
Ellei Wiksbergistä löydy, aloittaisin alusta Hämeen läänin henkikirjat - H:268 Henkikirja 1920-1920, jakso 312, sivu 266: Tammelan pitäjä. Forssa: Forssan Osake Yhtiön puuvilla- kehruu- ja kutomatehtaat; Tehtaan isännöitsijät, Konttoristit; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=5995298405&ainei... / Viitattu 4.1.2023. Apunaan aakkostetut perheet
Private User tämän herran jäljillä olen: Kaarle Edvard Kaarlenpoika Allonen
Aiemmalla Tammelan-reissullaan olivat Linikkalassa, ne henkikirjat löysin.
Private User ah, tämä selventää. Olen koettanut tutkia karttoja ja ties mitä ymmärtääkseni tuota Forssan seutua. Hämäävää että henkikirjoissa on Hautakorpi ja Wiksberg ominaan.
Kauppakadun ja Uudenkylän alue kuului ilmeisesti Kuhalan kylään. Haudankorvan vanha kylä oli sen naapurikylä. Haudankorvan kylässä oli Wiksbergin kartano, joka A. W. Wahrenin omistuksessa osti lähes kaikki Haudankorvan vanhat talot. Lisäksi Forssan kutomo rakennettiin Haudankorvan kylään, mutta siitäkin käytettiin nimeä Wiksbergin tehdas. Tämän takia Haudankorva ja Wiksberg menevät paikanniminä usein sekaisin. Henkikirjoissa vaikeusastetta lisää vielä se, että sekä Forssan Kehruutehtaan että Wiksbergin kartano/ kutomon henkilökunta ja työntekijät on ryhmitelty erikseen riippumatta asuinpaikasta ja lisäksi kylien alla on sitten muut asukkaat. No tästä ei taida olla paljon apua... Kuhalaa kuitenkin veikkaisin, mutta ei kai muu auta kuin selata kirjat läpi...
Huomasin vanhoista lehdistä, että K. Allosella oli "romukauppa" eli sekalaisten tavarain osto- ja myyntiliike "omassa talossa Uudessakylässä, lähellä Viksbergin tehdasta". Linkistä pitäisi avautua Forssan vanha kartta n. v. 1900. Viksbergin tehdas (Bomulls Spinneri) on siinä kohtaa, missä rautatie ylittää Loimijoen. Allosen liike oli sitten varmaan radan toisella puolella kartassa näkyvän Kauppakadun varrella.
https://maps.arcanum.com/en/map/finland1870/?bbox=2627565.584702072...
Ja tältä näytti Uudenkylän alue ja Kauppakadun Viksbergin tehtaan puoleinen pää v. 1900. https://piipunjuurella.finna.fi/Record/forssanmuseo.pju-22643
Forssan kirkkoherranvirasto ei enää tee sukututkimusta, minua käskivät ottamaan yhteyttä Tampereen aluekeskusrekisteriin, kun oma edesmennyt isoäidin isoäiti on digitoimattomassa Forssan rippikirjassa. akrtampere.fi nettisivulla ylhäällä sukututkimus-nappi, ja sieltä Sukututkimuksen tilaus-nappi, sen takaa löytyy lomake) tai sitten lähetä heille sähköpostia. Palvelu on maksullinen. Voit rajata rahankäytön / ajankäytön tutkimukseen.
Private User kiitos! Olen myös löytänyt sanomalehtiarkistosta pari ilmoitusta jossa Kaarlo Allonen ostaa ja myy kaikennäköistä mutta erilliseen tietoon itse liikkeestä en ole törmännytkään. Onko sulla tarkempaa linkkiä siihen?
Kiitos muillekin kommentoijille, täytyy yrittää noita henkikirjoja vielä kahlata tuolta ajalta läpi tai poiketa Tampereella tutkimassa digitoimattomat ripoikirjat 🙂 Forssassa olivat tälläkin kertaa vaan lyhyen aikaa kunnes palasivat Helsinkiin. Kiva silti täyttää aukot tässä tarinassa edes jollain lailla.
Linkki tuohon "romukauppaan": Forssan Lehti, 09.01.1918, nro 2, s. 4
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/775319?page=4
Talo saattaa näkyä siinä vanhassa valokuvassa.
Tässä joku K. Allonen on myynyt talonsa Forssassa 1923, vasemmalla alanurkassa:
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1385424?term=...
----
Tässä Helsingissä 1917 ulkotyöläinen Kaarlo E. Allonen
https://digi.kansalliskirjasto.fi/aikakausi/binding/1161984?term=Al...
----------
Helsingissä 1924, samassa osoitteessa poika Paavo S. M. Allonen.
https://digi.kansalliskirjasto.fi/aikakausi/binding/1161949?term=Al...
Private User Tuo Piipunjuurella - linkki osoittauti loistavaksi, kiitos. Löytyi suoraan Allosten talo :) https://piipunjuurella.finna.fi/Record/forssanmuseo.pju-16181