Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Project Tags

view all

Profiles

Historical Norfolk

History of the County of Norfolk - England

Please join the project and add information if you can.

//photos.geni.com/p13/d4/88/0f/64/5344483a60cebda3/work-in-progress_small.jpg Contributions welcome - but please do not copy and paste Wiki!!

The purpose of this project is to give a historical background to Norfolk, to provide information about those individuals of Historic importance linked to the county and to add links to any profiles of significant people linked to Norfolk who have profiles on GENi.

See also Norfolk Main Page

Battles

Castles

  • Castle Acre Castle - ruins
  • Castle Rising Castle
  • Norwich Castle

Historic Houses

  • Blickling Hall
  • Ellingham Hall

Raveningham Hall - family home of the Bacon family

History - over view

Timeline

Pre-history

12th Century

15th Century

References, Sources and further reading

You are invited to contribute in any way you can -

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance. See the discussion Project Help: How to add Text to a Project - Starter Kit to get you going!

How to Participate

  • If you have any queries please start a discussion linked to this project. (See the menu top right).
  • Please add related projects to the menu on the right.
  • If you have links to related web pages that would be of interest to others please add them in the relevant section at the bottom of the page. In order to do this use the drop down menu at the top left of the screen and Join the Project. If this option is not available to you then contact a collaborator and ask to be added to the project. As a collaborator you will be able to edit this page.
  • Add any documents of interest using the menu at the top right of the page, and then add a link to the document in the text under the heading below. If you do not know how to do this please contact one of the other collaborators to assist you.

Please add the profiles off your Norfolk born ancestors to the Norfolk - Family Heads or [http://www.geni.com/projects/Norfolk-Famous-People/13784 Norfolk - Famous People projects, not here.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Members of Parliament

For Biographical articles go to - http://www.historyofparliamentonline.org/research/members

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Lord Lieutenants of Norfolk.

From http://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Lieutenant_of_Norfolk''

High Sheriffs of Norfolk

Pre 17th century

Extracted from http://en.wikipedia.org/wiki/High_Sheriff_of_Norfolk''

  • Toli
  • 1069:Robert Bigod
  • Before 1575 - See High Sheriff of Norfolk and Suffolk
  • 1575 Thomas Townsend of Rainham
  • 1576 Drugo Drury, of Riddlesworth.
  • 1577 Sir Henry Weston, Kt
  • 1578 Bassingbourn Gawdy of West Harling
  • 1579 Thomas Knyvet, 1st Baron Knyvet of Ashwellthorpe
  • 1580 Sir Edward Clere of Blickling
  • 1581 Arthur Heveningham, of Ketteringham
  • 1582 Sir William Paston, of Faston, Kt
  • 1583 Sir William Heydon, of Baconsthorpe, Kt
  • 1584 Sir Henry Woodhouse, of Waxham, Kt
  • 1585 Thomas Hogan of East Bradenham, died then replaced by Henry Hogan, of Great Dunham.
  • 1586 Nathaniel Bacon of Stiffkey
  • 1587 Clement Paston of Oxnead
  • 1588 Sir John Peyton, of Isleham, Cambridgeshire
  • 1589 Sir Robert Southwell of Wood Rising
  • 1590 Henry D'Oyley, of Shottisham.
  • 1591 Sir Miles Corbet, of Sprowston
  • 1592 Henry Gawdy of Claxton
  • 1593 Sir Bassingbourn Gawdy, of West Harling
  • 1594 Sir Philip Wodehouse, 1st Baronet of Kimberley
  • 1595 Thomas Clere, of Stokesby
  • 1596 Humphrey Guybon, of Thursford
  • 1597 Sir Nicholas Bacon, of Redgrave, Suffolk, Kt
  • 1598 Sir Clement Spelman, of Narburgh, Kt
  • 1599 Nathaniel Bacon of Stiffkey
 

