Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

"Western Finnmark in Norway pre - 1720. Domiciliation. Komsa civilization. Rockcarvings in Alta. Birkarler from Sweden / Finland".

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Niels Pedersen, 1665 Korsnes, 508A (c.1665 - c.1742)
    Niels Pedersen: Lensmann i Talvik tingsted, født i Korsnes ca 1665, Talvik tingsted. Talvik sogn ble opprettet senere, ca 1694. Henrik Adelaers skattemanntall 1690 (side 55) Henrik Adeler ...
  • Thomas (Magnusson) Månsson Hetta (1771 - d.)
    Thomas Magnusson Hetta var en av de første jordbrukerne av Mattisdalen i Alta. Han slo gress og laget høy der og førte høyet til sin boplass på Elvebakken i Alta. H...
  • Jacob Thomesen, 1600, 772A (c.1600 - c.1660)
    Han var en av Finnmarks siste jekteeiere. Boplass Rognsund i 1647. Skattematrikkel 1647 Rognsund, Finnmark.
  • Mottul Finnekonge (c.820 - d.)
    Kilder: Fagrskinna (kongesaga)
  • Claus Struve (1776 - 1807)
    Vicar in Loppa and Hasvik, Norway.--------------------Sogneprest i Loppa og Hasvåg på Sørøya
This project contains genealogical information about people born in Alta area, Finnmark, Norway. 

Index

  • 1. Sources
  • 2. Rock art of Alta. Komsa civilization.
  • 3. Haldde northern lights observatory
  • 4. Haplogroups and DNA and HLA
  • 5. People living in Alta 890, 1520, 1555, 1601
  • 6. Altenhus fortress 1611
  • 7. People living in Alta 1617, 1647, 1690, 1694
  • 8. Imigration from Finland and Sweden to Alta in Norway.
  • 9. Alta and Talvik. Bailiffs, District stipendiary magistrates, sheriffs, vicars, parish clerks, chairmen, physicians, sailing ships owners
  • 10. Archaeological excavations in Alta. Archaeology. Domiciliations
  • 11. Literature
  • 12. Finnish imigration 1640 to Finnskogen. Skogfinner.
  • 13. Commercial houses in Finnmark. Alta river. Pomortrade
  • 14. Governors in Finnmark. Vardøhus festning
  • 15. Convicted in Finnmark. Witch prosesses in North Norway
  • 16. Genealogical projects on Geni.
  • 17. Finnish language
  • 18. Norwegian language
  • 19. Sami language
  • 20. People living in Porsanger before 1750
  • 21. Old Sami familynames in Kvenangen 1700
  • 22. Norwegian sailships-owners
  • 23. Norwegian banknotes and coins
  • 24. The Celts
  • 25. Industrial revolution and technology
  • 26. Birkarler from Sweden and Finland
  • 27. Talvik. Alta. Vest Finnmark. Finnmark. Norge.

1. Sources

2. Rock art of Alta. Komsa civilization.

3. Haldde Northernlights observatory - Alta - Norway

People living at Haldde northernlights observatory:

4. Haplogroups and DNA and HLA

5. People living in Alta 890,1353, 1520, 1555, 1601

People living in western Finnmark 890:

  • Some fishermen and birdcathers and hunters (told 890 by Ottar from Hålogaland to Alfred king in Wessex). They also had pitfalls for hunting reindeer and elk in the area between Langfjorden and Kautokeino ca 750 to 1600.

Pre 1353:

  • ca 170 Thengel konge i Kongshavn, Berlevåg.
  • Ca 760 is a Møttull Finnekonge (Matullus Finmarchiæ dux) living in Finnmark (see: Saxo). The same time as Ragnar Lodbrok did live.
  • Gunhild kongemoder was bringing up ca 920 by Møttull finnekonge (see: Fagrskinna).

Black Death ca 1353 in Finnmark:

Inhabitants in Alta / Talvik area1520:

  • (135) Diric Torstenszon - living in Sørvær,
  • (136) Torleff Askelsen - Alta,
  • (137) Henric Foss - (born ca 1490 Voss Hordaland) - stayed in Alta (setesvein i Vest Finnmark til erkebiskop Erik Valkendorf),

People living in Alta / Talvik area 1555 (Swedish taxrecords):

Leirbotn:

  • (138) Oloff Nilsonn (born ca 1530 Leirbotn)
  • (139) Gunnar Olsonn,
  • (140) Jon Gunnarson,
  • (141) Mickil Gunnarson,
  • (142) Anders Suenson,
  • (143) Matz Personn,
  • (144) Nils Gunnarson,
  • (145) Siurd Personn

Komagfjord:

  • (146) Siurd Torsonn,
  • (147) Oloff Larson,
  • (148) Hinse Larson,
  • (149) Per Larson,
  • (150) Per Månsonn,
  • (151) Oloff Williamson,
  • (152) Nils Williamson,
  • (153) Gunnar Påwalsonn,
  • (154) Oloff Påwalsonn,
  • (155) unge Oloff Imalson,
  • (156) Nils Brod,
  • (157) Nils Olson
  • (158) Erich Personn,
  • (159) Anders Personn,
  • (160) Siurd Påwalson,
  • (161) Swen Månsonn,
  • (162) Gunnar Månsonn,
  • (163) Swen Swensonn,
  • (164) Torbiorn Personn,
  • (165) Erich Jonsonn,
  • (166) Arne Olson

Talvik:

  • (167) Nils Personn,
  • (168) Nils Gunnarsonn,
  • (169) Bord Nilson *Bord Nilson ,
  • (170) William Wensonn,
  • (171) Halward Personn,
  • (172) Anders Olsonn,
  • (173) Hindrich Nilson,
  • (174) Pawal Olsonn,
  • (175) Amund Anderson

Inhabitants in Alta / Talvik area 1560 - 1580:

  • Einar nn (born ca 1530 in Alta area),
  • Oloff Einarson (born ca 1560 in Alta area - son of Einar nn) - settled in Kautokeino ca 1580,
  • Siurd Torchildsenn (penalty 1567) - living in Lerresfjord.

Penalty (Lensregnskap) 1566:

  • Anders Knutsen and Arne Torchilsen - (from Sørvær were in Kongsgammen Alta for fetching fuelwood and timber)

Swedish tax for Altebotten 1578:

  • Oluff Nielsen (born in Langnes),
  • Ener Arnesen (born in Korsnes),
  • Sarfe Kvivesen (born in Komagfjord).

Tax for Komagfjord 1579:

  • Peder Gunderson,
  • Siurd Imalson,
  • Måns Pederson,
  • Måns Bårdson,
  • Bord Willamson,
  • (147) Oloff Larsson,
  • Hans Qviveson,
  • (167) Niels Pederson,
  • Amund Bjørnson,
  • (154) Oloff Påvelson.

People living in Altafjorden / Talvik area 1601 (census / folketelling 1601):

Lerresfjord (under Medfjord prestegjeld):

  • (176) Nils Bjørnsøn,
  • (177) Oluf Nilsøn,
  • (178) Peder Sjurtsøn,
  • (179) Anders Persøn,
  • (180) Anders Nilsøn,
  • (181) Thommes Siutsøn,
  • (182) Nils Hinnesøn,
  • (183) Oluf Siurtsøn ca 1570,
  • (184) Paul Siurtsøn,
  • (185) Nils Persøn,
  • (186) Mogens Bartzenn (Bordson)
  • (187) Anders Eriksøn,
  • (188) Gjord Mortensøn,
  • (189) Anders Siurtsøn,
  • (190) Peder Eriksøn,
  • (191) Siurt Nilsøn,
  • (192) Jon Gjordsøn.

Komagfjord (under Sørvær prestegjeld):

  • (193) Gjorth Jonsen,
  • (194) Peder Andersøn,
  • (195) Oluf Juartsøn,
  • (196) Peder Olsøn,
  • (197) Morten Persøn,
  • (198) Peder Haldorsøn,
  • (199) Nils Sarrasøn,
  • (200) Nils Nilsen,
  • (201) Peder Hinsessøn,
  • (202) Oluf Torkildsøn,
  • (203) Mogens Persøn,
  • (204) Oluf Persøn,
  • (205) Oluf Mortensøn,
  • (206) Svend Gjordsøn,
  • (207) Torkild Andersøn,
  • (208) Anders Bardssøn,
  • (209) Nils Andersøn,
  • (210) Nils Mortensøn.

Årøya (under Sørvær prestegjeld):

  • (211) Rasmus Eriksøn,
  • (212) Arne Olssøn,
  • (213) Arne Eidixøn,
  • (214) Gerue Persøn,
  • (215) Gunder Einertzøn,
  • (216) Anders Olssøn,
  • (217) Serue Gundersøn,
  • (218) Germund Persøn,
  • (219) Lauritz Aslaksøn, født i svensk lappmark ca 1570 og død på Årøya i Talvik Norge
  • (220) Jon Gutormsøn.

Talvik (under Sørvær prestegjeld):

  • (221) Nils Johnsøn,
  • (222) Germund Mortensøn,
  • (223) Oluf Panckessøn,
  • (224) Olluf Nilsøn,
  • (225) Jon Mortenssøn,
  • (226) Nils Mortensøn,
  • (227) Svend Iffuersøn (Iversen),
  • (228) Joen Panckessøn (født i Kautokeino - lensmann i Talvik 1608),
  • (229) Germund Iffuersøn,
  • (230) Paul Gunderssøn.

Rafsbotn:

  • (231) Villem Siurssøn,
  • (232) Nils Olssøn,
  • (233) Quive Børresøn ,
  • (241) Hans Olssøn,
  • (242) Olluf Armundsøn,
  • (243) Olluf Einersøn,
  • (244) Morten Olssøn,
  • (245) Gjord Olssøn.

Langnes:

  • (246) Olluf Siurtsøn,
  • (247) Halvord Haldvorsøn,
  • (248) Morten Olssøn,
  • (249) Nils Olssøn,
  • (250) Henrik Bårdsøn,
  • (251) Nils Bårdtsøn,
  • (252) Olluf Mortensen,
  • (253) Kari nn samekvinne.

