In memoriam

Started by Guna Buša on Wednesday, April 14, 2010

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing all 5 posts
4/14/2010 at 1:02 PM

Today we said farewell to our father, who had lived a long and honest life. Till the last moment he was alert and caring for his family. He will join Mirdza his beloved wife in the next world. His ashes will be buried in the Bušs family graveyard side by side with Mirdza and his grand grand daughter Laura in Sloka, Latvia. Rest in peace.

4/14/2010 at 10:11 PM

Yesterday it was a sunny day and i think the most of Kārlis Bušs life were sunny and fulfilled. Now he can rest after this long, long life. I think ''up there" is a very calm and loving place.. :)
They all can be together - Mirdza Betija Buša , Minor Child and others.

4/19/2010 at 12:02 PM

Tas bija ļoti mīļi no Tevis, ka Tu ieliki to albūmu! Dzīvē jau notiek kā tam jānotiek - mums bēres un uzreiz kristības. Tas nozīmē, ka dzīve iet uz priekšu. Aizgājušo vietā nāk jaunie.

4/19/2010 at 11:41 PM

Jā, kaut kā dīvaina "aizmugures sajūtas zušana" - ļoti divaini. Pavisam citāda sajūta kā ar Lauru, bet vienalga skumji. No otras puses-viņš ir atvieglots tagad. Un kritsība bija ļoti jaukas un preicīgas, tas opapu noteikti arī priecētu! :) Dzīve iet uz priekšu un jāmeklē par ko priecāties.

4/21/2010 at 10:28 AM

Jā, par to citādo sajūtu es Tevi saprotu labāk kā citi. Pusotru gadu pēc Andra bērēm, kad glabājām manu mammu, es pat jutos vainīga, ka nav tās melnās sajūtas. Bet tad sapratu, ka tas ir tikai dabiski. Vecākiem kaut kad jāaiziet, lai kā mēs to negribētu. Arī šoreiz - kristības pēc bērēm - tas taču ir skats uz nākotni.

Showing all 5 posts

Create a free account or login to participate in this discussion