Genipuuta tulisi rakentaa mahdollisimman hitaasti profiili kerrallaan, kunnes sininen osuma ehdottaa yhdistämistä, jolloin samlla kertaa puu voi kasvaa suurestikin. Ei gedcomia, koska päällekkäisten profiilien yhdistäminen on työläs riesa. Profiili kerrallaan, Näin huomio on lähteitten tarkastamisessa ja lisäämisessä
Genissä ei ole omia sukupuita, vaan rakennamme yhteistä sukupuuta. Siksi ei ole mitään järkeä siirtää minkään kokoista sukupuuta Geniin.
Olen avustanut liittyjiä ja keskimäärin yhteinen henkilö löytyy akselilla isovanhemmat - isoisovanhemmat. Äärimmäisen harvoin on tullut tapauksia vastaa, joissa on tuota pidemmälle joutunut menemään.
Siis "oman ukukupuun" saaminen Geniin edellyttää vain tuon verran rakentelua ja tarkastamista samalla josko tuplia löytyy. FB:n yhteiset sukujuuret ryhmässä on myös liittyjille avustusta ja autan toki itsekin. Ei GEDCOMeja Geniin, koska niiden tuoja joutuu sitten tuplat yhdistelemään. Jos tuonti on iso, on yhdistelykin mittavaa. Joissain tapauksissa, jos tuodaan käytännössä jo Genissä olevia profiileja, eristämme tuodun puun.
Ehdottomast ei siirrolle. Todella huonoja kokemuksia. GEDCOM tiedostot periaatteessa samanlaisia, mutta eivät kuitenkaan. Samalla ohjelmalla voi harjoitella. Esim. Sukujutut ohjelman GEDCOM siirto on onnitunut toiseen Sukujutut ohjelmaan. Geniuksesta siirsin aikanaan aineistoni Sukujuttuihin ja siinäkin tuli ongelmia.
Yksitellen ja tiedot tarkastaen lisäys Geniin. Hidasta mutta lopputulos varmaan parempi.
Lisäksi joku tykkää MH:sta, minä en enää käyttäisi.
Genissä on sukupuut aika pitkälle jo luodut. Itse ajattelin samaa oman MH puun kanssa mutta tulin siihen johtopäätökseen ettei kannata. Aloin luomaan omaa puuta tänne geniin ja ei mennyt kuin kolme sukupolvea kun alkoi löytyä genissä jo profiileja joita sitten yhdistin.
Aina ennen kuin lisäsin profiilin geniin tarkastin löytyykö jo sillä nimellä valmista profiilia jonka voin yhdistää, ihan googlaamalla löytyy helposti. Tuomalla gedcomin tänne ainoastaan aiheuttaa karmeata sotkua jossa menee ikä ja terveys usealta jäseneltä sen selvittämiseen.
Lähteet ovat tärkeitä ja suosittelen niitä aina lisäämään profiilin tietoihin jotta voidaan tarkistaa että lähde ja profiilin tiedot pitävät paikkansa. Kyseessä on maailman sukupuu jossa varmaankin miljoona käyttäjää lähteiden lisääminen voidaan ajatella faktojen turvatoimena ettei profiilia lähdetä muokkaamaan virheellisesti tai oman maun mukaan.
Genissä on jo tehty valtava työmäärä se puolesta, että siellä oleville profiileille on kirkonkirjoihin ja muihin luotettaviin dokumentteihin perustuvat lähdeviitteet. Tämä työ edelleen jatkuu vapaaehtoityövoimalla. Olen itsekin ollut aiemmin MH:ssa ja tiedän että siellä ei edellytetä viitteiden kirjaamista.. Järjestelmässä ei ole edes paikkaa lähtemerkinnälle. Valitettavasti genissäkin näkee käytettävä eräänlaista "pseudolähdemerkintää" ts. viitataan siihen että profiili löytyy MH:sta. Se ei kuitenkaan ole riittävä eikä luotettava peruste. Suosittelen, että gedcom-siirto MH:sta tehdään omakla koneella
Hei Mia ! Johan sulla on käynyt superhyvä tuuri. Perusversion omaavalla googlettamalla löytyy helposti kokemukseni mukaan nykyisin (ovat tehneet lisää estoja houkutellakseen PRO-versioon) noin 50%, vaikealla tavalla noin 40% ja 10% "ei kirveelläkään". Mutta vanhemmat sukupolvet kylläkin lähes aina johtavat googlettamalla heti oikeaan henkilöön (tietysti tällöinkin on klikattava se oikea google-ehdotelmien luettelosta). Perusversiolla ei kannata "itselle uusia" etsiä genin omalla hakurilla lainkaan. Lähes takuuvarmasti ei onnistu :-)
Oma sukupuuni oli alunperin Geneanetissä. Tein Gedcom-siirtoja GENIin enkä kohdannut kovinkaan kummoisia ongelmia. Joitakin tuplia löytyi mutta ne oli helppo hoitaa. Aloitin oman Gedcom siirtoni puun oksista ja harjoittelin sitä kautta. En suosittele Gedcom siirtoa oman puun juuresta, se johtaa varmaankin muiden kuvaamiin ongelmiin.
Kaija Helena Väyrynen, ei tarvitse mitään maksaa! Jos annat luvan, voin tehdä puolestasi yhdistämisen. Toinen vaihtoehto on laittaa yhdistämispyyntö osuman profiilin ylläpitäjälle. Mutta minä tosiaankin voin kuraattorina yhdistää suoraan.
Yhdistäminen ei vaadi pro statusta. Ilmaiskäyttäjänä pystyy tekemään genissä käytännössä kaiken tarvittavan. Joitain asioita vaan joutuu tekemään vähän mutkan kautta. Esim hakuun kannattaa käyttää googlea, ja genin omaa hakua toisella selaimella millä ei kirjaudu sisään. Yhdistäminen onnistuu toiminnot valikosta.
Jorma Tapio googlasin nimen sukunimen ja asuinpaikan mukaan, samaten osallistuin alueellisiin projekteihin täällä. Tietty oma nimeni ei ole tavanomainen ja meitä on tosi vähän, äidin puolelta taas Turuset Joroisista, Tujuset Virtasalmelta ja Pöri ( toinen harvinaisempi sukunimi ) UudeltaKirkolta, aiemmin tehnyt sukuselvityksen isän puolelta ulkomaita myöten. Isäni äidin äidin suku taasen olivat aktiivisia kuurojen oikeuksien puolustajia ja toimivat aktiivisesti kuurojen yhdistyksissä yms. joten tietoa löytyi helposti ja yhdistäminen varmaankin helppoa ;)
Kaija Helena Väyrynen ei tarvitse yhdistämisestä maksaa, jokaisessa profiilissa on seuraa napin vieressä toiminnot nappi jonka alta löytyy yhdistä profiili. Helpointa on ottaa molemmat profiilit auki omille välilehdille ( tällöin edellinen profiili jää muistiin ) ja ihan annettuun tilaan kirjoitat edellisen profiilin nimen ja se antaa ehdotuksia joista valitset sen oikean.