17th century

  • 1600: Richard Jenkinson, of Tunstall
  • 1601: Sir Bassingbourne Gawdy, of West Harling
  • 1602: Arthur Heveningham, of Ketteringham.
  • 1603: Arthur Heveningham, of Ketteringham
  • 1604: Edmund D'Oyley, of Shottisham
  • 1605: Sir Henry Spelman of Congham
  • 1606: Sir Ralph Hare of Stow Bardolph
  • 1607: L'Estrange Mordaunt, of Little Massingham.
  • 1608: Sir Henry Gawdy of Claxton
  • 1609: Sir Hamon L'Estrange of Hunstanton
  • 1610: Sir Thomas Berney of Reedham
  • 1611: Sir Clippesby Gawdy of Crowshall
  • 1612: Sir Thomas Corbet of Sprowston
  • 1613: Sir Thomas Hewar, of Emneth
  • 1614: Sir James Calthorpe of Cockthorpe
  • 1615: Sir John Heveningham of Ketteringham
  • 1616: Richard Jenkinson, of Tunstall
  • 1617: Sir Augustine Palgrave, North Barningham
  • 1618: Sir Anthony Drury of Besthorpe
  • 1619: Sir Thomas Holland of Quidenham
  • 1620: Sir Henry Bedingfield of Oxburgh
  • 1621: Sir Thomas Hyrne of Haveringland
  • 1622: Sir William Yelverton, of Rougham, Bt
  • 1623: Sir Richard Berney, 1st Baronet of Parkhall
  • 1624: Sir Lestrange Mordaunt, 1st Baronet of Little Massingham
  • 1625: Sir Thomas Wodehouse of Kimberley
  • 1626: Thomas Holl, of Heigham, near Norwich
  • 1627: Sir Charles Le Gross of Crostwight Hall
  • 1628: Framlingham Gawdy of West Harling
  • 1629: Sir Robert Gawdy of Claxton
  • 1630: Sir Roger Townshend, 1st Baronet of Raynham Hall
  • 1631: Francis Mapes, of Rollesby
  • 1632: Tbomas Pettus, of Rackheatb.
  • 1633: Sir John Hobart, of Blickling Hall
  • 1634: William Heveningham of Ketteringham
  • 1635: Sir Jobn Wentworth, of Somerleyton, Suffolk, Kt
  • 1636: Sir Edward Barkham, 1st Baronet of South Acre Hall
  • 1637: William Paston, of Oxnead
  • 1638: Sir Francis Astley of Melton Constable (deceased) then John Buxton of Earsham
  • 1639: Augustine Holl of Heigham.
  • 1640: Tbomas Windham, of Felbrigg
  • 1641: Robert Longe, of Reymerstone
  • 1642: Sir Thomas Guybon, of Tharsford, Kt
  • 1643: James Caltborpe, of East Basham
  • 1644: Jobn Coke, of Godwick
  • 1645: Sir Valentine Pell,of Dersingbam, Kt
  • 1646: Sir Isaac Astley, of Melton Constable, Bt
  • 1647: Tbomas Bemey, of Swardestoe.
  • 1648: Humphrey Rant
  • 1648: William Coke, of Grodwick.
  • 1649: Gregory Gawsell, of Watlington
