• Join - It's Free

Rautio ja Puusti

Started by Private User on Friday, May 5, 2023
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Related Projects:

Showing 1-30 of 35 posts

Kysymykseni koskee karoliinisotilas Joosep Puustia (Sommar) s. n.1672, joka oli kotoisin Saloisista ja ilmeisesti kuulua Puustin sukua. Hän voisi olla mahdollisesti Matts Puustin veli Juuso (jota myös Joosepiksi kutsuttiin). Hänellä oli vaimo Maria, joka sopisi Maria Henrikintytär Rautioksi., s. 1685.

Olisiko mahdollista täältä saada apuja tähän kysymykseen?

Juuso Jaakonpoika Sommar

Kiitos jos löydätte yhteyden muihin Puusteihin / Rautioihin

Matias Heikinpoika Puusti Ehkä tämä oli veli Joosepille

Hei, katsoin pikapikaa löytyykö minulta mitään Sommarista, tämä linkki oli sivutuotteena johonkin tutkimukseen tarttunut mukaan jossa hän näkyy.

GMR 1719, Siikajoen komppania, 40 Josef Sommer tillförande Pustj. Pohjanmaan jalkaväkirykmentti Pääkatselmusluettelo 1719-1720 (WA1222-1223) 37-40 ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=1917... / Viitattu 22.11.2022

Kyllähän tuo Jooseppi sopisi ainakin iän ja vaimon nimen perusteella olemaan tämä Jaakonpoika, josta viimeinen havainto minulla on vuodelta 1725, silloin Puustin veroautio oli kirjattu Josepin nimellä. Juuso Jaakonpoika Sommar Tosin tuossa ei mainintaa förafskedad soldat tai muuta, mutta eipä näissä aina ole nuo kirjaukset niin täsmällisiä muutenkaan. Tuon 1725 myllytulliluettelon voisi plärätä läpi, näkyykö siinä Sommaria tai Sommarin vaimoa jossain muussa kohtaa.

T. Sanna

Tosin sekin pitää ottaa huomioon, ettei nämä sotilaat välttämättä olleet kyseisen talon poikia, saattoivat olla muitakin sukulaisia tai renkipoikia tms.

Maria Henrikintyttären patronyymi ja Rautio-nimi pistää miettimään, että olisiko vaikka veljeksillä ollut sisarukset vaimoina ja Marian isosisko siis kuuluisa Marketta Marketta Heikintytär Puusti

Jatkan vielä vähän :) Sotilaan vaimo Maria ilmestyy veroluetteloon Haapajoen talon alle 1727, seuraavana vuonna täsmentyy että on kyseessä sotilas Sommarin vaimo Maria. Eli näyttäisi tämän perusteella, että Joosepin sotilasura on jatkunut vielä tuossa vaiheessa. Haapajoki ja Puusti on taloina olleet ilmeisesti aika tiiviisti sidoksissa toisiinsa, mutta joku muu on tätä varmaan tutkinut enemmän. Vuonna 1728 Puustia isännöivät Jaakko Matinpoika ja Kaarina Juhontytär eli tässä hypoteesissa Jaakko olisi Josep Sommarin veljenpoika ja ehkä samalla myös Maria-vaimon siskonpoika (joka vietiin orjaksi ja palasi takaisin). Haapajoen isäntäpari on Matti ja Anna, oliko nämä sukua? Myös em. Jaakko Matinpojan perhe on rippikirjojen alkaessa kirjattu niihin nimellä Haapajoki, vaikka Puustin talossa on kaiketi asunut ja kuollut nimellä Puusti.

Ai niin, ja näiden Puustin ja Haapajoen talojen sidoksesta vielä, jossain on muistaakseni spekuloitu, että kuuluisan Marketta Puustin toinen, isovihassa surmattu puoliso olisi voinut olla Martti Haapajoki. Sommarien aikainen isäntäpari olisi siis voinut olla Marketta Heikintyttären poikapuoli vaimoineen, näkyy olleen Martinpoika tuo Matti Haapajoki Matti Martinpoika Haapajoki Ja siitä tulisi talojen välinen kytkös. Mutta tämä siis edelleenkin vain arvailua.

Mielenkiintoista luettavaa. Olen Puustin suvun kaukainen, paikkakunnalla asuva jälkeläinen..

Hei
Kiitos Sanna ja Pirjo! Karoliini Joosep Puusti oli käynyt Armfeltin Norjan retken ja jäi henkiin! Molemmat Joose ja Maria palasivat Saloisiin. Eli olen ymmärtänyt että myös vaimo olisi ollut Ruotsin puolella Isonvihan ajan, Joseph sotimassa Kaarle XIi:nnen sotia, viimeisenä tämä traaginen tapaus. Vaimo Maria sai tyttären Marketan muutama kuukausi sotaretken jälkeen, joten näin on täytynyt tapahtua.

Tytär Marketta meni myös sotilaan kanssa naimisiin. Tämän perheen kohtaloita on suvussamme tutkittu vuosia ja itsekin olen lisäillyt geniin tarinaa näiltä tutkijoilta. Marketan puoliso saa näistä isoimman huomion. Hänet olemme paikallistaneet ruotsalaiseksi täydennysmieheksi.

