Adolph Nordgren Nordgren

Is your surname Nordgren?

Research the Nordgren family

Adolph Nordgren Nordgren's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Adolph Nordgren Nordgren

Also Known As: "Adolf"
Birthdate:
Death: after 1822
Fyn ?
Immediate Family:

Son of Tomas Nordgren and Brita Eriksdotter Fagrenius
Husband of Eva Christina Nordgren
Father of Anders Nordgren; Sigrid Christa Lundell; Samuel Nordgren; Hendrika Nordgren; Sofia Juliana Nordgren and 1 other
Brother of Regina Nordgren

Managed by: Private User
Last Updated:

About Adolph Nordgren Nordgren

Adolph on syntynyt 14.8.1766, muutti Viipuriin 1815 ja sitä ennen ilmeisesti asuivat pari vuotta Paraisilla.

18.6.1787 Adolf Nordgren 10337. * Turussa (suom. seurak.) 14.8.1766. Vht: turkulainen tullisyökäri Tomas Nordgren († 1798) ja Brita Fagrenius. Turun katedraalikoulun oppilas 5.3.1779 (in cl. apolog., Ab. 12 ann.) – 15.6.1787 (examen). Ylioppilas Turussa 18.6.1787 Nordgren, Adolphus, Aboënsis _ 672:. Todistus ordinaation hakemista varten saamaansa kutsua noudattaen registratuurassa 15.9.1791. Vihitty papiksi Turun hiippakunnassa 16.9.1791. Respondentti 11.3.1797 pro exercitio, pr. Lars Lefrén 7241. FK 1.6.1797. Respondentti 13.5.1801 pro gradu, pr. Karl Niklas von Hellens 8554. FM 15.6.1802. — Apulaispappi Turun hiippakunnassa (nähtävästi Turun tuomiokirkkoseurakunnassa) 1791. Tammelan pitäjänapulainen 1798. Erotettu pappisvirasta 1813. Oleskeli Tanskan Fynissä (1822). Pso: Eva Kristina Malmlund. Veli: Israel Nordgren 10915 (yo 1794/95, † 1836). Poika: apulaispappi Samuel Nordgren 14245 (yo 1826, † 1840).

Adolf Nordgren 10337. * Turussa (suom. seurak.) 14.8.1766. Vht: turkulainen tullisyökäri Tomas Nordgren († 1798) ja Brita Fagrenius. Turun katedraalikoulun oppilas 5.3.1779 (in cl. apolog., Ab. 12 ann.) – 15.6.1787 (examen). Ylioppilas Turussa 18.6.1787 Nordgren, Adolphus, Aboënsis _ 672:. Todistus ordinaation hakemista varten saamaansa kutsua noudattaen registratuurassa 15.9.1791. Vihitty papiksi Turun hiippakunnassa 16.9.1791. Respondentti 11.3.1797 pro exercitio, pr. Lars Lefrén 7241. FK 1.6.1797. Respondentti 13.5.1801 pro gradu, pr. Karl Niklas von Hellens 8554. FM 15.6.1802. — Apulaispappi Turun hiippakunnassa (nähtävästi Turun tuomiokirkkoseurakunnassa) 1791. Tammelan pitäjänapulainen 1798. Erotettu pappisvirasta 1813. Oleskeli Tanskan Fynissä (1822).

http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=10337

view all

Adolph Nordgren Nordgren's Timeline

1766
August 14, 1766
1800
September 5, 1800
Age 34
1802
September 15, 1802
Age 36
Forssa, Finland
1807
April 28, 1807
Age 40
Tammela
1822
1822
Age 55
Fyn ?
????
????
????