Antti on kyllä oikeassa projektissa, mutta ruodusta ei ole tietoa...
Anders Michelsson Keksi
1637 alkaen

Antti on kyllä oikeassa projektissa, mutta ruodusta ei ole tietoa...
Anders Michelsson Keksi
1637 alkaen
Taitaa tulla Länsipohjan puolelle... Katson viikon tai parin kuluttua Ruotsin puolen rullia joka tapauksessa. Kalixin komppania ei tainnut olla vielä olemassa, mutta aina naapurista jotain uutta löytyy.
Tämä on niin mielenkiintoinen ja merkittävä henkilö, että joka tapauksessa kannattaa mielestäni "värväillä".
Katsoin noita ruodutusluetteloita, jotka minulla on puhtaaksikirjoitettuina 1667-1762 ja löysin yhden ainoan Antin, joka sopisi kuvioon: Anders Michelsson, Antagen 1669-?0-00. Mönstringsår m.m; UnderTorneå Kopparbruk. Hemvist Mariosari.
Mitään muuta tuosta Antti Mikonpojasta ei ole näissä luetteloissa. Majurin komppania - Tornion komppania - sotilaita Övertorneålla. Ei mainita ruotuja ennen 1695, joten niistä ei apua.