  • 1650: Hugh Audley, of Old Buckenham.
  • 1651: Sir Ralph Hare, 1st Baronet of Stow Bardolph
  • 1652: Cbarles Gameys, of Boyland Hall, Morningtborpe
  • 1653: Tbomas Wright, Esq. Kilventone, (deceased) then Sir Edward Astley, of Melton Constable, Kt
  • 1654: Erasmus or John Earle of Heydon.
  • 1655: Sir Arthur Jensey, of Knobhall, Suffolk, Kt
  • 1656: Edward Ward, of Bixley
  • 1657: Edward Ward, of Bixley
  • 1658: John Sedley, of Morley.
  • 1660: Sir John Cremer of Ingoldsthorpe, Kt
  • 1661: Robert Suckling, of Woodton
  • 1662: Richard Bemey, of Reedham.
  • 1663: Sir Thomas Meadowe, of Great Yarmouth. Kt
  • 1664: Sir Jacob Astley, 1st Baronet of Melton Constable, Bt
  • 1665: Sir Thomas Pettus, 2nd Baronet of Rackheath
  • 12 November 1665: Sir John Hobart, 3rd Baronet, of Blickling Hall
  • 1667: Ration Bemers, of Wiggenhall St Mary Magdalen
  • 1668: Sir Edward Barkham, 2nd Baronet of Westacre
  • 6 November 1668: George Ingland
  • 25 November 1668: Sir George Vyner, 2nd Baronet, of London
  • 1670: Richard Berney, of Kirby Bedon.
  • 1671: Robert Coney, of Walpole St Peter
  • 1672: John Mann, of Norwich
  • 1673: Sir William Adams, of Sprowston, 2nd Baronet
  • 1674: Thomas Bishop, of Ipswich, Suffolk
  • 1675: Richard Norwich
  • 1675: Henry Reeve
  • 1675: Elisha Phillippe, Esq
  • 1676: Robert Coke of Thorington, Suffolk and Holkham, Norfolk
  • 1677: Christopher Layer, of Booton
  • 1678: Thomas Pierson, of Wisbech, Cambridgeshire
  • 1679: John Jay, of Holveston
  • 1680: Philip Harbord, of Stanninghall
  • 1681: Thomas Bfnasby?, of Shottisham.
  • 1682: John Knyvet, of Ashwelthorpe
  • 1663: John Oreen, of Wilby
  • 1684: Henry Shelton, of Shelton.
  • 1685: Sir Francis Guybon of Thursford Hall
  • 1686: Sir Robert Nightingall of North Barlingham
  • 1687: John Harbord, of Gunton
  • 1688: Thomas Seaman, of Heigham, near Norwich.
  • 1689: John Heme, of Arminghall
  • 1690: Erasmus Earle, of Heydon
  • 1691: Sir Augustine Palgrave, of North Barningham, Bt
  • 1692: Richard Berney, of Reedham
  • 1693: John Burkin, of North Burlingham
  • 1694: Sir Charles Adams, of Sprowston, Bt
  • 1695: Francis Windham, of Cromer
  • 1696: Sir James Edwards, of Reedham, Bt
  • 1697: Robert Doughty, of Hanworth
  • 1698: Richard Mason, of Necton
  • 1699: Matthew Long, of Danston.

