Adam Pilecki

public profile

Is your surname Pilecki?

Research the Pilecki family

Adam Pilecki's Geni Profile

Records for Adam Pilecki

12,255 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Adam Pilecki

Birthdate:
Death:
Immediate Family:

Husband of Maria Pilecki
Father of Józef Pilecki h. Leliwa

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Adam Pilecki

From Ochotnik do Auschwitz: Witold Pilecki (1901 - 1948)

http://www.pogon.lt/517/czas.html

Rozdział I: Dzieciństwo i lata młodzieńcze (1901-1918)

Pileccy wywodzili się z rodziny szlacheckiej herbu "Leliwa" [24], a ich rodzinnym gniazdem był duży majątek ziemski Starojelnia, który przypuszczalnie znajdował się koło Nowogródka. W przekazach rodzinnych niewiele zachowało się na ten temat .

Wiadomo tylko, że jego właścicielem był Adam Pilecki. Ożenił się on z Marią Domeykówną. Majątkiem posagowym żony były Sukurcze koło Lidy. Z tego związku urodziło się troje dzieci: dwie córki i syn Józef, późniejszy dziad Witolda [25].(...)

References:

24. "Leliwa" - herb polski jako godło mający półksiężyc złoty rogami do góry, otaczający gwiazdę sześcioramienną; pole tarczy błękitne, w szczycie hełmu ogon pawi, na którym powtórzono to samo godło. Tamże, s. 125. Warto podkreślić, że Pilecki nigdy nie eksponował swojego szlacheckiego rodowodu i jedynie jego siostra Maria zaznaczyła ten fakt, zamieszczając na stronie tytułowej maszynopisu swoich wspomnień rysunek herbu "Leliwa". Zob.: M. Pilecka, Dzieje rodu..., strona tytułowa.

25. Tamże, k. 1 i 5. "Sukurcze, dobra, pow. lidzki (...) gm. Lida, okr. wiejski Sukurcze, 0 7 w. od Lidy, ma 38 mieszkańców; 1865 r. własność Pileckich". Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 11, Warszawa 1890, s. 580.