Aatami Olavinpoika Berg

Is your surname Berg?

Research the Berg family

Aatami Olavinpoika Berg's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Aatami Olavinpoika Berg

Swedish: Adam Olofsson
Also Known As: "Ollinpoika"
Birthdate:
Birthplace: => 1777, Joutsa, Pärnämäki, Hartola, Finland
Death: after 1834
?, Joutsa, Finland
Immediate Family:

Son of Olavi Sipinpoika and Maria Henriksdotter
Husband of Riitta Sakariaantytär
Brother of Maria Ollintytär; Elisabeth Olofsdotter; Carin Olofsdotter; Olli Ollinpoika; Henrik Olofsson and 2 others

Managed by: Private User
Last Updated:

About Aatami Olavinpoika Berg

Sotilasura

Adlercreutz:n rykmentin Hartolan komppanian (Gustaf Adolphs Compagnie) sotilas № 78 (1803 - 1809 ?) :

Siviilielämä

  • Hartola (Gustav Adolfs) syntyneet 31.12.1775: Pernämäki by, Trp Olof Sigfrids son & Marja Henricks dr, Adam
  • s. 1777 / Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1781-1791 (I Aa:7, Osa II), jakso 73, sivu 69: Pärnämäki by; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6531232 / Viitattu 23.11.2020
  • Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1791-1796 (I Aa:11, Osa III), jakso 82: Pärnämäki Hipeli hn; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6532057 / Viitattu 23.11.2020
  • Svåger / Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1797-1802 (I Aa:13, Osa II), jakso 110, sivu 106: Pärnämäki Hipeli; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6532564 / Viitattu 23.11.2020
  • Joutsan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1793-1800, jakso 159: Pärnämäki Håssola hemman; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7581124 / Viitattu 23.11.2020
  • ylempi epäselvä, alempi: dr Sold: Adler Comp № ... Berg , Dräng hos Erik Björninen ... öfvan ?, säges lefva i bolerie med Brita, tilsagde at gifta sig 1806, vigde / Joutsan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1803-1812, jakso 146: Pärnämäki Hipeli Hemman; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7581376 / Viitattu 23.11.2020
  • Joutsa vihityt 1806 ?
  • II alin / Joutsan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1812-1823, jakso 200, sivu 189: Pärnämäki ..., Wisapä <Visapää>; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7581655 / Viitattu 23.11.2020
  • Excomm Inh, 1826 ... 9 ... skulle ... sig till skrift, Ercommunis , Excommunicerad 1834 angifv att hafva smädad Saciramenterm, Dömd att 50 Daler Smynd / Joutsan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1824-1836, jakso 353, sivu 343: Pärnämäki Wisapä <Visapää> Backsthjon; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7582108 / Viitattu 23.11.2020 = Joutsa rippikirja 1824-1836 (AP I Aa:4) Sivu 343: Pärnämäki, Wisapä backsthjon; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=2575... / Viitattu 23.11.2020
  • KESKEN


Pohdintaa

On leski mutta onko kirjattu naiseksi?

view all

Aatami Olavinpoika Berg's Timeline

1775
December 31, 1775
Hartola, Finland
1834
1834
Age 58
Joutsa, Finland