Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Project Tags

view all

Profiles

Historical Suffolk

History of the County of Suffolk - England

Please join the project and add information if you can.

//photos.geni.com/p13/d4/88/0f/64/5344483a60cebda3/work-in-progress_small.jpg Contributions welcome - but please do not copy and paste Wiki!!

The purpose of this project is to give a historical background to Suffolk, to provide information about those individuals of Historic importance linked to the county and to add links to any profiles of significant people linked to Suffolk who have profiles on GENi.

See also Suffolk Main Page

Battles

Castles

Historic Houses

History - over view

Timeline

Pre-history

12th Century

15th Century

References, Sources and further reading

You are invited to contribute in any way you can -

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance. See the discussion Project Help: How to add Text to a Project - Starter Kit to get you going!

How to Participate

  • If you have any queries please start a discussion linked to this project. (See the menu top right).
  • Please add related projects to the menu on the right.
  • If you have links to related web pages that would be of interest to others please add them in the relevant section at the bottom of the page. In order to do this use the drop down menu at the top left of the screen and Join the Project. If this option is not available to you then contact a collaborator and ask to be added to the project. As a collaborator you will be able to edit this page.
  • Add any documents of interest using the menu at the top right of the page, and then add a link to the document in the text under the heading below. If you do not know how to do this please contact one of the other collaborators to assist you.

Please add the profiles off your Suffolk born ancestors to the Suffolk - Family Heads or Suffolk - Famous People projects, not here.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Members of Parliament

For Biographical articles go to - http://www.historyofparliamentonline.org/research/members

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

Lord Lieutenants of Suffolk.

Incomplete list from http://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Lieutenant_of_Suffolk''

Sheriff/High Sheriffs of Suffolk

Incomplete list extracted from http://en.wikipedia.org/wiki/High_Sheriff_of_Suffolk'' On 1 April 1974, under the provisions of the Local Government Act 1972, the title of Sheriff of Suffolk was retitled High Sheriff of Suffolk

Pre-17th century

Sheriffs

  • 1066: Norman
  • Roger Bigod (1st term)
  • Robert Malet
  • Roger Bigod (2nd term)

Before 1576 - See High Sheriff of Norfolk and Suffolk

  • 1576: Robert Ashfield, of Stowlangtoft
  • 1577: John Heigham of Barrow and Bury St Edmund's
  • 1578: Sir William Spring, of Lavenham, Kt.[
  • 1579: Sir Robert Jermyn, of Rushbrook, Kt.
  • 1580: Sir Philip Parker, of Arwerton, Kt.
  • 1581: Sir Thomas Barnardiston, of Kedington, Kt.
  • 1582: Sir Nicholas Bacon of Redgrave [
  • 1583: Sir William Drury of Hawstead Place, Kt.
  • 1584: Sir Charles Framlingham of Crow Hall [
  • 1585: John Gurdon of Assington
  • 1586: George Colt of Cavendish
  • 1587: William Clopton, of Kentwell Hall
  • 1588: Francis Jermy, of Brightwell
  • 1589: Philip Tilney, of Shelley
  • 1590: Sir William Waldegrave, of Smallbridge, Kt.
  • 1591: Thomas Rous, of Henham
  • 1592: Nicholas Garneys, of Kenton
  • 1593: Sir Lionel Tollemache of Helmingham[
  • 1594: Robert Ford, of Butley
  • 1595: Thomas Crofts, of Saxham
  • 1596: Sir William Spring, of Pakenham, Kt.
  • 1597: Thomas Eden of Sudbury
  • 1598: Sir Anthony Wingfield of Letheringham, Kt.
  • 1599: Henry Warner of Mildenhall

