Etsinnässä Salomon, Elinan isä

Started by Reija Eerola on yesterday
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing all 4 posts

Löytyisikö sinun suustasi Salomonia.

Elina Salomonintytär

En löydä Elinan (Lena/Helena/Elin) syntymää, enkä vanhempia. Patronyymi Salomontytär/Salomonintytär on kuitenkin selvä.

Olen yrittänyt etsiä jopa Kannakselta, mutta kaikki johtolangat ovat osoittautuneet tähän mennessä vääriksi.

Kiinnostaisi erityisesti tuo isä Salomon, koska nimeä on käytetty suvussa paljon.

Oliko Elina Ruokolahdella ja onko vuosia tiedossa milloin hän eli ja vaikutti ja mahdollinen syntymä/ asuinpaikka Elinalla

Ei tietoa, mutta jännä juttu kun äidiäidin sisko Taimi Tarvainen os. Dufva väärin muisti äidinisänsä nimeksi Salomon Humberg, mutta sisarusten isän oikea nimi on Jooseppi Mikonpoika Humberg *1832. Yhtään Elinaa sisarukset eivät koskaan maininneet. Terveisin Hannu Lehtinen.

Elinan pson Juhon 2.vmo Maria Laurintytär Luukkonen (vih. 1810) oli kotoisin Puumalan kunnan puolelta Liimattalasta. Häntä ei ole merkitty Geniin. Ettei Elinakin olisi Puumalasta syntyisin? Kietävälä on sijainnut Puumalan rajalla. Salomon nimi on on ollut noihin aikoikin Ruokolahdella harvinainen, mutta Puumalassa suht. yleinen. Etsiminen on hankalaa, koska Puumalan kirkonkirjat ovat tuhoutuneet 1740-1790 väliltä suurelta osin.
Tässä Juhon II avioliitto:24.6.1810 Rokolax - - B:enkl: Joh: Lukoin Maria Lukoin Limattala https://hiski.genealogia.fi/hiski/3ovn52?fi+0422+vihityt+1098. Ja tässä rk:ssa näkyy sekä Elinan kuolema että 2. vmo Maria:Ruokolahden seurakunnan arkisto - I Aa:9 Rippikirja 1801-1811, jakso 122: Kietävälä Luukoin; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=5978249108&ainei... / Viitattu 17.2.2024

Showing all 4 posts

Create a free account or login to participate in this discussion