18th century

  • 1701 Robert Suckling, of Woodton
  • 1702 William Newman, of Baconsthorpe
  • 1703 Roger Crowe, of Norwich
  • 1704 Richanl Knight, of Attlebridge
  • 1705 James Hoste, of Sandringham
  • 1706 Richard Dashwood, of Cockley Cley
  • 1707 Beaupre Bell, of Outwell
  • 1708 Henry Framingham, of Burnham
  • 1709 Henry Heron, of Ketteringham
  • 1710 Sir Peter Seaman, Kt. of Norwich
  • 1711 John Fowle, of Broome
  • 1712 James Harcourt, of Carleton by Norwich
  • 1713 Thomas Wright, of East Harling
  • 1714 Edward Lombe, of Great Mellon
  • 1715 Thomas Durrant, of Scottow
  • 1716 Thomas Rogers, of Dersingham, died and succeeded by Thomas Rogers, jnr. of Dersingham,
  • 1717 William Berners, of Lynn Regis
  • 1718 John Howes, of Morningthorpe
  • 1719 John Colman, of Broome
  • 1720 Peter Elwin, of Tottington
  • 1721 Nathaniel Life, of Swaffham
  • 1722 William Rootley, of West Barsham
  • 1723 Gresham Page, of Saxthorpe
  • 1724 Robert Clough, of Feltwell
  • 1725 Richard Whitaker, of Matlask
  • 1726 Rice Wiggett, of Guestwick
  • 1727 Roger Pratt, of West Ruston
  • 1728 John Bedingfield, of Beeston St. Andrew
  • 1729 Cyril Wych, of Hockwold cum Wilton
  • 1730 Richard Tubby, of Brockdish
  • 1731 Thomas Cooper, of North Walsham
  • 1732 John Wilson, of Stanhoe
  • 1733 William Helwys, of Morton
  • 1734 Edwin Coney, Houghton by Walsingham
  • 1735 George Smith, Topcroft
  • 1736 William Henry Fleming, of Watton
  • 1737 Peter Rosier, of Pulham
  • 1738 Thomas Bell, of Oulton
  • 1739 John Parr, of Salthouse
  • 1740 Henry Negus, of Hoveton St. Peter
  • 1741 James Mackarel, of Ringland
  • 1742 John Thurston, Barwick
  • 1743 Edward Atkyns, of Ketteringham
  • 1744 Peter Barret, of Horstead
  • 1745 Barry Love, of Ormesby
  • 1746 Sir Horatio Pettus, Bt. of Rackheath
  • 1747 Charles Cooper Morley, of East Barsham
  • 1748 William Jermy, of Bayfield
  • 1749 Thomas Sotherton, of Taverham
  • 1750 Leonard Mapes, of Rollesby
  • 1751 Robert Knopwood, of Threxton
  • 1752 Francis Longe, of Spixworth
  • 1753 Hamilton Custance, of Weston
  • 1754 Cotton Symonds, of Ormesby
  • 1755 Miles Branthwayt, of Attlebridge
  • 1756 John Barker, of Shropham, (died)
  • Philip Bedingfield, of Ditchingham, succeeded
  • 1757 Israel Longe, of Dunston
  • 1758 Hammond Alpe, of Little Fransham
  • 1759 Richard Fuller, of Whetaere-Burgh
  • 1760 John Berney, of Bracon Ash
  • 1761 William Churchman, of Mangreen
  • 1762 Sir Hanson Berney, Baronet of Kirby Bedon
  • 1763 Sir Edward Astley, 4th Baronet of Melton Constable
  • 1764 John Davis, of Watlington
  • 1765 William Wiggett Bulwer, of Wood Dalling
  • 1766 John Norris, of Great Witchingham
  • 1767 Crisp Molineux of Garboldisham
  • 1768 William Woodley, of Eccles
  • 1769 Edmund Rolfe (the younger), of Heacham
  • 1770 John Micklethwaite, of Beeston St. Andrew
  • 1771 James Smyth, of Topcroft
  • 1772 Sir John Lombe, 1st Baronet of Great Melton
  • 1773 Edward Hase, of Sall
  • 1774 Thomas Lobb Clinte, of South Pickenhamn
  • 1775 Brigg Prire Fountaine, of Narford
  • 1776 Nicholas Styleman, of Snettisham
  • 1777 Charles Gurneys, of Hedenham
  • 1778 Sir Henry Peyton, Bt. of Narborough
  • 1779 John Berney Petre, of Westwick
  • 1780 Sir Thomas Beauchamp Proctor, 2nd Baronet of Langley
  • 1781 Robert Lee Doughty, of Hanworth
  • 1782 Henry Lee Warner, of Walsingham
  • 1783 Sir Martin ffolkes, 1st Baronet of Hillington, King's Lynn
  • 1784 Sir Thomas Durrant, 1st Baronet of Scottow
  • 1785 Sir Edward Stracey, of Rackheath
  • 1786 Francis Longe, of Spixworth
  • 1787 Edward Billingsley, of Hockwold cum Wilton
  • 1788 Thomas Kerrich, of Geldestone
  • 1789 Brampton Gurdon Dillingham, of Letton
  • 1790 James Pell, of Snare-hill, near Thetford
  • 1791 Sir John Fenn, Kt of East Dereham
  • 1792 Anthony Hamond, of Westacre
  • 1793 Edward Roger Pratt, of Ryston
  • 1794 John Richard Dashwood, of Cockley Cley
  • 1793 George Nelthorpe, of Lynford
  • 1796 Thomas Browne Evans, of Kirby Bedon
  • 1797 Joseph Wyndham, of Earsham
  • 1798 George Stone, of Bedingham
  • 1799 John Motteux, of Beachamwell

