Setude matusekommetest.

Started by Private User on Monday, February 28, 2011

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing all 4 posts
Private User
2/28/2011 at 2:37 AM

Need andmed, millele järgnev kirjeldus põhjeneb, on selle kirjutaja enda ülestähendatud kahel Setumaale tehtud teekonnal: suvel 1923 ja jaanuaril 1924. Tähtsamateks jutustajateks on minul olnud Jauluimä M i k u O d ' e (Ode Kannisto) Helbi külast, laulik Ann Linnassaar ja tema mees Miitra Linnassaar Vilo külast. Viimaks nimetatud külas viibides korraldasin ühe matusepeo ja tegin sellest mõned ülesvõtted. Pidulistelt sain nii mõndagi teada. Mõningaid pudemeid märkisin üles Suure Põrste külas
1. H i n g e m i n e k . ” Kui on n´ääha, et haige on suremisel, tõstetakse ta voodist välja ja pannakse koolupingi peale pühakuju juurde, pea pühase poole. Koolupingiks hüütakse seda pinki, mis on tare kÜlgseina vastu. Ann Linnassaar tähendas seda, et koolupink on samas suunas kui tare lae- ja pÕrandapalgid. Päraseina vastu olevat pinki sellevastu nimetatakse pulmapingiks, sest selle pingi vastu seatakse pulmalaud ja selle peal istuvad pulmas peigmees, pruut, peigmehe ja pruudi ristiema jne. Sureja käed seatakse rinna peale risti. Paremasse peosse pannakse küünal põlema. Naabritele saadetakse sõnum, nad tulevad hulgana hingelahkumisele. Igaüks palub sureja käest andeks kõike, millega vast oli tema vastu patustanud. Suudab sureja veel rääkida, vastab ta: Jummal antko sinolõ andes! Enne kui viimane silmapilk jõuab, pannakse aknalauale kruusis vett ja käterätik ligi. On tarel sängünalgah veel pajaaken, pannakse vesinõu sinna. See on n. n. hingevesi. Arvatakse, et hing mõsk hinda är', siss latt taivahe. Pärast surma pannakse rätiku ots pajalaua vahelt aknast välja. See on täheks, et kooljas on tares. Inimesed, kes mööda käivad, heidavad risti ette ja ütlevad: Jumala püüle hing, taah om koolja!" Miku Od'e järele pannakse vesi akna peale alles pärast suremist. See olevat ā€˛kdõljale joogivezi, ta tahab juvva'. Hingelahkumisel peab oldama vakka. See on üldse maksev ka aja kohta pärast suremist, nii kaua kui surnu on kodus. Ei tohi rohkem kolistada kui seda puusärgi tegemine nõuab. On suur kooljas külas, ei tohi terves külas kangast kududa ega kedrata, kinnitas Miku Od'e.
http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/10062/15316/3/setudematusek...

2/28/2011 at 11:54 AM

Selle dokumendi
http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/10062/15316/1/setudematusek...
http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/10062/15316/5/setude_mannin...
võiks siis Anna Linnassaar-e dokumentide hulka lisada.

P.S. Aitäh selle "DSpace" ehk Tartu Ülikooli Raamatukogu Digiraamatute lingi eest.

Private User
3/1/2011 at 2:29 AM

Tere Lauri!
Lisaks on üks huvitav raamat Leo Reissari "Setumaa läbi sajandite: Petserimaa", kus on teiste seas üles loetletud rahvalaulikud ning ka minu vanavanemad:
"16) Dimitri Linnasaar. Rahvalaulik. Sündinud Vilo vallas Vilo külas. 17) Anna Linnasaar. Rahvalaulik. Sündinud Vilo vallas."
Kahjuks ei näe internetis tervet raamatut, kuigi otsing annab küll viited. Selles raamatus peaks olema ka pilt nendest.
http://books.google.com/books?id=EIO0AAAAIAAJ&cd=1&source=g...

3/1/2011 at 12:33 PM

Raamatu autor Leo Reissar / Reisengof

Mainitud isikud: Anna Linnassaar ja Dmitri Linnassaar

Raamat jah pole veel kahjuks digitaliseeritud.

Showing all 4 posts

Create a free account or login to participate in this discussion