Rangesund (Rognsund):

  • (254) Germund Joensøn,
  • (255) Peder Andersøn,
  • (256) Germund Olssøn,
  • (257) Hinse Siurtsøn.

Skattemenn i Alta / Talvik-området 1591 -1630:

Langnes:

  • Olof Mortensson - skatt 1593-1595-1607,
  • Anders Mortensson 1593,
  • Mons Nilsson 1612-1613,
  • Klemmet Villumsson 1612-1613-1618,
  • Kvive Bårdsson 1617,
  • Sjur Olsson 1617,
  • Henrik Sjursson 1617,
  • Nils Bjørnsson 1618,
  • Sjur Helgesson 1618.

Komagfjord:

  • Mons Bårdsson skatt 1593-1607,
  • Nils Asbjørnsson 1595,
  • Olof Jonsson 1596.

Årøy:

  • Olof Arvidsson skatt 1595,
  • Mikkel Mogensen 1618 - bodde i Leirbotn,
  • Jens Jacobsen 1618,
  • Lauritz Hansen Riiber 1618.

Lerresfjorden:

  • Svein Ivarsson skatt 1612,
  • Olof Gunnarsson 1612,
  • Anders Andersson 1613-1618,
  • Morten Persson 1618,
  • Nils Bårdsson 1613,
  • Sjur Olsson 1616,
  • Mons Bårdsson 1595,
  • Olof Mortensson 1596,
  • Olof Arntsson 1596,
  • Sjur Mortensson 1616,
  • Henrik Bårdsson 1611,
  • Olof Sjursson 1612-1617,
  • Hans Sjursson 1613,
  • Halvor Halvorsson 1613,
  • Olof Olsson 1616,
  • Nils Olsson 1616-1618,
  • Klemmet Villumsson 1617,
  • Morten Olsson 1617.

Øksfjord:

  • Reder Tordsonn skatt 1593 (Nusfjord) og 1607 (Øksfjord),
  • Morten Olsson 1607.

Alta:

  • Henrik Bårdsson skatt 1596.

Talvik:

  • Nils Olsson skatt 1601,
  • Olof Sjursson 1605,
  • Per Persson 1613,
  • Sjur Mortensson 1617-1618,
  • Eidis Arnesson 1618,
  • Arne Guttormsson 1618,
  • Jehans Botelsen 1620,
  • Erik Christensen 1620 - bodde på Kråknes,
  • Oluf Olsen - 1620 - tidligere dreng i Rognsund.

Rognsund:

  • Arne Olufsen (born in Lerresfjord - living in Rognsund) - tax / skatt 1593,
  • Per Amundsen (born in Lerresfjord - living in Rognsund) - tax 1593,
  • Bjørn Halvorsen tax 1593,
  • Tutte /Tude Persen (born in Komagfjord - living in Tudevika Rognsund) - tax 1593,
  • Per Kvivesen - tax 1593,
  • Jon Mortensen - tax 1593,
  • Nils Drucken - tax 1593,
  • Jon Hellesen (fra Sørvær - bodde helt nord i Rognsund) tax 1620,
  • Oluf Olsen (fra Sørvær) 1620,
  • Waldemar Willumsen (bodde helt nord i Rognsund) - tax 1620,
  • Johan Willumsen 1619,
  • Waldemar Madsen - (fra Sørvær) - tax ca 1620,
  • Willum Skotte - (fra Skotland - bodde tidligere i Sørvær) - tax ca 1620,
  • Niels Hansen (født i Rognsund ca 1590 - flyttet til Årøya 1622),
  • Oluff Øresen (født i Andsnes - flyttet til Rognsund på fiske - var gift med Trine - død 1626 i skipsforlis fra Hasvåg til Rognsund på Sørøysundet ) - ca. 1620,
  • Niels Jonsen (født i Andsnes - flyttet til Rognsund - død 1626) - tax ca 1620,
  • Stor Johan (født i Sørvær - flyttet til Rognsund ) ca 1620,
  • Christopher Thrundsen (født i Sørvær ca 1580 - registrert som skipper i Sørvær 1607 og 1608 - flyttet til Rognsund) - ca 1620,
  • Niels Andersen (født i Sørvær - flyttet til Rognsund) - ca 1620.

6. Altenhus festning / fortress 1611

  • De som bygde Altenhus / Kongshus festning på Årøya i Alta 1611 (14 tømmermenn og en kokke samt fogden):
  • Thomas Hansen Riiber , fogd i Vest Finnmark
  • Niels Eriksen , tømmermester, født i Jemtland
  • Anders Andersen født på Årøya i Alta
  • Kjeld Omundsen fra Nordland
  • Anders Thorstensen fra Nordland
  • Oluff Jørgensen fra Nordland
  • Jørgen Darresen fra Nordland
  • Anders Jørgensen fra Nordland
  • 258.Mogens Persen,
  • Mikkel Knudsen,
  • Anders Madsen,
  • Peder Justsen,
  • Oluf Ellefsen,
  • Anders Fredriksen,
  • Jørgen Eriksen,
  • Marie Jensdatter - kokke og tjener.
  • Noen av personene var fra Nordland.

7. People living in Alta 1617, 1647, 1665, 1690, 1694

Skatteregnskap (tax) 1617 "Altenfjord bofaste mend":

  • Niels Eriksen - Jemtland - flyttet til Talvik 1611,
  • Karen - Jemtland - (kone til Niels Eriksen) - flyttet til Talvik 1611,
  • Oluff Nielsen - Jemtland - (sønn til Niels Eriksen) - flyttet tilTalvik 1611,
  • Jon Hellesen - flyttet til Rognsund ca 1617,
  • Waldemar Madsen - flyttet til Rognsund ca 1617,
  • Willum nn - fra Skotland - flyttet til Rognsund ca 1617,
  • Oluff Olsen - flyttet til Rognsund ca 1617,

People living in Alta / Talvik area 1620 - 1627 (lawsuits / rettssaker / ting):

  • (260) Arne Eggeskal skatt, bor i Eggeskal/Bossekop,
  • Rasmus Baardsen - Bergensborger - ting i Mefjord på Sørøya - 1620.

People living in Alta / Talvik area 1647 (skattemanntall):

Inhabitants 1665 to 1675:

Rognsund:

  • Niels Jonsen (born in Tufjord ca 1650) - settled in Rognsund ca 1670 - married to Anne Jensdatter widow (she was before married to vicar Daniel Stang in Tufjord).

People living in Alta / Talvik area 1680 - 1691 (skifter):

  • (294) Ingrid Nilsdatter -Komagfjorden (2 sons and 3 daughters),
  • (296) Ane Olsdatter (deseased 1691 Talvik),

People living in Alta / Talvik area 1690 (Henrik Adelaer s skattemanntall/taxation) and 1694 (Nils Knag s skattematrikkel/taxation):

Søer Wehr sogn. Altens tingsted. Rognsund:

  • (297) Christoffer Nielsen (x2),
  • (298) Baltzer Siversen (x1),
  • (299) Mathias Tommesen (x3),
  • (300) Elling Lauritzen,

Langenes (Isnestoften):

  • (301) Oele Halfuorsen (Olle Halvorsen) - klokker - born in Trondheim- has been in Talvik tingsted since 1675,
  • (302) Einer Oelsen - tømmermann og snekker - boplass Langnes - bror til Peder Olsen (bøkker ved Talvik handel),
  • (303) Joen Oelsen - born in Langnes,

Korsnes:

  • (304) Niels Juresen - born ca 1627 in Kluben - deseased in Korsnes (son: Peder Nielsen born ca 1680),
  • (311) Maria - (deseased husbond Hans Haagensen),
  • (312) Hans Haagensen - (hadde før 1688 en liten handel),
  • (313) Anders Pedersen - born in Komagfjorden 1662 and deseased 1711 (Niels Andersen born 17.. in Komagfjord was his son),

Årøya:

  • (314) Hans Lauritzen - born in Årøya,
  • (298) Baltzer Siversen (x1) - born in Årøya,

Talvik:

  • (316) Olle Størchersen, født ca 1645 Sunnmøre, boplass Talvik i Hasvåg tingsted.

Altens tingsted Eggeskalbye (Bossekop):

  • (339) Niels Guttormson Petsjenga - born in Munkegodset Petsjenga Russia - and has been in Talvik tingsted since 1678,
  • (352) Morten Arnesen - born in Alta,
  • (353) Arne Arnesen - born in Alta (brother to (352) Morten Arnesen),
  • (355) Morten Andersen - born in Alta,
  • (356) Iver Andersen - born in Alta,
  • (357) Peder Olsen - born in Alta,

Langfjorden:

Hammerfest tingsted:

  • (359) Hellie Eriksen - born in Alta,
  • (360) Baard Tudesen - born in Alta,
  • (361) Anders Pedersen - born in Alta,
  • (362) Annot Olsen - born in Alta,
  • (363) Olle Hintesen - born in Alta,

Loppen tingsted:

  • (364) Baard Giermundsen - born in Alta,

The vicar to Talvik tingsted/Alta tingsted were

Inhabitants in Alta / Talvik area 1680 - 1730:

  • Jacob Sørensen - born ca 1690 in south Norway - living in Komagfjorden from 1711 - teacher "adjunctus Komagensis",
  • Margrete Simonsdatter born 1698 and deseased 1725 in Talvik - married to Morten Jacobsen,
  • Ane Olsdatter deseased 1691 in Talvik,
  • Kvive Mogensen deseased 1680 in Komagfjord - married to Ingrid Nilsdatter (2 sons and 3 daughters),
  • Niels Andersen - settled in Rognsund 1698.