17th century

  • 1600: Anthony Felton, of Playford
  • 1601: Edward Bacon of Shrubland Hall [
  • 1602: Sir Edmund Withipol, of Ipswich
  • 1603: Thomas Estotevile, of Dalham
  • 1604: Sir Nicholas Bacon, of Redgrave
  • 1605: Edmund Bokenham, of Great Thornham
  • 1606: Sir Thomas Playters, of Sotterley Hall[
  • 1607: Anthony Penning, of Ipswich
  • 1608: John Wentworth, of Somerleyton
  • 1609: Sir Lionel Tollemache of Helmingham (1st term)
  • 1610: Sir Thomas Wingfield, of Letheringham
  • Sir George Le Hunt, of Bredfield
  • 1611: Thomas Tilney, of Shelley
  • 1612: Sir Calthrop Parker of Arwerton
  • 1613: Sir Martin Estotevile, of Dalham
  • 1614: Sir Robert Brooke, of Yoxford
  • 1615: Sir Robert Barker of Trimley
  • 1616: Thomas Clench of Holbrooke
  • 1617: Sir Lionel Tollemache, 1st Baronet of Helmingham (2nd term)
  • 1618: Sir Edward Lewknor of Denham
  • 1619: Sir John Wentworth of Somerleyton
  • 1620: Sir Henry North, of Wickham Brook
  • 1621: Sir William Spring of Pakenham
  • 1622: William Whettle, of Ampton
  • 1623: Robert Brooke, of Nacton
  • 1624: Sir Nathaniel Barnardiston of Kedington
  • 1625: Geoffrey Pitman, of Woodbridge
  • 1626: Samuel Aylmer, of Claydon
  • 1627: Sir John Prescot, of Hoxne
  • 1628: Maurice Barrow, of Barningham
  • 1629: Brampton Gurdon of Assington
  • 1630: Sir Henry Bokenham of Great Thornham
  • 1631: John Acton, of Bramford
  • 1632: Sir Robert Crane, 1st Baronet of Chilton
  • 1633: Sir William Soame, of Thurlow
  • 1634: Sir Edmund Bacon, 2nd Baronet of Redgrave
  • 1635: Sir John Barker, 1st Baronet of Trimley
  • 1636: Sir John Rous of Henham
  • 1637: Sir Philip Parker, of Erwarton
  • 1638: Sir Anthony Wingfield, Baronet of Letheringham
  • Edward Duke, of Benhall
  • 1639: John Clench, of Creeting
  • 1640: Sir Symonds D'Ewes, of Stowlangtoft
  • 1641: Sir William Spring, 1st Baronet, of Pakenham
  • 1642: Sir William Castleton Bt of Bury
  • 1643: Maurice Barrow, of Barningham,
  • 1644: John Colton, of Earl Soham
  • 1645: Sir Arthur Jenney, of Knodishall
  • 1646: Thomas Bloss, of Belstead
  • 1647: Thomas Kerridge, of Shelley
  • 1648: Robert Wright, of Wangford
  • 1649: Sir Wiseman Bokenham, of Thornham
  • 1650: Sir William Hervey, of Hengrave
  • 1651: Edward Clarke, of East Bergholt
  • 1652: Sir Robert Coke of Huntingfield (died 1653)
  • 1652: Edward Wennieve, of Brettenham
  • 1653: Robert Cordell of Long Melford
  • 1654: Sir John Barker, Baronet of Trimley
  • 1655: Martin Salter, of Battisford
  • 1656: James Calthorpe, of Ampton
  • 1657: Thomas Baker, of Fressingfield
  • 1658: John Wyard, of Brundish
  • 1659: John Wyard, of Brundish
  • 1660: Sir John Castleton, of Bury
  • 1661: Renold Williams, of Stoke
  • 1662: Joseph Brand of Edwardston
  • 1663: Francis Theobald, of Barking
  • 1664: John Bence, of Ringsfield
  • 12 November 1665: Sir Edmund Bacon, 4th Baronet, of Redgrave [
  • 1666: Sir Samuel Barnardiston, 1st Baronet of Brightwell [
  • 1667: Jeoffrey Howland, of Covehithe
  • 6 November 1668: John Clerke[
  • 25 November 1668: Samuel Blackaby, of Stowmarket[
  • 1669: Sir Robert Dicer, 1st Baronet of Ipswich
  • 1670: John Clarke, of Bury
  • 1672: John Risby, of Thorp Morieux
  • 1673: William Soame
  • 1673: Francis Sherwin (replaced November 1673 by William Sherington)
  • 1674-75: Joseph Warner, of Sudbury
  • 1676: William Gibbs of Stoke
  • 1676: George Sterling of Charsfield
  • 1677: John Acton, of Bramford
  • 1678: Sir Willoughby D'Ewes, Bt of Stowlangtoft
  • 1679: Sir John Rous, Baronet of Henham
  • 1680: Sir Robert Brooke, of Yoxford
  • 1682: Thomas Waldegrave, of Smallbridge
  • 1683: Thomas Waldegrave, of Smallbridge
  • 1684: Jacob Garrett, of Creeting St. Mary
  • 1685: Sir John Cordell, Baronet of Melford
  • 1686: Jeoffery Nightingale
  • 1687: Sir John Castleton, Baronet of Bury
  • 1688: John Clerke, of Bury
  • 1689: Edmund Sheppard, of Campsey Ash
  • 1690: Sir Dudley Cullum, 3rd Baronet of Hardwick House, Hawstead
  • 1691: Sir Joseph Brand, of Edwardston
  • 1692: George Goodday, of Fornham
  • 1693: John Hammond
  • 1694: William Cooke, of Linstead
  • 1695: Daniel Browning
  • 1697: John Pack, of Stoke Ash
  • 1698: John Cornwallis, of Wingfield
  • 1699: Thomas Aldrich, of Hessett
 

