Eliezer Dovid Grünwald (Keren L'dovid)

public profile

Is your surname Grünwald (Keren L'dovid)?

Research the Grünwald (Keren L'dovid) family

Eliezer Dovid Grünwald (Keren L'dovid)'s Geni Profile

Records for Dávid (Eliezer Dovid) Grünwald (Keren L'dovid)

2,807 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Dávid (Eliezer Dovid) "בעל "קרן לדוד Grünwald (Keren L'dovid)

Hebrew: "בעל "קרן לדוד Grünwald (Keren L'dovid)
Also Known As: "זצק"ל אב"ד סאטמאר", "" Mechaber "Keren L'David ""
Birthdate: (61)
Death: May 20, 1928 (61)
Immediate Family:

Son of Rabbi Amram Grünwald and Esther Grünwald (Gestetner)
Husband of Rebitzen Perel (Perl) Grünwald
Brother of Rabbi Moshe Greenwald, "Arugat Habosem"; Mrs. Braun; Regina (Chaya Sora) Grünwald; Szidónia Neuschloss (Grünwald); Nuchem Grünwald and 5 others

Occupation: Rebbe of Szatmár
Managed by: Noson Karpel Bleier
Last Updated:

About Eliezer Dovid Grünwald (Keren L'dovid)



Rav Eliezer Dovid Greenwald of Satmar, author of Keren LeDovid (1867-1928). Born in Tcharna, Hungary, to Rav Amram Greenwald, the son of Rav Yosef, Rav of Tchechowitz. The family traced its roots to the Panim Meiros, the Chacham Tzvi, and the Maharal. As a youth, Eliezer Dovid was a disciple of his brother, Rav Moshe, the Rav of Chust and author of Arugas Habosem. He founded a large yeshiva in Satmar, Romania, in 1921. from: http://matzav.com/todays-yahrtzeits-history-1-sivan

About Eliezer Dovid Grünwald (Keren L'dovid) (עברית)

ר' אליעזר דוד גרינוואלד דומ"ץ בסערדאהעלי-ואב"ד בצעהלים-ווישעווע-סאטמאר מח"ס קרן לדוד

הרב אליעזר דוד גרינוולד (י"ד בשבט תרכ"ז, 1867 - א' בסיוון תרפ"ח, 1928) שימש כרב וראש ישיבה בערים צֶהלים (כיום דויטשקרויץ באוסטריה), אויבר-וישובה (וישובה עילית) וסאטמר שבטרנסילבניה. ידוע על שום ספרו "קרן לדוד". אחיו של הרב משה גרינוולד, בעל "ערוגת הבושם". נולד בצַ'רנה שבהונגריה לרב עמרם גרינוולד, בנו של הרב יוסף גרינוולד, אב"ד צ'צוביץ. בצעירותו למד אצל אחיו בעל "ערוגת הבושם" ונחשב תלמידו המובהק. זמן קצר למד גם אצל הרב שמואל ארנפלד, בעל "חתן סופר". בשנת תרמ"ט נישא לבתו של יעקב רפפורט מברדיוב. לאחר נישואיו ישב במשך כחמש שנים בברדיוב, שם ייסד ישיבה ועמד בראשה במשך כל תקופת מגוריו בעיר. בתחילת שנת תרס"ז (1906) נבחר לרב הקהילה היהודית בעיר צֶהלים, וגם בה עמד בראשות ישיבה גדולה. בשנת תרע"ב (1912) עבר לכהן כרבה של אויבר-וישובה, ועמד בראשות ישיבה שמנתה מאות תלמידים. בשנת תרפ"א (1921) נבחר לרבה של קהילת סאטמר, ובמקביל לרבנותו עמד בראש ישיבה מקומית שהייתה הגדולה ביותר בטרנסילבניה. היה מגדולי התורה המפורסמים בתקופתו והעמיד תלמידים רבים, בהם רבנים וגדולי תורה ידועים בטרנסילבניה ובהונגריה. בתו המאומצת נישאה לנכד אחיו, הרב יוסף גרינוולד, שהיה תלמידו המובהק ועסק בהדפסת ספריו.

view all

Eliezer Dovid Grünwald (Keren L'dovid)'s Timeline