Settled in Alta / Talvik area 1701 - 1720:

  • Olle Nielsen - born in Norway - settled in Eggeskal 1701,
  • Olle Pedersen - born in Norway - settled in Eggeskal 1701,
  • Niels Olsen - born in Norway- settled in Korsnes 1701,
  • Peder Loss - born in Norway - settled in Korsnes 1702,
  • Erik Olsen - born in Aviovarre - settled in Eggeskal 1704,
  • Hans Hansen - born in Kautokeino - settled in Eggeskal 1704,
  • Samuel Israelson Rechardt - born in Haparanda - settled in Eggeskal 1704,
  • Ole Hansen - born in Aviovarre - settled in Korsnes 1704,
  • Peder Thomassen - born in Enontekio - settled in Korsnes 1704,
  • Ole Mortensen - born in Kvenangen - settled in Korsnes 1704,
  • Peder Tordsen - born in Norway - settled in Korsnes 1704,

8. Imigration from Finland and Sweden to Alta / Talvik area in Norway.

  • Terje Henninen - principal study Trondheim university 1972, (from tax / skattemanntall )

Names / navn:

  • (139) Povel Povelson (born ca 1675 Kangos, Pajala, Sverige - settled in Alta area 1697 - deseased ca 1704 in Alta area)
  • (138) Simon Simenson "Simen Simensen" (born ca 1661 Kangos Sverige - settled in Alta 1697 - deseased 1713 Alta Norge), father to nr 9 and nr 20
  • (137) Thomas Erichson (qvæn) (born / født ca 1667 Finland - deseased / død i Alta området ....)
  • (136) Laurits Aslakson (Quern, kven) (født ca 1570 Svensk lappmark - Årøya i Talvik sogn Norge)
  • (135) Ole Hanson (født ca 1675 - Korsnes i Talvik sogn Norge)
  • (134) Peder Tomasson (født ca 1670 Torne lappmark Enontekio Finland - Korsnes i Talvik sogn Norge)
  • (133) Niels Sivertson (født ca 1675 Torne lappmark Sverige - Korsnes
  • (132) Hendrich Mathison, qvæn (født ca 1694 Muonio Finland-1737 Alta Norge)
  • (131) Junte Iverson, Kolari (født ca 1645 Kolari Finland- 1710 Eggeskall Alta), flyttet fra Kolari til Alta 1665
  • (1) Peder Iverson "Ivarsson" (født ca 1652 Finland - død Årøya)
  • (2) Anders Knudson ("Andersen") (født ca .... Finland - kom til Langnes ca 1697 - ca 1738 død på Langnes)
  • (3) Thomas Nielson "Tomas Nielsen" (født ca 1680 Tornedalen Sverige - settled in Langnes 1697 - deseased Langnes in Talvik sogn Norge)
  • (4) Samuel Israelsson Rechardt (født 1675 Haparanda Sverige - 1750 Alta Norge)
  • (5) Erik Olsen (født
  • (6) Michel Henrichson ("Mikkel Henriksen") født ca 1737 Finland - Elvebakken Alta
  • (7) Peder Henriksen (født
  • (8) Peder Pedersen Kollas (født 1682 - 1725)
  • (9) Joseph Simonson (født ca 1690 Kangos Sverige -1764 Alta)
  • (10) Johannes Jakobsen Rous (født
  • (11) Nils Nilson Mella (født
  • (12) Simon Olsson "Olsen" (født ca 1681- død 1726 Alta) gift med Maria Pedersdatter født ca 1695
  • (13) Anders Eriksen Kittelman (født
  • (14) Knud Olufson, "Knut Olsen" ("Knud kven") (born ca 1686 Torneå Finland - 1759 Alta Norge), father to Knud Knudsen (born 1722 Alta - 1758 Alta) and Ole Knudsen (born 1727 Alta - 1764 Alta)
  • (15) Henrich Olofsson Lainio (born ca 1696 Lainio Jukkasjärvi Sverige - 1770 Aronnes Alta Norge), married to Regina Mathiasdatter, father to Ole Henriksen Lainio (born 1724 Alta - 1795 Alta)
  • (16) Junte Henrikson (født ca 1694-....), married to Margrethe Henrichsdatter
  • (17) Nils Pedersen (født
  • (18) Johannes Olsen (født
  • (19) Lars Mattsson, "Lambert Mathisen" (født ca 1690 Revonsaari Wiborg Karelen Russland - 1758 Alta Norge), married to Eli Johansdatter
  • (20) Simon Simonson (født ca 1693 Kangos Sverige - 1787 Alta) betalte skatt til Alta fra 1727, married to Anne Erichsdatter
  • (21) Erich Erichson (født ca 1700 Kittila Enontekio Finland - ....) married to Inger Jensdatter
  • (22) Mathis Eriksen (født
  • (23) Anders Jonson (født .... Kittila i Finland - .... Alta)
  • (24) Mats Jönsson Mämmi Niemi "Mathis Jonsen" (born ca 1700 Muonioniska Finland - immigrated to Alta 1732 - dead 1760 Elvebakken Alta Norge), married to Inger Clausdatter
  • (25) Peder Erichson (født ca 1690 Huhtasaari Finland - til Alta 1734 - dead 1769), married to Elen Johansdatter
  • (26) Nils Nilson Mella (born ca 1708 - to Alta 1734 - Alta), married to Giertrud Simonsdatter
  • (27) Mikkel Mikkelsen (born ca 1702 - to Alta 1734 - dead 1764), married to ...
  • (28) Mathis Henriksen (born ..... - to Alta 1734),
  • (29) Anders Larsen (born .... - to Alta 1736 - flyttet til Nordland 1752),
  • (30) Nils Johanneson Rous (born 1714 Alatornio Finland - to Alta 1736 - dead 1791 Alta), married to Margrethe Henrichsdatter
  • (31) Tomas Mathisen (born .... - to Alta 1736 - dead 1763), married to ...
  • (32) Johan Johansen, bandstage (born ca 1708 - tax to Alta 1738 - dead ca ....), married 1733 to Anne "Agnise" Erichsdatter, father to no 68 and no 84 and to Berete Johansdatter born 1743 Alta
  • (33) Johannes Pedersen (born .... Jukkasjervi - to Alta 1740),
  • (34) Hans Jonsen (born .... - to Alta 1740 - dead 1760),
  • (35) Henrik Hansson Pekkala Hedström (born 1679 Turtola Finland - to Alta 1743 - dead 1767 Alta Norge), married to Margrethe Johansdatter
  • (36) Anders Anderson, svenske (born ca 1709 Sverige - immigrated to Alta 1743 - ca 1767 Alta) married to Margrethe Johansdatter
  • (37) Simon Josephsen (born .... - to Alta 1744 - dead 1759),
  • (38) Mathis Nielson (born ca 1724 - to Alta 1744 - deseased ....), married to Karen Johansdatter
  • (39) Johannes Mathison Lahti, "Mathisen" (born ca 1715 Lahti farm in Muonioniska Finland- to Alta 1745 - dead 1780 Alta),
  • (40) Johan Johansen (born .... Sverige - to Alta 1745), married to Barbara Larsdatter, father to Berete Johansdatter born 1747 Alta.
  • (41) Olof Olofson Heikinmikko, sagmester (born ca 1720 Kaulinranta Sverige - to Alta 1749 - dead 1772 Alta), married to Kirsten Henrichsdatter
  • (42) Ole Hansen (born ca 1717 Finland - to Alta 1749 - dead 1770 Alta), married to Birthe Michelsdotter
  • (43) Ole Knudsen (born 1727 Alta - tax to Alta 1754 - dead 1764 Alta), married to Anne Johansdatter, son of nr 14
  • (44) Jens Pedersen (born .... - to Alta 1755 - dead 1759),
  • (45) Johannes Mikkelsen (born .... - to Alta 1756),
  • (46) Jonas Mathisen (born .... - to Alta 1756),
  • (47) Ole Henriksen, sagmester (born .... - to Alta 1757 - dead 1795), married to Margrethe Knutsdatter
  • (48) Nils Eriksen (born .... - to Alta 1758 - dead 1789), married to Kirsten Andersdatter
  • (49) Mathis Johanson, "Mathias Johansen" (born ca 1737 Muonioniska Finland - tax to Alta 1758 - dead 1780 Alta), married to Eli Lambertsdatter, son of nr 39
  • (50) Nils Simonsen (born .... - to Alta 1759 - dead 1780),
  • (51) Henrik Henriksen (born .... - to Alta 1760 - dead 1778), (sønn av nr -1), married to Eli Nielsdatter
  • (52) Johannes Andersson, qvæn (born ca 1735 Sverige - to Alta 1760 - deseased ca 1808 Alta), daughter Alethe Johannesdatter (born 1771 Alta) her husbond Knud Olsen (born 1760 Alta - 1826 Alta) nr 91, son of Ole Henriksen Lainio (born 1724 Alta - 1795 Alta) Ole (born 1724) -> son of nr 15.
  • (53) Johannes Ørn (born .... - to Alta 1760 - dead 1772), married to Malene Christensdatter
  • (54) Simon Josephsen (born .... - to Alta 1765), married to Kirsten Jensdatter
  • (55) Peder Henriksen Lainio (born 1734 Alta - tax to Alta 1761 - dead 1780), married to Eli Henrichsdatter
  • (56) Ole Carlsen, lensmann (born .... - to Alta 1763), married to Kirsten Andersdatter
  • (57) Petter Pärsson "Peder Povelsen Lampe" (born 1728 Laifwaniemi Nedertornio Finland - to Alta 1763 - dead 1795 Aronnes Alta Norge), married to Lucie Henrichsdatter, father to nr 97
  • (58) Henrik Eriksen Biørnfod (born 1739 Alta - tax to Alta 1763 - dead 1788),
  • (59) Mathis Henriksen (sønn av nr 15) (født .... - skatt fra 1765 - dead 1793,
  • (60) Henrik Henriksen Lille (born .... - to Alta 1765),
  • (61) Erik Pedersen (to Alta 1765),
  • (62) Hans Olsen (sønn av nr 42) (født .... - skatt fra 1771),
  • (63) Moses Mathiassen (born .... - to Alta 1771 - dead 1800),
  • (64) Johannes Olsen (sønn av nr 41) (born .... - tax / skatt fra 1772 - dead ca 1785,
  • (65) Aron Pedersen (sønn av nr 25) (født .... - skatt fra 1773,
  • (66) Isak Simonsen (born .... - to Alta 1772),
  • (67) Johannes Mathisen (born .... - to Alta 1773 - dead 1777) bror av nr 46,
  • (68) Nils Johansen bandstage(født .... - skatt fra 1773) sønn av nr 32,
  • (69) Knud Michelsen - Langfjord - sønn av nr 27 - (født .... - skatt fra 1773)
  • (70) Tomas Henriksen - Langfjord - (født .... - skatt fra 1773)
  • (71) Erik Tomassen, qvæn fjeldfind - (født .... - skatt fra 1774)
  • (72) Henrik Eriksen - sønn av nr 21 - (født .... - skatt fra 1775)
  • (73) Johannes Mathisen Bech - (født .... - skatt fra 1776)
  • (74) Henrik Nielsen Rous - sønn av nr 30 - (født .... - skatt fra 1776)
  • (75) Hans Johannessen - (født .... - skatt fra 1778)
  • (76) Jens Eriksen - Leirbotn - sønn av nr 21 - (født .... - skatt fra 1779)
  • (77) Abraham Nielsen Rous - sønn av nr 30 - (født .... - skatt fra 1780)
  • (78) Tomas Tomassen - (født .... - skatt fra 1785)
  • (79) Erik Tomassen - lensmann i Alta 1787, (født ....)
  • (80) Christen Knudsen - (født .... - skatt fra 1787)
  • (81) Knud Knudsen - skatt til Alta fra 1787, (født i Alta 1756), sønn av Knud Knudsen (født 1722 Alta) -> Knud (født 1722) var sønn av nr 14
  • (82) Johannes Nilsen Rous, "Ros" - sønn av nr 30 - (født .... - skatt fra 1787)
  • (83) Claus Mathisen - (født .... - skatt fra 1789)
  • (84) Erik Johansen Bandstage - sønn av nr 32 - (født .... - skatt fra 1787)
  • (85) Ole Fors - (født .... - skatt til Alta fra 1788) - flyttet til Tanen (Tana) sogn 1791,
  • (86) Anders Johannessen Ørn - sønn av nr 53 - (født .... - skatt fra 1789)
  • (87) Nils Nilsen Rous - sønn av nr 30 (født 1761 Alta - skatt fra 1789)
  • (88) Hendrich Månsson Hetta, "Henrik Magnussen" (født 1755 Enontekiö Finland - skatt til Alta fra 1790 - død 1838 Alta), bror til nr 109
  • (89) Ole Olsen Fors - sønn av nr 85 - (født .... - skatt fra 1790)
  • (90) Peder Magnussen - skatt fra 1790
  • (91) Knud Olsen (født 1760 Alta - skatt til Alta fra 1791 - død 1826 Alta), see nr 52
  • (92) Mathis Johansen (født .... - )
  • (93) Johannes Johannesen (født ....)
  • (94) Henrik Pedersen
  • (95) Peder Johannesen (født ....)
  • (96) Moses Erichsson, "Eriksen" (født ca 1759 Torne sockn Sverige - Langfjord in Talvik sogn Norge)
  • (97) Johannes Pedersen (født 1763 Alta - ... Alta), sønn av nr 57. Gift med Lisbeth Magnusdotter Hetta (født 1774 Suondavara Hetta Finland - død 1845 Lerresfjord i Talvik sogn Norge). Lisbeth var søster til nr 109 og nr 88.
  • (98) Johannes Mathisen (født ....)
  • (99) Mathis Johannesen Bech , sønn av nr 73 (født ....)
  • (100) Henrik Nilsen, (født .... - Store Lerresfjord)
  • (101) Johannes Olson (født ca 1767 Sverige - død i Langfjord)
  • (102) Erik Henriksen, (født .... - Langfjord)
  • (103) Peder Johannesen (født ....)
  • (104) Jon Pedersen (født ....)
  • (105) Michel Simonsen, (født 1743 Hjemmeluft i Alta - Kåfjord i Alta) gift med Birthe Olsdatter født ca 1765, sønn Ole Michelsen født 1789 Alta.
  • (106) Peder Eriksen (født ....)
  • (107) Peder Mikkelsen, (født .... - Kåfjord)
  • (108) Ezechias Michelssen, (født 1772 Elvebakken Alta - 1816 Esekiasnes Ytre koven i Langfjord), far: Michel Henrichson (nr 6) ca 1737 Finland-... Elvebakken
  • (109) Thomas Magnusson Hetta "Tomas Magnussen" (født 1771 Enontekiö Finland - .... Alta), bror til nr 88
  • (110) Christen Madsen (født ....)
  • (111) Mathias Johannessen (født ....)
  • (112) Ole Nilsen (født ....)
  • (113) Isak Hansen, (født .... - Kåfjord)
  • (114) Samuel Andersen (født ....)
  • (115) Mathis Olsen (født ....)
  • (116) Tomas Johannesen Bech (født ....)
  • (117) Johannes Johannessen Bech (født ....)
  • (118) Nils Mathiassen (født ....)
  • (119) Ole Andersen Buska (født ....)
  • (120) Ole Olsen(født ....)
  • (121) Johannes Henrichson Muotka, "Motka", quæn, "Johannes Henriksen" (born ca 1757 Alatornio Finland - tax to Alta 1800 postman - deseased 1803 Alta Norge), father to Abraham Johannesen Muotka (born 1800 Suolovuobme Kautokeino sogn Norge - deseased .... Alta Norge)
  • (122) Nils Henriksen Lille (født ....)
  • (123) Peder Aronsen (født ....)
  • (124) Johannes Clausen (født ....)
  • (125) Nils Eriksen (født ....)
  • (126) Tomas Nielsen (født ....)
  • (127) Isaach Pedersen "Isak" (født 1767 Alta - .... Alta), sønn av nr 57
  • (128) Peder Olsen (født ....)
  • (129) Israel Pedersen (født ....)
  • (130) Gustav Gustavson (født ca 1787 i Sverige - død i Transfarelv i Alta)

