Is your surname Pilecki?

Research the Pilecki family

Adam Pilecki's Geni Profile

Records for Adam Pilecki

9,762 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Adam Pilecki

Birthdate:
Death: (Date and location unknown)
Immediate Family:

Husband of Maria Pilecki
Father of Józef Pilecki h. Leliwa

Managed by: Ben M. Angel, still catching up
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Adam Pilecki

From Ochotnik do Auschwitz: Witold Pilecki (1901 - 1948)

http://www.pogon.lt/517/czas.html

Rozdział I: Dzieciństwo i lata młodzieńcze (1901-1918)

Pileccy wywodzili się z rodziny szlacheckiej herbu "Leliwa" [24], a ich rodzinnym gniazdem był duży majątek ziemski Starojelnia, który przypuszczalnie znajdował się koło Nowogródka. W przekazach rodzinnych niewiele zachowało się na ten temat .

Wiadomo tylko, że jego właścicielem był Adam Pilecki. Ożenił się on z Marią Domeykówną. Majątkiem posagowym żony były Sukurcze koło Lidy. Z tego związku urodziło się troje dzieci: dwie córki i syn Józef, późniejszy dziad Witolda [25].(...)

References:

24. "Leliwa" - herb polski jako godło mający półksiężyc złoty rogami do góry, otaczający gwiazdę sześcioramienną; pole tarczy błękitne, w szczycie hełmu ogon pawi, na którym powtórzono to samo godło. Tamże, s. 125. Warto podkreślić, że Pilecki nigdy nie eksponował swojego szlacheckiego rodowodu i jedynie jego siostra Maria zaznaczyła ten fakt, zamieszczając na stronie tytułowej maszynopisu swoich wspomnień rysunek herbu "Leliwa". Zob.: M. Pilecka, Dzieje rodu..., strona tytułowa.

25. Tamże, k. 1 i 5. "Sukurcze, dobra, pow. lidzki (...) gm. Lida, okr. wiejski Sukurcze, 0 7 w. od Lidy, ma 38 mieszkańców; 1865 r. własność Pileckich". Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 11, Warszawa 1890, s. 580.