camfield Place
  • 1832 Robert Plumer Ward - Gilston Park
  • 1833 George Jacob Bosanquet - Broxbourne Bury
  • 1834 Wiliam Robert Phillimore - Newberries
  • 1835 William Robert Baker - Bayfordbury
  • 1836 William Blake - Danesbury

Victoria

  • 1837 George Proctor - Bennington
  • 1838 Claude George Thornton - Tewin
  • 1839 Charles Benet Drake Gerard - Lamer Park
  • 1840 Charles Snell Chauncy - Little Munden
  • 1841 Robert William Gaussen - Brookmans
  • 1842 George Gould Morgan of Brickendonbury
  • 1843 Charles John Dimsdale - Essendon Place
  • 1844 Frederick Cass - Little Grove
  • 1845 Sir Henry Meux, 2nd Baronet - Theobalds Park
  • 1846 Felix Calvert - Hunsdon House
  • 1847 Humphrey Harper Burchell - Bushey Grange
  • 1848 William Parker - Ware Park
  • 1849 Abel Smith - Woodhall Park
  • 1850 Fulke Southwell Greville - North Mimms Park
  • 1851 William John Lysley - Mymms
  • 1852 Wynn Ellis - Ponsbourne Park
  • 1853 Sir Thomas Gage Sebright - Beechwood Park
  • 1854 Robert Hanbury - Poles
  • 1855 Nathaniel Hibbert - Munden
  • 1856 William Joseph Myers - Porters
  • 1857 William Reid - Codicote
  • 1858 William Wilshere - Welwyn
  • 1859 Martin Hadsley Gosselin - Ware
  • 1860 James Bentley - Cheshunt
  • 1861 William Jones Loyd - Langleybury
  • 1862 John Hodgson - Gilston Park
  • 1863 Samuel Richard Block - Barnet
  • 1864 Sir Astley Paston Cooper - Gadesbridge
  • 1865 Forster Alleyne McGeachy - Shenley Hill
  • 1866 Henry Heyman Toulmin - Childwickbury
  • 1867 Charles Booth - Stanstead Abbotts
  • 1868 Robert Pryor - Watford
  • 1869 Robert Smith - Goldings
  • 1870 Unwin Unwin Heathcote - Shephallbury
  • 1871 Charles Longman - Shendish
  • 1872 Thomas Curtis - Great Berkhampstead
  • 1873 HJ Smith - Bosanquet - Broxbournebury
  • 1874 Sir John Gage Sebright - Beechwood
  • 1875 James Sydney Walker - Hunsdonbury
  • 1876 John Gwyn Jeffreys - Ware Priory
  • 1877 David Carnegie - Watford
  • 1878 Thomas Fowell Buxton - Ware
  • 1879 Charles Butler - Hatfield
  • 1880 Charles Cholmondely Hale - King’s Walden
  • 1881 John Evans - Hemel Hempstead
  • 1882 James William Carlile - Hertford
  • 1883 Salisbury Baxendale - Ware
  • 1884 Henry Hucks Gibbs - Watford
  • 1885 Sir Astley Paston-Cooper - Gadebridge
  • 1886 John Harry Eyres Parker - Ware Park
  • 1887 Henry Wilson Demain-Saunders - Hertford
  • 1888 William Bunce Greenfield - Flamsteadbury
  • 1889 Joseph Grout Williams - Pendley Manor
  • 1890 Hon Arthur Henry Holland-Hibbert - Munden
  • 1891 Edmund Smith Hanbury - Poles, Ware
  • 1892 Richard Benyon Croft - Ware
  • 1893 Robert Barclay - Hoddesdon
  • 1894 Edward Henry Loyd - Langleybury
  • 1895 Edward Salvin Bowlby - Gilston Park
  • 1896 Percival Bosanquet - Ponfield
  • 1897 John Henry Buxton - Hunsdon Bury
  • 1898 Charles Thomas Part - St Albans
  • 1899 Frederick Henry Norman - Much Hadham
  • 1900 Sir George Faudel-Phillips - Hertford