18th century

  • 1700: Samuel Warner, of Parham
  • 1701: Henry Cooper, of Yoxford
  • 1702: John Scrivener, of Sibton
  • 1703: Sir Richard Allen, of Somerleyton, Bt.
  • 1704: Richard Phillips of Ipswich and Edwardstone
  • 1705: Thomas Kerridge, of Shelley
  • 1706: Leicester Martin of Christchurch, Ipswich
  • 1707: Thomas Macro, of Bury
  • 1708: Richard Norton, of Ixworth Abbey
  • 1709: John Sheppard, of Campsey Ash
  • 1710: Stephen Bacon
  • 1711: Thomas Bloss, of Burstall
  • 1712: Francis Coleman, of Hacheson
  • 1713: John Ewer, of Chediston
  • 1714: John Sheppard, of Campsey Ash
  • 1715: Jonathan Myles
  • 1716: Joseph Chaplin, of Bergholt
  • 1717: John Inwood
  • 1718: Edward Clarke, of Bergholt
  • 1719: Nicholas Jacob
  • 1720: Bartholomew Young, of Bradfield
  • 1721: John Pitt of Great Bealings
  • 1722: Sir Jasper Cullum, 4th Baronet, of Hardwick House
  • 1723: John Boggas, of Great Finborough
  • 1724: Gregory Coppinger
  • 1725: Hustings Wilkinson
  • 1726: Thomas Driver, of Earl Stonham
  • 1727: Robert Goodrich
  • 1728: Sir John Playters, of Sotterley Hall, Bt.
  • 1729: Tobias Bloss, of Belstead
  • 1730: Sir Thomas Allen, of Somerleyton, Bt.
  • 1731: Nathaniel Acton, of Hemingston
  • 1732: George Dashwood
  • 1733: Alexander Bence, of Thorington
  • 1734: John Eldred
  • 1735: John Reynolds
  • 1736: John Corrance, of Rougham
  • 1737: Reginald Rabett, of Bramfield
  • 1737: John Cooper of Shimsfield
  • 1738: Sir William Barker, of Ipswich, Bt.
  • 1739: William Acton of Bramford Hall
  • 1740: Edmund Jenney of Bredfield House
  • 1741: Samuel Lucas, of Chelmondiston
  • 1742: Baron Prettyman, of Bacton
  • 1743: Sir John Barker, of Sproughton, Bt.
  • 1744: Robert Leman, of Wickham Market
  • 1745: Charles Scrivener, of Sibton
  • 1746: Philips Colman, of Ipswich
  • 1747: Robert Edgar, of Ipswich
  • 1748: Lamb Barry, of Syleham
  • 1749: Thomas White, of Tattingstone
  • 1750: Richard Oneby, of Lowdham
  • 1751: George Goodday, of Fornham
  • 1752: William Naunton, of Letheringham
  • 1753: Robert Sparrow, of Brandiston
  • 1754: William Jennens (or William Jennings), of Acton
  • 1755: Cooke Freeston, of Mettingham
  • 1756: John Canham, of Milden
  • 1757: Henry Moore, of Kentwell Hall Melford
  • 1758: Robert May, of Sutton
  • 1759: Sir John Rous, of Henham, Bt.
  • 1760: Thomas Thorowgood, of Kersey
  • 1761: Thomas Moseley, of Ousden
  • 1762: Shadrach Brice, of Clare
  • 1763: Ezekiel Sparke, of Walsham-le-Willows
  • 1764: Sir John Blois, of Yoxford
  • 1765: John Golding, of Thorington
  • 1766: Gabriel Trusson, of Kelsall
  • William Wollaston, of Great Finborough
  • 1767: Sir William Chapman, 3rd Baronet of Loudham
  • 1768: Osborn Fuller, of Carlton
  • 1769: Hutchinson Mure, of Great Saxham
  • 1770: Eleazor Davy, of Ubbeston
  • 1771: John Freston Scrivener, of Sibton
  • 1772: Nathaniel Acton, of Bramford
  • 1773: Thomas Maynard, of Wrentham
  • 1774: Edmund Tyrell, of Gipping
  • 1775: Richard Moore, of Kentwell Hall
  • 1776: John Frere of Bacton
  • 1777: Robert Sparrow of Worlingham
  • 1778: Reginald Rabett, of Bramfield
  • 1779: John Sheppard, of Campsey Ash
  • 1780: Samuel Rush, of Benhall
  • 1781: Sir Charles Kent, 1st Baronet of Fornham
  • 1782: William Middleton of Crowfield
  • 1783: Robert Trotman, of Ipswich
  • 1784: John Wennieve, of Brettenham
  • 1785: Sir Thomas Gooch, 4th Baronet, of Benacre
  • 1786: James Sewell, of Strutton
  • 1787: John Meadows Theobald of Henley
  • 1788: Sir Thomas Charles Bunbury, of Barton, Bt.
  • 1789: Nathaniel Lee Acton, of Livermere
  • 1790: Miles Barne of Sotterley Hall
  • 1791: Sir William Rowley, of Stoke
  • 1792: Alexander Adair, of Flixton
  • 1793: George Doughty, of Leiston
  • 1794: Charles Purvis, of Darsham
  • 1795: Jacob Whitbread, of Loudham
  • 1796: John Clayton, of Sibton
  • 1797: Chaloner Arcedeckne of Glemham
  • 1798: John Sheppard, of Campsey Ash
  • 1799: George Rush, of Benhall