Swedish map (interactive), lantmateriet

Finnish map (interactive), kansalaisen. karttapaikka.fi

Karjala-Karelen-Karelia, Geni project

Kven-Kainu-Kvenland, Geni project

9. Alta / Talvik: Fogder, sorenskrivere, lensmenn, prester, klokkere, ordførere, leger, jekteeiere.

Bailiffs, district stipendiary magistrates, sheriffs, vicars, parish clerks, chairmen, physicians, (jekt) sailing ships owners.

--Fogder (bailiffs and district stipendiary magistrates):

Fogder og sorenskrivere:

  • Christen Skrapendufvel - dansk fogd i Alta området 1593-1597,
  • Anders Simensen - norsk fogd 1595,
  • Thomas Hansen Riiber - fogd i Vest Finnmark (fra 1608 - til 1621),
  • Nils Olsson - underfogd i Vest Finnmark (1613 - 1617),
  • Laurits Hansen Riiber - underfogd i Vest Finnmark (ca 1621 - ca 1630),
  • Sebastian Andersen Hess - fogd i Vest Finnmark (1621-1623),
  • Niels Knudtzen - fogd i Vest Finnmark (1622 - ca 1635),
  • Peder Mortensen - underfogd i Vest Finnmark (1645),
  • Mikkel Sveinungsen - underfogd i Vest Finnmark (1668),
  • Thomas Johnson "Skotte" - underfogd i Vest Finnmark (ca 1680 - 1702),
  • Jochum Pols - underfogd i Vest Finnmark (1690),
  • Niels Knag Thygesen - fogd i Vest Finnmark (1685 - 1694),
  • Nils Hansen - fogd i Vest Finnmark (1695 - 1700),
  • Moritz Høyer - fogd i Vest Finnmark (1700 - 1702),
  • Lodvig Thommesen - underfogd i Vest Finnmark (1702 - 1710),
  • Peder Vibe - fogd i Vest Finnmark (1705 - 1710),
  • Peder Christensen And - fogd i Vest Finnmark (1711 - 1735),
  • Samuel Samuelsen Bugge - fogd i Vest Finnmark (1736 - 1752),
  • Hans Paus - fogd i Vest Finnmark (1753 - 1769),
  • Cort Caspar Ulrich Ramshard - fogd i Vest Finnmark (1770 - 1773),
  • Colbanus /Colben Pedersen - underfogd i Vest Finnmark (1712),
  • Rasmus Andersen - underfogd i Vest Finnmark (1769),
  • Hans Heide (født ca 1729 - fogd i Finnmark 1776 - bosted Alta),
  • Mathias Schjerven Schielderup - fogd i Vest Finnmark (1774 - 1781),
  • Johan Christian Petersen - fogd i Vest Finnmark (1782 - 1785),
  • Lyth Ørum - fogd i Finnmark (1786 - 1799),
  • Peter Christopher Wølner (født ca 1771) - fogd i Finnmark - bodde i Alta,
  • Elias Fredrik Hetting (født ca 1769) - fogd i Finnmark (1800 - 1804) og sorenskriver i Talvik,
  • Jens Jørgen Scavenius - fogd i Finnmark (1805 - 1808),
  • Engelbrekt Knudsønn - fogd i Finnmark (1809 - 1823),
  • Nils Rånes Scioldager - fogd i Vest Finnmark (1824 - 1825),
  • Ulrich Fredrik Cappelen - fogd i Vest Finnmark (1825 - 1829),
  • Richard Nicolai Grøntvedt - fogd i Vest Finnmark (1830 - 1836),
  • Nils Lie - fogd i Vest Finnmark (1837 - 1866),
  • Petter Nicolay Hammer - fogd og sorenskriver i Alta (1867 - 1878),
  • Carl Ingvart Teodor Rynning - fogd og sorenskriver i Alta (1879 - 1882),
  • Fredrik Hansen - fogd og sorenskriver i Alta (1883 - 1891),
  • Adolf Julius Wichstrøm - fogd og sorenskriver i Alta (1892 - 1910),
  • Knut Spilling - fogd og sorenskriver i Alta (1911 - 1920),
  • Teodor Meyer Fredriksen - fogd og sorenskriver i Alta (1921 - 1933).

