Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Politycy Drugiej Rzeczpospolitej / Politicians of the Second Polish Republic 1918-1939

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

  • Stanisław Antoni Chaniewski (1859 - 1920)
    Stanisław Antoni Chaniewski (ur. 4 listopada 1859 w Rowach, zm. 4 listopada 1920 pod Wołogdą) – polski hodowca, profesor Akademii Rolniczej w Dublanach, poseł na Sejm...
  • Ignacy Steinhaus (1860 - 1928)
  • Walery Jan Sławek (1879 - 1939)
    Walery Jan Sławek (2 November 1879 Strutynka – 3 April 1939 Warsaw) was a Polish politician, military officer and activist, who in the early 1930s served three times as Prime Minister of ...
  • Sylwester Wojewódzki (1892 - 1938)
    Biogram:
  • ks. Józef Watulewicz (1868 - 1953)
    Poseł na Sejm Ustawodawczy (1919-1922).

Prezydenci II Rzeczpospolitej / Presidents of the Second Polish Republic

1. Gabriel Narutowicz 14 grudnia 1922–16 grudnia 1922

- Maciej Rataj 16 grudnia 1922–20 grudnia 1922 (zastępował Prezydenta RP po opróżnieniu urzędu jako marszałek Sejmu)

2. Stanisław Wojciechowski 20 grudnia 1922–14 maja 1926

- Maciej Rataj 15 maja 1926–4 czerwca 1926 (zastępował Prezydenta RP po opróżnieniu urzędu jako marszałek Sejmu)

- Józef Piłsudski – wybrany 31 maja 1926, nie przyjął urzędu)

3. Ignacy Mościcki 4 czerwca 1926–30 września 1939

Premierzy II Rzeczpospolitej / Prime Ministers of the Second Polish Republic

0. Ignacy Daszyński 14 listopada 1918-17 listopada 1918

1. Jędrzej Moraczewski 18 listopada 1918-16 stycznia 1919

2. Ignacy Jan Paderewski 18 stycznia 1919-27 listopada 1919

3. Leopold Skulski 13 grudnia 1919-9 czerwca 1920

4. Wincenty Witos (nie utworzył rządu) 10 czerwca 1920-23 czerwca 1920

5. Władysław Grabski 27 czerwca 1920-24 lipca 1920

6. Wincenty Witos 24 lipca 1920-13 września 1921

7. Antoni Ponikowski 19 września 1921-5 marca 1922, 10 marca 1922-6 czerwca 1922

8. Artur Śliwiński 28 czerwca 1922-7 lipca 1922

9. Julian Nowak 31 lipca 1922-14 grudnia 1922

10. Władysław Sikorski 16 grudnia 1922-26 maja 1923

11. Wincenty Witos 28 maja 1923-14 grudnia 1923

12. Władysław Grabski 19 grudnia 1923-14 listopada 1925

13. Aleksander Skrzyński 20 listopada 1925-5 maja 1926

14. Wincenty Witos 10 maja 1926-14 maja 1926

15. Kazimierz Bartel 15 maja 1926-4 czerwca 1926, 8 czerwca 1926-24 września 1926, 27 września 1926 - 30 września 1926

16. Józef Piłsudski 2 października 1926-27 czerwca 1928

17. Kazimierz Bartel 27 czerwca 1928-13 kwietnia 1929

18. Kazimierz Świtalski 14 kwietnia 1929-7 grudnia 1929

19. Kazimierz Bartel 29 grudnia 1929-15 marca 1930

20. Walery Sławek 29 marca 1930-23 sierpnia 1930

21. Józef Piłsudski 25 sierpnia 1930-4 grudnia 1930

22. Walery Sławek 4 grudnia 1930-26 maja 1931

23. Aleksander Prystor 27 maja 1931-9 maja 1933

24. Janusz Jędrzejewicz 10 maja 1933-13 maja 1934

25. Leon Kozłowski 15 maja 1934-28 marca 1935

26. Walery Sławek 28 marca 1935-12 października 1935

27. Marian Zyndram-Kościałkowski 13 października 1935-15 maja 1936

28. Felicjan Sławoj Składkowski 15 maja 1936-30 września 1939

Marszałkowie Sejmu / Marshals of Sejm

1. Wojciech Trąmpczyński 14 lutego 1919-27 listopada 1922

2. Maciej Rataj 28 listopada 1922-26 marca 1928

3. Ignacy Daszyński 27 marca 1928-grudnia 1930

4. Kazimierz Świtalski 9 grudnia 1930-3 października 1935

5. Stanisław Car 4 października 1935-18 czerwca 1938

6. Walery Sławek 22 czerwca 1938-27 listopada 1938

7. Wacław Makowski 28 listopada 1938-2 listopada 1939

Marszałkowie Senatu / Marshals of the Senate

1. Wojciech Trąmpczyński 28 listopada 1922–26 marca 1928

2. Julian Szymański 27 marca 1928–8 grudnia 1930

3. Władysław Raczkiewicz 9 grudnia 1930–3 października 1935

4. Aleksander Prystor 4 października 1935–27 listopada 1938

5. Bogusław Miedziński 28 listopada 1938–2 listopada 1939

Ministrowie Spraw Zagranicznych / Ministers of Foreign Affairs

1. Leon Wasilewski 18 listopada 1918-16 stycznia 1919

2. Ignacy Jan Paderewski 16 stycznia 1919-9 grudnia 1919

3. Władysław Wróblewski 13 grudnia 1919-16 grudnia 1919

4. Stanisław Patek 16 grudnia 1919-9 czerwca 1920

5. Eustachy Sapieha 23 czerwca 1920-20 maja 1921

6. Jan Dąbski 24 maja 1921-11 czerwca 1921

7. Konstanty Skirmunt 11 czerwca 1921-6 czerwca 1922

8. Gabriel Narutowicz 28 czerwca 1922-14 grudnia 1922

9. Aleksander Skrzyński 16 grudnia 1922-26 maja 1923

10. Marian Seyda 28 maja 1923-27 października 1923

11. Roman Dmowski 27 października 1923-14 grudnia 1923

12. Karol Bertoni 19 grudnia 1923-19 stycznia 1924

13. Maurycy Zamoyski 19 stycznia 1924-27 lipca 1924

14. Aleksander Skrzyński 27 lipca 1924-5 maja 1926

15. Kajetan Dzierżykraj-Morawski 10 maja 1926-15 maja 1926

16. August Zaleski 15 maja 1926-2 listopada 1932

17. Józef Beck 2 listopada 1932-30 września 1939