19th century

  • 1800: William Beaumaris Rush, of Raydon
  • 1801: Charles Streynsham Collinson, of Sproughton
  • 1802: Thomas Cocksedge, of Bury
  • 1803: Sir Harry Parker, of Melford, Bt.
  • 1804: Sir Robert Pocklington, of Chelmsworth, Knt.
  • 1805: George Nassau, of Trimley
  • 1806: Michael William le Heup, of Bury.
  • 1807: Thomas Mills, of Great Saxham
  • 1808: John Vernon, of Nacton
  • 1809: John Dresser, of Blyford
  • 1810: Joshua Grigby, of Drinkstone
  • 1811: Roger Pettiward, of Great Finborough
  • 1812: Richard Moore, of Melford
  • 1813: Harry Spencer Waddington, of Cavenham
  • 1814: Edward Hollond, of Benhall
  • 1815: Charles Tyrrell of Gipping
  • 1816: Sir Charles Blois, of Yoxford, Bt.
  • 1817: Sir Robert Harland, 2nd Baronet of Nacton
  • 1818: Charles Berners of Woolverstone Hall
  • 1819: Andrew Arcedeckne of Glevering Hall, Hacheston
  • 1820: George Thomas, of Woodbridge
  • 1821: Philip Bennett, of Rougham
  • 1822: Ambrose Harbord Steward, of Stoke
  • 1823: Henry Usborne, of Branches
  • 1824: John Fitzgerald of Bredfield
  • 1825: Sir Henry Edward Bunbury, of Barton
  • 1826: John Payne Elwes, of Stoke by Clare
  • 1827: John Francis Leathes, of Herringfleet
  • 1828: Hart Logan, of Kentwell Hall
  • 1829: John Ruggles Brice, of Clare
  • 1830: John Wilson Sheppard, of Campsey Ash
  • Sir William Middleton, of Shrubland, Bt.
  • 1831: John Read, of Primrose Hill, Holbrook
  • 1832: Joseph Burch Smith, of Stoke Hall, Ipswich
  • 1833: Sir Thomas Gooch, 5th Baronet, of Benacre
  • 1834: John Garden, of Redisham
  • 1835: Robert Sayer, of Sibton Park
  • 1836: Edward Bliss, of Brandon
  • 1837: Sir Hyde Parker, 8th Baronet, of Long Melford
  • 1838: Thomas Hallifax the elder, of Chadacre Hall
  • 1839: Arthur John Brooke, of Horningsheath
  • 1840: George St Vincent Wilson, of Redgrave
  • 1841: Sir Josias Rowley, Bt, of Tendring Hall
  • 1842: Edward Bridgman, of Coney Weston
  • 1843: William Long, of Saxmundham
  • 1844: Sir Philip Broke, 2nd Baronet, of Nacton
  • 1845: Henry Wilson, of Stowlangtoft
  • 1846: Sir Robert Adair, Bt, of Flixton
  • 1847: Henry James Oakes, of Nowton Court
  • 1848: Charles Vanneck, 3rd Baron Huntingfield, of Haveningham Hall
  • 1849: Rt. Hon. John Henniker-Major, 4th Baron Henniker, of Thornham Hall, replaced by Thomas James Ireland, of Ousden Hall