Edward VII

  • 1901 Major-General Apsley Cherry-Garrard, of Lamer Park - Wheathampstead
  • 1902 Evelyn Simpson - Baldock
  • 1903 Henry Tylston Hodgson - Harpenden
  • 1904 Sir Edgar Reginald Sebright - Beechwood
  • 1905 Thomas Fenwick Harrison - King’s Walden Bury
  • 1906 Hellier Gosselin-Grimshawe - Bengeo Hall
  • 1907 Benjamin Samuel Faudel-Phillips - Hertford
  • 1908 Arthur Salvin Bowlby - Gilston Park
  • 1909 Edward Ernest Pearson - Brickendonbury
  • 1910 Sir Alfred Reynolds - Ayot Bury

George V

  • 1911 Major Richard Page Croft - Ware
  • 1912 Maurice George Carr Glyn - Hadham
  • 1913 The Hon Herbert Cokayne Gibbs - Briggens, Nr Ware
  • 1914 Lewis Evans - Watford
  • 1915 Henry William Clinton Baker - Bayfordbury
  • 1916 Walter Reynolds - St Albans
  • 1917 The Hon Charles Robert Southwell Baron Dimsdale - Meesden
  • 1918 Capt Hubert Laurie Bullen - Hatfield
  • 1919 Major-Gen Sir Charles Haddon - Great Berkhamsted
  • 1920 John Ramsay Drake - St Albans
  • 1921 Sir Arthur Cory-Wright - Welwyn
  • 1922 Col Sir Edward Hildred Carlile - Hertford
  • 1923 Capt George Strachan Pawle - Widford
  • 1924 BrigGen Sir Brodie Henderson - Little Berkhamsted
  • 1925 Sir Charles Alexander Nall-Cain - Hatfield
  • 1926 Sir Alexander William Lewis - Essendon
  • 1927 Lt Col Osmond McMullen - Ware
  • 1928 George Richard Smith-Bosanquet - Broxbourne
  • 1929 Capt Everard Martin-Smith - Codicote
  • 1930 Charles Morland Agnew - Croxley Green
  • 1931 Sir Walter Lawrence - Sawbridgeworth
  • 1932 Major John Fenwick Harrison - King’s Waldenbury
  • 1933 Sir Lionel Faudel-Philips - Hertford
  • 1934 Capt Robert Humphrey Haslam - Berkhamsted

George V and Edward VIII

  • 1935 Lt Colonel Wilfred Hubert Wild - St Albans
  • Edward VIII and George VI
  • 1936 Col Sir Geoffrey Selby Church - Hatfield

George VI

  • 1937 Arthur Edwin Cutforth - Sawbridgeworth
  • 1938 Henry Fowell Buxton - Ware
  • 1939 Capt Sir Cecil Gustavus Newman - Royston
  • 1940 Capt Reginald Henry Abel-Smith - Hatfield
  • 1941 Major Albert Pam - Broxbourne
  • 1942 The Rt Hon Sir Felix Cassel - Luton
  • 1943 Col William Hilton Briggs - Watford
  • 1944 Michael Bruce Urquhart Dewar - Hitchin
  • 1945 Capt Sir Humphrey Edmund de Trafford - Royston
  • 1946 Sir Patrick Ashley Cooper - Hexton
  • 1947 Capt Francis Pawle - Ware
  • 1948 Brig Edward Henry Beddington - Much Hadham
  • 1949 Brig Walter Hugh Crosland - Little Berkhamsted
  • 1950 The Hon David Bowes-Lyon - St Paul’s Walden Bury
  • 1951 Col Sir William Henry Dyke Acland - Welwyn