19th century

  • 1800: Sir Roger Kerrison, Kt. of Brooke
  • 1801: Robert Marsham, of Stratton Strawless
  • 1802: Robert Wilson, of Didlington
  • 1803: Sir Thomas Hare, of Stow Hall
  • 1804: Henry Styleman, of Snettisham
  • 1805: John Moseley, of West Tofts
  • 1806: Henry Lee Warner, of Walsingham Abbey
  • 1807: John Morse, of Mount Ida
  • 1808: John Thruston Mott, of Barningham
  • 1809: James Coldham, of Anmer
  • 1810: Nathaniel Micklethwaite, of Beeston
  • 1811: Charles Lucas, of Filby
  • 1812: John Turner Hales, of Hardingham
  • 1813: Thomas Trench Berney, of Bracon-hall
  • 1814: Henry Hoste Henley, of Sandringham
  • 1815: Thomas Thornhill, of Riddlesworth
  • 1816: Sigismund Trafford Southwell,of Wroxham
  • 1817: Henry Negus Burroughes of Burlingham
  • 1818: Edward Lombe, of Great Melton
  • 1819: Sir William Windham Dalling, 2nd Baronet of Earsham
  • 1820: George Samuel Kett, of Brooke
  • 1821: Sir Jacob Astley, 6th Baronet of Melton Constable
  • 1822: Sir Richard Paul Jodrell, 2nd Baronet of Sall
  • 1823: Sir Edmund Knowles Lacon, 2nd Baronet of Ormesby House, Ormesby St Michael
  • 1824: Theophilus Thornhagh Gurdon of Letton
  • 1825: Sir Robert John Harvey, of Thorpe
  • 1826: Sir Edmund Bacon of Raveningham, Bt
  • 1827: Charles Tompson of Great Witchingham.
  • 1828: William John Henry Browne Folkes, of Hillington
  • 1829: Andrew Fontaine of Narford Hall
  • 1830: Hon. George John Milles of North Elmham
  • 1831: John Angerstein of Weeting
  • 1832: William Lyde Wiggett Chute, of South Pickenham
  • 1833: Sir William Beauchamp-Proctor, 3rd Baronet, of Langley
  • 1834: Robert Marsham, of Stratton Strawless
  • 1835: Hudson Gurney, of Keswick
  • 1836: Anthony Hamond, of Westacre
  • 1837: Jack Petre, of Westwick Hall
  • 1838: Sir James Flower, 2nd Baronet, of Eccles
  • 1839: Sir Thomas Hare, 2nd Baronet, of Stow Hall
  • 1840: Henry Villebois, of Marsham House
  • 1841: Sir John Buxton, 2nd Baronet, of Shadwell Lodge
  • 1842: William Howe Windham, of Fellbrigg
  • 1843: William George Tyssen Daniel Tyssen, of Fouldon
  • 1844: Sir John Boileau, 1st Baronet, of Ketteringham
  • 1845: Theophilus Russell Buckworth, of Cockley Cley
  • 1846: Hon. Charles Spencer Cowper, of Sandringham House
  • 1847: Sir Jacob Preston, 2nd Baronet, of Beeston St Lawrence
  • 1848: Wyrley Birch, of Wretham
  • 1849: William Mason, of Necton
  • 1850: Edward Roger Pratt, of Ryston
  • 1851: Sir Willoughby Jones, 3rd Baronet, of Cranmer Hall, Sculthorpe
