Zvi Hirsch (Hermann) Goitein

Is your surname Goitein?

Research the Goitein family

Zvi Hirsch (Hermann) Goitein's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Zvi Hirsch Goitein

Hebrew: הגאון ר' צבי הירש גאיטיין
Also Known As: "Hermann"
Birthdate: (57)
Birthplace: Hőgyész, Tolna County, Hungary
Death: 1860 (55-57)
Hőgyész, Tolna County, Hungary
Immediate Family:

Son of Baruch Bendit Goitein and Bela Zilberer
Husband of Szali (Sara) Goitein
Father of Salamon Goitein; Benedek Goitein; Gabor Gedalya Goitein; Bluma Adler; Eliyahu Menachem Goitein and 2 others
Brother of Hindl Goitein

Occupation: rabbi of Hőgyész
Managed by: Private User
Last Updated:

About Zvi Hirsch (Hermann) Goitein

GOITEIN, BARUCH (BENEDIT): 
By : Gotthard Deutsch   A. Rhine   

Hungarian rabbi; died at Hö;gyész, Hungary, Nov. 16, 1842. He occupied the rabbinate of Högyész for many years, and wrote a work on Talmudic methodology under the title of "Kesef Nibḥar" (Prague, 1827-28, and republished several times). It contains 160 principles of rabbinical law, giving the sources as found in the Talmud and their application to practical cases. The work is of great value because of its lucid presentation of an intricate subject. Goitein retired in 1841, and was succeeded in the rabbinate of Högyész by his son Hermann (Hirsch) Goitein (b. 1805; d. 1860), who was himself succeeded by his son Elijahu Menahem (b. 1837 in Högyész; d. Sept. 25, 1902). Of the latter's sons one, Hirsch (b. 1863; d. Aug. 28, 1903), was rabbi at Copenhagen; another, Eduard, is rabbi at Burgkunstadt, Bavaria. Hirsch is the author of "Optimismus und Pessimismus in der J¨dischen Religionsphilosophie." Eduard wrote "Das Vergeltungsprincip im Biblischen und Talmudischen Strafrecht" (1893).Bibliography: Winter and Wünsche, Die Jüdische Litteratur, iii. 759; Steinschneider, Cat. Bodl. p. 775; Allg. Zeit. des Jud. 1859, pp. 506-507.D. A. R.


Read more: http://www.jewishencyclopedia.com/view_friendly.jsp?artid=293&letter=G#ixzz1WZs7BCMG

CÍMSZÓ: Hőgyész

SZÓCIKK: Hőgyész, nagyk. Tolna vm. 3740 lak. A zsidó hitközség 1780 körül alakult. Az első alapítók a Ransburg-, Weisz- és Herzl-családok voltak. Az első rabbi,akiről tudomásunk van, Kohn Ábrahám volt (megh. 1810-12.). Utána pedig Wolf Boskowitz bonyhádi rabbi ajánlatára Goitein Benedek (l. o.) balassagyarmati rabbi-ülnököt választották meg (megh. 1842.). Halála után fia Goitein Hirsch követte, aki a nagyhírű Hirsch Heller bonyhádi rabbinak volt a tanítványa és előzőleg Szt.-Andráson működött (megh. 1859.). Utódja fia Goitein B. M. volt. Ő is haláláig, 1902-ig működött. Ekkor a rabbiszéket fia, Goitein I. Salamon foglalta el, aki jelenleg is a hitközség rabbija. 1815-ben építették a templomot, amelyhez a telket és az építéshez szükséges téglák egy részét gróf Apponyi György adományozta. 1861. létrejött az elemi iskola, amelyben a magyar nyelvet csak 1875. rendszeresítették. Az iskolának 30 tanítványa van s a tantestület tagjai a következők : Drach Klementin világi tanító és Reichmann H. hitoktató. A Chevra Kadisa alapításának ideje ismeretlen, míg a Nőegylet 1890 körül létesült. 1899-ben Fuhrmann Simon alapítványt létesített a hitközség támogatása és szegény lányok kiházasítása céljából. Az alapítványt egy 12-15000 pengő értékű ház képezi. 1881-ben a tagok egy része kivált az anyahitközségből és külön, orthodox hitközséget alapított, azonban 1886. az anyahitközség is az orthodoxiához csatlakozott, amikor a különváltak újra egyesültek vele. AXIX. sz. végéig a hitközség több mint 100 taggal bírt és jelentékeny anyakönyvi területe volt, mivel a dombóvári kerület is hozzá tartozott. 1886-ban Dombóvár külön anyakönyvi kerületet kapott és 1896. a H.-i rabbbiságtól is elszakadt, ami a hitközség fejlődésére káros hatással volt. A hitközség lélekszáma 300, családszám 65, adófizető tag 59. Foglalkozásuk: 28 kereskedő, 10 más szabadpályán, 8 iparos, 3 nagykereskedő, 2 nagyiparos, 2 gazdálkodó, 2 magántisztviselő, 2 magánzó, 1 orvos, 1 tanító és 1 munkás. 5 közadakozásból él. A hitközség évi költségvetése 9500 pengő. Anyakönyvi területéhez tartoznak: Murga, Felsőnána, Duzs, Csibrák, Mimsi, Kéty és Kalaznó. A háborúban 46-an vettek részt, akik közü1 7-en hősi halált haltak. A gyáripar terén fontos szerepet tölt be Gottlieb József téglagyára és Weltmann Lajos bőrgyára. A hitközség mai vezetősége: Goitein I. Salamon rabbi, Weisz Jenő, Ransburg Ede, Strausz Jakab, Schwartz Sámuel és Gottlieb Lajos elöljárók.

http://mek.oszk.hu/04000/04093/html/szocikk/12115.htm

view all

Zvi Hirsch (Hermann) Goitein's Timeline

1803
1803
Hőgyész, Tolna County, Hungary
1830
1830
Age 27
Hőgyész, Hungary
1837
1837
Age 34
Hőgyész, Tolna County, Hungary
1843
1843
Age 40
Hőgyész, Hungary
1845
1845
Age 42
Hõgyész, Szekszárd, Hungary
1848
October 3, 1848
Age 45
Hőgyész, Tolna County, Hungary
1853
1853
Age 50
1860
1860
Age 57
Hőgyész, Tolna County, Hungary
????
Salakos