Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Winter Paralympic Games - Sochi 2014 Medalists

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

Top Surnames

view all

Profiles

  • Tatyana McFadden
    Name: Tatyana McFadden Sport: Para Track and Field Event: 100m, 400m Height: 5’2” Current Residence: Champaign, Ill College: University of Illinois Paralympic Experience: ...
  • Kelly Marie Gallagher
    Kelly Gallagher whose parents originally hail from Donegal and Leitrim, is a visually impaired alpine ski racer from Northern Ireland. Kelly was named to the British Disabled Ski Team in the 2008/09 ...
  • Jade Cherry Etherington
    Jade Etherington Age: 22 From: Lincoln Games attended: Debut Etherington will celebrate her 23rd birthday during the Games on Sunday, 9 March and will be hoping to mark the occasion with a ...

Winter Paralympic Games - Sochi 2014

The 2014 Winter Paralympics, officially known as the XI Paralympic Winter Games, will be held from

7 - 16 March 2014

in Sochi, Russia.

This will be the first time Russia has hosted the Paralympics and will be the début of Para-snowboarding at the Winter Paralympics.[ Para-snowboarding will be placed under the Alpine skiing program during the 2014 Games.

List of IOC country codes

Top Ten Medal Standing

  • 1. //photos.geni.com/p13/9e/37/2c/97/5344483bbe7ddf6e/quh35rib_original.jpg Russian Federation: Total 80. Gold 30 Silver 28, Bronze 22
  • 2. //photos.geni.com/p13/ec/a7/e0/32/5344483bbe7ddf6a/bej49ref_original.jpg Germany: Total 15. Gold. 9 Silver. 5 Bronze. 1
  • 3. //photos.geni.com/p13/5e/66/e9/53/5344483bcc19d8a6/cus64gat_original.jpg Canada: Total 16. Gold. 7 Silver. 2 Bronze. 7
  • 4. //photos.geni.com/p13/41/ff/4a/ce/5344483bcc19d8a9/naw26rav_original.jpg Ukraine: Total 25. Gold. 5 Silver. 9 Bronze. 11
  • 5. //photos.geni.com/p13/0b/f8/41/ad/5344483bbe7ddf67/kup66pex_original.jpg France: Total 12. Gold. 5 Silver. 3 Bronze. 4
  • 6. //photos.geni.com/p13/5a/26/56/12/5344483bcc19d8a7/qis97paj_original.jpg Slovakia: Total 7. Gold. 3 Silver. 2 Bronze. 2
  • 7. //photos.geni.com/p13/6b/e1/50/05/5344483bcc1bd701/viw26ned_original.jpg Japan: Total 6. Gold. 3 Silver. 1 Bronze. 2
  • 8. //photos.geni.com/p13/f1/05/70/f6/5344483bcc2b04bd/faq55hug_original.jpg United States Total 18. Gold. 2 Silver. 7 Bronze. 9
  • 9. //photos.geni.com/p13/0b/f8/41/ad/5344483bbe7ddf67/kup66pex_original.jpg Austria: Total 11. Gold. 2 Silver. 5 Bronze. 4
  • 10. //photos.geni.com/p13/ea/70/0f/56/5344483bcc19d8a5/yer93pam_original.jpg Great Britain Total 6 Gold. 1 Silver. 3 Bronze. 2

Full Medal Table

To participate in any project


- you do need to first be a collaborator - so please join the project using the request link under "actions" at the top right of the page. Visit Geni Wikitext, Unicode and images which gives a great deal of assistance.

How to add a link is explained in the attached document - Adding links to Geni profiles in projects.

Schedule

Bold links are to GENi profiles, other links are to external web pages.