  • 1852: Frederick William Irby, of Boyland Hall
  • 1853: Daniel Gurney, of North Runcton
  • 1854: Benjamin Bond Cabbell, of Cromer Hall
  • 1855: Brampton Gurdon, of Letton
  • 1856: Robert Kellett Long, of Dunston
  • 1857: Andrew Fountaine, of Narford Hall
  • 1858: Stephens Lyne-Stephens, of Lynford Hall
  • 1859: Hambleton Francis Custance, of Weston
  • 1860: Henry Birkbeck, of Stoke Holy Cross
  • 1861: John Thomas Mott, of Barningham
  • 1862: Robert John Harvey Harvey, of Brundall
  • 1863: Joseph Stonehewer Scott Chad, of Thursford
  • 1864: Henry James Lee Warner, of Little Walsingham
  • 1865: William Henry Trafford, of Wroxham
  • 1866: William Amhurst Tyssen Amhurst, of Didlington Hall,
  • 1867: Albemarle Cator, of Woodbastwick
  • 1868: The Right Honourable Thomas Heron, Viscount Ranelagh, of Saint Faiths
  • 1869: Sir Thomas William Brograve Proctor-Beauchamp, 4th Baronet of Langley Park
  • 1870: Sir Robert Buxton, 3rd Baronet of Shadwell Lodge
  • 1871: Sir Josias Henry Stracey, 4th Baronet of Rackheath Park
  • 1872: William Angerstein of Weeting Hall
  • 1873: John Bathurst Graver Browne of Morley
  • 1874: Robert Fellowes, of Shotesham Park
  • 1875: Sir Thomas Fowell Buxton
  • 1876: Sir William Hovell Browne ffolkes
  • 1877: Edward Bowyer Sparke, of Gunthorpe
  • 1878: George John Holmes, of Brooke
  • 1878: William Robert Clayton, 6th Baronet
  • 1879: Richard Bagge, of Gaywood
  • 1880: Hamon le Strange, of Hunstanton Hall
  • 1881: George Duckett Berney, of Morton
  • 1882: Sir Henry George Paston-Bedingfeld, 7th Baronet of Oxburgh Hall
  • 1883: William Earle Gascoyne Lytton Bulwer of Quebec House
  • 1884: Joshua Fielden, of Beacharawell
  • 1885: Robert Harvey Mason, of Necton
  • 1886: William Morris, of Wretham Hall
  • 1887: Sir Alfred Jodrell, of Bayfield Hall, Baronet
  • 1888: Major Michael Stocks, of Wood Hall, Hilgay
  • 1889: Henry William Bartholomew Edwards, of Hardingham
  • 1890: Thomas Leigh Hare, of Stow Bardolph
  • 1891: Samuel Gurney Buxton, of Catton
  • 1892: Sir Edmund Broughton Knowles Lacon, of Dunston, 4th Baronet
  • 1893: Lieutenant-Colonel Clement William Joseph Unthank, of Intwood.
  • 1894: John Henry Gurnet, of Keswick Hall
  • 1895: Sir Nicholas Henry Bacon
  • 1896: Richard Hanbury Joseph Gurney, of Northrepps Hall
  • 1897: Major George Nathaniel Micklethwait, of Taverham Hall
  • 1898: Simms Reeve, of Brancaster
  • 1899: Henry Morris Upcher, of Sheringham
 

