Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe

public profile

Is your surname Jørgensen Thott t Eka og Stäringe?

Research the Jørgensen Thott t Eka og Stäringe family

Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe

Also Known As: "Åke Jöransson (Tott)"
Birthdate:
Death: November 28, 1520 (44)
Tavastehus, Finland (Halshuggen)
Immediate Family:

Son of Jørgen Aagesen (Tott), til Tidö and Bengta Simonsdotter Körning
Husband of Märta Bengtsdotter (Ulv)
Father of Kerstin Åkesdotter Tott; Anna Aagesdatter Thott; Bengta Åkesdotter (Tott) and Göran Åkesson (Tott)
Half brother of Nils Gädda; Karl Gädda and Iliana Erengislesdotter Gädda

Occupation: Hövitsman, halshuggen
Managed by: Private User
Last Updated:

About Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe

Åke Jöransson (Tott)

From My Heritage: ...................................................


http://www.adelsvapen.com/genealogi/Tott#TAB_13.

Aage Jørgensen Thott T Eka Og Stäringe MyHeritage släktträd Busch Web Site, administrerad av Hege Busch (Kontakt) Födelse: 1476 Död: 28 nov 1520 - Tavastehus Föräldrar: Jørgen (Göran Åkesson) Aagesen (Tott), Bengta (Kyrning) Simonsdotter Körning Syskon: Nils Erngisleson Giedde, Karl Gädda, Iliana Gädda, Märta Erengisledtr Gädda, Åke Göransson Tott Till Eka Och Stäringe

Aage Jørgensen Thott, Til Eka Og Stäringe MyHeritage släktträd fr MyH 9724 anc 151114 in Lar Web Site 2, administrerad av Carina Larsson (Kontakt) Födelse: 1476 Död: 28 nov 1520 - Tavastehus Föräldrar: Jørgen Aagesen (Tott), Bengta Aagesen (Tott) (född Körning) Maka: Märta Thott, Til Eka Og Stäringe (född Bengtsdotter (Ulv)) Dotter: Bengta Nilsson (Färla) (född Åkesdotter (Tott))

Aage Jörgensen Tott Till Eka MyHeritage släktträd Iwar Web Site, administrerad av Lars Iwar (Kontakt) Födelse: 1476 Död: 28 nov 1520 - Tavastehus Föräldrar: Jörgen Aagesen Tott, Bengta Simonsdotter Tott (född Körning) Maka: Märta Bengtsdotter Tott Till Eka (född Ulv) Barn: Kerstin Åkesdotter Pederssen Bååt (född Tott), Kristina Åkesdotter Thott, Jöran Åkesson Thott, Bengta Åkesdotter Thott, Anna Åkesdotter Thott

Aage Jørgensen Thott T Eka Og Stäringe MyHeritage släktträd Ericksson Family Tree in Eriksson Web Site, administrerad av Lennart Eriksson (Kontakt) Födelse: 1476 Död: 28 nov 1520 - Tavastehus Maka: Märta Bengtsdotter (Ulv) Barn: Kerstin Tott, Göran Åkesson Tott, Anna Thott, Bengta Åkesdotter (Tott)

About Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe (svenska)

Åke Jöransson (Tott)

Till Eka och Stäringe

Åke Jöransson (son till Jöran Åkesson Tab 12). Riddare och riksråd. Gift 1513 med Märta Bengtsdotter i hennes andra gifte (gift 1:o med Trotte Månsson (Ekaätten)), dotter till Bengt Arendsson (tillbakaseende ulv) och Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna).

Märta Bengtsdotter (Tillbakaseende Ulv) gifter om sig med Åke Jöransson (Tott) , som avrättades i Finland i efterdyningarna av Stockholms blodbad 1520. När så deras dotter Bengta på sommaren 1529 gifter sig med riksrådet Bengt Nilsson (Färla) kom Eka i släkterna Färlas och Geras händer, Bengt Nilsson skrev sig till Bergshammar i Fogdö socken i Södermanland. Släkterna Färla och Gera ägde ett 50-tal gårdar i Trögden och angränsande trakter. Eka kom nu att ingå i ett stort godskomplex och där Eka blev huvudgård.

Barn:

  • Kristina Åkedotter. Gift med riddaren och riksrådet Peder Hård. Gift med riksrådet Johan Persson (Bååt).
  • Bengta Åkedotter. Gift med riddaren och riksrådet Bengt Nilsson (Färla, Karl Erikssons ätt)
  • Anna Åkedotter. Gift 1538 med Abraham Eriksson (Leijonhufvud)
  • Jöran Åkesson

Länkar:

Tavastehus Från år 1497 till 1503 hade Sten Sture d.ä. Tavastehus som förläning. Efter hans död 1503 övertog hans hustru, Ingeborg Tott, administreringen av de stora förläningarna, samt hade hovhållning på slottet. Ingeborg dog på Tavastehus i slutet av 1507 och hennes brorson Åke Göransson (Tott) tog över. Åke blev snart den mest inflytelserika ståthållaren i Finland och 1517-1519 fungerade han som den högsta militära befälhavaren i landet.

I maj 1520 kom Kristian II med sin flotta utanför Stockholm och spärrade in staden både från norr och söder. Efter cirka fyra månaders belägring, där Kristina Gyllenstierna satt på Stockholms slott och försvarade stad och slott blev hon erbjuden Tavastehus slott och län samt Kymmenegård i Finland som änkesäte. Efter löften om att allt skulle var "glömt och förlåtet" öppnades stadens portar för Kristian II. Därefter utspelade sig, som vi alla vet, Stockholms blodbad.

På Tavastehus fanns ännu Åke Göransson kvar, men när Kristians män kom till Tavastehus i slutet av november 1520 avrättades Åke omedelbart.


Källa: http://www.historiesajten.se

SDHK-nr: [https://sok.riksarkivet.se/?Sokord=lejon&EndastDigitaliserat=false&AvanceradSok=False&page=10&postid=sdhk_38545&tab=post#tab38545]

Utfärdat: 15230704, Stockholm Innehåll: Märta Bengtsdotter, änka efter herr Åke Jöransson (Tott), säljer Nemenpää gård i Vånå socken till välb. sven Björn Claesson (till Lepas).

 

...................................................


.

view all

Åke Jöransson Jørgensen Thott t Eka og Stäringe's Timeline

1476
1476
1520
November 28, 1520
Age 44
Tavastehus, Finland
1532
1532
Age 44
Örebro, Örebro län (T) ?, Sweden
????
????
????