Puustit ja Rautiot ovat myös kulkeneet ajatuksissamme, etenkin tämä Isonvihan kärsimykset kokenut mahdollinen esiäitimme sisar Marketta!

Täältä voi lukea lisää ruotusotilas Olof Jönsinpoika Lindbladista ja vaimostaan Marketta Joosepintytär Sommar (Puusti)sta.
@Olof Jönsinpoika Lindblad

Hei!

Mielenkiintoisia lisätietoja esi-isieni sukuun. Margareta ja Matti Jaakonpoika puusti ovat minun seitsemännet isoisovanhemmat.

Marja, sinä näyt minulle serkkuna isäni kautta. Äitini esivanhempia ovat Puustit, mutta sitä kautta ei Geni näytä sukulaisuutta. Oletko nimenomaan tämän Joosep Sommar Puustin jälkeläisiä?

Jari

Hei Jari! Kyllä, karolinisotilas Joseph Sommar Puusti ja vaimo Maria Heikintytär Rautio ovat suoria esivanhempiani, joista en ole päässyt eteenpäin.

Jos klikkaa tuohon Olavi Jönsson Lindbladiin niin hänen vaimonsa Marketan vanhempia ovat tai
Josephsdotter Lindblad Margeta Josepintytär Lindblad

Hauskaa saada uusia serkkuja/sukulaisia!

Marja

Hei, nyt näinkin, että tämä yhteys tuleekin sisarten Valpuri ja Elsa Pietilän kautta. Elsa meni Puusti Poikanen kanssa naimisiin.

Valpuri oli minun isoisän isoisän äiti.

Terv. Marja

Oho, tuo piti olla Puusti Poikajoki

Minäkin Puusteja Matin ja Margetan jäljiltä :)

Isonvihan jälkeisissä tuomiokirjoissa näkyi olevan jonkin verran Piehinki-aiheisia juttuja, jos olisi aikaa niitä tavata niin voisi hyvällä tuurilla löytyä selvennystä sukusolmuihinkin. Yhdessä käräjäjutussa oli esim. mainittu Haapajoen edellinen isäntä ennen Matti Martinpoikaa, ja jos nyt enää oikein muistan niin nimeksi oli kirjattu Matts Pehrsson (ei Mårten, eli tuliko Matti Martinpoika kuitenkin jostain muualta). Haapajoen talon väen kerrottiin kuolleen nälkään ja olikohan niin että isäntä Matti oli ensin tapettu. Mutta pitäisi tarkistaa nämä vielä, nyt on ihan huonon muistin varassa vaan.

T. Sanna

Kyllä. Jos vain energia riittää. Nämä Puustit ja Rautiot ovat toki niin kuuluja, että voisihan tunnettuja tutkijoita kun yllyttää tämän ongelman kimppuun.

Karoliini Joosep Puustista saattaa löytyä lisää jälkiä tuolta Ruotsin valtionarkiston sotilasluetteloista.

Samaisessa Pääkatselmusluettelossa, jossa mainitaan Joseph Puustin selvinneen Norjan retkestä tiettyjen varusteiden kanssa, oli merkitty Pyhäjoen komppaniasta tuntureille hävinneitä sotilaita ja selvinneitä. Juho Rautio selvisi (65 v. ) Hänet vapautettiin ja sai pitää sotilasvaatteensa. Tuomas Rautio menehtyi 13.3.1719 saamiinsa vammoihin, Karl Rautio erotettiin vammojensa vuoksi 20.9.1719. Eerik Rautio menehtyi jo ennen reissua 7.7.1718.
Näköjään monia miehiä samasta suvusta? Näitä ei ole enempää tutkittu.

Ajattelisin, että jos noin monta miestä yhdeltä paikkakunnalta, niin ehkä siihen oli joku syy... Isoviha, kruunun kipeästi tarvitsemat sotilaat...köyhä aika jne.
Mielenkiintoista kaikkiaan.

Terv. Marja

Ei riitä taito kaikkia koukeroita selvittää. Mielenkiintoista olisi, kun lähes kaikki Piehinkiläiset ja Saloistelaiset on esivanhempia tai sukua.

Jari

Eipä tahdo aika riittää ei. Pikainen haku ilmoitusasioihin. Vuonna 1726 esim. selviää, että Piehingissä perintötalonpoika Eskill Mattsson Raution Raution 1/2 manttaalin tilan edellinen omistaja oli ollut Matts Mattsson Rautio vuoteen 1722 saakka.

Pohjois-Pohjanmaan tuomiokunnan renovoidut tuomiokirjat - KO b:1 Ilmoitusasioiden pöytäkirjat, 1708-1714, 1719-1749 1708-1749, jakso 263: Sahlo och Siikajoki 28.2.1726 ; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=6026222182&ainei... / Viitattu 15.5.2023

Toisessa lainhuudatuksessa tulee vielä lisätietoa, Eskil Mattsson oli ostanut tilan yhdessä Simon Bäckin kanssa.