20th century

  • 1900: Sir Edmund Charles Nugent, Bt
  • 1901: Major Robert Herbert Heath Jary
  • 1902: John Nigel Gurney, of Sprowston
  • 1903: Arthur Henry Stuart Elwes of Congbam
  • 1904: Russell James Colman, of Bracondale
  • 1905: Hugh Gurney Barclay, of Colney
  • 1906: Sir George Ralph Leigh Hare, Baronet
  • 1911: William Harker, of Blofield Hall, Norwich, Esq.
  • 1912: William James Barry
  • 1914: Sir Woolmer Rudolph Donati White, Bt.
  • 1915: Charles Edward Strachan, of Heacham Hall
  • 1916: Lionel Robinson of Old Buckenham Hall
  • 1917: Captain George William Taylor, of Pickenham Hall, Swaffham
  • 1918: Colonel Herbert Francis Smith, of Didlington Hall, Brandon
  • 1919: Francis Hubert Barclay, of The Warren, Cromer
  • 1920: John Cator
  • 1921: Reginald Laurence, of Felthorpe Hall, Norwich
  • 1922: Edward Gurney Buxton
  • 1923: Holcombe Ingleby, Sedgeford Hall, King's Lynn
  • 1924: Augustus Leverton Jessopp, of Lexham Hall, Swaffham
  • 1925: Michael Falcon, of Horstead House, Norwich
  • 1926: Sir George Chamberlin, of Yelverton, Norfolk, Kt.
  • 1927: Col. Edmund Roger Allday Kerrison, C.M.G., O.B.E. of Burgh Hall, Aylsham
  • 1928: Major Sir Edward Paulet Stracey, of Rackheath Park, Norwich, 7th Baronet
  • 1929: Stanley Christopherson, of Hill Close, Abbey Road, Sheringham
  • 1930: Sir Bartle Henry Temple Frere, of South Walsham Hall, Kt.
  • 1931: James Archibald Keith, of West Barsham Hall
  • 1932: Major Quintin Edward Gurney,T.D. of Bawdeswell Hall, East Dereham
  • 1933: Edward Thomas Boardman
  • 1934: Capt. Geoffrey Russell Rees Colman, of The Chase, Framingham Pigot
  • 1935: Charles Hugh Finch
  • 1936: Major Stanley Brooke Winch,O.B.E. of Swannington Court
  • 1937: Philip Ernest Tindal-Carill-Worsley, of East Carleton Manor
  • 1938: Sir William Benjamin Gentle, Kt. of Ford Place, Thetford
  • 1939: Edward John Mann, of Thelveton Hall, Scole, Diss
  • 1940: Sir Basil Edgar Mayhew,K.B.E. of Felthorpe Hall
  • 1941: Cedric Clifton Brown
  • 1942: Captain Charles Benjamin Wilson,M.C. of Irstead Lodge, Neatishead
  • 1943: Michael Falcon, of Burlingham House, North Burlingham
  • 1944: Percy Charles Briscoe, of Dudwick Hall, Buxton
  • 1945: Anthony Buxton
  • 1955: Raymond John Steffe Crisp, of Kirby Cane Hall.
  • 1956: Sir Edward Hulton Preston, Bt
  • 1957: Lieut.-Colonel Henry John Cator, M.C.,of Woodbastwick Hall.
  • 1958: Major Derek Swithin Allhusen, of Claxton Manor, Norwich.
  • 1959: Richard Quintin Gurney, of Keswick Old Hall, Norwich
  • 1960: Desmond Gurney Buxton
  • 1965: Christopher Evelyn Kevill-Davies
  • 1970: Sir Timothy Colman, of Bixley, KG
  • 1979: Michael Gascoigne Falcon, C.B.E., of Keswick Old Hall, Norwich
  • 1980: Major David Auldjo Jamieson, V.C., of The Drove House, Thornham, Hunstanton
  • 1981: Richard Lovel Coke
  • 1982: Richrd Gordon lombe Taylor, of Conifer Hill, Starston, Harleston
  • 1983: Timothy Humphrey Barclay, of Middleton Tower, King's Lynn
  • 1984: Captain Jonathan Sidney Peel, M.C., of Barton Hall, Barton Turf
  • 1985: Sir Jeffrey Lionel Darrell, Baronet
  • 1986: Francis Desmond McInnes Skinner, of North Farm, Snetterton
  • 1987: Lord Edward Anthony Charles FitzRoy
  • 1988: Captain William Hanslip Bulwer Bulwer-Long, of Heydon Hall, Heydon
  • 1989: Peter Neil Ralli Stewart-Richardson MBE, of Creake Abbey, Fakenham
  • 1990: Archibald James Gurney, of Bracon Lodge, Bracon Ash
  • 1991: Thomas R. E. Cook of Gately
  • 1992: Anthony Nicholas George Duckworth-Chad
  • 1993: Robert Buscall of Carbrooke Hall
  • 1994: Francis Cator, of The Old House, Ranworth
  • 1995: John Birkbeck of Litcham Hall
  • 1996: Ian Duncan Robertson MacNicol, of Stody Lodge, Melton Constable
  • 1997: Lady Evans-Lombe, Marlingford Hall
  • 1998: Andrew Edward Buxton
  • 1999: Neil Foster of Lexham Hall