  • 1850: Sir Thomas Rokewode-Gage, 8th Baronet, of Hengrave Hall
  • 1851: Frederick Barne, of Sotterley Hall
  • 1852: James Hamilton Lloyd-Anstruther, of Hintlesham Hall
  • 1853: Rt. Hon. John Henniker-Major, 4th Baron Henniker, of Thornham Hall
  • 1854: Windsor Parker, of Clopton Hall
  • 1855: John Josselyn, of St Edmund's Hill, Bury St Edmunds
  • 1856: Andrew Arcedeckne, of Glevering Hall, Hacheston
  • 1857: John George Weller Poley, of Boxted Hall
  • 1858: Peter Robert Burrell, of Stoke Park, Ipswich
  • 1859: John George Sheppard, of Campsey Ash
  • 1860: Thomas Thornhill, of Riddlesworth
  • 1861: Edward Robert Starkie Bence, of Kentwell Hall, Melford
  • 1862: Sir John Blois, 8th Baronet, of Cockfield Hall, Yoxford
  • 1863: John William Brooke, of Sibton Park
  • 1864: Sir George Broke-Middleton, 3rd Baronet, of Nacton
  • 1865: John Page Reade, of Stutton
  • 1866: William Gilstrap, of Fornham St. Greneveve
  • 1867: Robert John Pettiward, of Great Finborough Hall
  • 1868: Sir Charles James Fox Bunbury
  • 1869: Frederick William Schreiber, of Melton
  • 1870: Frederick William Thellusson, Lord Rendlesham, of Rendlesham Hall
  • 1871: Thomas Richard Mills, of Great Saxham
  • 1872: Henry Alexander Starkie Bence of Thorington Hall
  • 1873: Fuller Maitland Wilson, of Stowlangtoft Hall
  • 1874: Thomas Barbot Beale, of Brettenham Park
  • 1875: Sir Robert Affleck, 6th Baronet of Dalham Hall
  • 1876: Harry Spencer Waddington, of Cavenham Hall
  • 1877: George Holt Wilson, of Redgrave Hall
  • 1878: Sir Francis Robert Sherlock Lambert Gooch, of Benacre, 8th Baronet
  • 1879: William Beeston Long, of Hurt's Hall, Saxmundham
  • 1880: George Henry Pocklington, of Chelsworth
  • 1881: Robert Emlyn Lofft, of Troston Hall
  • 1882: Edward Phillippe Mackenzie
  • 1883: John George Weller-Poley, of Boxted Hall
  • 1884: Walter Thomas Brown, of Brent Eleigh
  • 1885: Sir Alfred Sherlock Gooch, 9th Baronet of Benacre Hall
  • 1886: Herbert Bulkley Praed, Ousden Hall
  • 1887: William Edmund Image of Herringswell
  • 1888: George Gery Milner-Gibson-Cullum of Hardwick House, Hawstead
  • 1889: John Paley, of Ampton Hall
  • 1891: Arthur Heywood, of Sudbourne Hall
  • 1897: Edward Walter Greene of Nether Hall, Pakenham
  • 1898: Thomas Henry Tacon, of Bed House, Eye
  • 1899: Edwin James Johnstone, of Rougham Hall