--Lensmenn (sheriffs):

Lensmenn:

  • Aslak Nielsen - lensmann i Korsnes (lensmann år 1578),
  • Sivert Pavelsen - lensmann i Lerresfjord (1579),
  • Jon Giordsen - lensmann i Komagfjord (1593),
  • Giord Jonsen - lensmann i Komagfjord (1594),
  • Eidis Arnesen - lensmann i Korsnes (1595),
  • Arne Eidisen - lensmann i Korsnes (1596),
  • Joen Panckessøn - lensmann i Talvik (1608),
  • Peder Mortensen - lensmann i Alta 1690
  • Thomas Johnson "Scoth" - lensmann i Talvik 1690
  • Niels Pedersen - lensmann i Talvik 1690-1702
  • Lodvig Thommesen - lensmann i Talvik 1702-1710
  • Samuel Israelson Rechardt - lensmann i Alta 1713-1743
  • Samuel Sarressøn - lensmann i Talvik 1740
  • Nils Nilsen - lensmann i Talvik 1737-1748
  • Nils Sarresøn - lensmann i Talvik 1750
  • Niels Andersen - lensmann i Talvik 1749
  • Peder Pedersen - lensmann i Talvik 1749-ca 1780, boplass Kråknes
  • Johannes Andersen - lensmann i Talvik ... - 1769
  • Ole Isaksen - lensmann i Talvik 1769
  • Rasmus Andersen - lensmann i Talvik 1781-1796
  • Ole Carlsen - lensmann i Talvik ...-1778
  • Erich Thommesen - lensmann i Talvik 1784-1791
  • Peder Johnsen Strande - lensmann i Talvik 1803-1825
  • Knut Nilssen Toenberg - lensmann i Talvik 1872-1885
  • Johannes Hansen Kummeneje - lensmann i Talvik 1886-1926
  • Olaf Rørosgård - lensmann i Talvik 1927-1933
  • Roald Berg - lensmann i Talvik 1940-1945
  • Cato Jenssen - lensmann i Talvik (1933 - ca 1965 - unntatt 1940-1945),
  • Ola M. Markhus - lensmann i Alta (1974 - 1979),
  • Knut Thomassen - i Alta (1979 - 1994),
  • nn (1995- ..),
  • Tor Johansen - i Alta (ca 2008 - 2012),
  • Inger Anita Øvregård (2012) -

Finnmark Dagblad, lensmann i Alta.

--Prester (vicars):

Prester:

  • nn - prest i Sørvær kirke (Sørvær sogn på Sørøya omfattet Alta / Talvik området) (prest år 1395),
  • Amund nn - prest i Sørvær (1520),
  • Anders Jenssøn - prest i Sørvær (1610),
  • nn - prest i Mefjord (Mefjord sogn på Sørøya omfattet Lerresfjordene i Alta/Talvik området til 1705) (1589),
  • Christen nn prest i Mefjord (1620),
  • Hans Hansen - prest i Sørvær (1627-1631),
  • Jens Pederssøn - prest i Sørvær (1650),
  • Peder nn -prest i Sørvær (1655),
  • Søren Lauritssøn Lindholm - prest i Sørvær (1654),
  • Daniel Anderssøn Stang - prest i Sørvær (1660),
  • Laurits Nilssøn Nyborg - prest i Hasvåg (Hasvåg omfattet Alta / Talvik området) (ca 1650 - 1672),
  • Christen Markussøn Humble Thrap - prest i Hasvåg (1672 - 1685),
  • Anton Zachariassen - prest i Hasvåg (1685),
  • Hans Frugaard - i Talvik (1757 - 1767),
  • Søren Bang - i Talvik (1767 - 1770),
  • Albert Jersin - i Talvik (1771 - 1779),
  • Christopher Garmann - i Talvik (1780 - 1785),
  • Isak Severin Frimann - i Talvik (1785 - 1791),
  • Jens Stub (født ca 1764) - i Talvik (1791 - 1801),
  • Nils Tønder Hammond - i Talvik (1801 - 1811),
  • Lars Nannestad - i Talvik (1811 - 1819),
  • Henrik Meyerhoff Jordan - i Talvik (1820 - 1824),
  • Fredrik Rode - i Talvik (1826 - 1833),
  • Andreas Jørgen Fleischer - i Talvik (1834 - 1844),
  • Nils Fredrik Julius Års - i Talvik (1845 - 1851),
  • Jakob Wetlesen - i Talvik (1852 - 1861),
  • Frantz Gotlieb Bruun - i Talvik (1863 - 1868),
  • Ludvig Kristoffer Olovius Strømme - i Talvik (1870 - 1877),
  • Sigvard Martin Nielsen - i Talvik (1877 - 1881),
  • Søren Albert Winger - i Talvik (1882 - 1886),
  • Anders Halvorsen - i Talvik (1886 - 1897),
  • Sverre Falkenstrøm Johnsen - i Talvik (1897 - 1903),
  • Knut Britannus Saure - i Talvik (1904 - 1909),
  • Sigurd Næs - i Talvik (1909 - 1915),
  • Hartvig Christie Gjesdahl - i Talvik (1915 - 1919),
  • nn (en pastor) - i Talvik (1920 - 1924),
  • Erling Laland - i Talvik (1924 - 1930),
  • Brynjolf Olander Olsen Stuve - i Talvik (1930 - 1940),
  • Andreas Notø - i Talvik (1940 - 1949),
  • Riiber Hausten - i Talvik (1945 - 1948),
  • Hjalmar Kielland - i Talvik (1949 - 1962),
  • Christen Hunsdal - i Talvik (1968),
  • Edvin Østnor - i Talvik (1982),
  • nn Esbensen - i Talvik (1990),
  • Jon Aarsland - i Talvik (1992),
  • Gunnar Bøe - sogneprest i Talvik 1992,
  • Anne Skoglund - sogneprest i Alta (2012) - Den Norske Kirken, Talvik menighet
  • Prester i USA - Who s who? - digitalarkivet.no bok nr 456

--Klokkere (parish clerks):

  • Thomes nn - klokker i Hasvåg (klokker år 1647),
  • Olle Halvorsen - klokker på Årøya (1694 - 1705), Olle Halvorsen - klokker i Talvik kirke (1705 - 1723),
  • Niels Nielsen "klokker" - i Talvik kirke (1723 -1725), *Nils Monsen - klokker og kirkesanger i Talvik (1845 - 1861),
  • Peder Eilertson (born in Dønnes Nesna 1839) - klokker og kirkesanger og lærer i Talvik (1861-1891),
  • Henrik Kaarstad - i Talvik (1892-1894),
  • Michael Johnsen - klokker og kirkesanger og lærer i Kåfjord (Alta kommune) (1867),
  • Jens Sevald Jensen - i Talvik (1894-1930),
  • Peder Vaskinn - i Talvik (1930-1940),
  • Ole Tronstad - i Talvik (1941-ca 1963),
  • nn Frostmo Nilsen - klokker i Talvik (ca 1964-ca 1975),
  • Olav Mikkelsen - klokker i Talvik (1969),
  • nn Bredal - i Talvik (ca 1976),

--Ordførere (chairmen):

  • Liste over ordførere i i Talvik, wikipedia
  • John Andreas Gill (born ca 1805-) - ordfører i Alta/Talvik kommune (formannskapets ordfører år 1839 - 1842),
  • Ellert Michael Ellertsen - i Alta/Talvik (1843 - 1845),
  • Niels Fredrik Julius Aars - i Alta/Talvik (1845 - 1847),
  • Theodor Bergmann Borchgrevink - i Alta/Talvik (1847 - 1849), *Carl Norum - i Alta/Talvik (1849 - 1851),
  • Theodor Bergmann Borchgrevink - i Alta/Talvik (1851 - 1853),
  • Thomas Thomesen - i Alta/Talvik (1853 - 1855),
  • Theodor Borchgrevink - i Alta/Talvik (1855 - 1857),
  • Lars Olsen Follum - i Alta/Talvik (1857 - 1859),
  • Martin Heggelund Hjort Stuwitz - i Alta/Talvik (1859 - 1861),
  • Lars Olsen Follum - i Alta/Talvik (1861 - 1863),
  • Gerhard William Stuhr (i Talvik 1864-1865),
  • Peder Andreas Olsen (i Talvik 1865-1867),
  • Knud Toenberg (i Talvik 1867-1871),
  • Ludvig Kristoffer Olavius Strømme ( i Talvik 1871-1875),
  • Peder Eilerson (i Talvik 1875-1891),
  • Aleksander Kristian William Hald (i Talvik 1891-1893),
  • Anders Halvorsen (i Talvik 1893-1897),
  • Andreas Nikolai Hammerø (i Talvik 1897-1900),
  • Ole Edvard Olsen (i Talvik 1901-1905),
  • Johan Petter Bjørgan (i Talvik 1905-1907),
  • Jens Sevald Jensen (i Talvik 1908-1916 og 1920-1923),
  • Ludvig Thomasen (i Talvik 1917-1920 og 1924-1926),
  • Kristoffer Kristoffersen (i Talvik 1926-1939),
  • Roald Berg (nazi ordfører i Talvik 1940-1945),
  • Hagbart Pedersen - i Talvik (1939-1940 og 1945-1946),
  • Cornelius Karlstrøm - i Talvik (1946 - 1951),
  • Lauritz Bjørsvik Mortensen - i Talvik (1951 - 1959),
  • Torleif Johansen - i Talvik (1959 - 1963),
  • Torleif Johansen - i Alta (Talvik ble en del av Alta kommune i 1963) (1964 - 1971),
  • Harald Mjøen - i Alta (1972 - 1979),
  • Jakob Aarøen - i Alta (1980 - 1983),
  • Odd Arne Rasmussen - i Alta (1984 - 1988),
  • Lars Bakken - i Alta (1988 - 1989),
  • Odd Arne Rasmussen - i Alta (1989),
  • Lars Bakken - i Alta (1990 - 2001),
  • Eva Nielsen - i Alta (1991 - 2001),
  • Geir Ove Bakken - i Alta (2001 - 2011),

--Leger (physicians):

  • Physicians Medicine - History of Healers through the Ages, Geni project
  • Johan Vilhelm Rips (born ca 1740-) lege i Alta 1768
  • Carl Franciscus Kneese (ca 1750-)1774
  • Georg Friderich Gade (1743-1776) lege i Alta 1776
  • Andreas Vincent Stoltenberg (1751-1814) lege i Alta ca 1778-1789
  • Niels Christian Suhr (1768-1816) lege i Alta ca 1793-1813
  • Jens Christian Suhr (1792-1814) lege i Alta 1814
  • Ingvar S. Paulsen (ca 1790-) lege i Alta 1815-1831
  • Johan Ernst Berg (1816-1885) verkslege i Kåfjord kobberverk 1865
  • Georg Schak Grænddal (1839-) praktiserende lege i Alta 1875
  • Lars Olsen Follum (1822-1905) distriktslege i Alta og Talvik 1856-1880
  • Simon Oleus Wolff (1854-) distriktslege i Alta 1892-1902
  • Thrude Johnsen (1872-ca 1950) lege i Talvik 1915-1920