Alpine Skiing

//photos.geni.com/p13/67/21/55/62/5344483bbdbe5a1a/gem75rup_original.jpg

Men's Downhill, Standing

  • Gold Markus Salcher (AUT) 1:24.35
  • Silver Alexey Bugaev (RUS) 1:24.41
  • Bronze Vincent Gauthier-Manuel (FRA) 1:25.30

Women's Downhill, Standing

  • Gold Marie Bochet (FRA) 1:30.72
  • Silver Inga Medvedeva 1:32.19
  • Bronze Allison Jones 1:34.09

Men's Downhill, Sitting

  • Gold Akira Kano (JPN) 1:23.80
  • Silver Josh Dueck (CAN) 1:24.19
  • Bronze Takeshi Suzuki (JPN) 1:24.75

Women's Downhill, Sitting

  • Gold Anna Schaffelhuber (GER) 1:35.55
  • Silver Anna Nichols (USA) 1:35.69
  • Bronze Laurie Stephens (USA) 1:36.94

Men's Downhill, Visually Impaired

  • Gold Yon Santacana Maiztegui (ESP) 1:1.76
  • Silver Miroslav Haraus (SVK) 1:22.01
  • Bronze Mac Marcoux (CAN) 1:23.02

Women's Downhill, Visually Impaired

  • Gold Henrieta Farkasova (SVK) 1:31.55
  • Silver Jade Etherington (GBR) 1:34.28
  • Bronze Aleksandra Frantceva (RUS) 1:35.78

Men's Slalom, Standing

  • Gold Alexey Bugaev (RUS) 1:38.97
  • Silver Vincent Gautheir-Manuel (FRA) 1:40.24
  • Bronze Alexander Alyabyev (RUS) 1:40.74

Women's Slalom, Standing

  • Gold Andrea Rothfuss (GER) 1:59.85
  • Silver Inga Medvedeva (RUS) 2:06.70
  • Bronze Petra Smarzova (SVK) 2:06.91

Men's Slalom, Sitting

  • Gold Takeshi Suzuki (JPN) 1:53.78
  • Silver Philip Bonadimann (AUT) 1:56.46
  • Bronze Roman Rabl (AUT) 1:56.64

Women's Slalom, Sitting

  • Gold Anna Schaffelhuber (GER) 2:09.93
  • Silver Anna-Lena Forster (GER) 2:14.35
  • Bronze Kimberly Jones (CAN) 2:15.16

Men's Slalom, Visually Impaired

  • Gold Valerii Redkozubov (RUS) 1:43.21
  • Silver Yon Santacana Maiztegui (ESP) 1:46.82
  • Bronze Chris Williamson (CAN) 1:48.61

Women's Slalom, Visually Impaired

  • Gold Alexsandra Frantceva (RUS) 2:01.24
  • Silver Jade Etherington (GBR) 2:01.89
  • Bronze Henrieta Farkasova (SVK) 2:02.94

Men's Giant Slalom, Standing

  • Gold Vincent Gauntier-Manuel (FRA) 2:25.87
  • Silver Alexey Bugaev (RUS) 2:27.87
  • Bronze Markus Salcher (AUT) 2:38.14

Women's Giant Slalom, Standing

  • Gold Marie Bochet (FRA) 2:38.84
  • Silver Andre Rothfuss (GER) 2:39.70
  • Bronze Solena Jambaque (FRA) 2:46.81

Men's Giant Slalom, Sitting

  • Gold Christoph Kunz (SUI) 2:32.73
  • Silver Corey Peters ((NZL) 2:33.20
  • Bronze Roman Rabl (AUT) 2:33.31

Women's Giant Slalom, Sitting

  • Gold Anna Schaffelhuber (GER) 2:51.26
  • Silver Claudia Loesch (AUT) 2:55.91
  • Bronze Anna-Lena Forster (GER) 2:59.33

Men's Giant Slalom, Visually Impaired

  • Gold Mac Marcoux (CAN) 2:29.62
  • Silver Jakub Krako (SVK) 2:31.66
  • Bronze Valerii Redkozubov (RUS) 2:33.57

Women's Giant Slalom, Visually Impaired

  • Gold Henrieta Farkasova (SVK) 2:48.63
  • Silver Aleksandra Frantceva (RUS) 2:54.91
  • Bronze Jesica Gallagher (AUS) 3:02.11

Men's Super-G - Standing

  • Gold Markus Salcher (AUT) 1:20.92
  • Silver Matthias Lanzinger (AUT) 1:21.33
  • Bronze Alexey Bugaev (RUS) 1:22.33

Women's Super-G - Standing

  • Gold Marie Bochet (FRA) 1:24.20
  • Silver Solene Jambaque (FRA) 1:26.20
  • Bronze Stephanie Jallen (USA) 1:30.14