20th century

Sheriffs

  • 1901: John Dupuis Cobbold of Holywell
  • 1902: Henry Edmund Buxton, of Fritton, Great Yarmouth
  • 1903: The Honourable Stanhope Alfred Tollemache, of Bentley and Northleigh, Ipswich
  • 1904: Lieutenant - Colonel Alfred George Lucas, of Lowestoft
  • 1905: Ralph Barrett Macnaghten Blois, 9th Baronet of Cockfield Hall, Yoxford
  • 1906: George Arthur Paley, of Ampton Hall, near Bury St. Edmunds
  • 1907: Duncan Parker, of Clopton Hall, Rattlesden, near Bury St. Edmunds
  • 1908: Sir Henry Charles John Bunbury, Bt.
  • 1909: Almeric Paget of Brandon Park
  • 1910: Sir Frederick Adair, Bt
  • 1911: Sir Thomas Vere Sherlock Gooch, Bt
  • 1912: Frederick Charles Ulick Vernon-Wentworth, CB of Black Heath, Friston, Saxmundham
  • 1913: Arthur Maitland Wilson, of Stowlangtoft, near Bury St. Edmunds
  • 1914: William Evelyn Long, of Hurts Hall, Saxmundham
  • 1915: George Espec John Manners, of Fornham Park, Bury St. Edmunds
  • 1916: The Rt. Hon. Frederick Archibald Charles, 6th Baron Rendlesham, of Rendlesham Hall
  • 1917: Glencairn Stuart Ogilvie, of Sizewell Hall, near Leiston
  • 1918: Charles Pettiward of Finborough Hall
  • 1922: Sir George William Agnew, Bt of Rougham Hall
  • 1931: Sir Arthur Churchman, Bt
  • 1936: Sir Charles Henry Napier Bunbury, Bt.
  • 1943: James Archibald Innes of Harringer Manor
  • 1950: Sir Robert Eric Sherlock Gooch, 11th Bt. of Benacre Hall
  • 1951: John Gibson Jarvie, Gedding Hall, Suffolk
  • 1956: Brian Sherlock Gooch
  • 1972: Sir John William Napier Bunbury, Bt.
  • 1973: Alastair Ernest Henderson of Tostock Place, Tostock, Bury St. Edmunds.

20th century

High Sheriffs

  • 1974: The Hon. Peter Algernon Strutt, M.C., of Stutton Hall, Stutton, Ipswich.
  • 1975: Richard Stephen Ryder of Great Bradley Hall, Newmarket.
  • 1976: The Hon. Charles Brodrick Amyass Bernard, C.B.E., of By the Crossways, Kelsale, Saxmundham.
  • 1977: David Rutherfurd Dickson, Esq., of Barrow Lodge,Bury St. Edmunds
  • 1978: Lieut-Colonel James Michael Heigham Royce Tomkin, M.C., of The Red House, Wissett, Halesworth.
  • 1979: Air Commodore The Hon. Sir Peter Beckford Rutgers Vanneck, G.B.E., C.B., A.F.C., A.E., of White Lodge, Waldringfield, Woodbridge
  • 1980: Lieut-Colonel Richard Harlackenden Carwardine Probert, O.B.E., of Bevills, Bures.
  • 1981: Captain Robin John Sheepshanks, of The Rookery, Eyke, Woodbridge.
  • 1982: Roger Hewitt Paul, of Brundish Lodge, Woodbridge
  • 1983: Major Walter John Blencowe Bridge, of Broom Hall, Bradfield St. George, Bury St Edmunds. 2
  • 1984: Nicholas Longe of Grange Farm, Hasketon,Woodbridge.
  • 1985: Captain Christopher Baldwin Hughes Wake-Walker, RN, of East Bergholt Lodge, East Bergholt
  • 1986: Henry Francis Arnold Engleheart of The Priory, Stoke-by-Nayland.
  • 1987: Hugh Ludlow Philbrick of The Cottage, Great Bealings, Woodbridge.
  • 1988: Robin James Upton, Esq., of Park Farm, Herringswell,Bury St. Edmunds.
  • 1989: Rodney John Derek Blois, of Cockfield Hall, Yoxford near Saxmundham
  • 1990:
  • 1992: William Le Grand Jacob, of Woodbridge
  • 1999: Colonel David Henry Charles Gordon Lennox, Saxham Hall,Great Saxham, Bury St Edmunds
  • 21st century
  • 2000: John Clement of Tuddenham Hall
  • 2001: David William Barclay, Desnage Lodge, Higham, Bury St. Edmunds
  • 2002: Robert Rous of Dennington Hall.
  • 2003: John Geoffrey Thurlow
  • 2004: Clare, Countess of Euston
  • 2005: Major Philip Hope-Cobbold, of Glenham Hall
  • 2006: Sir Michael William Bunbury Bt. KCVO
  • 2007: Air Marshal Sir Richard John Kemball KCB CBE
  • 2008: Diana Hunt JP, DL
  • 2009: James Kennedy Buckle
  • 2010: Tessa Frances Innes
  • 2011: Stephen Miles