Elizabeth II

  • 1952 Charles Maynard - Potters Bar
  • 1953 Thomas Abel Smith - Hertford
  • 1954 Col John Maitland - Welwyn
  • 1955 Lt Col Robert McMullen - Buntingford
  • 1956 Sir William Cooper - Berkhamsted
  • 1957 Charles Wentworth-Stanley - Sawbridgeworth
  • 1958 John Buxton - Wareside
  • 1959 Lt Col Francis Fremantle - Hertford
  • 1960 Brigadier Richard Hanbury - Braughing
  • 1961 Maj Adrian Hadden-Paton - Berkhamsted
  • 1962 Arthur Proctor - Harlow
  • 1963 Douglas Cory-Wright - Harpenden
  • 1964 Leopold Seymour - Hadham
  • 1965 Lucius Thompson-McCausland - Hertford
  • 1966 Sir Aubrey Burke - Bovingdon
  • 1967 Ronald Pilkington - Stanstead Abbotts
  • 1968 James Ashley Cooper - Hexton
  • 1969 Julian Martin Smith - Berkhamsted
  • 1970 Sir Frederick Seebohm - Chapmore End
  • 1971 Lt Col James Thompson - Stevenage
  • 1972 David Wentworth-Stanley - Munden
  • 1973 Charles Wentworth-Stanley - Sawbridgeworth
  • 1974 Maj The Hon Thomas Edward Baron Dimsdale MC DL - Barkway
  • 1975 Sir Simon Bowes-Lyon - St Paul's Walden
  • 1976 Peter Compton Hamilton-Spencer-Smith of Hitchin
  • 1977 Eric Marsden - Great Gaddesden
  • 1978 Martin Acland JP DL - High Cross
  • 1979 Edmund Leigh Grundy - Royston
  • 1980 Michael Meredith Hardy - Baldock
  • 1981 Sir Gerard Sigismund Newman - Royston
  • 1982 John Christopher McMullen - Westmill, Buntingford
  • 1983 Lady Stuart-Smith JP, DL (Joan) - Abbots Langley
  • 1984 Ralph Abel Smith - Woodhall Park
  • 1985 Gerald Chastel de Boinville MC TD - Walkern
  • 1986 Antony Woodall - Great Hormead
  • 1987 Harry Bott MBE DL - Benington
  • 1988 John Lockhart Wood JP DL - Great Gaddesden
  • 1989 The Honorable Mrs Blount (Susan) - Barkway
  • 1990 Captain Charles Barclay - Brent Pelham
  • 1991 Richard Edmonds - Micklefield Hall
  • 1992 Henry Buxton DL - Wareside
  • 1993 Ted Harvey - Bishops Stortford
  • 1994 Lady Staughton JP DL (Joanna) - Sarratt
  • 1995 Nicholas Halsey TD DL - Gaddesden Row
  • 1996 Robert Edward Dimsdale DL - Barkway
  • 1997 Richard Walduck OBE JP DL - Hatfield
  • 1998 The Hon Richard Oakley Pleydell-Bouverie DL - Peter’s Green
  • 1999 Harry Morton Neal CBE - Sarratt
  • 2000 The Revd Teddy Faure Walker DL - Sandon
  • 2001 Christopher Maurice Laing OBE DL - Ayot St Lawrence
  • 2002 The Countess of Verulam - St Albans
  • 2003 The Lady Lyell - (Susanna) Markyate
  • 2004 Lady Nichols (Shelagh) - Bucks Hill
  • 2005 David McMullen DL - Westmill
  • 2006 William Tudor John DL - Willian
  • 2007 Howard Guard - Radlett
  • 2008 Paul David Cherry - Weston
  • 2009 Jane Wentworth-Stanley - Great Munden
  • 2010 Gerald Michael Nolan Corbett
  • 2011 Lord Charles Cecil, Hatfield
  • 2012 nominee The Hon. Mrs Arabella Clare Stuart-Smith, Bedmond, Abbots Langley
  • 2013 nominee Viscountess Trenchard, Standon, Ware