Men's Super-G - Sitting

  • Gold Akiro Kono (JPN) 1:19.51
  • Silver Taiki Morii (JPN) 1:21.60
  • Bronze Caleb Brousseau (CAN) 1:22.05

Women's Super-G - Sitting

  • Gold Anna Schaffelhuber (GER) 1:29.11
  • Silver Claudia Loesch (AUT) 1:31.20
  • Bronze Laurie Stephens (USA) 1:32.09

Men's Super-G - Visually Impaired

  • Gold Jakub Krako (SVK) 1:20.58
  • Silver Mark Bathum (USA) 1:20.71
  • Bronze Mac Marcoux (CAN) 1:20.77

Women's Super-G - Visually Impaired

Men's Super Combined, Standing

  • Gold Alexey Bugaev (RUS) 2:09.72
  • Silver Matthias Lanzinger (AUT) 2:10.82
  • Bronze Toby Kane (AUS) 2:14.14

Women's Super Combined, Standing

  • Gold Marie Bochet (FRA) 2:18.39
  • Silver Andrea Rothfuss (GER) 2:22.74
  • Bronze Stephanie Jallen (USA) 2:23.13

Men's Super Combined Sitting

  • Gold Josh Dueck (CAN) 2:18.20
  • Silver Heath Calhoun (USA) 2:19.09
  • Bronze Roman Rabl (AUT) 2:20.20

Women's Super Combined, Sitting

  • Gold Anna Schaffelhuber (GER) 2:33.30
  • Silver Anna-Lena Forster (GER) 2:38.96
  • Bronze Rest of the field DNF
 

Men's Super Combined, Visually Impaired

  • Gold Valerii Redkozubov (RUS) 2:15.87
  • Silver Mark Bathum (USA) 2:17.38
  • Bronze Gabriel Juan Gorce Yepes (ESP) 2:20.36

Women's Super Combined Visually Impaired

  • Gold Aleksandra Frantceva (RUS) 2:29.07
  • Silver Jade Etherington (GBR) 2:28.38
  • Bronze Danielle Umstead (USA) 2:42.09

//photos.geni.com/p13/c6/2f/f3/c0/5344483bbdbe5a17/jik25tiz_original.jpg

Men's Para Snowboard Cross, Standing

  • Gold Evan Strong (USA) 1:43.61
  • Silver Michael Shea (USA) 1:44.18
  • Bronze Keith Gabel (USA) 1:47.10

Women's Para Snowboard Cross, Standing

  • Gold Bibian Mentel-Spee (NED) 1:57.43
  • Silver Cecille Hernandez ep Cervellon (FRA) 2:07.31
  • Bronze Amy Purdy (USA) 2:14.29

Biathlon

//photos.geni.com/p13/15/0a/3a/ad/5344483bbdbe5a19/zex72mez_original.jpg

Men's 7.5km, Standing

  • Gold Vladislav Lekomtcev (RUS) 19:13.7
  • Silver Mark Arendz (CAN) 19:14.4
  • Bronze Azat Karachurin (RUS) 19:14.9

Men's 12.5km, Standing

  • Gold Azat Karachurin (RUS) 29:30.0
  • Silver Nils-Erik Ulset (NOR) 30.24.6
  • Bronze Mark Arendz (CAN) 30:31.0

Men's 15km, Standing

  • Gold Grygorii Vovchynskyi (UKR) 37:41.1
  • Silver Nils-Erik Ulset (NOR) 37:44.2
  • Bronze Krill Mikhaylov (RUS) 37:45.6

Women's 6km, Standing

  • Gold Alena Kaufman (RUS) 18:27.2
  • Silver Anna Milenna (RUS) 18:57.4
  • Bronze Luliia Batenkova (UKR) 19:17.7

Women's 10km, Standing

  • Gold Alena Kaufman (RUS) 29:57.1
  • Silver Oleksandra Kononova (UKR) 30:33.7
  • Bronze Natalia Bratiuk (RUS) 30:57.6

Women's 12.5km, Standing

  • Gold Oleksandra Kononova (UKR) 30:30.6
  • Silver Alena Kaufman (RUS) 40:32.7
  • Bronze Natalia Bratiuk (RUS) 41:00.9