Pohjois-Pohjanmaan tuomiokunnan renovoidut tuomiokirjat - KO b:1 Ilmoitusasioiden pöytäkirjat, 1708-1714, 1719-1749 1708-1749, jakso 287: Salo, Siikajoki , Pyhäjoki 5.Sep.; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=6026222176&ainei... / Viitattu 15.5.2023

Tässä taas vuonna 1730 Jacob Puusti selvittää myyneensä puolet Puustin 1/3 manttaalin perintötilasta Påhl Hangoselle.

Pohjois-Pohjanmaan tuomiokunnan renovoidut tuomiokirjat - KO b:1 Ilmoitusasioiden pöytäkirjat, 1708-1714, 1719-1749 1708-1749, jakso 413: Sahlo Siikajoki 25.Aug., ; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=6026220145&ainei... / Viitattu 15.5.2023

- Sanna

Hei Sanna! Kiitos, sinä oletkin ahkeroinut asian parissa!
Matti Matinpoika ja Jaakko Matinpoika siis lienevät veljeksiä.

Hei,

Mielenkiinnolla olen seurannut tätä keskustelua. Pysyinkö kärryillä ja olisivatko siis nämä 2 profiilia samasta miehestä Juuso Jaakonpoika Sommar ja Juuso Jaakonpoika Sommar

Onko tässä niin paljon tietoa, että ne jopa voisi yhdistää yhdeksi profiiliksi? Tämä Jooseppi on minullekin 6th great grandfather.

terv. Ritva

Joosepin kuolinaika ei täsmää Juuson kanssa? Tai onko se vasta arvio Juuson kuolinajasta?

Ahaa, eihän se olekaan tuossa, vaan vain arvio syntymävuosista...

Niin, Ritva, tuo on kyllä hyvä kysymys!

Hei Ritva ja Marja, kyllä ne Joosepit vaikuttaa kovasti samalta henkilöltä, tosin mitään varmaa varmuutta ei kai toistaiseksi ole löytynyt mutta saahan sen yhdistämisen peruttua myöhemmin jos jotain yllättävää ilmaantuu.

T. Sanna

Sanna, kyllä sinun selvityksesi asiaa selventävät. Mulla ei riitä taito noihin vanhoihin käsialoihin. Eihän tuohon aikaan sitä väkeä täällä niin mahottomasti ollut, etteikö nämä voisi olla sama henkilö.

T Jari

Kiitos, teille Ritva, Sanna ja Jari! Mutta kuka tuon yhdistämisen voisi tehdä? Jotkut profiilit oli 'lukittuja'? Te, ehkä, jotka olette Pro -statuksella tai muuten profiilin tekijöitä.

On muuten hyvin mahdollista, että Jooseppi olisi rekrytoitu sotilaaksi tuolla sotapakolaisuudessa Ruotsin puolella, kun siellä oli suomalaisissa pakolaisissa paljon köyhiä ja kerjäläisiä.

Armfelt kirjoitti rekrytoineensa näistä pakolaisista oliko jotain 1500 sotilasta, eri ikäisiä, vai muistanko vääriin, eli ihan merkittävästi porukkaa. Saihan tuosta sentään elannon. Mutta nämä on toki vain arvelua.

T. Marja

Hei, yhdistin Joosepit ja Mariat.

Aminoff-Winbergin laatimista pakolaisluetteloista sokea, jo lapsensa menettänyt Marketta Puusti taidetaan tavoittaa Torsåkerista: "7804 Margreta, änckia fr: Brahestad. i: Torsåkers past. l: nej. gm: Sippala. _är blinder."

Kuka sitten oli leski Malin, seuraavana listassa, edesmennyt aviomies Joseph Sippala? "7805 Malin, änckia fr: Brahestad. i: Torsåkers past. l: nej. gm: Joseph Sippala." Oliko Puustissa/Sippalassa vielä lisää Jooseppeja? Vanhan Matti Sigfridinpojan Matti Sipinpoika Puusti muita lapsia (talon perineen Jaakon lisäksi) ei ainakaan minulla ole tiedossa, ehkä oli olemassa myös pikkuveli Joseph, jonka leski olisi hyvin voinut olla sokean Margeta-emännän kanssa paossa? Näillä tiedoilla Malin jää vielä arvoitukseksi. Löytyykö Piehingistä ketään leski Malinia isonvihan jälkeen?

Malinista seuraava on Johan Törmälä lapsensa kanssa, voisi kuvitella että Piehinkiin liittyy myös. "7806 Johan Törnala fr: Brahestad. i: Torsåkers past. b: 1."

Täällä voi katsella näitä listoja: https://asiakas.kotisivukone.com/files/konstansuku.kotisivukone.com...

Suuret kiitokset Sannalle selvittelystä ja yhdistämisestä!

t. Ritva

Samoin suuret kiitokset! Kiitokset myös muille keskusteluun osallistuneille saloislaisille, meille joilla on juuret siellä ja nykyisille! Mieli palaa kyllä sinne katselemaan noita seutuja! Jospa joskus vielä...

Kesäisin terveisin,

Marja

Showing 1-30 of 35 posts

Create a free account or login to participate in this discussion