--Postskyssen (postmen):

  • 1642 oppstarten til det norske postvesen, photo skriv fra Hannibal Sehested (1609-1666).
  • Preben Von Ahnen (1606-1675) (opprettet postskyssen i Nord Norge 1663)
  • Posten Norge, historie
  • Mathias Schjerven Schielderup (born ... )- poståpner i Talvik 1776. Se "Alta signetet" i Postmuseet Oslo som er det eldste poststemplet i Nord Norge.
  • ... Lidemark (born ...) - poståpner i Talvik ca 1790.
  • ... Klerck (born ...) - poståpner i Talvik ca ....
  • Peder Knudsen Nørager (born ca 1770 Loppa øy - 1847 Alta) - poståpner i Bosekop Alta ca 1795 - ...
  • Lyth Ørum (born ...) - poståpner i Talvik ca ....
  • ... Hetting (born ...) - poståpner i Talvik ca ....
  • ... Stub (born ...) - poståpner i Talvik til 1801.
  • Ole Olssen (born ca 1750 - ...) postman 1787 in Talvik area, married to Mille Halvarsdatter.
  • Iver Olsen (b. ca 1743 - ... Alta) postman ca 1790.
  • Erich Thomassen (b. ca 1748 - ... Elvebakken Alta) østpostexpressen 1801.
  • Peder Pedersen (b. ca 1773 - ... Alta) østpostexpressen 1801.
  • Erich Nielssen (b. ca 1776 - ... Elvebakken Alta) østpostexpressen 1801.

10. Archaeological excavations in Western Finnmark. Archaeology. Domiciliations

Archaeology in Borg, Lofoten


11. Literature

12. Finnish immigration 1640 from Savolax and Tavastland and more in Finland to Finnskogen in Hedmark, Norway:

13. Commercialhouses / fishtraders / enterprices in Finnmark ( Handelssteder i Finnmark ). Alta river. Pomor trade.

Alta river:

  • Altaelva / Alta river, forpaktere / tenants: (1611-1619) Claus Gagge lensherre *George Innes Ker.
  • Hertugen i Altaelva, NRK tv 27.5.2012 *Altaelva, Alta L.I.
  • Medlemmene av de første elveselskapene for Altaelva 1725: (vestre side): Samuel Israelsen (født 1675) - boplass Eggeskal, Torben Olsen, Niels Junthesen (født 1687) - Alta, Henrik Junthesen (født 1689) - Alta, Johannes Olsen, Joseph Simensen, Niels Nielsen, Jon Nielsen, Johannes Jacobsen, Niels Eriksen, Ole Olsen - Korsfjord, Niels Nielsen - Avjovarre, nn Nielsen (Niels Nielsen s sønn), Henrich Povelsøn, Niels Andersen - (født ca 1690 i Salten fogderi i Nordland) - boplass Elvebakken, Lars Eriksen, Olle Pedersen, (østre side): Anders Eriksen, nn (Anders Eriksen s dreng), Henrik Mathisen, Henrik Olsen, Knud Olsen - Alta, Simon Olsen, Niels nn "klokker" - Talvik, Anders Kittelmann - Alta, Peder Henriksen, Mikkel Junthesen (født1691) - Alta, Morten Jacobsen - Alta, Rasmus Jacobsen (født 1706) - Talvik (sønn av Jacob Rasmussen), Henrich Jacobsen (født 1700) - Talvik (sønn av Jacob Rasmussen), nn Pedersen (Peder Henriksen s sønn), Peder Pedersen.

Handelssteder i Finnmark:

  • Bok: "Handelssteder i Finnmark", Nils Andreas Ytreberg, F. Bruns Bokhandels forlag Trondheim 1941 (opptrykk 1980)
  • Handelssteder i Finnmark, chr4.dk
  • Akkarfjord (på Sørøya)
  • Bergsfjord ( i Loppa kommune): 1790 handelsmann Jesper Emanuel Beck. 1789 faktor Andreas Holmgren. 1798 handelsmann Anders Kiil Gamst. 1801 handelsmann Hans Gamst. Ca 1815 handelsmann Søren Martinius Kiil. 1838 handelsmann Christopher Hansen Grønneberg. 1845 handelsmann Stuwitz. 1857 Aagaard. 1870 handelsmann N. Rasch. Ca 1880 handelsmann Edvard Andreas Rasch. 1887 handelsmann W. K. Buck. 1889 handelsmann Cort Sigfrid Akkermand Buck. 1928 handelsmann Wilhelm Buck og Markus Buck.
  • Bergvåg (i Loppa)
  • Berlevåg: 1798 handelsmann John W. Røseth. 1817 kjøpmann Ingver Cordovius Steensohn. 1826 bestyrer Hans Ulich Rist. 1828 kjøpmann Even Holmboe. 1829 Caspar Friderich Lorch. 1838 handelsbetjent Wilhelm Fredrik Wrensted. 1843 handelsbetjent William Grundt. 1890 firmaet Berlevåg A/S. 1890 firmaet Feddersen % Nissen. 1890 firmaet A. Brothkorb. 1910 fiskekjøper Anders Oluf Johnsen (født 1879 - hans far Hans Johnsen født i Skien 1853 - død i Berlevåg).
  • Bossekop ( i Alta kommune): 1791 handelsmann Andreas Nørager. 1811 handelsmann Henrich Henchel. 1812 handelsmann Wilhelm Henric Klerck. 1832 handelsmann Dorothea Marie Møller Pedersen. 1859 handelsmann Mack. 1865 faktor Diedrik Nielsen. 1874 handelsmann Mack og Klerck. 1892 handelsmann Diedrik Nielsen. 1917 handelsmann Johan L. Nielsen.
  • Breivik ( på Sørøya): Nevnt på 1500 tallet. 1815 handelsmann Aage Aagaard. 1822 handelsmann Stuhr. 1833 handelsmann Stuwitz og Floer. 1843 Phillip Harboe Schwensen og Wilhelm Schwensen. 1853 handelsmann Bernhard Ingvald Floer. 1873 handelsmann Hillebert Pettersen og Holst. Ca 1880 handelsmann Richard Floer. 1885 handelsmann J. Mathiesen. 1900 handelsmann Albert Krane.
  • Bugøynes ( I Varangen):
  • Bukta (i Alta kommune): Ca 1870 handelsmann J.C. Wendel. 1877 handelsmann F. N. W. Bull. 1879 handelsmann Jacob Marentius Cederström Bull.
  • Båtsfjord: 1798 handelsmann John W. Røseth. 1817 kjøpmann Ingver Cordovius Steensohn. 1824 faktor Andreas Brothkorb.
  • Eidvågeid
  • Ekkerøy (i Varangen):
  • Finkongkjeila
  • Forsøl (ved Hammerfest)
  • Galten (Sørøya): 1840 handelsmann F. W. Bull. 1843 handelsmann Hans Carl Norberg. 1848 handelsmann Bernhard Martin Aagaard med faktor August Ferdinand Schumacher. 1872 handelsmann August Ferdinand Schumacher. 1893 handelsmann Didrich Schumacher. 1923 handelsmann Didrich Schumacher jr.
  • Gamvik:
  • Gjesvær
  • Gullholmen (i Tana):
  • Gåshopen
  • Gåsøy
  • Hammerfest: 1691 monopolhandelsted. 1692 handelsmann Jørgen Thormøhlen. 1740 faktor Peter Christian Buch (født 1722 i Helsingør). 1742 kjøpmann Jæger. 1743 kjøpmann Peter Christian Buck. 1775 bestyrer Friderich Buck. 1781 bestyrer Jens Christian Buck. 1789 kjøpmann Jens C. Buck og Marcus Wøldicke Buck. 1782 handelsassistent Emanuel Wadel. 1786 oberassistent Gabriel Müller. 1787 asistent Christopher Lorentz Buck. 1797 bestyrer Jacob Hjorth. 1805 bestyrer Sigfrid Akkermand. 1800 handelsmann Peder Christensen Røst. 1798 kjøpmann Andreas Outzen. 1820 handelsmann John Rice Crowe. 1820 handelsmann Aage Aagaard. 1835 handelsmann Charles Roberson. 1842 handelsmann Franz Heinrich Feddersen. 1861 handelsmann Franz H. Feddersen og Anders Rambech Nissen. 1880 handelsmann O. J. Finckenhagen. 1870 handelsmann Christian Gabriel Lenning.
  • Hasvik (på Sørøya): 1700 handelsmann nn. 1753 solgt til kongen av Danmark / Norge. 1756 bestyrer Christian Jespersen Beck. 1786 bestyrer Emanuel Wadel. 1789 handelsmann Christian Peter Killengreen. 1801 - 1818: Handel i Fagervik - bestyrer og eier Anders Gustav Borin. 1809 handelsmann Johan Henrik Stuhr. 1811 faktor Olaus Nielsen Hald. 1813 faktor Lorents Broderus Jørdening. 1819 kjøpmann Johan Christian Berg. 1830 kjøpmann Aage Aagaard. 1832 kjøpmann Frederik Nannestad Wingaard Bull. 1877 kjøpmann Johannes Andreas Holmboe Bull. 1898 kjøpmann Arthur Wilhelm Buck.
  • Hasvåg (på Sørøya): Nevnt på 1500 tallet. 1690 eier Jørgen Thormøhlen handelshuset med Erik Thommesen som kjøpsvend.
  • Havøysund: 1811 handelsmann Andreas Outzen. 1821 - 1830 handelsmann Christian Schwensen. 1830 handelsmann Hans Jesper Sanner Ulich. 1865 faktor Johan Peter Franck. 1866 handelsmann O. J. Wiig. 1890 faktor Carl Wiig. 1900 handelsmann G. Rasch.
  • Hjelmsøy: Nevnt på 1500 tallet.
  • Honningsvåg: 1845 handelsmann Kristoffer Johansen. 1856 handelsmann Karesius Løkke. 1872 handelsmann O. J. Finckenhagen. 1876 handelsmann C. Robertson med bestyrer P. Jensen. 1880 handelsmann Feddersen og Nissen. 1898 handelsmann Anton Tokle. 1912 handelsmann Richard Floer jr med bestyrer Anders Voldnes. 1923 handelsmann Sivert Maan. Ca 1925 handelsmann Johan Jacobsens sønner.
  • Husfjord (i Gåshopen)
  • Indrefjord (ved Hammerfest)
  • Ingøy: Nevnt på 1500 tallet. 1692 handelsmann Hendrich Schlytter. 1791 handelsmann Anders Christensen Foss Forsland. 1800 handelsmann Hans Wadel. 1804 handelsmann Johan Christian Vogelsang med kjøpmann på stedet Lorentz Peder Jessen. 1809 handelsbetjent Peder Olsen Kjelsberg med faktor E.E. Christie. 1817 handelsmann Hans Holmgreen. 1824 handelsmann Akkermand. 1832 handelsmann Hans Christian Abelstad. 1840 handelsmann H. O. Doxrud. 1847 handelsfører Sivert H. R. With. Ca 1860 handelsmann Jacob Mikal Nibe og Martin Fredrik Nibe og Jens Nibe. Ca 1880 handelsmann I. G. Nilsen. Ca 1895 handelsmann K. Albert Nibe. 1890 handelsmann H. Gudmundsen. 1894 handelsmann Wm. D. Ulich. 1905 handelsmann O.S. Digre.
  • Isnestoften (se: Toften) (i Alta kommune): 1630 handelsmann Oluf trondhjemsfar Joensøn.
  • Jupvik i Leirbotn (i Alta kommune): 1750 filial under Talvik handel. 1803 handelsmann Jacob Hiorth. 1806 handelsmann Christopher Lorentz Buck. 1808 faktor Aage Aagaard. 1824 handelsmann Peter Christian Buck. 1827 handelsmann Christian L. Buck. 1831 handelsmann Bernt Eiler Taftezon. 1845 handelsmann A. Aagaard med faktor Peder Olsen. 1850 faktor Paul Johan Ingebrigt Hofseth. 1865 handelsmann Paul Hofseth. 1900 hndelsmann Gunnar Hofseth.
  • Kamøyvær
  • Kiberg ( i Varangen):
  • Kirkenes
  • Kistrand:
  • Kjelvik (på Magerøya): Nevnt på 1600 tallet. 1692 handelsmann Rasmus Lindgaard. 1750 kjøpmann bestyrer nn von Erden. 1762 handelsmann Carl Gudmandsen (born 1722). 1780 bestyrer Lars Sørensen Klog. 1784 bestyrer Georg Christopher Lidemarch. 1789 handelsmann Carl Falk Falch. 1795 faktor Haldor Myhre. 1798 handelsmann Ahlert Heinrich Brandt med assistenr Hans Rasmussen Bech. 1809 handelsmann Carl J. W. Oxholm med faktor Jeppe Bang. 1812 faktor Bernt Eiler Taftezon. Ca 1815 faktor Hans Christian Abelstad. 1819 handelsmann Jacob J. Oxholm og justisråd Hans Knudtzon. 1832 handelsmann Peder Kaasbøl Ulich. 1844 handelsmann Charles Robertson. 1855 bestyrer Olaf Bull. 1866 bestyrer Emil Simonsen. 1889 bestyrer Ove Klykken og Anthon Bye. 1896 handelsmann Charles Robertson og Emil Simonsen. 1900 handelsmann John Edvard Bruun. 1941 handelsmann John Edvard Bruun.
  • Kjøllefjord: 1692 handelsmann Rasmus Smit.
  • Komagfjord (i Alta kommune): 1815 kjøpmann Erik Kujulin. 1828 kjøpmann Jens Nicolay Kraft Buck. 1844 kjøpmann Ove Christian Fandrem. 1918 handelsmann Eiler Ingebrigtsen.
  • Kongsfjord
  • Korsnes (Storekorsnes i Alta kommune): 1870 handelsmann Peder Andreas Olsen. 1914 handelsmann Håkon Pedersen Korsnes senior. Ca. 1930 handelsmann Haakon Korsnes.
  • Kvalsund: 1800 handelsmann Wilhelm Henric Klerck. 1812 handelsmann Henrich Christian Henchel. 1865 faktor Svend Eriksen. 1870 handelsmann Andreas Nørager Buck. 1920 nn.
  • Kårhamn (på Seiland øy, Hasvik kommune):
  • Langfjordnes (i Tana)
  • Langnes (se: Isnestoften)
  • Lebesby:
  • Loppa (øy):
  • Makkaur:
  • Mefjord (på Sørøya):
  • Mehamn:
  • Mortensnes (Sør Varanger):
  • Måsøy: 1683 handelsmann fra Kjelvik. 1692 handelsmann Hendrich Schlytter. 1757 handelsmann nn. 1780 kjøpmann Thomas Jacobæus med assistent Jacob Wadel. 1790 kjøpmann Cort Peter Buck. 1826 handelsmann Jacob Wadel. 1850 handelsmann Ole Simonsen med assistent Augustinus Christensen Røe. 1865 handelsbestyrer Kristian With Hansen. 1870 handelsmann O. J. Finckenhagen. 1900 handelsmann Theodor Holst og Johannes Holst og Johan Fredriksen.
  • Nordvågen (ved Honningsvåg)
  • Nyborg (i Varanger):
  • Omgang:
  • Repvåg:
  • Riverbugt (i Alta kommune)
  • Rognsund (i Alta kommune)
  • Rolfsøyhamn
  • Russemark (i Kistrand)
  • Sandland (i Loppa kommune): 1874 handelsmann Johan Edvard Buck. 1921 handelsmann Johan Buck og Th. Lyngmoe.
  • Sandviksvær
  • Skarvfjordhamn
  • Skjøtningberg
  • Skjånes
  • Slettnes (på Sørøya)
  • Smørfjord
  • Snefjord
  • Sopnes ( i Alta kommune): 1802 handelsmann Morten Gamst. 1810 kjøpmann Nils Røde. 1825 handelsmann Morten Gamst. 1842 handelsmann J. P. Emaus. 1851 handelsmann Johan Friederik Berger (født 1826) med faktor Olaus Nielsen Hald. 1880 handelsmann Edv. Opdahl. 1885 handelsmann N. Hald. 1890 handelsmann Alexander Hald. 1920 handelsmann Fredrik W. N. Hald og Johan F. Hald.
  • Stjernvåg (på Stjernøya): Nevnt 1560. 1680 handelsmann Evert Christoffersen.
  • Storbukt (ved Honningsvåg)
  • Svartvik (på Hjelmsøya)
  • Sværholt
  • Sør Tverfjord (i Loppa)
  • Sørvær: Hovedvær på Sørøya i middelalderen. Mats Rømer (1400 - 1455) eide del av Sørøya. Otte Matsson Rømer (1437 - 1512) eide del av Sørøy. Nevnt på 1500 tallet. 1567 kjøpmann Gisle Nielsen. 1818 handelsmann Henrik Christian Floer. 1838 bestyrer P. B. Lund. Ca. 1845 handelsmann Essen (Richard) Floer. 1894 handelsmann Richard Anton Floer. 1939 kjøpmann nn Johnsen Alvestad.
  • Talvik: 1685 kjøpsvein Daniel Klingenberg. 1693 kjøpmann Jørgen Thormøhlen med handelsforvalter Jochum Pols. 1930 kjøpmann Einar Martin Rønning.
  • Tamsøy:
  • Tappeluft (i Alta kommune)
  • Toften (se: Isnestoften)
  • Tufjord: Nevnt på 1600 tallet. 1567 kjøpmann Jon Olsen.
  • Vadsø: ca 1677 handelsmann Christopher Ehrhorn (en fullmektig styrte handelen), 1692 handelsmann Jacob Andersen Widing, Ca 1695 Anders Bastiansen Hess - Bergensborger, 1731 kjøpmann Loxtorp. Ca. 1735 kjøpmann Knap og Jens Wedege. 1741 forvalter Heide. 1743 kjøpmann Hans von Erden. 1759-1762 kjøpmann Niels Pedersen Hvistendahl. 1763 - 1772 kjøpmann Hans I. Wadel. 1767 underkjøpmann Hans Fredrik Esbensen. Rasmus Galberg Esbensen (1827-1914). Hans Fredrik Esbensen (1855-1930). Carl Brammer Esbensen (1902-1985).
  • Vardø: 1692 handelsmann Jacob Andersen Widing og Hendrich Greve.
  • Vinna
  • Øksfjord: 1818 handelsmann Andreas Holmgreen. 1823 handelsmann Marcus Arnt Buck. 1870 handelsmann Wilhelm Henrik Klerck Buck. 1889 handelsmann Markus Helmer Buck. 1903 handelsmann Hilmar Lehne. 1905 handelsmann Fridtjof Christian Lehne. 1917 a/s Njord. 1928 De-No-Fa.
  • Årøy (i Alta kommune): Nevnt på 1500 tallet. 1600 kjøpmann Laurits Hansen Riiber . 1627 handelsstyrer Jens Jakobsen.

Pomor trade (Pomorhandelen):

"Bergensernes handel på Finnmark i eldre tid" 1966 Halkild Nilsen:

  • (571) Pieter Crijn Hooft i Bergen sluttet kontrakt i 1638 med Amsterdam kjøpmennene (572) Diderich Crijn Hooft og (573) Warnaer Crijn Hooft om å opptre som kommisjonærer for hverandre i Bergen og Amsterdam.
  • Pieter Crijn Hooft og (574) Gunder Rasmus Gundersen rådmann i Bergen og (575) Sander Jansen i Bergen drev "Det Muskovitske Rugcompanie" ("Det Rydske Compagnie") i Bergen. De hadde sluttet kontrakt med storfyrsten av Moskva om utførsel av kornvarer fra Arkangelsk.
  • I 1633 fikk Pieter Crijn Hooft og (576) Christen Sørensen og (577) Henrich Doth privilegium i 10 år på hvalfangst i Finnmark.