Men's 7.5km, Sitting

  • Gold Roman Petushkov (RUS) 21:03.7
  • Silver Maksym Yarovyi (UKR) 21:11.9
  • Bronze Kozo Kubo (JPN) 21:45.6

Men's 10km, Sitting

  • Gold Chris Klebl (CAN) 30:52.0
  • Silver Maksym Yarovyi (UKR) 31:06.5
  • Bronze Grigory Murygin (RUS) 31:18

Men's 12.5km, Sitting

  • Gold Roman Petushkov (RUS) 34:48.8
  • Silver Alexey Bychenok (RUS) 35:29.7
  • Bronze Grigory Murygin (RUS) 35:59.6

Men's 15km, Sitting

  • Gold Roman Petushkov (RUS) 42:20.8
  • Silver Gribory Mutygin (RUS) 44:25.7
  • Bronze Aleksandr Davidovich (RUS) 44:46.2

Women's 5km, Sitting

  • Gold Andrea Esjau (GER) 16:08.6
  • Silver Lyudmyla Pavlenko (UKR) 16:27.0
  • Bronze Oksana masters (USA) 17.04.8

Women's 6km, Sitting

  • Gold Andrea Eskau (GER) 19:12.4
  • Silver Svetlana Konovalova (RUS) 19:21.1
  • Bronze Olena Iurkovska (UKR) 19:39.6

Women's 10km, Sitting

  • Gold Anja Wicker (GER) 32:54.4
  • Silver Svetlana Konovalova (RUS) 33:36.7
  • Bronze Lyudmyla Pavlenko (UKR) 34:22.6

Women's 12.5km, Sitting

  • Gold Svetlana Konovalova (RUS) 40:44.0
  • Silver Anja Wicker (GER) 41:27.1
  • Bronze Olena Iurkovska (UKR) 41:30.8

Men's 7.5km, Visually Impaired

  • Gold Vitaliy Lukyanenko (UKR) 20:18.8
  • Silver Nikolay Polukhin (RUS) 20:54.9
  • Bronze Vasili Shaptsiaboi (BLR) 21:06.6

Men's 12.5km, Visually Impaired

  • Gold Vitaliy Lukyanenko (UKR) 31.04.0
  • Silver Nicolay Polukhin (RUS) 31:14.3
  • Bronze Vasili Shaptsiaboi (BLR) 31:59.0

Men's 15km, Visually Impaired

  • Gold Nikolav Polukhin (RUS) 36:42.9
  • Silver Anatolii Kovalevski (UKR) 38:18.2
  • Bronze Vitaliy Lukyanenko (UKR) AND Stanislav Chokhlaev (RUS) 38:21.6

Women's 5km Free - Visually Impaired

  • Gold Elena Remizova (RUS) 13:23.8
  • Silver Mikhalina Lysova (RUS) 13:27.7
  • Bronze Luliia Budaleeva (RUS) 13:28.6

Women's 6km, Visually Impaired

  • Gold Mikhalina Lysova (RUS) 10:03.2
  • Silver Luliia Budaleeva (RUS) 20:31.7
  • Bronze Oksana Shyshkova (UKR) 20:49.0

Women's 10km, Visually Impaired

  • Gold Mikhalina Lysova (RUS) 30:11.5
  • Silver Luliia Budaleeva (RUS) 30:38.9
  • Bronze Oksana Shyshkova (UKR) 35:01.4

Women's 12.5km, Visually Impaired

  • Gold Luliia Budaleeva (RUS) 35:25.9
  • Silver Mikhalina Lysova (RUS) 37:21.0
  • Bronze Oksana Shyshkova (UKR) 37:48.8

Cross-Country Skiing

//photos.geni.com/p13/2d/85/39/54/5344483bbdbe5a18/huw83xug_original.jpg

Men's 1km Sprint Free, Standing

  • Gold Kirill Mikhaylov (RUS) 3:43.99
  • Silver Rushan Minnegulov (RUS) 3:40.05
  • Bronze Vladislav Lekomtcev (RUS) 3:39.25

