@Harry Höglander Smeds
Minulla on kaksi lähdettä, joiden mukaan Katrin Joosepintyttären sukunimi on Kurppa. Halola 4 oli tila Kurpan puolessa, joten todennäköisesti on kyse Kurppa-nimestä ei Kuopio.
Yleistiedon tekstissä:"Väestöluettelossa 1754 on Cnutin vaimona Carin Cuopio 47 v. Haudatuissa on 1756 Carin Josephsdotter 48 v. Rippikirjassa 1753-1759 on Cnutin vaimona Christina Christersdotter (vähän suttuisena) k 1756. Tämän rippimerkinnöissa on katko v 1756. Lauri Lempiäinen näyttää kirjassaan "Uusikirkko, väestöluettelo 1754" tulkinneen asian siten, että rippikirjassa on pyyhitty Carinin nimi ja kirjoitettu päälle Christinan nimi."
Taulu 4.
IV. Knuts Hennriksson Halonen (isä Heikki Jakobsson Halonen, taulu3.) Syntynyt 1707. Kuollut 1785. -Puoliso 1:o Katri Joosepintytär Kurppa. Syntynyt 1708. Kuollut 1756. -Puoliso 2:o Ristiina Ristontytär. Syntynyt 1723. Kuollut 1760. -Puoliso 3:o Maria Yrjöntytär Viuhko. Syntynyt 1716 Ino. Kuollut 1790 Vammeljärvi.
Katrin kuoltua toiseksi vaimoksi tuli Ristiina Ristontytär, joten tästä syystä nimiä on kirjoitettu päälle ja pyyhitty vanhoja pois. Knutsilla oli myös kolmas vaimo Maria Yrjöntytär Viuhko, mutta heilä ei ollut lapsia.
yt. Kirsi Halonen