Is your surname Kivi?

Research the Kivi family

Ago Kivi's Geni Profile

Records for Ago Kivi

64,244 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Ago Kivi

Birthdate: (78)
Birthplace: Karula, Valgamaa
Death: October 11, 2011 (78)
Otepää
Immediate Family:

Son of Aleksander Kivi and Alma Kivi
Father of <private> Raudpuu (Hödrejärv)
Brother of Vaino Kivi; Henn Kivi and Kalju Kivi

Managed by: Sirje Salu
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Ago Kivi

Mees, keda hüüti elavaks entsüklopeediaks...

Ago Kivi sündis Valgamaal Kaagjärve vallas Kungla talu peres, kus kasvas neli poega, neist noorim Ago (kirikukirjades Agu). Pereisa Aleksander Kivi rajas Otepääle pudukaupluse ja pere kolis Otepääle. Kooliharidust omandas Ago Kivi Otepää algkoolis, VanaPiigaste algkoolis, Otepää keskkoolis, Saku tehnikumis, kunstiinstituudis (lõpetas diplomeeritud graafikuna) ja Pedagoogilise Instituudi täiendusteaduskonnas.


Ago pidas oma elu jooksul mitmeid ameteid: töötas maamõõtjana, näiteringi juhi ja dekooraatorina, ajakirjanikuna Otepää Teatajas, raamatukogus laenutajana, televisioonis kunstnikuna, kunstikombinaadis kujunduskunstnikuna, ülikoolis asendusõppejõuna ja Tartu kunstikooli õpetajana (kirjakunst, joonistamine, kompositsioon, töökoja praktika juhendamine).

Alates 1984. aastast oli ta vabakutseline graafik ja ekslibrist. 1990. aastal asus Ago pensionipõlve veetma Otepääle, kuhu oli ammu igatsenud. Siinne loodus on inspireerinud paljusid kunstnikke, nende seas ka Ago Kivi. Ta on Otepää kuppelmaastikke ja kultuuriobjekte väga palju oma graafilistele lehtedele jäädvustanud. Ago eksliibristest võiks teha Otepää elu kroonika, sest kõik tähtsamad sündmused ja tähtpäevad on ta kunstnikuna linooli lõiganud. Jääb lootus, et vähemalt tagantjärgi seda panust vääriliselt tunnustatakse ja talletatakse.


Ago Kivi oli meisterklassi kalligraaf, ta on teinud näituste ja muuseumide kujundusi, nahkehistöö ja tekstiili kavandeid, peale selle tegelenud metallehistöö ja raamatuköitmisega. Õpitud erialal on Ago teinud peamiselt plastiklõiketehnikas loodusvaateid ja hulgaliselt eksliibriseid. Ago oli ka Otepää eksliibriseklubi looja ja eestvedaja aastast 1994. Kunstnik armastas oma eksliibristesse vimkasid poetada, üks pisitilluke osake üldises kompositsioonis oli ikka teatraalne või koomiline. Seda isikuomadust kasutas ta oskuslikult ka Otepää Rahvateatri laval.

Sügava austusega meenutades oma õpetajat ja lõbusat kaaslast rahvateatrist

Mees, kes teadis ja mäletas...

"Otepääl on läbi aastakümnete näitemänge lavastatud," kirjutas Ago 2009. aastal oma mälestustes noorusajast, et neid saaks autor lisada meie kultuuriloolisesse raamatusse "Teatrimaagia kütkes".

Ago mälestas oma esimest teatrielamust 1938.aastast, mil pritsimajas lavale toodud tükis mängis karjapoissi tema vanem vend Vaino. Laval oli tulistatud naispeategelast. Ago oli selle peale nutma puhkenud ja hiljem kodus vennalt nõudnud: miks nad ometi pihta lasksid? Vend oli selgitanud, et see oli ainult mängult... "Aga ega ma seda juttu päriselt ikka uskuma ei jäänud."

Ago oli rahvateatri asutajaliige ("Eskaadri hukk", 1957), mängis veel mitmetes tükkides Otepääl ja hiljem Tallinna kooli päevil, jätkas sealgi rahvateatris. Nii, nagu ka Otepääle naasnult ja 1990-ndaist igas kodulinna teatri ja papa Kalju ettevõtmises kaasa lüües.

Eriline ja imetlusväärne oli tema mälu: ta teadis eksimatult oma Otepää kooliaja kaaslaste ja rahvateatri näitlejate sünnipäevi, märkis oma töödes küll raamatukogu, küll kohaliku ajalehe sünnipäevi, suurematest sündmustest rääkimata.

WWW:

view all

Ago Kivi's Timeline

1933
January 26, 1933
Karula, Valgamaa
2011
October 11, 2011
Age 78
Otepää