14. Lensherrer og amtmenn og fylkesmenn i Finnmark (district governors in Finnmark):

--Lensherrer og amtmenn og fylkesmenn i Finnmark:

  • lendmann fra kongens hird (inkl. Finnmark) (ca 800-1308)
  • lendmann i Trondheim slottslen (inkl. Finnmark) (1308-1537)
  • Tord Roedt, lensherre til Bergenhus len, Vardøhus len - Finnmark var under Bergenhus len (1537)
  • Erik Olufssen Gyldenstjerne lensherre for Trondhjems len (også kallt Steinvikholm len), Vardøhus len var under Steinvikholm len (1538)
  • Tord Roedt, lensherre til Bergenhus len (Vardøhus len var underlen) (1539-1541)
  • Christoffer Huidtfelt, lensherre til Bergenhus len (Vardøhus len var nderlen) (1542-1555)
  • Christoffer Valkendorf, lensherre til Bergenhus len (Vardøhus len var underlen) (1556-1559)
  • Erik Rosenkrantz, lensherre til Bergenhus (Vardøhus len var underlen) (1559-1568)
  • Mathias Skeel, lensherre til Bergenhus len (Vardøhus len var eget len) (1569-1570)
  • Mads Skeel, lensherre til Vardøhus (1571-1576)
  • Klaus Skeel (1577)
  • Kristen Vind (1578)
  • Henning Falster (1579-1580)
  • L.T. Kruse (1581-1607)
  • Claus Gagge, lensherre til Vardøhus 1608-1619
  • John Hans Cunningham (Køning) (1619-1650)
  • Jørgen Friis (lensherre til Vardøhus 1651-1660)
  • Christopher Orning (amtmann i Finnmark 1661-1666)
  • Fredrik Schort (1666-1667)
  • Otte Hansen Bjelke (1668-1679)
  • Knud Ovessøn Gjedde (1680-1682)
  • Bergen magistrat (byrådet i Bergen) (1682-1684)
  • Hans Hansen Lilienskiold, lensherre/amtmann til Vardøhus (Finnmark) 1684-1701
  • Eric Lorch (amtmann 1701-1717)
  • Jacob Møinichen (1717-1718)
  • Nikolai Friese (1718-1720)
  • Peter Siedelmann (1720 - 1729)
  • Henning Johanssøn Frimann, "Henrich Frimann" (født 1681 Bergen - 1743 Bergen) (amtmann i Finnmark, kontorsted Vadsø 1730 - 1738), Jørgen Sporring (født ca 1700 - .. ) var fullmektig hos amtmannen i tidsrommet ca 1730-ca 1738, senere var Sporring handelsforvalter i Loppa og Hasvik
  • Rasmus Kieldsen (amtmann i Finnmark, kontorsted Alta1739-1750)
  • Mathias Collett (1751-1757)
  • Gunde Gundersen Hammer (1757-1768)
  • Eiler Hagerup (1768-1771)
  • Thorkild Jonsson Fjeldsted (1771-1778)
  • Christen Heiberg (1778-1787)
  • Ole Hannibal Sommerfeldt (amtmann i Finnmarkens amt 1787-1800)
  • Martin Andreas Unmack (1800-1806)
  • Hilmar Meincke Krogh (1806-1811)
  • Frederik Wilhelm Wedel Jarlsberg (baron) (amtmann 1811-1814)
  • Johan Caspar Krogh (1814-1828)
  • Christian Ulrik Kastrup (1828-1829)
  • Ulrik Fredrik Cappelen (1829-1833)
  • Ole Edvard Buck (1833-1839)
  • Mons Lie (1839-1845)
  • Anton Theodor Harris (1845-1853)
  • Carl Frederik Motzfeldt (1854-1857)
  • Mathias Bonsach Krogh Nannestad (1858-1866)
  • Jens Holmboe (1866-1874)
  • Johan Blackstad (1874-1882)
  • Carl Ingwart Theodor Rynning (1882-1885)
  • Carl Adolf Langberg (1886-1889)
  • Nikolai Christian Grove Prebensen (1889-1896)
  • Truls Johannessen Wiel Graff (1896-1906)
  • Andreas Tostrup Urbye (1906-1912)
  • Johan Albrigt Rivertz (amtmann i Fnnmarkens amt 1912-1918)
  • Johan Albrigt Rivertz (fylkesmann i Finnmark 1919-1921)
  • Hagbarth Lund (1922-1928)
  • Hans Gabrielsen (1928-1941)
  • Nasi regime (1941-1944)
  • Peder Holt (1944-1945)
  • Hans Gabrielsen (1945-1948)
  • Peder Holt (1948-1951)
  • Dag Tønder (1951-1955)
  • Peder Holt (1955-1963)
  • Anders Aune (1963-1965)
  • Kolbjørn Sigurd Varmann (1965-1973)
  • Anders Aune (1974-1989)
  • Kurt Mosbakk (1990-1990)
  • Ingrid Røstad Fløtten (1990-1993)
  • Svein Alsaker (1993-1998)
  • Gunnar Kjønnøy (1998-) Fylkesmannen i Finnmark, Gunnar Kjønnøy

Vardøhus festning.

15.Convicted in Finnmark. Witcht prosesses / trials 1593 - 1695 in North Norway (Hekseprosessene)

Convicted in Finnmark:

Finnmark som forvisningssted for straffanger

  • snl.no, Ambrosius Rhodius
  • wikipedia,Skarpretter
  • Vardøhus 1662: Anna Frederiksdatter Rhodius (ca 1610- 1674) *Anna Frederiksdatter Rhodius
  • Hans Henrich Smit født ca 1742 i Bergen ble forvist til Finnmark ca 1770. Han ble en kort tid ca 1770 konstituert i Alta som skogfogd.
  • Ole Larssen (born 1747 Sogn og Fjordane - father Lars Ellendsen - mother Siiri - not married - sponsors from Sult) - lodger in Blaaberget - Talvik 1801- dømt til Finnmarken - ernærer seg som metallarbeider - unmarried.

16. Genealogical projects on Geni

17. Finnish language / finsk språk / Suomen kieli

  • "uralske språk" -> "proto finsk ugrisk" or "ugro-finnica" about 4000-3000 before Kr. -> "proto finsk permisk" 3000-2000 b.Kr. -> "proto volgafinsk" or "volga-finnica" b.Kr. 2000-1500 -> "finsk samisk protospråk" b.Kr. 1500-1000. -> "proto finsk" b.Kr. 1000-0. -> "suomi finsk" and "karelsk" and "olotnesisk" and "vepsisk" and "votisk" and "estnisk" and "livisk".
  • "proto volgafinsk" b.Kr. 2000-1500 -> "Mari" language or "ceremicy Marijtzy" or "tsjeremissisk" past Kr. 400 and "mordvinsk".
  • "proto finsk ugrisk" 4000-3000 b.Kr. -> "proto ugrisk" b.Kr. 3000-1000 -> "ungarsk" or "madjarisk språk".
  • "finsk samisk protospråk" b.Kr. 1500-1000 -> "proto samisk" 1000 b.Kr. - 700 past Kr. -> "nord samisk" and "sør samisk" and "kildin samisk".
  • Mari people (Volga-Finnic people) in Russia near Volga river http://en.wikipedia.org/wiki/Mari_people
  • "proto finsk permisk" or "bjarmir" -> "votjakisk" and "syrjensk" and
  • "proto finsk ugrisk" -> "ob ugrisk språk" -> "vogulisk" and "ostjakisk"
  • "uralske språk" -> "samojediske språk" -> "nordsamojediske språk" -> "jurak samojedosk språk" and "tavgi samojedisk"
  • "samojediske språk" -> "sør samojedisk" -> "selkup" and "sajan samojedisk"
  • "sajan samojedisk" -> "kamassisk" and "koibalsk" and "karagassisk" and "taigi"
  • wikipedia,Finsk ugriske språk
  • wikipedia,Suomen kieli
  • Finnish language, wikipedia
  • wikipedia,Marisk
  • -> Kirmes / Cirmes - people: are they descendants of "ceremissi"-people ? <- *Johann Kirmes
  • Finsk-ugriske språk "stamtre modellen" *stamtremodellen
  • "proto volgafinsk" or "volga-finnica" b.Kr. 2000-1500 -> "Mari" or "ceremicy Marijtzy" past Kr. 400 -> "ceremissi" *sapere.it, Ceremissi
  • Verden år 120 etter Kr. *map

18. Norwegian language / norsk språk

19. Sami language

Samer / tidlige kallt "Lapper"

20. People living in Porsanger area in Norway before 1750

  • Swedish taxbook 1555 Porsanger
  • Dansk/norsk sjøfinneskatt Vardøhus len 1593-1619: Vardøhus len, sjøfinneskatt
  • Skattelister for Kautokeino 1639-1715 Samisk historie, skattelister Kautokeino
  • Skattelister for Kautokeino 1716-1752 Skattelister kautokeino
  • Skattematrikkel 1647 for Porsanger
  • Nils Knag s skattematrikkel 1694 Indre Porsanger: lensmann Morten Annotsen, chochstarus Anders Laas, Ole Gundersen, Sorre Annodtsen, Jux Annodtsen, Laurids Andersen, Anders Nielsen,
  • Henrik Adelaer s skattematrikkel 1690 for Porsanger:..., Kielvig tingsted: Gunder Andersen - born in Porsanger, Anders Gundersen - born in Ytre Porsanger, Sara Biørnsen - born in Porsanger,
  • Porsanger, wikipedia

21. Old Sami familynames. Gamle samiske slektsnavn i Kvænangen på 1700 tallet:

  • Beivas (1784),
  • Bonschej (1780),
  • Lub (1743),
  • Nasch (1770),
  • Pakkel (1770),
  • Panch (1731),
  • Rejde (1728),
  • Sylt (1777),
  • Tysk (1742).

22. Norwegian sailship-owners

23. Norwegian banknotes and coins. Norske sedler og mynter.

24. The Celts / Kelterne

25. Industrial revolution and history of technology.

26. Birkarler from Sweden and Finland

27. Talvik. Alta. Vest Finnmark. Norge