Men's 10km, Free Standing

  • Gold Aleksandr Ponkov (RUS) 23:59.9
  • Silver Vladimir Kononov (RUS) 24:00.7
  • Bronze Vladislav Lekomtcev (RUS) 24:06.5

Men's 20km Classic, Standing

  • Gold Rusham Minnegulov (RUS) 50:55.1
  • Silver Ilkka Tuomisto (FIN) 51.31.5
  • Bronze Vladislav Lekomtcev (RUS) 51:44.6

Women's 1km Sprint Free, Standing

  • Gold Anna Milenina (RUS) 4:37.72
  • Silver Luliia Batenova (UKR) 4:39.63
  • Bronze Alena Kaufman (RUS) 4:44.93

Women's Free 5km, Standing

  • Gold Anna Milenna (RUS) 13:31.9
  • Silver Luliia Batenkova (UKR) 13:44.4
  • Bronze Oleksandra Kononova (UKR) 13:46.9

Women's 15km Classic, Standing

  • Gold Helene Ripa (SWE) 49:49.2
  • Silver Luliia Batenkova (UKR) 49:53.1
  • Bronze Anna Milenina (RUS) 51:27.3

Men's 1km Sprint, Sitting

  • Gold Roman Petushkov (RUS) 2:29.4
  • Silver Grigory Murygin (RUS) 2:30.6
  • Bronze Maksym Yarovyi 2:31.6

Men's 15km, Sitting

  • Gold Roman Petushkov (RUS) 40:51.6
  • Silver Irek Zaripov (RUS) 41:55.1
  • Bronze Aleksandr Davidovich (RUS) 42:08.6

Women's 1km Sprint, Sitting

  • Gold Mariann Marthinus (NOR) 2:45.6
  • Silver Tatyana McFadden" (USA) 2:45.7
  • Bronze Andrea Eskau (GER) 2:46.5

Women's 5km, Sitting

  • Gold Andrea Eskau (GER) 16:08.6
  • Silver Lyudmyla Lavlenko (UKR) 16:27.0
  • Bronze Oksana Masters (USA) 17:04.8

Women's 12km, Sitting

  • Gold Lyudmyla Pavlenko (RUS) 38:.54.3
  • Silver Oksana Masters (USA) 39:16.0
  • Bronze Svetlana Konovalova (RUS) 39:49.8

Men's 1km Sprint Free, Visually Impaired

  • Gold Brian McKeever (CAN) 3:32.51
  • Silver Zebastian Modin (SWE) 3:37.04
  • Bronze Oleg Ponomarev (RUS) 3:32.93

Men's 10km Free, Visually Impaired

  • Gold Brian McKeever (CAN) 23:18.1
  • Silver Stanislav Chokhlaev (RUS) 23:25.1
  • Bronze Thomas Clarion (FRA) 24:14.9

Men's 20km Classic, Visually Impaired

  • Gold Brian McKeever (CAN) 52:37.1
  • Silver Stanislav Chokhlaev (RUS) 53:43.3
  • Bronze Zebastian Modin (SWE) 56:34.9

Women's 1km Sprint Free, Visually Impaired

  • Gold Mikhalina Lysova (RUS) 4:19.11
  • Silver Elena Remizova (RUS) 4:24.93
  • Bronze Oksana Shyshkova (UKR) 4:37.91

Women's 15km Classic, Visually Imp

  • Gold Elena Remizova (RUS) 49:10.2
  • Silver Mikhalina Lysova (RUS) 50:47.5
  • Bronze Yadviha Skorabahataya 55:46.5

4 x 2.5km Mixed Relay

  • Gold Russia
  • Silver Sweden
  • Bronze Norway

4 x 2.5km Open Relay

  • Gold Russia
  • Silver Ukraine
  • Bronze France

Ice Sledge Hockey

//photos.geni.com/p13/b9/98/fa/ec/5344483bbdbe5a16/piz68jay_original.jpg

  • Gold USA
  • Silver Russia
  • Bronze Canada

Wheelchair Curling

//photos.geni.com/p13/f0/e3/65/d4/5344483bbdbe5a15/hav22sah_original.jpg

  • Gold Canada
  • Silver Russia
  • Bronze Great Britain

References and Sources